Proč to dítě nespí?

dianawonder
10. pro 2022

Ahoj. Jdu sem jen s mím výlevem protože to nemám komu říct, tak se chci aspoň vypsat. Předem píšu že neočekávám že mě někdo bude litovat...

Dcera 1m, vstane v 0:1 ráno. Je přebalená, najezená, nemá bolení břicha ale pořvává mi tu až do 3, pak vstává zase v 7. Ze 4 hodinového intervalu během dne, od jídla k jídlu spí max. 2h. Všechny kamarádky se chlubí jak jim dítě spí v noci i 7 hodin a u nás oslavuju když se já aspoň 3 hodky vyspím. Už prostě nemůžu, jsem tak unavená že už se mi z toho motá hlava. Docházím i k tomu že jí nadávám což je mi pak zase líto. Z mateřství nemám žádnou radost, jedu poslední dny jen čistě mechanicky a před každým krmením už jen tipuju jak dlouho zase bude vyřvávat. Mám toho tak strašně plný zuby že se to nedá ani popsat. Jak z tohoto sakra někdo může mít radost. Chvilkama si i říkám co jsem to pro boha udělala, proč jsem to dítě vůbec chtěla, copak tohle je nějaká radost?? Skoro už ani nejím protože mi to prostě nedovolí....
Fakt tak strašně závidím těm šťastným maminkám a říkám si kde tu radost berou. Já už prostě nemůžu, chce se mi utéct pryč a už se ani nevracet. Moc mi nepřidá ani to že když si člověk chce postěžovat blízké osobě tak mě každý odbude s tím ať si nestěžuju, uklidním se a nedělám caviky... Jo, ono ta ženská už je pak každýmu u zadele, nikoho nezajímá jak se cítí, jestli ji něco trápí, jestli to zvládá....

zelenaesmolda
10. pro 2022

@vineta
Jenze kdyz neni v pohode matka tak nemuze byt ani dite.Ono by se opravdu nic nestalo kdyby tech par minut se nenosila.I v letadle nasazujes masku nejdriv sobe a pak ostatnim.

marge_s
10. pro 2022

@zelenaesmolda tak nekdo to ma naopak. Ja bych taky nepreferovala plny zaludek a rvouci dite pred prazdnym zaludkem a spokojenym ditetem. Vsak na umreni hlady to neni ;)

dianawonder
autor
10. pro 2022

@zmrzlinka Jako fakt??? To si nepředstavuje asi nikdo... ale taky jsem si nemyslela že denní spánek bude 3h. Nějak nechápu ten kousavej tón. Navíc když všechny kamarádky jsou úplně v klidu protože jim dítě prospí v noci min. 6 hodin tak jsem tak nějak počítala s tím že to tak mimča mají

dianawonder
autor
10. pro 2022

Všem díky za podporu 🍀 Já samozřejmě vím že je to vlastně normální ale je to fakt masakr. U mě je navíc problém že když si dám šlofíka přes den tak se vzbudím s tím že je mi úplně hrozně, jsem na tom ještě hůř než před tím, nejsem odpočatá... to mám už od malička, když mě mamka chtěla dát spát buď to nešlo protože jsem ječela už před tím a nebo jsem byla protivná a uřvaná potom. Ale zase jsem spala celou noc... 😅 No není to sranda 🥵

vineta
11. pro 2022

@zelenaesmolda Já teda v dceřiném pláči nedokázala dělat nic jiného, než jí utěšovat, mě to přímo fyzicky bolelo, když plakala. Nedovedu si představit, že bych jí někde nechala brečet a přitom jedla. Fungovala jsem na ní jen já, manželovi plakala. Jako teorie s maskou pěkný, ale v praxi se tak fungovat nedalo, takže zakladatelku naprosto chápu. Ona sice přes den občas i spala, výjimečně i v postýlce, ale byly to vždycky záležitosti max desetiminutové a se speciálním radarem na mé jídlo, nebo potřeby obecně, vždycky, když jsem k němu dosedla (vlezla do sprchy/na záchod, cokoliv), vzbudila se. Kdo takové dítě neměl, asi sotva pochopí.

