Nosítko Manduca nebo KiBi?
Ahoj maminky,
moje malá bude mít příští týden 4m. a chci nám pořídit nosítko, ale váhám, které. Máte zkušenosti s KiBi nebo Manducou? Určitě se tu najdou maminky co nosí a poradí🙂 děkuji za tipy, pěkný večer.
Stručné shrnutí
- Manduca je v diskuzi označena jako nosítko vhodné přibližně od 3–4 měsíců podle velikosti dítěte; v diskuzi byla zmínka o používání i od 2,5 měsíce.
- KiBi je v diskuzi popsáno jako rostoucí nosítko s možností změny velikosti a podle zkušeností některých matek vydrží déle než Manduca (zmíněno až do 2 let).
- Jako alternativy se v diskuzi uvádějí šátek, šátková nosítka a šitá nosítka typu Kokon nebo MartyS; více diskutujících důrazně doporučuje nosítko před koupí vyzkoušet nebo půjčit.
Nejčastější otázky
Q: Od kdy mohu používat nosítko Manduca pro dítě?
A: Manduca je podle diskuze vhodná od 3–4 měsíců podle velikosti dítěte; v jedné zmínce bylo uvedeno použití už od 2,5 měsíce.
Q: Je KiBi vhodné pro 4měsíční dítě, které ještě nedrží hlavičku?
A: KiBi je rostoucí nosítko s nastavitelnou velikostí; v diskuzi se doporučovalo si ho půjčit a vyzkoušet, protože někteří uváděli použití od cca 4 měsíců na krátké nošení, zatímco jiní radili používat šátek do ustálení opory hlavičky.
A (doplněk): Uváděná půjčovna branakdetem.cz půjčuje nosítka asi na 10 dní za „pár korun“.
Q: Jak dlouho vydrží Manduca nebo KiBi?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že Manduca může podle velikosti dítěte fungovat zhruba do jednoho roku kvůli délce zádové opěrky; KiBi je popisováno jako rostoucí a podle zkušeností může vydržet déle (v diskuzi zmíněno až do 2 let).
Q: Jaké šité nebo levné alternativy existují a kolik stojí?
A: Šité látkové nosítko MartyS bylo v diskuzi zmíněno s cenou 1 400 Kč vč. poštovného a čekací dobou kolem 1–2 měsíců; další šité značky uvedené v diskuzi jsou VeKa a MoniLu.
Q: Kde si mohu nosítko vyzkoušet nebo půjčit?
A: Doporučené místo k vyzkoušení jsou regionální srazy ve Facebook skupině „Nosíme děti“; branakdetem.cz byla konkrétně zmíněna jako půjčovna na zhruba 10 dní za nízký poplatek.
Q: Jaký je rozdíl mezi šátkem, šátkovým nosítkem a strukturálním nosítkem (Manduca/KiBi)?
A: Šátek a šátková nosítka jsou v diskuzi preferovány pro menší miminka kvůli lepší podpoře hlavičky a přizpůsobení tělu, zatímco strukturální nosítka jako Manduca a KiBi nabízejí rychlé nasazení a pevnou konstrukci vhodnou pro praktičtější nošení na výlety.
Závěry z diskuze
Shoda
- Před koupí nosítko vyzkoušet nebo půjčit.
- Volba nosítka závisí na postavě nosícího a velikosti dítěte.
- Šátek je často doporučován pro malá miminka kvůli lepší podpoře hlavičky.
Sporné názory
- Manduca vs KiBi: část matek preferuje Manduca jako pevnější a pohodlnější, jiná část preferuje KiBi jako praktičtější „rostoucí“ variantu, která vydrží déle.
- Kokon: někteří chválí Kokon jako „top“ nosítko, jiní ho po vyzkoušení vrátili jako nepohodlný; pohodlí je individuální.
Otevřené otázky
- Je novorozenecká vložka do Manducy skutečně užitečná, nebo je zbytečná?
- Které konkrétní nosítko bude nejšetrnější při bolestech zad a krční páteře nosící osoby?
- Je KiBi bezpečné pro delší nošení čtyřměsíčního dítěte, které ještě pevně nedrží hlavičku?
Zmíněné značky a firmy
Manduca, KiBi, Kokon, MartyS, VeKa, MoniLu, Bondolino, Tula, Donkey, Lenny Lamb, Storchenwiege, Andalu, branakdetem.cz, Nosíme děti (Facebook), Bazos
Zmíněné produkty a metody
Manduca, KiBi, Kokon, šátek, šátkové nosítko, novorozenecká vložka, rozšiřovač (rozšiřovák), stahování šňůrkou, rostoucí nosítko, MartyS nosítko, Bondolino, Donkey, Lenny Lamb, Tula, Storchenwiege, Andalu, MoniLu, VeKa
Místa a osoby
žádné
Manduca Ti vydrzi naveky. Jen je vhodna pro deti tak od 4 mesicu. Do te doby satek nebo satkove nositko.
