Nosítko Beco. V čem je lepší než ostatní klokanky?
Ahoj, můžete mi prosím někdo vysvětlit v čem je tohle nosítko lepší než ostatní klokanky? Jaktože ho najednou uznávají i "alternativní" maminky a šátky jdou od pozadí?! Díky anka.
Stručné shrnutí
- Ergonomická nosítka (příklady: Beco, Manduca, Ergo) zajišťují uložení dítěte v sedu s podsazeným zadečkem a nožkami ve tvaru „M/W“ a mají bederní pás pro lepší rozložení váhy nosiče.
- Nosítko Beco se dodává s novorozeneckou vložkou, váží přibližně 560 g a model Butterfly je uváděn výrobcem/uživateli pro nošení až do cca 20 kg; existují i menší modely (Gemini) s odlišným rozpětím hmotnosti.
- Před koupí uživatelé doporučují nosítka vyzkoušet nebo zapůjčit v prodejně či přes eshop (zmíněné prodejny: Swetlex Praha 7, Brána k dětem, babynositka.cz, hracky-vybavicky.cz), protože střih a pohodlí nosítka (Manduca vs. Ergo vs. Beco) sedí různě podle postavy nosiče.
Nejčastější otázky
Q: V čem je rozdíl mezi ergonomickým nosítkem a „klokankou“?
A: Ergonomické nosítko (Beco, Manduca, Ergo) udržuje dítě v sedu s podsazeným zadečkem a širším rozestupem nožiček a má bederní pás, zatímco u mnoha „klokanek“ je mezi nožičkami úzký pruh látky a dítě v nich „visí za rozkrok“, což podle diskuse méně rozkládá zátěž pro nosiče; tvrzení, že Baby Björn „neubližuje“ kyčlím, je v diskuzi prezentováno jako protinázor (označeno jako sporné).
Q: Jaké varianty nosítka Beco existují a pro jaké váhy jsou?
A: Beco Butterfly má v diskusi uvedenou nosnost až do cca 20 kg a obsahuje novorozeneckou vložku; Beco Gemini je uváděn pro rozmezí přibližně 3,5–16 kg; manduca a další značky mají vlastní parametry a některé (Manduca) novorozeneckou vložku rovněž uvádějí jako součást.
Q: Dá se v Becu nosit novorozeně od narození?
A: Novorozenecká vložka Beco je uváděna jako součást a výrobně označená do ~7 kg, v praxi mnoho rodičů nosí od 4–8 týdnů nebo od ~1 měsíce; někteří rodiče doporučují počkat na lepší oporu hlavičky (cca 2–3 měsíce) nebo použít vodorovnější řešení (šátek, babyvak) pro extrémně drobná novorozence — v diskusi jsou obě praktiky zmíněny.
Q: Lze nosit dítě v nosítku Beco čelem ven (do směru chůze)?
A: V Becu děti podle zkušeností nelze nosit čelem dopředu; dítě může v nosítku koukat do strany a ergonomická nosítka obecně obvykle nepodporují dlouhodobé nošení čelem ven.
Q: Jak se nosítko Beco skládá a kolik váží pro přenos v tašce?
A: Beco se v diskusi označuje jako snadno skládací a skladné do tašky; konkrétně byl změřený hmotnostní údaj 560 g.
Q: Kde si mohu nosítko Beco vyzkoušet nebo koupit v ČR?
A: Zmíněné možnosti vyzkoušení/koupě v diskusi: Swetlex (Praha 7), Brána k dětem (Praha, Brno), eshopy/obchody babynositka.cz, hracky-vybavicky.cz, ditevsatku.cz, veletrhy přímo od dovozce; také byly zmiňovány nabídky osobního vyzkoušení na Praze 6 a půjčovny nosítek.
Závěry z diskuze
Shoda
- Ergonomická nosítka (Beco, Manduca, Ergo) se v diskuzi jednoznačně uvádějí jako pohodlnější pro nosiče díky bedernímu pásu a ergonomickému sedu dítěte.
- Doporučuje se nosítko před koupí vyzkoušet nebo si jej půjčit v prodejně či přes e-shop.
- Beco obsahuje novorozeneckou vložku a někteří uživatelé ji používají prvních cca 6–12 týdnů.
Sporné názory
- „Klokanka“ (např. Baby Björn) škodí kyčlím kvůli visící pozici dítěte vs. v diskuzi je uvedeno, že někteří lékaři-ortopedi považují Baby Björn za bezpečný (protiargument).
