Rovnátka v dospělosti - doba léčby, komplikace, kazivost

bunny123
13. dub 2015

Ahoj holky, ženy, maminky 🙂

Přemýšlím, že si po dobu rodičovské nechám vylepšit zuby tímto fixním aparátkem (obě čelisti). Podělte se prosím o zkušenosti s rovnáním zubů v dospělosti. Doba léčby, komplikace, kazivost, finanční náročnost? Děkuji.

viridie
13. dub 2015

já měla kvůli předkusu fixní zámečky na horní čelisti když mi bylo 30. V rámci přípravy mi vytrhli všechny osmičky+ obě "pětky" nahoře, aby se zuby měl kam rovnat. Začátky rovnátek bylo utrpení,než si zub na kov zvykly, měla jsem rozdrápanou pusu-to trvalo asi 14 dní. Největší výzvou pro mne byla hygiena. Po jídle aby se člověk bál usmát,protože nevíš jestli nemáš mezi rovnátky kilo špenátu...🙂 Takže pořád čistit a myslet na to. Což mne rozčilovalo dost...🙂 Každé 2 měsíce jsem chodila na kontroly-na utahování zámečků, to pak zuby také bolely a nebo když tím, jak si zuby sedaly-mi třeba vyjel zezadu ten drát a zabodl se zevnitř do pusy....🙂 Rovnátka jsem měla asi 14 měsíců, stálo mne 25 tis komplet (klasické zámečky). Výsledek super, opravdu rozdíl a doporučuju. Mne pak ještě Mudra doporučovala a dala takové ty noční nasazovací-ty se nosí asi rok a jsou dobré k tomu, aby se zuby znova nerozjely, ale byla jsem lajdák a nosila jen pár měsíců. Chrup sedí..🙂

bunny123
autor
13. dub 2015

@viridie A artikuluje se s rovnátky hůř? Nebo jde to poznat na řeči? Studuji AJ a kvůli ústním zkouškám bych byla nerada, kdyby mě to limitovalo, proto mě to zajímá. A k té hygieně, co dentální nit? Dá se nějak prostrčit, aby se mezizubní prostory vyčistily? Z té kazivosti mám strach, nit musím používat a ty mini kartáčky se mi mezi zuby nevměstnají.

tkanicka
13. dub 2015

rovnatka mi sundali v 25. Lecbu jsem mela narocnou, vcetne ortognatni operace, ale to se stihlo za necele dva roky. Plus cca 3 roky udrzovani vyndavacimi. Cenu jsem nescitala, ale pres 20 tis. Na to urcite padlo

tkanicka
13. dub 2015

A za dobu rovnatek jsem nemela jediny kaz. Do te doby a od te doby porad neco

bunny123
autor
13. dub 2015

@tkanicka Aha, takže zvýšená hygiena kvůli rovnátkům udělá své.

tkanicka
13. dub 2015

@bunny123 no vzhledem k tomu ze skoro dva mesice po operaci o nejake poradne hygiene nebyla moc rec, tak ni snad ten kov likvidoval bakterie nebo co
A jeste perlicka. S rovnatky jsem se i vdavala

zanri
13. dub 2015

taky jsem je měla ve třiceti, odnesly to "jen" pětky nahoře, trvalo to asi rok a půl a taky mě to stálo kolem 25tis., v tomto věku už pojišťovna nic nepřispívá. U zubaře je mi špatně, jen vejdu do ordinace 😵 , takže pro mě to byla muka, nasazení rovnátek, a pak to utahování - šílená bolest ☹ , ale taky to mělo svoje výhody, neuvěřitelně jsem tehdy zhubla 😀 , to, jak se říká, že pokud chce někdo zhubnout, ať nejí, je fakt pravda - protože já (kvůli čistění a i bolesti) postupně přešla jen na tekutou stravu - převážně to byly samé jogurty 😉 . Kila jsem pak sice nabrala rychle zpět, ale výsledek stojí za to 🙂 , doporučuji, myslím, že na rodičovské je to lepší (až na ty prachy), než se s tím trápit v práci. Jo a ještě si vzpomínám, že jsem omezila "barevné" nápoje - čaj, kafe, červené víno, abych neměla dvoubarevné zuby, až se sundaly zámečky.

