Sportovní kočár - "židličkový styl" vs. polohování zvlášť

gabrielaorl
3. led 2017

Hezký den všem,
čekáme v květnu miminko a tak začínáme koukat po kočárech, zatím po kombinacích. Vzhledem k předpokládanému datu narození miminka řeším i to, že v podzimních a zimních měsících ještě nemusí samo sedět, zároveň už se ale nemusí vejít do hluboké korbičky. Hodně kočárků má dneska na svých sporťácích "židličkovou", sklapovací úpravu. Chtěla bych se proto zeptat, zda-li si myslíte, že je vhodné do ní dát i dítě, které ještě samo nesedí? Vadí to dítěti? Jak použitelná je tato úprava přes zimu s fusakem? A další Vaše zkušenosti? Nebo mám hledat spíše kočárek, který je klasický, zvlášť polohovatelné záda (ideálně až do lehu) a nohy? Nějaké tipy a doporučení? Moc děkuju!

hojda
3. led 2017

Já bych volila klasické polohování, nikdy nevíš, ještli třeba dítě nebude chtít spát raději na boku nebo na bříšku a to v tom židličkovém opravdu nejde☹. Já měla Teutonia, ale už je to 8 let, tam jde sporťák do 180 lehu (to u moc kočárků není), malej byl dubnovej a seděl sám až skoro v 10 měsícich. V listopadu jsem ho s fusakem /Dita Tábor s termoregulací Outlast dávala do lehu do sporťáku).

sara84
3. led 2017

Zidlickove jsou hlavne nepohodlne, nemuze se otocit na bok, spat v lehu...a jsou uzsi vetsinou. Sedet 2-3h na kancelarske zidli by se mi nechtelo...Mame Jane slalom a do 3 let vc.fusaku.

blahova_andrea
3. led 2017

mě se ty židličkové líbí, ale pořídila bych až jako "golfky", pokud by tedy finance dovolily. jako první kočár, sporťák určitě ne. až pro starší dítko, které neprospí každou procházku, které už pobíhá a do kočáru si jde jen odpočinout, případně dál půl hodiny šlofíka. z hlediska designu jsou krásné, ale z hlediska pohodlí a zdraví pro dítě, bych šla rozhodně do klasiky!

eliskaxox
3. led 2017

@gabrielaorl Vubec se niceho neboj. To jsou jen nase zastarale myslenkove pochody,ze je to nebezpecne, nepohodlne a ja nevim co vsechno. Ba naopak nekteri pediatri ho doporucuji jako velmi vhodne. Ja mam zkusenosti s obojim a syn me spal lepe v korytkovem sezeni. On nikdy nechtel spat ani uplne rovne. I v normalnim kocarku musel byt malinko prizvednuty.

bledulka84
3. led 2017

My pouzivame sportak ve dvou letech v podstate a jen na vyspani, takze si nedovedu predstavit, ze by nemel zvlast polohovatelny nohy a zvlast zada. U tech dvojkombinaci bych spis davala pozor, jestli sportak bude dostatecne velky i treba pro dvou az trilete dite a jestli pak nebude silene tezky. My treba mame dvojkombinaci, ale dal jsme poridili valco, protoze je proste lehoucky a lip se s nim manipuluje, lip se vleze do auta. Za me bych ted uz asi volila prvne nakup pouze hlubokeho kocarku a pak sportaku zvlast (ale na druhe si nechavame vse po male).

mrazulkav
3. led 2017

Já vybírala kočárek schválně s velkou hlubokou korbou, protože čekáme jarňátko. Takže doufám, že vydrží v hluboké i přes zimu...
Ale sporťák k tomu máme popř.polohovatelný do úplného lehu, zvlášť nožičky, zvlášť záda. Hlavně po zkušenostech s dcerkou. Ta mi usínala v hluboké na břiše a sporťáku taky nebo na boku. Měli jsme pak i problém sehnat golfky s lehem do roviny.