tehulinka91
11. pro 2022

@dianawonder zkus přes den spát, když ti malé usne, měto hodne pomohlo, u prvního syna jsem taky moc nepsala, ale já ho uspavala 6h na rukách s pauzami na UM, druhý je taky docela nespavec a to už má 9m. U prvního se to zlepšilo v 6m a v 1,5 roce už to bylo v pohodě, mladší se pořád budí ještě cca minimálně 3x za noc. Tyhle pocity dělá únava, je to bohužel takové období a nebude to trvat věčně 😉

shirilka
11. pro 2022

@dianawonder Je to ještě malé miminko, chybí mu být v bříšku neví co je tady je za svět, najednou se musí o všechno starat proto řve, ale to se spraví, to 6tinedeli je fakt nejhorší ta změna. Zkus neřešit žádný úklid, jídlo si klidně objednej, zůstaň celý den v posteli, když ti usne tak spí taky. Pokud si nemáš komu blízkému postěžovat, klidně piš aspoň tady, nedus to v sobě a o víkendu kočár dej manželovi/prarodičům u kdyby na půl hodinky, ať klidně jezdí jen před barákem na místě.
S tím řvaním to je těžké, u nás zabralo, že jsem mu říkala že třeba jdu čůrat a budu hned zpátky po nějaké době to pochopi (možná) a nechal mě aspoň dojít na ten záchod. Se spaním je za mne 3h v kuse nadstandard, to se u nás se starším stalo snad jen 2x, budil co 30minut nejdéle dál 2h, přes den od narození jen 3x30minut, takže jsem poslouchala kecy typu by měl spát takový malý ale co jsem s tím měla dělat když nechtěl že, smířila jsem se s tím, že je prostě naprogramovaný takhle tak to už neřeším budou mu 2a půl a spát pořád skoro nepotřebuje 😅

rickym
11. pro 2022

@mdch91 tak to mám asi štěstí, ale možná má vliv i to že obě byly (mladší stale) na UM a spí v postýlce. Takže u nás noční kojení prostě nebylo a hlad asi neměly...
Nemá cenu být přehnaně slunickova, ale ani opak netřeba...že x let to bude hrůza 😊

pinkyy
11. pro 2022

Jojo, takove ocekavani ma kazda budouci maminka, ale realita je bohuzel jina a kdyz mi radi nekdo bezdetnej, co mam delat, tak si rikam "ty vubec nevis". Je to tezky, hodne tezky. Ja nespim do ted a to ma syn rok a pul. Je to sileny dite a mam stejne pocity jako ty. Ale prejde to. Dcera ma 5 let a ta uz je v cajku, uz je to s ni pohoda. Ale jestli ti to pomuze, tak ja mela total urvany obe deti, zadna instagramova pohodicka.

bonavoxa
11. pro 2022

Fráze, že spí jako miminko, to je oxymorón jako vyšitý. A mateřství není v reálu, ta společností protěžovaná a nesmyslně vyžadovaná, romantická iluze , která nemá s realitou mnoho společného. Hned první dítě byl absolutní skřet bez sebezáchovy, první noc na pokoji se mnou celou nonstop proječela, odmítala jíst i spát. A to jí drželo několik měsíců. Nechápala jsem , jak můžou maminky být upravené... a dokonce mít energii se procházet. Kdykoli to šlo, aspoň jsem ležela a fungovala na přísunu energie z cukrů. Totální nasazení. Když dcera nespala ve dne ani v noci jako miminko, měla jsem strach, jestli to nebude mít vliv na vývoj. Od roku a půl nespali přes den ani jeden. Dodnes jsou torpéda. Třetí dítko je v tomto nejméně náročné, ale i tak žádná selanka. Přežívám jako nějaký organismus, jen základní potřeby ...a to takovým způsobem, že uvažuju, které by se daly dělat najednou. Naučila jsem se spát v polosedě s dítětem přilepeném na mě. Stačí i několik minut. Tělo to oblbne. Stejně tak dodá energii denní světlo. Žiju v nadějné jistotě, že časem to vždy směřuje k celkem normálnímu životu.

michaela666
11. pro 2022

Největší lež pro matku prvního miminka - vždyť pořád spí, tak co řešíš. Nakrmit, přebalit a spát. 😃😃😃
Posílám hodně sil, srážka s realitou pro mě taky byla dost drsná. Pláč je jediný způsob jak umí dát najevo, že něco potřebuje. Teď je to loterie, časem poznáš co který znamená.

mdch91
11. pro 2022

@rickym jasne, mne to neprijde jako hruza, jen je potreba se tomu prizpusobit

rickym
11. pro 2022

@mdch91 to každopádně, hlavně s prvním dítětem je to velká změna a tlak na psychiku.. pracovala jsem s lidma, jezdila na akce...A pak najednou doma s mimčem...24/7...