elib
13. dub 2015

Mně fixní aparátky sundali letos v únoru, měla jsem je přes 3 roky, teď na noc nosím průhledné destičky, aby se zuby nevrátily zpátky. Jak už bylo řečeno výše, je potřeba zvýšená hygiena dutiny ústní, takže pro mě byl kartáček s pastou v kabelce nezbytností ;) Zvykla jsem si poměrně rychle, jasné, že zpočátku, než si zuby navyknou, to není příjemné. Za nejhorší chvíle s rovnátky považuji období pár měsíců, kdy mi kvůli správnému rovnání museli dát drát přes patro, který způsobil stížené mluvení (písmenka, hlásky, kde je jazyk na patře, to prostě přes ten drát nešlo, takže šišlání, jídlo se namotávalo na ten drát, no děs běs.) Ale to prý nedávají každému, jen když je to opravdu potřeba...
Levná záležitost to nebyla, pár tisíc aparátky, pak jsem platila za výměnu drátků, plus cesta (přes 200km), ale stálo to za to ;)

berynka
13. dub 2015

@bunny123
Taky jsem měla fixní rovnátka na obě čelisti. Nosila jsem je dva roky, sundali mi je akorát před rokem. Kvůli dootočení horních zubů jsem měla prvních půl roku ještě třmínek na patře. To bylo daleko horší než celá rovnátka 😉 , jak píše @elib.
Odstup nasazení na každou čelist byl asi tři měsíce, když něco tlačilo, tak jsem měla na polepení takový vosk. Po utažení to trvalo tak 4 dny, než bolest polevila a mohla jsem jíst tvrdší věci.
Jinak jsem se vyvarovávala kousat celé věci např. jablko, aby se mi zámečky nestrhly, to se mi nestalo ani jednou.
Teď nosím ještě rovnátka na noc na horní čelist a dolní zuby mám podlepené drátkem, aby to drželo.
Před nasazením a po jsem si došla na zubní hygienu, jinak jsem k zubaři chodila normálně na kontrolu. Zuby se mi během nošení rovnátek i po sundaní nekazily víc a to jsem s tím prošla celé těhotenství.
Používala jsem mezizubní kartáčky a na čištění měkký Curaprox.

Kalkulaci jsem měla 25tis na obyčejný kovový aparát, platilo se to průběžně, tak ani nevím, jestli to nakonec nebylo víc... ale pár tisíc v tom bylo za ten třmínek, noční rovnátka, drátek... a to každý nemá.

bunny123
autor
13. dub 2015

@zanri Děkuji za zkušenost, to jsem s těmi nápoji nevěděla. Jinak je pravda, že právě kvůli zaměstnání (jsem učitelka) si je jindy než na mateřské nedám 🙂

zanri
13. dub 2015

@bunny123 - tak do toho jděte co nejdřív (dívám se, že už jste skoro rok doma), protože, pokud vám budou něco trhat, tak se čeká, než se to zahojí, tj. měsíc, dva, pak taky to objednání chvilku trvá (aspoň pokud vím, tak u nás cca 2 měsíce, nevím jak u vás), tak ať to stihnete, než půjdete zase učit 🙂

endy85
13. dub 2015

Také mám fixní rovnátka - ne tedy ty kovové, ale průhledné a léčba už trvá přes dva roky. Zpočátku to byl nezvyk, nyní už je ani nevnímám a mám slíbeno, že snad po létě by jsem je mohla nahradit za ty vyndavací na noc. Náročné to je cenově a časově (co měsíc kontrola, utahování, výměna gumiček a s tím i poplatky) a také to klade větší nároky na čištění, ale to člověka opravdu donutí samo, jídlo se drží všude. A stejně jako @tkanicka i já se v nich vdávala (foto mám na beremku, když se podíváte zblázka, je to vidět 😉 ) Ale výsledek za to stojí!