- Vhodný čas/váha pro nošení novorozence v Becu: někteří nosí od 2–6 týdnů s vložkou, jiní doporučují počkat až dítě lépe drží hlavičku (cca 2–3 měsíce) nebo použít šátek/babyvak.
- Výběr mezi Manduca, Ergo a Beco jako „lepší“ podle postavy nosiče: některé zkušenosti uvádějí, že Manduca sedí lépe plnoštíhlejším maminkám, Ergo/Beco lépe hubenějším — není jednotný názor.
Otevřené otázky
- Jaký je přesný výrobní limit nosnosti jednotlivých modelů Beco (Butterfly vs. Gemini) vzhledem k nejednotným údajům zmíněným v diskuzi (20 kg vs. 27 kg někde citováno)?
- Do jaké míry ovlivní konkrétní velikost a tvar dítěte komfort a bezpečnost nošení v jednotlivých modelech (praktické měření „kdy je vložka už těsná“)?
- Které konkrétní modely nosících bund (např. Mamabutterfly) mají nejlepší střih pro nošení na zádech a vpředu v zimním období?
Zmíněné značky a firmy
Beco, Manduca, Ergo, Alpino, Patapum, Baby Björn, Lakme, Medley, Mimishop, Swetlex, Brána k dětem, babynositka.cz, hracky-vybavicky.cz, ditevsatku.cz, brouczech.cz, mimibazar.cz
Zmíněné produkty a metody
Beco Butterfly, Beco Gemini, Beco novorozenecká vložka, Manduca (s vložkou), Tuli (mai tai), Baby Björn (klokanka), Alpino, nosící šátek, babyvak, nosící bunda Mamabutterfly, skládání nosítka do kabely, nošení na břiše, nošení na zádech, nošení na boku, ergonomický sed „M/W“
Místa a osoby
Praha, Brno, Praha 7, Praha 6, Praha 4, Blaník
Tomík prostě v kočáru řve ☹ , takže sjme dala už sporták ale do něj se hoo bojim dávat, přece jenom mu jsou 4,5m ale je o měsíc dřív takže vlastně 3,5m a navíc sporták je skoro černej takže na sluníčko nic moc. ale nedá ses nim ani nikam doject protože jakmile ho tam dam tak řve dokud ho nevyndam tak to je hlavní důvod přoč chci nosítko a doma se teda taky rád nosí 😉
market, ja jsem nosila stejnejako fender na zadech batoh a ted nosim taskus dlouhym uchem, deti se uz nosi na zadech, nebo nekdy i v ruce
ten batoh mě vůbec nenapad že se to dá takhle nosit 😀 , já mam právě tašku na kočár a to by se asi blbě nosilo tak vezmu batoh a bude to ok. Dneska konečně ukážu nosítko manželovi a jsem zvědavá jestli se shodnem na barevném provedení, já už mam teda vybráno 😀 , ale jsme zvědavá jestli by jsme se shodli na jedné barvě, ale manžel ho sice ještě neviděl ale říkal že pokud ho chci že jakmile mu přijdou peníze za poslední kšeft, prý snad zítra tak ho objedná 😉
market, hlavně je batoh pak super, jak je mimčo větší a těžší, narveš do něj nákup a aspoň tě to vyvažuje 😀 já už to mám jako docla dobrou posilovnu, malej má přes devět kilo.