nikykiky
11. pro 2022

Posilam sílu… je potřeba s malou ležet, a uspávat u prsa, ja měla kluka přimáčklého u sebe a pak teprve spal-sice zapařeny bez kysliku, ale spal..a já s nim. klidně na gauci u telky. Celé noci prořval, spal třeba hodinu a půl, a pak zas na novo. A čím víc ja byla v nervu a bezmocná, tim hůř on reagoval-vše z nás vycítí. Srovnalo se to na 3.měsíci. Ne nadaemo se říká ze dětem chybí ten 4. trimestr na to aby se dopekly ♥️

terka_37
11. pro 2022

Já ti rozumím. Že miminka nespí, je normální, ale nebýt s tím v pohodě je normální taky. Ono člověk zpětné vidí, že to uteče, že za to miminko nemůže a tak dále a tak dále, ale když to zrovna žiješ, zda se to příšerný a nekonečný. Mela jsem u prvního syna stejně pocity jako ty. Hrozně jsem se na něj zlobila a casto, nesnášela jsem tu novou mateřskou roli a trvalo to dlouho. Nicméně u mě se z toho nakonec byl úzkostne depresivní onemocnění, který po porodu vzniklo. Buď na sebe opatrná❤️Co alespoň trochu pomáhalo bylo, mít děti u sebe v posteli, lépe spali, nemusela jsem nikam vstávat. Pokud kojis, kojit na požádání, klidně po chvilkách, můžou chtít jen kontakt a lépe zase zaspí. Přes den jsem používala šátek, starší od 3 měsíců do půl roka v kočáru řval jako tur. U staršího jsem tohle všechno dělala trochu na sílu, jak chybělo mateřské napojení a přijetí, nic nešlo dobře...U mladšího už to bylo o moc lepší🙏Byl větší nespavec, přes den spal třeba 3x 20 minut a tak. Ale šlo spíš o to, že já to už měla úplně jinak a brala to, jak to je. Drž se. Pečuj o sebe, nesrovnavej sebe ani dítě, to dělá velké zlo. Posílám spoustu sil❤️

terr18
11. pro 2022

@dianawonder zkuste hojdavak

tulipdona
11. pro 2022

@dianawonder ahoj, pro začátek ti chci říct, že jsi skvělá. S miminama to není někdy jednoduchý, a tvoje holcicka je prostě vic kontaktní.
Podle popisu je můj syn jednodušší kousek, ale dovolím si ti dát pár rad. Třeba si zkoušela a nefunguji a nebo zrovna něco zabere.

- zavinout ruce
- nenosit ať si neodděláš záda, ale hopsat na balonu
- zkusit hojdavak (pozor, ale nehoupat do výšky pokud zvrací) Spíše klimbat ze strany na stranu

A hlavně věř, že budete lépe. Do puberty řvát nebude😊

nita1984
11. pro 2022

Kojis? Tak svlékni sebe i mimco, zalezte spolu pod perinu a proste spinkejte společně. Nekojis? Ať v noci udělá mliko a postará se partner. Dítě má vždycky dva rodiče.

nita1984
11. pro 2022

Na nošení si porid šátek nebo ergonomicke nositko. Nezničiš si zada a budeš mít volnější ruce.

kubesovaadelka
11. pro 2022

@dianawonder ono, nevím jestli tě uklidnim nebo ještě víc nevystraším😔 každopádně i já to takové měla asi do půl roku, pak se to prelomilo, malá začla lozit a aspoň přes den jsem se jí na chvíli "zbavila" že si lozila a objevovala sama, v noci se to zkrátilo a nyní je dceři 10mesicu a v noci ponocujeme jen jednou na hodinu, nepočítám do toho buzení se na cumel. Nicméně teď nastal další zlom a já nemůžu od ní ani na metr, jinak začne řvát, jako bych ji měla opustit a nikdy se nevrátit. Jsou dny kdy bych ji nejraději dala do babyboxu, ale to je opravdu jen tím, že jako matky nespime. Jinak svou dceru nadevše miluju a říkám si, že to není navždy a vyroste z toho. Uspávám jen a jen na rukách, nikde jinde neusne, taky to zezacatku trvalo dvě hodiny, teď už si to sedlo a vím plus mínus její spací dobu takže se intervaly zkrátili třeba jen na půl hod, a v noci teda na hodinu, i to ale stačí když váží 11kg. Taky si nestěžuju nikomu protože všichni odpoví že si za vše můžu sama, jenže já prostě nechci své dítě nechat řvát.♥️ Naučila jsem se, jít si lehnout, když spí ona a domácí práce až na určitou část vaření a vytírání podlahy, dělat s ní klidně v náručí , když je vzhuru😂 Nu, nevím zda jsem tě ještě víc nevydesila, každopádně v tom nejsi sama. ♥️ Nosítko ani šátek nefunguje u nás neboť by se v něm nemohla otáčet jak je princezně libo takže je to zahul😂