bunny123
autor
13. dub 2015

@zanri Trhat by mi snad nic nemuseli a objednala jsem se už dnes, konzultaci mám za měsíc. Já, možná naivně, počítám s tím, že se do dvou let vlezu 🙂

bunny123
autor
13. dub 2015

@endy85 Liší se výrazně cenou ty průhledné?

zanri
13. dub 2015

@bunny123 - tak ať to vyjde a moc to nebolí 😉

endy85
13. dub 2015

@bunny123 To ano, nasazení mě vyšlo jednou tolik co by mě stály ty kovové 😒

zanri
13. dub 2015

@bunny123 - teď jsem se dívala na nějaké stránky s rovnátkama a zas tak velký cenový rozdíl mezi kovovými zámky a průhlednými zámky není, ale asi záleží jak si to která ortodoncie účtuje (já měla průhledné zámky a stříbrný drát) ...Plný fixní aparát na 1 čelist - kovové zámky 4 400 Kč, Plný fixní aparát s použitím estetických (průhledných) zámků na 1 čelist 5 900 Kč

bunny123
autor
13. dub 2015

@zanri Tak to není tak velký rozdíl v ceně. Čekala bych víc. Teď je otázka, zdali i ta údržba průhledných stojí víc.

alcar
13. dub 2015

Holky, jak vas tu tak ctu, tak ja do toho snad pujdu taky! 🙂

alcar
13. dub 2015

Ja mam krivych dohromady snad jenom 7 zubu (bohuzel ale vepredu) zkus dobry, tak by to nemuselo snad trvat dlouho.

alcar
13. dub 2015

@bunny123 koukam, ze jsi z Ovy. Kam ses prosim objednala?

bunny123
autor
13. dub 2015

@alcar http://www.rovnatka-ostrava.cz/cz/ Jsem z Poruby a nikam jinam by se mi 1x měsíčně na kontroly chodit nechtělo, znám se 😀 Stačí, že mám zubaře v centru a každý půl rok remcám 😅

alcar
13. dub 2015

@bunny123 hmmm, to vypada dobre. Jeste kouknu na recenze na pani dr. 🙂

berynka
14. dub 2015

@bunny123 já měla kalkulaci i na ta průhledná rovnátka a rozdíl byl 15tis, pokud bych si to dala na obě čelisti. Jinak byla i možnost dát to jen nahoru a dolu kov, případně na přední zuby nahoru a dolu průhledné a dozadu kovové, to bylo o pár tisíc levnější.
U těch průhledných jsem byla upozorněná, že když se zámeček odlomí, tak je to dražší, protože ten materiál už se nedá znova použít.

ililina
14. dub 2015

@bunny123 Měla jsem fixní rovnátka v cca 22 letech, na obě čelisti. Musela jsem si dát vytrhnout jeden zub, rovnátka jsem nosila tři týdny, tak rychle se mi zuby srovnaly, mezi horníma jedničkama jsem měla mezeru. A spodní se srovnaly tak, že není poznat, že mi zub chybí. Ale pozor na lékaře! Jedna lékařka mi doporučovala vytrhnout 4 zuby a další pouze 1!

bunny123
autor
14. dub 2015

@berynka Aha, tak to uz je opravdu draha sranda 🙂 Dekuji za informace.

tkanicka
14. dub 2015

@ililina souhlasím, taky mi původní ortodontistka chtěla trhat 4 zuby v předu plus osmičky a ta kterou jsem si vybrala mi nechala vytrhnou jen osmičky (dvě křivě rostlé a nutnost kvůli operaci).

