Ako pitím predchádzať detskej obezite?

lucka_cz
8. zář 2011

Všimli ste si na svojich deťoch alebo na deťoch svojich kamarátok, aké dôležité je, čo dávame deťom piť? Ako to ovplyvňuje ich chute, celkovú chuť do jedla, ich návyky? Moje deti milujú vodu, a keď su smädné, vypýtaju si ju.Čo tie vaše?

lucie777
8. zář 2011

Myslíte, že děti, které pijí vodu, mají větši chuť k jídlu? 😅

romana29
8. zář 2011

Je snad normální, že když má dítě žízeň, že si vyptá pití 😀
Pijeme taky víceméně "holou vodu" - já, syn i dcerka. Sirup je vlastně cukr (stačí se podívat na složení....) a barviva, takže za mě díky nechci. Kubíky a další sladké nápoje odmítám kupovat, ale nemyslím si, že ten, kdo je pije, tak má větší chuť k jídlu.....

mamkamarketa
8. zář 2011

@lucka_cz taky nesouhlasim,ze deti,co piji vodu s ''necim'' maji vetsi chut k jidlu ci jsou obezni 🙄 😝
syn pije redene napoje typu kubik waterr nebo redeny most,to,ze ma vetsi chut k jidlu na nem nepozoruju 😝 je prumerny chlapec ke svemu veku 🙂 Ja taky nepiju samotnou vodu a maloktera skolka (statni) bude davat detem obyc vodu,vsude piji slazeny caj,ci rozpustne napoje nebo stavy 😝

mifinka
8. zář 2011

Tohle téma je spíš o tom - pijte vodu, nebudete tlustí.. No.. je ptákovina že podle toho co děti pijí maji chutě k jídlu.. Malej pije vodu, džusy, čaje.. kromě bublinkových, colových nápoju a různých energy nápojů se nebráním ničemu.. A nemůžu říct že by měl jiné chutě v den kdy pijde vodu a v den kdy pije ochucenou vodu.. takže podle mě je to ptákovina.

mamkamarketa
8. zář 2011

@mifinka 😀 pijte vodu Lucka budete hubena vy i vase dite 😀

mifinka
8. zář 2011

@mamkamarketa asi tak, je to jako reklama od suchoše a geni.. chcete být zdraví? žerte vaše kočky a psi..😀
tím se nechci nějak navážet do Lucka_cz, chápu že je za to asi placená.. Ale když už tak by to chtělo normálnější téma...

mamkamarketa
8. zář 2011

@mifinka asi tak 😀

apostrof
8. zář 2011

My pijeme vymačkané čerstvé ovocné šťávy,ale ředíme ještě vodou,pokud má chuť na sirup,klidně uděláme,však to nemusí být sladké jak c.....,v noci pokud má žížu dáme vodičku,ovšem jen kvůli zoubkům,nikoho nesoudím co dítětí dá nebo nedá pít,my pijeme vše na co máme chuť a ve 33 měsících vážíme 11,6 kg,a jak říkám pijeme vše od vody přes čaje i slazené medíkem a občas má nálado na 2 hlty kofoly a já jí to prostě dopřeju,nevidím na tom nic špatného

apostrof
8. zář 2011

@mamkamarketa Luci chichi já tedy piju čistou vodu a je mě taky dost,ve vodě problém tedy rozhodně nevidím chichi

lucie777
8. zář 2011

😀 A Lucka_cz nikde.. Tak jsem zvědavá, jak to tedy je, zda když já budu pít vodu, budu štíhlá, zatímco moje dítě, když bude pít vodu, bude mu víc chutnat a bude pořádně papat, ale pokud i dítě bude tlusté, tak po vodě taky zhubne.. 😀

terkaz
8. zář 2011

Souhlasim s apostrof. Jsme na tom podobne, pijeme i stavu, lehce oslazenou i cajik sem tam osladim. Market ma skoro ve dvou letech 8kg a Filipek v ctyrech a pul 13kg. Nejsou vychrtli, ale postavou drobni...Myslim, ze na obezitu maji vliv hlavne sladkosti, ktere kolikrat maminky, nebo babicky detem cpou za odmenu, motivaci apod... celkove spatny jidelnicek a malo pohybu.... Ale pokud by decka pily jen sladke dzusy, Kubiky apod. urcite by to na tloustku take vliv melo 😉

lucka_cz
autor
8. zář 2011

Ďakujem za názory, spolupracujeme s psychologičkou i pediatričkou, ktoré sa venujú deťom v obezitologickej poradni. Prvé, čo radia rodičom detí s týmto problémom je, aby upravili pohybový režim detí a ich jedálniček (sladené nápoje sú často nenápadnou súčasťou detského jedálnička a tvoria významný podiel v celkových prijatých kalóriách) . Na čo však kladú dôraz je prevencia a o to sa snažím aj v tomto príspevku. Ono sa totiž nájdu aj deti, ktorých pitný režim tvoria výlučne sladké nápoje. Kým sú deti malé, máme to viacmenej pod kontrolou, ale čo sa stane, keď deti začnú chodiť do školy a budú si môcť v bufete dopriať čokoľvek od gumeného hadíka až po čipsy? Ak ich už teraz naučíme, že pitie vody je najlepší spôsob ako uhasiť smäd, máme väčšiu šancu, že zdravé pitie uprednostnia aj vtedy, keď už budú môcť o výbere rozhodovať samé. Viac v článku https://www.modrykonik.cz/fotoblog/lucka_cz/cla...