junkka
3. led 2017

Za me bych volila taky klasicky, mala mi ve sportaku hodne spi a obcas i na boku a to by asi slo tezko. Ale ja bych ted uz koupila klasicky houpaci kocar (treba z druhe ruky) a pote nejaky lepsi sportak. My kupovali dvojkombinaci tako a mala se mi ve fusaku nevesla do hluboke korby uz ve 3 mesicich v lednu. Dokupovali jsme z druhe ruky roan maritu (je obrovska) a super, spala v hluboke korbe az do léta. Ted v zime pouzivame na spani ten sportak z dvojkombinace a na jezdeni jsme dokupovali jeste valco snap 4 s nafukovacima kolama. Bydlime na vesnici a mam ho porad v kufru v aute 🙂

hojda
3. led 2017

@eliskaxox A jak se v tom spí na bříšku nebo na boku?

eliskaxox
3. led 2017

@hojda Na boku uz jsem tam deti videla spat v pohode a na brise jsem jeste nevidela spat zadne dite v zadnem kocarku a to mam kolem sebe od 12cti let hodne malinkych deti, vcetne 2 sourozencu, 5 synovcu a 3 deti od nejblizsich kamaradek

blahova_andrea
3. led 2017

@eliskaxox no tak to já teda dětičky na bříšku spávat v kočárek vídám. je fakt, že spíš v těch obřích hlubokých, protože dál už to pak fakt moc pohodlně nejde. mě třeba synek tak spal jen asi 2x, ale moc rád jezdíval "na tankistu" (ve sporťáku ležel na bříšku a skrz okénko ve střeše koukal po směru jízdy)

hojda
3. led 2017

@eliskaxox Prostě mi to přijde, že je dítě hodně omezené v pohybu, ta volnost tam není dostatečná. Nemůže si pokrčit narovnat nohy jak potřebuje. Kočárky jsou krásné, ale je to na úkor pohodlí děťátka.

mrazulkav
3. led 2017

Holt máme unikátní dítě 🙂 fakt i ve sporťáku spala na břiše, většinou s rukou prostrčenou ven mezerou u boudičky. Musela jsem jí i na spaní odepínat madlo, protože se pak rozespalá nemohla zvednout 😀 a i když seděla nikdy jsme nepoužívali kšíry...

eliskaxox
3. led 2017

@hojda Ale to je vase subjektivni vnimani. Treba takovy Stokke, vyrobili v zemi,ktera podporuje kojeni do predskolniho veku, v zemi kde je ekologie a zdravy zivotni styl na prvnim miste, v zemi ktera vyrabi Volva,prukopniky v bezpecnosti aut. Takova zeme asi nevyprodukuje nebezpecny, nepohodlny a zdravy skodlivy kocarek. Navic cim dal vic odborniku se shoduje, ze lezet rovne na tvrde podlozce je pro dite neprirozene a az nezdrave a naopak uprednostnuji polohu v klubicku nebo v kolebce. To jen my jsme porad masirovany babickami, predsudky a zpatecnickymi nazory "Hlavne at ma kocarek obri korbu" ze pak ale kazda druha dite hodi v roce do tvrdeho neodruzeneho golface, ktery musi byt pro tak male dite uplne super na pater to uz je ok. Ze ho v ty oobr korbe stejne od 3m polohujou do polosedu to je taky ok.

hojda
3. led 2017

@eliskaxox Ne neříkám, že je to škodlivé, ale že je to omezující v pohybu, dítě je omezeno, aby si samo našlo polohu, která mu vyhovuje. To je jediné o čem tu mluvím. Proč se tedy nevyrábějí i postýlky v tomto tvaru? Tvrdý golfáč tu myslím, zakladetelce nikdo neradí. I klasické kočárky se dělají s odpružením. 3měsídní dítě polohovat do polosedu je blbost a myslím, že to už je dneska jasné většině maminek, to se tu navíc neřeší. Řeší se rozdíl mezi těmito dvěma typy kočárků.

