Přechod ze 3 spánků na 2. Co dělat?

lenda93
21. dub 2022

Ahoj holky, už jsem úplně bezradná 😢 malá má za 14 dní rok a stále se jí drží 3 denní spanky. Jsem z toho totálně psychicky vyčerpaná, protože to jsou půlhodinové spanky, než od ní odejdu z uspavani, tak si stíhám akorst tak ohrst jídlo, najist se a už je vzhůru. Uspavani je taky děsný, okolo půl hodiny cca, kdy se prevraci, zvedá, leze po mě. Po vznuzeni už si cudla očička po hodce klidně, hodce a půl. Má bdele okno cca ty 2hod a 40 minut, někdy 3 hodiny, někdy 3 a ctvrt, někdy 2,5 🥺. Týden nám to tak hezky šlo, že měla ty dva spanky, jenže pak jeden den spala jen dvakrst půl hodinu a byla tak strašně pretazena, že večer nebyla k odložení do postýlky 🙈. I když si cudla očička, tak mi prostě neusne, je pak protivná, pretazena už, takže tuplem neusne 🥺. Přijde mi, že by potřebovala spánek každé 2 hodiny, ale to neusne. Nechci aby chodila spát v 1p,mame nastavený režim, že v půl 7 koupené a v 7 má mlíčko, pak začínáme sluspavat. Jenže ty 3 spanky se nám tam už tak dobře nevejdou 🥺 a když ji prostě dávám ty dva, tak je to super pro mě, jsem opravdu odpocate, proroze to uspavani mě ubiji, ale ona je pretazena. Když má 3,tak je taky unavená, ale ne tolik, ale špatně usíná 😢. Už fakt nevím, co mám dělat 🙈

merope
21. dub 2022

A musíš ji uspávat? Já syna přes den v tomto období vůbec neuspávala - prostě když potřeboval, šel spát. Kolik hodin spí "v noci" - píšeš, že chodí spát řekněme v půl osmé, v kolik vstává? Většina dětí v okolí při více spáncích za den typicky z posledního vstávala kolem sedmé a ten dlouhý, noční, začínal v deset večer.

Obecně bych zkusila více pozorovat, co vyhovuje s tím spaním jí. Taky je možný, že má spíše rytmus "něco mezi 2 a 3" - ten u nás typicky trval vždy tak 14 dní (možná i déle), že někdy spal vícekrát a někdy méněkrát. Vlastně teď ho máme taky - někdy po obědě spí, někdy usne ve čtyři odpoledne a někdy vůbec a jde spát dřív večer (syn má 3). Ono dost záleží i na programu - pokud řádí celé dopoledne ve školce, odpadne bez problémů, pokud jsme doma a venku navíc leje, tak nespí.

moonulka
21. dub 2022

Děti nejsou stroj, potřeba spánku se mění každý den i podle aktivit, vývoje,... U dcery třeba přechod ze 2 na 1 trval tři měsíce. Když jí stačil jeden spánek, spala jednou, když potřebovala druhý, spala 2x. 🤷‍♀️ Jo, bylo to extra náročné z hlediska jakéhokoliv plánování, ale holt jsem se jí o přizpůsobila. A jinak dokud měla 3 spánky, tak taky spala po půlhodinách, až přešla na dva, tak si dala dopoledne hodinu u mě v šátku a odpoledne i 2 hodiny. To jsem ale musela ležet v posteli s ní.

