Nosítko, jaké?
Ahoj,
vím že těch témat je tu hodně, ale já bych potřebovala poradit s následujícím... Malé je půl roku a je zrovna v období kdy už nevydrží spát celé odpoledne v kočárku, ale ještě nesedí. Je hrozně zvědavá, takže když se vzbudí, tak nevydrží v kočárku a chce ven, takže občas jdu z města a v jedné ruce tlačím kočárek a ve druhé držím malou. Případně s partnerem jeden veze a druhý nese. Dokud nesedí, tak nechci ještě používat ten sporťák nebo jak se to jmenuje, protože když spinká, tak v kočárku se určitě vyspí líp, než v tom polosedu. Líbilo by se mi teda to nosítko, určitě by to bylo pohodlnější (pro mě). Potřebuji poradit od Vás, které se v tom vyznáte - jaké? Je to drahá záležitost, tak bych si to zatím zkusila půjčit jestli nám to bude vyhovovat, ale mají jich víc na výběr. Předpokládám, že ty lepší nosítka mají princip podpory stejný, tak můj požadavek je asi hlavně aby z toho malá měla dobrý rozhled, protože jak jsem už psala je hrozně zvědavá 😀 Máte tedy prosím tip jaké by asi bylo nejlepší? Moc děkuji za reakce 🙂
Stručné shrnutí
- Ergonomické nosítko nebo nosící šátek jsou doporučovaná řešení pro dítě ve věku kolem půl roku, které ještě nesedí a chce mít lepší výhled než v korbě kočárku.
- Doporučené značky z diskuze zahrnují Manduca, Tula (vč. verzí „baby“ a „Free To Grow“), Zumbucca, Ergobaby, Kibi, Fidella (Fly tai) a další; uživatelky důrazně doporučují nejprve nosítko vyzkoušet.
- Místní nosící skupiny na Facebooku („Nosíme děti“), regionální srazy a obchody s možností otestování se v diskuzi uvádějí jako hlavní způsoby, jak si nosítko půjčit nebo vyzkoušet před koupí.
Nejčastější otázky
Q: Jaké nosítko je vhodné pro dítě, které ještě nesedí?
A: V diskuzi se doporučuje ergonomické nosítko nebo nosící šátek; konkrétně byly zmiňovány Manduca, Tula (různé modely), Zumbucca, Kibi a Ergobaby jako používané varianty a doporučuje se vyzkoušet více typů.
Q: Kde si nosítko vyzkoušet nebo půjčit před koupí?
A: Doporučené zdroje jsou Facebook skupiny „Nosíme děti“ a jejich regionální srazy, kaminky ochotné zapůjčit nosítka, místní prodejny s možností vyzkoušení a nosící miniveletrhy (v diskuzi zmíněny Stodůlky).
Q: Je lepší šátek nebo nosítko?
A: V diskuzi byla shoda, že šátek nabízí více variant nošení a lze ho vázat různě (kurzy a YouTube jsou zmiňovány jako zdroje), ale nosítko je rychlejší na nasazení a praktičtější na cesty; volba závisí na preferenci rodiče a vyhovění dítěti.
Q: Od kolika kilogramů lze nosit Tulu?
A: V diskuzi uživatelky uváděly, že model „Tula baby“ je často používán od cca 7–8 kg a že varianta „Tula Free To Grow“ je deklarovaná pro menší děti/včetně novorozenců; názory se lišily podle osobní zkušenosti.
Q: Lze používat sportovní sedačku („sporťák“) u dítěte, které ještě nesedí?
A: Některé příspěvky tvrdí, že většina sportovních sedaček jde dát do lehu a během spaní je pohodlná, jiné příspěvky doporučují vyhnout se posazování dítěte dřív, než samo sedí, a preferovat nošení nebo jízdu na bříšku v hluboké korbě.
Q: Jak rozpoznat padělek nosítka Manduca při nákupu z bazaru?
A: V diskuzi doporučují žádat originální krabici a doklad o koupi v kamenném obchodě; u padělků byly zmiňovány praskající přezky a výroky o ekzémech z barvených látek.
Q: Kolik stojí nosítko Kagano podle zmínky v diskuzi?
A: V jedné zkušenosti byla uvedena pořizovací cena 2 800 Kč za nosítko Kagano včetně slintáčky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Ergonomické nosítko nebo kvalitní nosící šátek se považují za bezpečné a vhodné řešení pro nošení dítěte, které ještě nesedí.
- Nejlepší postup je nosítko/šátek před koupí vyzkoušet — v obchodě s testováním, na regionálním srazu nebo prostřednictvím facebookových nosících skupin („Nosíme děti“).
Sporné názory
- Šátek versus nosítko: některé rodičky preferují šátek pro variabilitu a měkkost, jiné preferují nosítko pro rychlé nasazení a praktičnost.
- Vhodný věk/váha pro konkrétní nosítko (např. Tula baby vs Tula Free To Grow): výrobce a prodejci uvádějí rozdílné rozsahy, a uživatelské zkušenosti se liší (některé zkušenosti uvádějí použití až od ~8 kg, jiné modely jsou deklarovány od narození).
- Používání sporťáku u nesedícího dítěte: část rodičů považuje polohovatelný sporťák za v pořádku, jiní radí nespěchat a raději nosit nebo zajistit lepší výhled v hluboké korbě.