skaredka
8. zář 2011

ja zacinam pozorovat na dceri, ze radsi si zvoli dzus nez vodu. Abych pravdu rekla tak vodu vypije jenom kdyz ji ji dam, sama si ji nikdy nevybere. Navic toho dzusu vzdy vypije vic nez vody. Kdyz treba rekne, ze ma zizen a dam ji dzus,tak za chvili prijde zase, ze ma opet zizen a vypije toho dzusu jednou tolik. Pristi rok uz pujde do skoly a vim, ze si vybere dzus nebo cokoladovy mliko na obed. Ja osobne mam problem s pitim ciste vody, vyrostla jsem na vode se stavou a slazenym caji. Myslim si, ze male dite by dzus nemelo vubec pit a svemu synovi dzus nedam az dokud nebude mit alespon ty 4-5 let. Jasne, ted to neni problem, protoze holka to vybeha, ale az zacne sedet ve skole a toho pohybu bude min, problem to asi bude.

lucisa
8. zář 2011

Já dětem přes zimu téměř výlučně podávám čaj, slazený medem nebo i neoslazený. Přes léto vypijí čistou vodu i vodu se šťávou, když nabídnu sladší džus (vždycky ředím, a to docela dost, takže z toho vyjde obarvená voda), vypijí i ten.
Kubíka watter kupuji tak jednou týdně, ale hlavně kvůli flašky, holky v tom pak nosí do školy čaj, protože to má praktický uzávěr.
Nejstarší dcera bude mít 9 a váží 27 kg, zatím vše vyběhá, pohybu má celkem dost, prostřední dcera bude mít 7 a má 20,5 kg, a to je sladká tetka. Tu kdybych nehlídala, je schopná snídat, obědvat i večeřet nutellu, marmeládu, cukr apod. Takhle ji obden něco sladšího dopřeji, ale je fakt, že má taky pohyb a vypije i nesalzené nápoje.
Kofolu mé děti téměř neznají, když už se u nás objeví, je to výjimečně na nějaké narozeniny nebo oslavy dospělých, a navíc ví, že ji nesmí, mně přijde, že jsou po ní jak urvané ze řetězu a mají problém s častým močením.
Mléko pijí dost, starší jen obyčejné, mladší má ráda i ochucené. Mají ho i ve škole v rámci Mléka do škol a v pohodě.

levata
13. zář 2011

tak my pijem jen vodu a stále nesladíme nic a v roce a půl máme 14 kilo a 85 cm 🙂

usak
14. zář 2011

Dávám dceři vodu, neslazený čaj, výjimečně fruko, džus (když jsme někde v restauraci ) . Jídelníček hodně hlídám, kvalitní suroviny, hodně zeleniny, ryby, luštěniny. Myslím, že pro malé dítě je strava a pitní režim nesmírně důležitý ale vysledovala jsem že bohužel né vždy jsou děti které jí a pijí "zdravě" štíhlé či hubené. ........
Myslím, že je to jak s námi dospěláky - někdo se podívá na řízek a má o kilo navíc a někdo jí jak čuňátko a je jak lunt. Ale zdravotní stránka věci je zas jiná kapitola...........

pet.s
14. zář 2011

Ale holky, spíš je to o tom. že dokud jsou děti malé můžeme jejich návyky nebo spíš zlozvyky ovlivnit.Moje starší děti, dnes už puberťáci jsme vodu pít nenaučila, Můj bývalý pil hodně sladké nápoje, byl cizinec a tamna to jsou prý zvyklí. Děti nejsou tlustí,ale kdybyste viděli jak ředí v poměru šťávu, tak se vám většině obrátí žaludek. někdy je to půl na půl.Strašný zlozvyk. Malé dávám neslazený čaj a vodu. Ale myslím, že stejně jednou půjde ve stopácvh svých sourozenců.Přijde věk, že tohle už neovlivníme. Někdo tu psal, že ve školce jim vodu nedají. jsem původem učitelka a tohle je dobrý názor k zamyšlení. Vážně nedají, začnu to propagovat.-))))

andy80
16. zář 2011

Pijeme vodu, ale zásadně ne balenou, nevím, proč bych měla zbytečně vyhazovat peníze za předraženou balenou vodu, vždyť ta voda z vodovodního řadu je nejkvalitnější.

moonnca
17. zář 2011

Náš syn pil od mala víceméně co mu chutnalo takže šťávy ze sirupu, sodovky, teď má 10 let a nyní sám od sebe raděj pije vodu. Každý jsme jiný, a možná děti jimž dávají rodiče jen vodu zjistí v 5letech jak dobré jsou sirupové šťávy a nebudou chtít nic jiného, jednou je prostě určitě ochutnají.

andy80
18. zář 2011

@moonnca Máš naprostou pravdu, navíc už ve školce, kam dítě nastupuje ve třech letech dostávají děti sirupy a přeslazené čaje, takže až to tam ochutnají, tak se k vodě budou jen těžko vracet.

lucka_cz
autor
30. zář 2011

Dievčatá, ďakujem krásne za vaše príspevky v tejto téme. Dnes oficiálne končí náš mesiac s vodou Lucka na modrom koníku. Prajem vám, aby vám vaše detičky robili aj naďalej radosť a držím palce pri vašich krokoch k zdravému pitnému režimu. Všetko dobré.