emillyhk
21. dub 2022

@lenda93 S množstvím spánků neporadím, syn měl už v 8m jenom jeden denní spánek (taky lahůdka 🙈). Ale jak píše merope - musíš ji uspávat? A jak ji uspáváš? Mě totiž to "uspávání" taky vyčerpá víc než když se malému normálně věnuju 🤦‍♀️ Takže teď to dělám tak, že se pomazlíme, dám ho do postýlky, řeknu, že jdeme dělat hají a lehnu si do postele vedle a prostě odpočívám taky. Klidně ho nechám, ať si tam něco povídá, sedí si. Když se postaví nebo začne kňourat, pohladím, zopakuju že hají a zavřu oči. Pokud po 15min. nejeví známky, že by usínal, tak si jdeme hrát. A třeba za hodinu zkusit znovu. Já jsem v tomhle asi trochu exot, ale nevidím smysl se hodinu vyčerpávat uspáváním kvůli jeho 30min. spánku. Jinak syn taky šudlá očička sotva vstane, ale jak začneme den, snídáme, hrajeme si, tak se probere. Ukládám ke spánku až po druhém zívnutí nebo když vidím, že je "vypnutej" - sedí, kouká, ale vlastně už si ani nehraje.

lenda93
autor
21. dub 2022

@merope uspavat musím, malá mu nikdy neusnula sama od sebe, že bych vedle ní jen ležela a koukala a nebo ji položila a odešla, to by byl řev 🙈 tak to právě ten třetí spánek bývá od těch cca 16 hod do 16: 30,, takže pak cca v těch půl 8 usíná. Když má dva spanky, tak je druhý spanek asi do 15: 30 a to je teda pak dost unavená no a od cca půl 6 už je uknourana. Ale třeba teď. Vstávala v půl 7,ted v půl 9 už úplně uknourana, očička mnula, zivala, tak jsem s ní šla spát, tak ji uspavam, oba ležela, koukala, mnula očička, zivala a nic, prostě uspavam ji tady půl hodiny a prostě nic. Takže jsem ji vzala si hrát a zas uknourana a očička 🙈

lenda93
autor
21. dub 2022

@moonulka kdyz měla malá týden ty dva spanky, tak se mi taky podařilo, aby spala třeba 45 minut nebo hodinu, ale jak píšete, musela jsem byt u ní. Po svoji půl hodině se probrala, tak jsem ještě hladila po hlavičce a dělala sss a zase usnula. Ale jak to jsou 3 spanky, tak je to fakt peklo. Je unavená, ale neusne. Pak to kvapim, aby fakt nešla spát v 10 hodin. Fskt je to na hlavu a vyčerpává mě to

lenda93
autor
21. dub 2022

@emillyhk uspavam, sama neusne, ale přes den uspavam už je km tak, že si k ní lehnu, hladim po hlavičce, dělám sss a dávám dudlíky 🙈 občas ještě klepu po zadečku.. Máme prirazenou postýlku k posteli a sundanpu bočnici, tak ki to jako nejde ji tam dát a třeba odejít 😂 neumím si představit mít tam tu bočnici, v noci jsem s ní v vzhůru cca 10x a hladim nebo dávám dudlík 🙈 jsem fakt vyčerpaná už, uspavani mě zabíjí nejradši byhc byla, aby už měla jeden spánek a cus, nemusela bych nic řešit 😂🙈

moonulka
21. dub 2022

@lenda93 je to náročné, ale jak píšu, děti nejsou stroje. Dcera byla taky vždy unavená, protivná, ale neusnula. Posílám hodně sil, zlepší se to!
Ve 4 měsících mi chodila spát jednou v 10, jednou až třeba ve 2 ráno. I teď ve dvou letech s jedním denním spánkem nechodí večer ve stejnou dobu, někdy v 8,jindy v 10. A to vstává ráno ve stejnou dobu.