diamanta
14. dub 2015

Tak já si nechala rovnátka nasadit po třicítce. V rámci toho mi vytrhli osmičky, a jeden třenový zub, který neměl naproti od přírody parťáka, prostě mi nevyrostl. I tak mám malou čelist a takhle se udělalo místo, díra se rychle vyplnila zuby okolo, jak tam nalezly. Hned pak jsem zjistila, že su těhotná, měla jsem rovnátka asi tak 4 roky, chodila pravidelně asi tak po měsíci až třech měsících na popotahování. Zpočátku jsem nevěděla jak jíst, ale nakonec jsem se s tím lešením i vdávala. Nechala jsem si dát keramické průsvitné bedničky, ale dráty jsou stejně kovové. Stálo to 8000,- a každý měsíc poplatky. Nelituju určitě, dodnes mám vzadu retenční aparát, a odmítám si ho nechat sundat. Zuby mi po sundání rovnátek nečistili a neleštili, a naštěstí jsem tam neměla ani pigmenty ani stíny, nic. Přesto, že jsem byla v té době i těhotná, tak se mi neudělal kvůli tomu žádný kaz. Zpočátku jsem čistila opravdu všema těma štětcema co mi doporučili a po každém jídle, ale s miminem pak už ne. Nenašla jsem si tolik času v koupelně ani tak často, takže jsem šudlala zcela obyčejně a někdy i jednou denně, ale dobře to dopadlo. Musím zaťukat, ale ani druhé těhotenství potom mi zuby nevzalo. Jinak jsem to měla fakt hrozný, já opravdu nemám čeho litovat, dokonce měl ortodont i moje zubařka pochyby, že moje vada jde srovnat vůbec, a zubařka potom žasla, že pan ortodont udělal malý zázrak. Měla jsem otevřený skus, ale nesymetricky, tam kde byl nahoře zub dopředu, dole byl dozadu, tam kde byl delší, byl naproti kratší...prostě tragédie a než jsem si dala rovnátka, hodila bych si mašli. A to se mi ale stalo až po pětadvaceti, během snad roku dvou...neměla jsem to vždycky. Bojím se, aby se to zas nerozházelo, ale tak zas mám v puse víc místa a odmítám si nechat sundat ten retenční aparát (naprosto neviditelnej) takže snad se to nestane. Akorát jak je na zubech to bednění, tak nepřitiskneš rty na zuby, a tudíž mi dělalo potíž dovřít pusu, ale to je čistě indivinduální. TAky třeba když jsem se usmála, tak se mi ret šprajcnul za bedničku a nevrátil se dolů jak by měl a bylo to jak křečovitej úsměv...ale ničeho nelituju, stejně je to už za mnou.

bunny123
autor
14. dub 2015

@diamanta Fíha, tak to musely být skvělé fotky před a po. "Lešení" je dokonalý výraz, to budu používat 😀 Jinak, přesně jak říkáš, mně se ty zuby taky začaly po 25. roku posouvat/křivit. Aby se někdo nedivil, že to řeším až teď. V pubertě jsem měla rovnátka snímací, takže možná tam tendence byly, že se to zase dá do pohybu 😔 Ale do těch 25 to drželo pěkně, poté postupně změny a najednou ve 30 koukám jak blázen 😅 Nad tím zavíráním úst, úsměvech a čištění jsem taky přemýšlela, ale to přežiju. I když, čtyři roky jako ve Tvém případě je teda dost.

diamanta
14. dub 2015

@bunny123 já už fakt nemohla jinak, to bych nepřežila, neměla jsem jinou volbu. Ono ani není na co čekat a v co doufat, samo se to prostě nesrovná, a jakmile zuby ztratí takhle moc tu vyváženost, už se to jen víc a víc rozjíždí. viz stav jeden dolů druhý nahoru, jeden dopředu a druhý dozadu... vůbec netuším jak bych vypadala te´d, ale prostě se to stalo a už se to nezastavilo, jen už se to bortilo před očima. Není na co čekat, jsou li finance. Já jsem za malýho města, před lety to stálo tolik co píšu, ale v Práglu to bylo i tehdy 30 000,-