eliskaxox
3. led 2017

Jo a pak tady mame takovy ty typy, me uz dite stejne od roka a pul chtelo vsude radsi chodit. No ja se nedivim. Tyto deti totiz maji na vyber bud super golfky, nejlepe s takovym omyvatelnym potahem, kde se vam zadek zapari za 10 vterin a v lete se po 2 minutach dite prilepi. Ktere ho kazdem malem kaminku naklepaji tak ze ho zada a zadek boli jeste vecer. Nebo maji vyhodu sportaku z polske trojkombinace, ktery je ovsem tak kratky, ze je od roka tlaci hlavova operka v pulce hlavicky a nohy maji neustale skrcene protoze operka pro nohy ma max 20cm. A opet s uzasnym super omyvatelnym potahem

blahova_andrea
3. led 2017

@eliskaxox tak ono je ale něco jiného "židlička" a něco jiného klubíčko 😉 ano, spát na rovné tvrdé podložce není přirozené. ale pokud je taková prostorná měkká podložka, tak si to miminko udělá pohodlí podle svého. na boku, na bříšku, smotané, jak komu vyhovuje. ale v tom židličkovém si pohodlí neuděláš. buď ti to vyhovuje jak to je nebo máš smůlu. dítě si tam subjektivně tu polohu nepřizpůsobí. mě třeba to židličkové sezení a polohování přijde fajn, pohodlnější než klasika, kde dítko potom zase klouže a musí mít zábranu mezi nožkama, protože sezení není správně vyspádované. místo vzadu, kloužou děti často vpřed apod. ale fakt až pro většího prcka, ne nesedícího. ono úplně ležet a přitom mít nohy hozené vzhůru přes něco...mě to třeba nebylo pohodlně ani, když jsem to tak měla doporučené skrz nohy, křeče apod.

bekyc
3. led 2017

I když už dítě umí samo sedět, stejně bych koupila takový kočárek, který se dá napolohovat i do lehu. Já kočárky, které to neumí vyškrtla. Máme kočárek s polohováním do lehu, polosedu a do sedu. A řekla bych že kočárek nemá nic společného v kojením nebo s výrobou aut. 🙂

bledulka84
3. led 2017

@eliskaxox :D to volvo me dostalo, "predimenzovanost" co se bezpecnosti tyce je jednoduse zpusobena prostredim, kde se vyrabi, ono ve vetsine Evropy losa srazit nemuzes. A kdyz sejmes az 5 tunoveho macka, kterej ti vleti na kapotu, tak to musi byt fakt pecka...

gabrielaorl
autor
3. led 2017

Díky moc všem za reakce i názory. Koukám, že převažují spíše klasické sporťáčky. Taky se k tomu asi kloním více, i když argument o nesklouzávání dítěte dolů v kolébkovém provedení beru. Většina mamin, co ho má, tak jsou s tímto typem spokojené, když jsem se ale ptala, dávaly tam až starší děti. Každopádně moc děkuju! Ani jsem nečekala tolik odpovědí. 🙂

lucyp13
4. led 2017

@mrazulkav abyste nebyla zklamana..vybírat kočárek podle korby není moudré. Dítě chce stejne od toho 5/6 m koukat..ne ležet v korbě, mam dceru dubnovou a v řijnu už seděla a šum do sportáku, chtěla koukat a má to tak většina děti...

mrazulkav
4. led 2017

@lucyp13 Už jednoho živla máme... do sporťáku šla až když seděla. Uvidíme, jak to bude... kočárek máme a jiný kupovat nebudu. Lepší počítat s velkou korbou, než pak kvůli nedostatku prostoru dávat sporťák brzo. Já doufám, že druhé dítko bude opravdu jiné, jak všichni říkají 😀 nezlobila bych se za líňoučkého pohodáře.