Hysterické záchvaty v noci. Poradíte, prosím?

scathy
4. říj 2020

Zdravím. Už jsme doma všichni zoufalí. Dcera, rok a půl, v noci chytá strašné hysteráky. Ona je celkově vztekle dítě, ale co se děje v noci, to je peklo. Začalo to před 14 dny, kdy jsem přestala kojit. Kojila jsem stejně už jen v noci, a dcera si že mě dělala víceméně jen dudlika. Když jsem takhle odstavovala syna, trvalo to dvě noci, než se to srovnalo, u dcery se to ne a ne zlomit. Večer už naštěstí normálně usne, vypije si mléko, chvilku se převaluje a spí. Ale jakmile se vzbudí, nastává apokalypsa. Řve, řve a řve. Položit se nenechá, sahat na sebe taky ne, do náručí ji nevezmu. Odtahuje se, mlátí mě, kope do mě. Manželovi se jí občas uložit podaří, mně vůbec. Už jsem i odešla a nechala ji vyřvat, zabralo to na jednu noc. Studená sprcha taky nepomáhá. Fakt už nevíme, co s ní. Uklidněte mě prosím někdo, že to přejde.

scathy
autor
4. říj 2020

@merope děkuji moc za konstruktivní odpověď. Přesně tak to je. Má zásek a podle mě ani nevnímá, co se děje okolo. Teda jo, ale jakýkoliv "zásah zvenčí" to akorát zhorší. Po sprše jsem sáhla fakt jednou v nouzi nejvyšší a nemyslím si, že bych kvůli tomu byla tak špatná matka. Dneska v noci mám v plánu ji vzít do kuchyně, že půjde chystat mléko se mnou. Rozsvítím, zkusím pustit televizi... Uvidíme. Chudák syn už je z toho taky nevyspalý.

scathy
autor
4. říj 2020

@drakenn díky za odpověď. Nikde netvrdím, že chyba je v dítěti, proto tenhle dotaz. Určitě nejsem jediná, kdo něco takového zažil, různých diskusí a článku jsem na netu četla spousty, ale informace se kolikrát dost rozcházejí.

merope
4. říj 2020

@scathy Tak já prostě strčila naopak mlíko do ruky než se probral. Teď si ho prostě bere sám a je klid.

antoinet
4. říj 2020

Taky mi to dítě dělalo v tomto věku, přešlo to samo.
Nejvíc pomohla hodně větraná místnost, lépe se pak usínalo, úplná tma (závěsy) a taky hodně omezit denní spánek i za cenu buzení. Třeba hodina a dost. Pak dítě v noci potřebovalo opravdu spát a ne vyvádět.

scathy
autor
4. říj 2020

@antoinet tmu máme, větráme taky (jinak máme v ložnici vlhko). Je fakt, že poslední dobou má i ten spánek přes den hodně rozházený. Někdy spí dvacet minut, někdy dvě hodiny.

klokanka31
4. říj 2020

Já nevím, mně to připomíná film requiem pro panenku. Zlobíš? Šup do sprchy. Mě by zajímalo, jak by to vypadalo, když se manželé hádají, ženská by chytla hysterák, a chlap jí polil studenou vodou. To by ale nešlo, to by bylo týrání že?

scathy
autor
4. říj 2020

@klokanka31 kolikrát mám napsat, že to bylo jednou po hodině hysterického řevu, kdy ani dýchat nemohla? Napadá tě jiné řešení? Kritizovat umí každý, poradit už ne.

puhelin
4. říj 2020

@scathy Jestli ji uz delsi dobu nechavate v tak dlouhem revu, tezko se ted radi nejaka zmena. Co delate treba kdyz pomaluje zed? Jak reagujete?

klokanka31
4. říj 2020

@scathy Tak třeba cítí z tebe nervozitu, nebo si vynucuje pozornost, chce najít příčinu... Já když jsem nervózní, moje malá to vycítí, a pláče taky...

scathy
autor
4. říj 2020

@puhelin přijdu, v klidu řeknu, že na zeď se nemaluje a nabídnu papír. Vždycky nabízím nějakou alternativu, ale málokdy to má nějaký úspěch.

scathy
autor
4. říj 2020

@klokanka31 už jsem si na ty sceny tak zvykla, že mě to málokdy nějak rozhází. V noci u ní prostě ležím a jen hlídám, aby třeba nespadla z postele, přes den si sednu někam poblíž a čekám, až bude chtít přijít. Mně prostě přijde, že jak není po jejím, automaticky nastává problém.

