Ulcerózní kolitida, co mám přesně jíst?

andreastobu
16. dub 2017

Dobrý den,
mám dotaz a už se nevím na koho se obrátit, kdo by mi mohl pomoci, kde hledat, někoho se zkušeností. Snad tady někoho najdu. Mám asi půl roku zjištěnou ulcerozní kolitidu (pankolitidu - zasaženo celé tlusté střevo postižené). Nyní již od února v aktivní formě a né a né to uklidnit. Dietu se snažím dodržovat ale pořád nic, jen slyším to nejíst, to nejíst. Mohl by mi někdo tedy poradit co přesně třeba k snídani, svačině, obědu a večeři. Beru 3x1 Asacol a bohužel 2,5 (16mg) Medrol, a k tomu probiotika. Od února mám již třetí antibiotika. Nevím kde stále dělám chybu, že ty průjmy nepřestávají. Najde se někdo, kdo by mi poradil, prosím. Děkuji Andrea

8slunicko6
16. dub 2017

Ahoj, nezkoušela jsi bezezbytkovou dietu? Možná by ti mohla pomoci...můj přítel má crohnovu chorobu (zánět tenkého střeva, a může se to prý rozšířit i do tlustého střeva takže je to dost podobné tvé nemoci), takže bere trvale prášky. Za poslední 2 měsíce se mu to zhoršilo tak dostal Prednison a po 3 týdnech už se to hodně zlepšilo, průjmy a křeče v břiše nemá...+má jíst bezezbytkovou dietu, psyllium a vyhýbat se citrusovým plodům a ovovi se zeleninou kde je slupka-tu před jídlem oloupat...

andreastobu
autor
17. dub 2017

Ahojky,děkuju za odpověď, bezezbytkovou dietu také dodržuji, myslím, že nijak nehřeším ale pořád mám prostě průjem 10-12x denně a i v noci a křeče jak kdy. I mi bylo řečeno zařadit bezlepkovou dietu. Ovoce si v této fázi netroufnu vůbec a zeleninu mi řek teď doktor ani vařenou, mám si dělat vývary ale bez zeleniny a maso teď taky né, tak z čeho,? jen těstovina, rýže? nebo jen voda☹. Už z toho opravdu začínám být bezradná. Z mléčných výrobku také nic, že to zvyšuje průjem, hleny a bolesti. Právě že když to je v akutní fázi, tak ani z té bezezbytkové mi to prostě nejde zastavit a plno potravin také nelze jíst. Jo je to lepší než 40x na wc, ale i tak se nehnu z domova.
Nebo, že by byl ten Prednison třeba lepší, že by mi mohl lépe zabrat? Už jsem o tom přemýšlela, jestli na mě ten Medrol působí. Jo působí, že jsem unavená a nemůžu spát, to jo. A co třeba jedl na snídani,? když se mu to zhoršilo, nějaký příklad, v kolik jedl večer naposledli,? já lítam i v noci třeba 4x. Co pečivo, když ho jím, tak den staré, né kynuté, chleba žitný nebo raději bílý rohlík, ne celozrný (žádná semínka, to je jasný). Co nejméně sladké, to se snažím taky dodržovat, jo někdy něco zobnu ale opravdu minimum a to mi to přece nemůže pořád takle držet v průjmu. A nějaké bylinkové čaje? Já něco piju ale taky nic. Děkuji ještě kdyžtak za radu. Andrea

chimneysweeper1
17. dub 2017

@andreastobu moje kamarádka tímto onemocněním trpěla, měla i částečný invalidní důchod, předepsané mraky léků...přešla zcela na raw stravu, vysadila veškeré léky, porodila zdravého chlapce a teď bude za chvíli rodit druhé dítě...je zcela bez obtíží, bez léků, bez hospitalizace. V podstatě tedy žije ze syrové zeleniny a různých smoothie. Původně s tím začala, aby tělo pročistila, ale zamilovala si to a stravuje se takto několik let. Proto možná zkuste s lékaři nebo dietologem nejdříve nějaký detox, mohlo by to pomoci.

lencak80
17. dub 2017

Zkusila bych jeste bezlepkovou dietu. Sice nemam celiakii prokazanou...ted jdu zase na gastro...a uvidim co se za dva roky zmenilo. Ale je fakt ze co jim bezlepek tak nemam stavy prujmu a kreci. I tak citim ze budu muset absolvovat vice vysetreni. Drz se!!!!a zkousej co tve telo bude mit rado. Asi to na kazdeho pusobi vse jinak.

cibka
17. dub 2017

Ahoj hlavne zalezi na tobe co tvé tělo snáší ja se take ptala doktora jestli je neco co nemůžu a rekl ze to poznám sama... jinak ja take začínala na asacolu vse bylo Ok a po nejake dobr se to rozjelo a Dr mi nasadil prednison na něm jsem uz asi 3 roky občas kdyz to pozlobi nasadit cipky ty zabírají rychle

andreastobu
autor
18. dub 2017

Ahojky holky, všem moc děkuji za rady a tipy. Příjde mi hrozné to buď a nebo, myslela jsem, že to jde lépe zjistit. Mám jet koncem června na týden do lázní z kamarádkou a tak se bojím abych to stihla zaléčit. Budu se tedy snažit vše poctivě dodržovat. Přes den se to docela drží, tak 3x za den ale ten čas od půlnoci do rána jdu třeba 4x-5x. Tak nevím po jakém jídle to je, co mi nesedí, to prostě nepoznám. Křeče teda ustaly, asi vysazením sladkého a trochu mléka co jsem si dávala do melty. Moc ještě jednou děkuji všem. Andrea

pavlinkaaaaa
28. bře 2020

Ahoj holky, přesně před rokem mi zjistili ulcerózní kolitidu, netrpím průjmy spíš zácpou. Pokud by si chtěl někdo psát prosím napište nebo na email pavlinka.nevrelova@seznam.cz já si s tím už nevím rady. Děkuji moc