u nás byl výběr barvy největší problém 😀 ale teď si k němu vždycky sladí barevně kraťasy a je spokojenej jak želva 😀 a mrňous taky,
Tomík má zatim přes 6kg ale nosit ho třeba hodinu je taky šílený 😒 . Včera už jsme objednali takže ve šččvrtek by mohlo být doma a v sobotu mam narozky 😉 . Já se hned zamilovala do hnědýho s panterama 😀 , tak snad se v něm bude malýmu líbit, jiný řešní mě nenapadá 😒
Tak včera nosítko dorazilo, navíc jsme dostala jako dárek návleky a punčocháče 🙂 , na obalu byl jiný design tak jsme jen koukla a je to ten s panterama tak jsme spokojená, ale rozbalit můžu až v sobotu 🙂 . mě se právě líbí že je to neutrální a i ty barvy mě zaujaly na první pohled, ještě se mě líbilo šedé s kopretinama ale prý je to dost nevýrazné tak vyhrálo tohle. jen Viki říkal že modrý kočky budou kousat Tomíka do zadku 😀
Ant koukam že máš taky Vikiho 😀
🙂 myslim že se mu líbit bude, čím dál víc chce nosit a fakt mě z něj docela bolí záda 😒 , a budu mít volný ruce 🙂
market, náš malej byl dneska poprvé ve sporťáku v sedu. spokojenější dítě jsem snad neviděla 😅 i beco se mohlo jít schovat 😅 takže počkej ještě 3-4 měsíce a možná taky nebude třeba až tak nosit 😉 😵
Ant, no náš viki už má smůlu 😀 , tomu už byli 4 roky v lednu takže se bude nosit jenom tomášek 🙂 , Viki alespon v kočárku neřval a v golfkách vydržel i 2 h. V létě chceme vyrazit do Zoo tak bych chtěla vzít i kočár a zkusit to alespon střídat
Fender uvidíme 😉 , včera tady byla prababi a že by si ho chtěla pochovat a byl v klidu max 2 minuty, pak zjistil že já stojim vedle a pustil takovej řev, stejně jako v kočáru 😒 , manžel mu říká mamánek 😀 , on je prostě nejspokojenější u mě. Možná to je i tim že byl o měsíc dřív a jak se nosí tak s hned sklidní. Trošku doufam že sporták by ho mohl zaujmout že už uvidí věn, ale tam ho dam nejdřív za 2m 😉
Ahojky... 🙂
prosím Vás na jaký program a kolik stupnu perete nosítko Beco? ztratila jsem manuál... 😅
Díky...🙂
můžu se zeptat. nosila některá z vás v beco hned od narození? cca od 3kg? ta jejich vložka se mi zdá nestabilní.
Já jsem nosila od cca šesti týdnů a také bez problémů, je třeba si upravit pořádně všechny popruhy a hlavně bederní pás. Nicméně malej měl při narození 3,75 takže jak je to s tříkilovým mrnětem netuším 😅
díky za odpovědi! někdo tu psal i o dvoutýdenním miminku v becu, tak mě to zaujalo. my teprve plánujeme. je to hudba budoucnosti. já nosila občasně v šátku a ok. ale ergo nosítka maj něco do sebe. třeba na rychlý vyběhnutí se psem na louku za dům je to ideální, myslim. 😀
já ho teď hlavně využiju do obchodu a když jsme měli ještě bariérovou poštu kam se s kočárem nedalo, tak na poštu. ale dřív jsme v něm malého nosili hodně, teď co už má sporťák tak celkem rád kočárkuje.
holky, co se me tyce, ja bych asi novorozenatko co ma sotva 3kg do beca nedala, kvuli vertikalni pozici.... muj pocit byl takovy, ze az kdyz uz dcera drzela hlavu tak to bylo OK i kdyz jsem ji tam davala i o neco driv.... Na pristi ditko koupim nejaky babyvak, pripadne satek, at je miminecko zezacatku horizontalne a muze si v tom spinkat, a do beca az tak v tech 3m nejdriv 🙂
malej měl v té novorozenecké vložce hlavu hezky fixovanou, přestože ji ještě sám nedržel.... a spal v něm taky krásně 😵
ale to je už taaaaaaaaaaaak dávno 😅 teď z něj mává na auta a pokřikuje na kolemjdoucí 😀
mě právě mrnous přišel někdy uplně zapadnutej v šátku. myslela jsem, že je to právě u ergo nosítek lepší... 😀
Ahoj 🙂 , chtěla jsem se zeptat, odkdy jste začali nosit děti v Becu na zádech. Nám bude devět měsíců a zatím jsme na bříšku spokojení. A jak děti tu změnu pozice zvládly. Díky 🙂
malej má 11m a taky je na břiše. ale naši ho na zádech nosí v krosně chico už asi dva měsíce a v pohodě. já na něj hlavně potřebuju vidět, když jsem s ním sama má dost nenechavé a dost pohotové ruce, takže ho mám radši vpředu 😅
já nosila v Becu na zádech od 7 měsíců. na zádech si děti libují, neb jsou jako na koníčkovi a když s nimi občas poposkočíš a uděláš nějakou blbinku tak se chechtají 🙂). horší je tahání za vlasy .-)


market jasné, nejdřív nosítko, na to pak batoh, ať si ho můžeš bez problému sundat.
malej byl v hlubokém zpočátku v pohodě, ale už na konci taky pěkně zpruzený a ječel... teď je ve sporťáku - i když ještě v lehu - a je to lepší, protože lépe vidí. myslím, že až bude úplně v sedu, tak to bude už naprosto v pohodě. v nosítku je ale nejspokojenější, vezme si do rkuy nějaký klacík a celou dobu ho drží a je důležitý jak kartáček na zuby 😀