scathy
autor
4. říj 2020

Ona jinak když zrovna nemá záchvat vzteku, je úplně milionové dítě. Ráda si prohlíží knížky, staví si kostičky, vydrží u jedné činnosti klidně i půl hodiny, což třeba zase syn nikdy nedělal, ten u všeho vydržel dvě minuty. Když doma něco dělám, chodí se mnou a pomáhá. I s bráchou si vydrží krásně hrát. Pak ale stačí maličkost a konec. 😒

normalnimatka
4. říj 2020

@drakenn a co bys asi tak konkrétně dělala jinak, než ji zastavila v nežádoucím chování, vysvětlila a vyslechla si spršku řevu? jak bys to kouzelně vyřešila? to by mě fakt zajímalo;)

jinak já moc doporučju knížku Aha rodičovství i díl o sourozencích.. neříkám, že to ty scény dozajista vyřeší, ale naučí tě reagovat na to co možná nejlepším způsobem. každopádně, bude to hlavně povahou. ale to mluvim o těch hysterákách přes den. co se týče tý noci, zkus si pohledat ty noční děsy, jestli to na ni sedí. je přitom při smyslech? nám synek dělal něco podobnýho. ale na ty děsy mi to právě nesedělo, protože jakoby byl vzhůru. jen nehtěl komunikovat, a přesně jak popisuješ. nesnes, abychom na něj sahali, cokoliv.... no, postupně z toho prostě vyrost. trvalo to určitě x měsíců...:(

jednaholkaa
5. říj 2020

@scathy Uplne chapu s tim kojenim..to fakt nestoji za to v tom pokracovat.

scathy
autor
6. říj 2020

@normalnimatka měsíců? No teda... Teď jsme měli jednu noc úplně super. Vzbudila se až v půl šesté ráno. Sice teda hned vstávala ale to mi nějak nevadí. Dneska se teda vzbudila asi v jednu v noci a zase dělala scény. Manžel s ní musel odejít spát jinam, ale nebylo to už tak strašné. Budu doufat, že se to bude postupně zlepšovat. Jinak ona nás normálně vnímá, takže noční děsy to asi nebudou.

normalnimatka
6. říj 2020

@scathy jj, byly to rozhodně měsíce... ale nebylo to úplně každou noc.

scathy
autor
6. říj 2020

@normalnimatka můžu se ještě zeptat? Kolik je synovi dneska? Zůstalo mu to vztekání nebo z toho vyrostl? Zvažuji návštěvu dětského psychologa, zas na druhou stranu, mám okolo sebe víc rodin, co mají takhle vzteklé dítě a nevím o tom, že by to někdo z nich s psychologem řešil. Navíc si úplně nemyslím, že by to bylo něco neobvyklého.

evaii
6. říj 2020

@scathy Ahoj, když to tak čtu co tu všechno píšeš, úplně mi nabíhá vzpomínky, co dělala moje dcera. Teď už ji jsou teda 3,5 roků, ale je to jako by jsi psala o ni. V noci hysteráky, kopala, řvala, nenechala se obejmout, uklidnit, nic. Prostě jsem to všechno musela nějak vydržet. Ještě teď je vzteklá, ale naštěstí ji to věkem trošičku přechází. A já teda ji měla většinou celou dobu u sebe v ložnici, aby nebudila syna a manžela.
I teď si dost často postaví hlavu a řve kvůli ho....u Kdyby jsi viděla, jak u nás např. vypadá čištění zubů, mytí vlasů, česání, no to je jak kdybych ji vraždila. Malování po zdech už máme také za sebou (celý počmáraný obývák - naštěstí už nemaluje), pokaždé když jsem ji načapala, dostala vynadáno, snažila jsem se ji také nabídnout papír, ale prostě zeď byla nej.
Teď už je to takové, že vím, když by se měla vztekat, např. kvůli tomu, že ji do školky poveze ráno táta a ne, já, tak ji tu informaci večer párkrát zopakuji, aby ráno neječela (to je dost časté).
A mám to stejné i co se týče syna. Starší syn ten se nikdy takhle nevztekal, ale zase je oproti ní hyper 🙂

normalnimatka
6. říj 2020

@scathy jo, vzteká se do dneška, z toho vyroste bůhvíkdy🙂prostě povaha, no. mně to nepřijde nenormální. pomáhá se snažit tomu prostě předcházet. na některý věci si zase dítě zvykne a nese je líp, a zas přijdou jiný věci, kvůli kterejm přichází vztek.... ale obecně se to trošku v čase lepší. pomalu, ale jistě

scathy
autor
6. říj 2020

@evaii tak jsem ráda, že v tom nejsem sama. 😁 My to máme tak, že děti už nějakou dobu spí spolu v pokojíčku, uspávám je večer najedou. To jde. Pak když se v noci vzbudí a dělá scény, bere si ji manžel jinam. Máme tu jednu volnou ložnici pro hosty. Se mnou totiž dělá ještě horší scény, navíc vstávám každý den v půl 6 do práce, takže potřebuju ráno trochu funguvat. Ale když se vzbudí, chodím k ní první já, jdeme udělat mléko, pak ji nosím, zkouším ji uklidnit...

scathy
autor
12. říj 2020

Podávám hlášení: vypadá to, že se to zlomilo a je klid! Večerní uspávání je už úplná pohoda, otázka 15 minut max. V noci dnes poprvé spala až do rána ve své posteli s bráchou v pokoji. Vzbudila se 2x, napila se a zase usnula. Už i ty noci před tím byly lepší. Sice ještě s brekem, ale už ne s hysterickým řevem. Přes den ale žádná změna 😒

okokokokokik
12. říj 2020

@scathy aspoň něco