@betem ehm, tak bych ho bejvala vzala, ale pani byla nějak rychlejší, neodpověděla mi na mejl a prodala ho někomu jinýmu.... nu, kdo zaváhá..:D
@chimneysweeper1 na věky tak s rozšiřovaci. Vydrží max do roku dle vel.ditete. Stejně je pak krátká zádová opěrka. A jak komu pohodlna
@betem Tak už jsem též majitelkou kokona🙂 Ono úplný pohodlí to nebude nikdy...na břiše nebo na zádech s 11 kily:D Ale zatím to vede🙂 Málem jsem koupila i nový, protože teď vyjely s hrozně hezkýma designama! SLINT!!!
http://www.kokon-nositka.cz/Nositko-Harmonie-Or...
http://www.kokon-nositka.cz/Harmonie-Orient-bor...
http://www.kokon-nositka.cz/Harmonie-Orient-bor...
a já mám suchý infantilní téma a barvy:D néé ale tak uvidíme. třeba to pak jednou vyměnim za tyhle šmrdlání:D až se to objeví někde na bazáči:D
(pardon za OT)
@betem jo a hlavně - děkuju za tip. o kokonoj sem se dozvěděla primárně od tebe🙂
@normalnimatka jeeeee, tak to zavidim. Kokon je fakt super. Jsem ráda, že jsem mohla poradit ;)
Koukni na fb do skupiny Nosíme děti a tam si najdi skupinku nejblíž tvému bydlišti. Hodně skupinek dělá srazy a na tom je možné si různá nosítka vyzkoušet. Mě třeba od manduky a kibi odrazovali a šátek si netroufnu. Takže jsme nakonec zvolili od narození Storchenwiege a až z něho vyroste tak si koupím krátký šátek a nechám si ušít Andalu.
@normalnimatka tyjo ja kokon vracela hned zpatky protoze mi vubec nesedel a byla jsem zklamana.Ale ja jsem rozmazlena z satkovyh nositek.Nejdriv Lenny lamb a ted jsem si nechala usit Donkey a hele,je to uplne pohodli na brise i na zadech i s 10kg😂(a to i pro manzela) .Ja furt nechapu ze si tolik lidi ten Kokon chvali ale zase jde videt,ze kazdemu sedi neco jineho.
@luckylee jj to určo...no mně právě oproti Kibi atd přišel právě takovej "šátkovej", měkčí...třeba má šikovný polstrování, který mi zasahuje až na ten vrch pánevních kostí, který mě v ostatních nosítkách dost tlačily... vlastně i v šátku, tam to bylo snad nejhorší... jak tam má dítě ty nohy... u kokonu tam mám to polstrování, takže dobrý.
a ono to je taky dost o tom nastavení a nasazení asi.... já i muž sme si to někdy oblíkli a bylo to v poho a někdy nás to táhlo na ramenou:D a to sme třeba s tím nastavením ani nehejbali...záhada:D
Prosím o radu, jaké nosítko pořídit na výlety, lítání po obchodech apod. Rozhoduji se mezi Manducou, Kibi a Tulou. Malému je 5 měsíců, má 6,5 kg. Já jsem štíhlá, 175 cm, mám problémy se zády, s krční páteří. Pro malého by měly být vhodné všechny uvedené, tak bych potřebovala poradit, které bude pohodlné pro mě a moje záda, aby se nic nezařezávalo a netlačilo.. Prosím o doporučení od někoho, kdo má podobné proporce;)
@petruchachacha no vzhledem k tvým zádum bych nosítka prvně vyzkoušela. Na fb se přidej do skupiny Nosíme děti, tam najdeš regionální skupinku tobě nejblíž, ty pořádají srazy, nebo půjčují nosítka. Většinou holky zjistí že jim manduca ani kibi nesedne. Objednávají pak Andalu, MoniLu, Tula, Donkey, nebo Lenka nosítko.
mám manducu, vyhovuje mi...právě to, že není tak měká..=) zkoušela jsem kibi i tulu a nic moc..ale to je hrozně individ, chce to vyzkoušet...nosíme děti na fb a zkus se s někým domluvit🙂

@betem možná jo, možná to dělá jen fotka, ale já tenhle nechci🙂 našla jsem jinej kousek. a pořád váhám:D