lenda93
autor
21. dub 2022

@moonulka achjo... Nojo, jsou to děti no 🙈😂 ještě otázka mimo... Už jste dávala malou spát třeba k babičce? Přítelova mamka by ji tam nejradši už měla tak od konce šestinedělí a já furt nevím... Furt nevím, jestli by to jako vecer s ní zvládla, protože stále uspavame oba s partnerem 🙈😂 asi sem vložím další dotaz, dnes tady budu hodně aktivní 😂

emillyhk
21. dub 2022

@lenda93 Je to náročné, no. Ale bude líp 😉 Syn měl od těch 8m jeden spánek denně, ráno jsme vstávali v půl šesté, spát šel v půl osmé, v osm. V 11m sice začal vstávat až v sedm, ale přes den spal už jenom tak 3x týdně, někdy ani to ne 🤦‍♀️ A ve 14m najednou začal spát po obědě, klidně i hodinu a půl 😄 Takže opravdu může být brzy všechno jinak. Ale to noční buzení je peklo... Vydrž 😘😘

terkync
21. dub 2022

@lenda93 mě na spánky dětí pomáhal prostě režim. Pokud byl den jiný než obvykle, nechali jsme je jak potřebovali. Ale ten režim byl prostě směrodatný. Nikdy sem je neuspavala, usínali vždy sami (jen jako malá miminka, při nemoci). Nikdo nikdy neřval, ani se nevztekal. Prostě věděli, že je čas si jít odpočinout. Když dál rostli, spánek se jim přizpůsobil. Naposledy vím, že když byl dceři cca 1 rok, už jsme natahovali spánek dopoledne (prostě sem ji zabavila, hráli jsme si, blbinky apod) a šla až po obědě. Stačilo tak vydržet 3-4dny a už to brala za své. Pak měla jen jeden. U syna totéž. Sice jsme leccos dětem přizpůsobili jejich tempu, únavě a výdrži, ale
jejich otroci jsme nikdy nebyli...🙂 Nepamatuji si že bych se nenajedla ( samo až po nich 😁) nebo že bych něco doma nezvládala s dětmi. Ale vše je o přístupu, a ten má každý rodič úplně odlišný. Buď to nic neměnit a smířit se s tím a nebo si zkoušet nastavit rodinný režim, který vyhovuje nejen dítěti, ale i rodičům. (Nemyslím tím malé miminko, které teprve očichává svět) hodně štěstí 🍀

shirilka
21. dub 2022

@lenda93 Malý zrušil třetí spánek chvilku po roce, dříve se bez něj prostě neobešel. S uspávání vím o čem mluvíš, malý nikdy neusnul a neusne sám od sebe. Uspávám teda celou dobu v kočárku a 30minut i více nebyla okolo toho roku výjimka, aby pak spal 30minut nebo méně, nic člověk za tu dobu neudělá, ale změnilo se to jakmile začal chodit, to dokonce natáhl spaní a čas uspávání se rapidně zkrátil. Až v roce a půl přešel na 1 spánek denně a teď je to super, usne skoro ihned byť musí být v kočárku a musí se s ním jezdit ale spí aspoň tu hodinu a půl...

lenda93
autor
21. dub 2022

@terkync tak režim máme až si občas ostatní tukaji na čelo, že až takovy 😂🙈 ale prostě i tak je to zabity

lenda93
autor
21. dub 2022

@terkync a je super, že jste se teda i najedla a udělala vše okolo.. Já s malou nic neudělám, pokud se jí ndvenuji, tak na mě visí... A ne, nositko nesnasela

moonulka
21. dub 2022

@lenda93 dcera i v těch dvou letech usíná jen a pouze u kojení, takže ne. 😄 Nenechte si od rodiny vzít vaše dítě na noc dřív, než se na to vy sama cítíte 👍

terkync
21. dub 2022

@lenda93 tak zase každé dítko a přístup k němu je odlišný. To co třeba fungovalo mě, nemusí fungovat u vás a naopak. V rodině mám třeba jeden přístup který se mě líbí, a to je absolutní neřešení ničeho. Žádný režim přes den, máma v klidu- dítě v klidu a absolutní klid. (Mají tři děti celkem) S malou může teta všude, na oslavu apod. Malé je 10 měsíců, ale je i sama klidnější povahy. A tam se to prostě hodí a pasuje to. Teď třeba čekám sama třetí, ale taky nedokáží říct jestli bude fungovat to, co u těch starších. Každé dítko je originál. Držím palce ať brzo najedete na něco pohodlnějšího. Ale co si budem, o tom asi celkové výchova je 😁 a nekončí to zrovna brzo..🍀

