Může to být poporodní deprese?

16. čer 2021

Krásný den. Mám zdravou, krásnou, šikovnou 3 měsíční dcerku. Hodného a milujícího partnera, krásný domov, ale z ničeho nedokážu mít radost. Často přemýšlím jestli by mi nebylo lépe samotné, přitom dcerku miluji. Partner se snaží a já jsem na něj někdy nepříjemná, nezvládnu se radovat. Dřív jsem byla pořád veselá a měla radost z maličkostí. Bojím se vyhledat psychologa protože bych to musela říct i doma. Myslela jsem že to přejde a nic. Bývají lepší dny. Jsou někdy i takové kdy mám chuť sednou do auta, odjet někam daleko a být jen sama.

sigyn
16. čer 2021

On příchod dítěte je velká změna, která vám obrátí život vzhuru nohama, takže tyhle pocity jsou časté. Ono se to zlepší až bude dítko trochu aktivnější (cca v půl roce)

autor
16. čer 2021

@sigyn Malá je úplně skvělá, od narození kromě potíží a kojením žádný problém, teď už má jen UM a jsme v klidu obě. Někdy mám fakt pocit, jestli jsem se rozhodla správně. Přítel mi hodně pomáhá a mám pocit že si toho nedokážu vážit jak bych chtěla.😢

rejalin
16. čer 2021

Ja jsem měla tyhle pocity prvních 6m. Zlomilo se to nějak kolem toho 7, kdy i malý začal být více interaktivní, já se konečně zaběhla a začala jsem zvládat víc věcí. U mě to hodně způsobilo takové to zastavení života ze sta na nulu, malý byl dost náročný a v podstatě jsme měla minimální možnost dělat cokoliv krom něj. Teď už kolikrát vydrží i 10min na zemi, tak je to lepší.
Nicméně pokud tě to trápí hodně, tak bych neváhala za někým zajít. A stejně tak bys to měla říct i partnerovi doma, že máš takovéhle pocity. Zdůraznit třeba, že on za to nemůže, ale že se prostě tak cítíš. Určitě tu částečně pomůže i to, že o tom budete mluvit, že tě podpoří 🙂

bachovy_esence_poradna
16. čer 2021

Tyto stavy nejsou žádná výjimka.
Porod a velká životní změna po něm...k tomu se někdy přidá i únava nebo nevyspání. Hormonální hladina po porodu se ustaluje nějakou dobu, kojení je také trošku jiný než běžný stav. Pokud už ale nekojíte a je to tři měsíce po porodu, tak to nemusí moc souviset s endokrinním systémem.

Doporučila bych nic si nevyčítat a nehledat konkrétní a logický důvod. Deprese žádný konkrétní/logický důvod mít bohužel nemusí 😉

Pokud se necítíte na to, sdílet to doma, tak je i možnost přijít na konzultaci i s miminkem.

lv
16. čer 2021

Psychologa vyhledej, ulevi se ti. Nejlépe v kombinaci s psychiatrem.