Otevřené otázky
- Které konkrétní nosítko bude ergonomicky a komfortně sedět konkrétní postavě rodiče a konkrétnímu dítěti, zůstává individuální otázkou, kterou nelze rozhodnout bez vyzkoušení.
- Je optimální frekvence a doba denního nošení (vliv na záda rodiče) při dlouhodobém používání nosítka u různých modelů zůstává bez jednoznačné odpovědi v diskuzi.
Zmíněné značky a firmy
Andala, Tula, Manduca, Zumbucca, Ergobaby, Kibi, Fidella, Emeibaby, Deuter, Babybjorn, Satkomanie.cz, Nosíme děti (FB skupina), MartyS / Martys, Eli handmade, Kagano, Maggion, Aloe, Kokon, Srdíčko
Zmíněné produkty a metody
nosící šátek, ergonomické nosítko, Tula baby, Tula Free To Grow, Manduca, Zumbucca, Ergobaby, Kibi, Fidella Fly tai, Emeibaby, Kagano (nosítko), onbuhimo toddler, šátkové mei tai, krosna Deuter (turistická nosítka), sporťák (polohovatelná sportovní sedačka do kočárku), visítko, klokanka (neergonomické), půjčování nosítek, regionální nosící sraz, nosící miniveletrh, kontrola originální krabice/dokladu při nákupu z bazaru, varování před padělky a ekzémy z barvených látek
Místa a osoby
Jižní Čechy, Praha, Stodůlky
@zavodni_pudl Ideální je si nosítko půjčit a vyzkoušet, které vám bude vyhovovat. Hlavně pozor, aby to bylo ergonomické nosítko, ať dítku neničíte záda. Koukla bych na ergo baby, kibi, manduca..Pokud budete vybírat přes bazar, chtějte originální krabici a doklad o koupi v kamenném obchodě. Tyto nosítka se bohužel často padělají :/ Jinak je super, že dítě v kočárku neposazujete, dokud samo nesedí, bohužel většina maminek dělá pravý opak..
Mam Manducu a tahala jsem v ni dceru fakt dlouho, protoze i kdyz uz kocar nepotrebovala, tak male dite turu fakt neda. Manzel s tim byl spokojeny, protoze to ma velike rozpeti v pase. Jinak je jeste fajn to satkove nositko, ale manzelovi nesedelo a taha dceru v Manduce. Jinak na FB je i dost firem, ktere nositka usijou na prani. - treba Maggion apod.
Souhlasím, že je třeba to vyzkoušet. Pro mě byla Manduca v podstatě nepoužitelná, Kibi mi taky přišlo na prd. Pak jsem zkusila šátkový Kokon a to už bylo lepší. Nakonec u mě naprosto s přehledem zvítězila Aloe, ta mě naprosto nadchla na první zapnutí. Má jedinou nevýhodu - není rostoucí.
Najděte si regio skupinku, vyzkoušejte a uvidíte 🙂 Třeba nakonec ještě skončíte u šátků 😀
Díky moc ženy za rady. Koukám tradičně co člověk to názor 😀 Ale skupina na fb Nosíme děti je super, díky!
@zavodni_pudl
Chtěla jsem odkázat na FB a koukám že už to někdo udělal a to je dobře, predejdes tomu, že koupíš nevhodný a nebezpečný krám.... malou nosím už 17 měsíců a jediné čeho lituji je ze jsem nebosila i tu starší.... ale co uz, čas nevrátim....pokud malá nesedí, neni kočár v pololetí ani vhodný, takže děláš dobře....
@zavodni_pudl Já myslím že když to uvážeš správně, tak to bude dobré a zase nemůže tam být malá moc na volno, to by podle mě bylo méně pohodlné. Nemáš třeba v okolí nějaké kurzy, vím že bývají, aby ses naučila vázat ten šátek správně 🙂.
My máme kibi, onbuhomo toddler(až od 1roku) a přibude nám šátkove mei tai, to je tak když nechcete přezky, ale chcete aby to bylo rychlé,od narození a pohodlné jako šátek 🙂
nečetla jsem úplně všechny příspěvky, ale pokud máš zvědavé dítko, doporučuji nosit na zádech. Malý měl kolem 7 měsíců období, kdy chtěl být jen na zádech - měl tam lepší výhled. Většina nosítek umožňuje mít i na zádech. Pokud nejsi zvyklá na šátek, šla bych spíš do nosítka nebo šátkového nosítka 🙂
Tak jsem nakonec pořídila nosící šátek, úplně obyčejný z bazaru a nosítko Manducu. Neměla jsem bohužel možnost jich vyzkoušet více, ale tohle zatím vyhovuje. Jinak z nosítka jsem nadšená. Včera jsem testovala venku a malá mi v tom i usnula 🙂 Po delším nošení to bude sice nápor na moje bolavý záda, ale je to mnohem pohodlnější, než tahat malou v ruce. Nosítko ani šátek na záda jsem si zatím netroufla, tak snad až se s tím více seznámím 😃

Mohu se zeptat co máte za kočárek? Některé kočárky jsou hodně do lehu. A neviděla bych jako
problém dát do něj nesedici dite. Zkoušeli jste jezdit v hlubokém na brisku? Malé jsem vyhrnula boudu a byla moc spokojená. Ještě u toho hezký posilovala 😀