jiss
21. dub 2022

@lenda93 mladý přešel na dva spánky relativně brzo, ale něco jsme měli dost podobné. Taky nebylo možné s ním cokoliv udělat, neustále vyžadoval pozornost. Nutnost uspávat - storky o dětech, co si jenom lehnou, broukají si a usnou, mě vždycky tak akorát naserou. Nutnost režimu - on není absolutně schopen vyhodnotit, že je unavený, nebo co. Pokud ho nezaženu do postele, bude pořád lítat. Doslova usíná vestoje v chůzi a pak spadne. Co jsem s tím dělala - vyprdla jsem se na to a měli jsme doma prostě furt bordel, jezdil teda aspoň robotický vysavač. Já jsem na rodičovské, abych se starala o dítě, a ne, abych dělala uklízečku. Manžel mohl uklidnit stejně jako já, ale většinou se mu nechtělo. A já bych se měla stresovat? A odpolední spánek mladý spal v kočáru klidně tři hodiny a před a po byl vzhůru třeba hodinu, takže jsme chodili na pětihodinové procházky (nesmělo se zastavit). To mi pomáhalo na psychiku.

cinam
21. dub 2022

Ty přechody jsou vždy náročnější a u nás to vždy znamenalo, že večer pak ty děti jdou prostě spát pozdě když je spánku přes den víc. Syn 11 měsíců teď postupně přechází na 1 spanek denně a jde to s ním překvapivě dobře. Když je unavený, tam ho třeba dám chvíli odpočinout do nosítka, nebo posadim do kočárku na procházku, aby si trochu odpočinul. Když někdy ještě spí 2x, tak pak jde večer spát až tak ve 21.30. neřeším to, vím že to zase přejde. Daleko horší bylo to období kdy starší syn přecházel z jednoho spánku na žádný, což bylo zrovna když se narodil mladší. A dodnes to bez toho spaní občas těžko dává. Ale když mi usne přes den, tak pak jde spát třeba ve 22.30, dřív to prostě nemá cenu. A to zase těžko dávám já 😅

amazonkajanik
23. dub 2022

@lenda93 když šel spát, tak šel spát,. svou přibližnou hodinu měl, ale v roce to rozhodně nebyly tři spánky a že to bylo spavé dítě. Max jeden 2-4h přes den. A to ještě většinou na procházce po obědě. Občas do toho dával ještě hodinový dopolední, ale to jen výjimečně. Padly dva roky a odpo spí snad jen 2x do měsíce a to tu mají na vsi čtyřleťáka, co po obědě spí pravidelně 2h🤔😄 ráno vstává různě 6, 7, 8 a chodí spát 20,21,22, bez ohledu na denní zátěž

lenda93
autor
24. dub 2022

@amazonkajanik no to byl spave dítě, když spal 2 až 4 hodiny a občas ještě hodinu 😂😂😂 jenže malá spí 3x půl hodiny

amazonkajanik
27. dub 2022

@lenda93 jj, spáč po mamince 🤭 měli jsme z porodnice příkrm, špatně mi bral pravé prso a to mělo o dost méně mléka. Tak jsem řešila s doktorem, zda ho budit po těch 5h, jak je udáváno v porodnici. A prý ne, mám ho nechat spát a mě to udělá taky dobře 🙂 a fakt první půl rok by ho nevzbudil ani výbuch, pak reagoval hlavně na suchý zip a pytlík. Pak zase dřevo, ale jak začal vnímat svět, tak ho budily slepice, kohout, pes. No a na procházce občas motorky, když jsme trefili na bandu blbců, kteří při pohledu na kočárek neubrali plyn ( ti, co nás znali to vypli a protlačili to kolem nás), chodíme trasy, kde by člověka málokdo čekal, natož s kočárkem 🤪