rotkapchen
12. pro 2022

Ahoj 🙂 s tvym textem se vracím ke svemu prvnímu mateřství, kdy jsem kazdy večer dekovala, ze je další hrozný den za mnou. Nešťastná jsem litala kolem dítěte, ktere stále rvalo. A všichni říkali "vydrž, prejde to". Ale kdy? Kdy to prejde? Mela jsem dojem, ze uz nedám ani den natož tech par let, o kterych byla řeč. Manžel v noci spal vedle, protože s dcerou se spat nedalo. Bylo to pro mě desne.
Pak jsem přepnula na jakéhosi autopilota. Zjistila, ze cca co dvě hodiny potřebuje spat, ale sama usnout neumí. Takže kojením nebo dudlanim + houpáním jsem ji uspala a sly jsme spat obě. Mela jsem ji cele dny na sobě (v nositku) nebo venku v kočárku. Ale prostě vzdy jsem odpocivala s ni.
A nevzpomínám na tyhle měsíce vubec rada.
Postupně se to ale zlepšilo, začala spát. Nakonec mam tři děti. Ale jen s tim prvnim bylo tohle peklo. S těmi dalšími jsem uz byla nějak připravena a přijímala to s nadhledem.
Myslím na Tebe, aby sis nasla něco, co přes den zmírní tvoji únavu.
Jo a klidně bych se doktorce svěřila. Mně tehdy rekla, at beru hořčík (kojila jsem), ze se dítě zklidní. A jo, trochu jo 🙂

rencinka87
12. pro 2022

@zelenaesmolda budes se asi divit, ale skutecne jsou takove deti 😉
Ja jsem par mesicu jedla tak, ze jsem mela dite v naruci, na jeho hlave rozlozeny ubrousek, abych ho nepocintala jidlem a takhle jsem obedvala. Vetsinou jsem u toho kojila.

Ted jsem docetla to s tou maskou, to je dobry 😁 Je videt, ze to je rada od cisteho teoretika - takovehle rady davaji za a) ti, co deti nemaji, b) ti, co jim deti proste normalne spi 😉

shirilka
12. pro 2022

@rencinka87 Joo to je přesné, v nosítku miminko přes hlavu plenku ať nemá mou snídani/oběd na hlavě 😀

maxulekapcule
12. pro 2022

@dianawonder tak to tě uklidnim, syn má 12 měsíců, porad kojen, a v noci spí v kuse sotva dvě hodiny. Ale musím se přiznat, že už je to fakt náročný

rencinka87
12. pro 2022

@dianawonder rozumim ti a posilam silu, vydrz!
Mela jsem to podobne, nastesti nam syn spal dobre v noci (nakojil se a spal dal), ale uz jen to co dve hodiny vylezt z postele, prebalit, nakojit, znovu uspat, bylo na palici. Spi kdykoliv behem dne, vykasli se na cokoli doma. Jidlo si nech donest, at uz od pribuznych nebo z restaurace.
Snaz se nastavit si v hlave, ze ted je jen mimino - hlavni ukol je byt s nim - spi na tobe? Fajn, zalez na gauc/do postele a nechej ho spat u sebe, vyuzij ten cas na filmy/serialy/knizky, cokoliv. Spi aspon v kocaru? U nas se to zlomilo kolem 2 mesicu, od te doby spal pres den jen v kocaru a jen v jedoucim a bylo to super - naucila jsem se poradne oblict, udelat si kafe do termosky, do usi audioknihu, a mela jsem paradoxne vic energie, jak jsem byla denne dvakrařt venku a k tomu super postavu jako bonus 😁
Mozna by nebylo od veci zajit se nekam vypovidat, treba bude stacit jedno dve sezeni a ulevi se ti, ale jestli ani tehotenstvi a porod nestaly za moc, tak je potom to miminko podvedome pro tebe “pricinou” toho vseho a ted se to jeste zhorsuje..
U nas bylo problem kojeni, mela jsem prsa do krve uz v porodnici, sileny bolesti, doted si to vycitam, ze jsem na syna kricela, at uz se prestane kojit, ze uz nemuzu - byl mu snad tyden v te dobe a bylo to hrozny. Kojil se sice kratce, ale hodne casto, a bylo to peklo. Ale nechtela jsem to vzdat, nakonec se to po par tydnech zlepsilo a kojila jsem dva roky, ale ty zacatky byly i kvuli tomuhle sileny.
U mladsiho to bylo pak uz uplne jiny - uz v porodnici jsem si ho dala k sobe do postele, postylku jsme ani neskladali. Prestoze se budil v noci co hodinu (ciste hlady, vykojil si ze zacatku i kilo tydne 🤦‍♀️😂), byla jsem mnohem vic v pohode nez s prvnim.
Proste jsem ho vic brala jako soucast sebe (i kdyz uz nebyl v brise) a pomohlo mi to moc.
Prvni byl proste zdroj stresu a zaroven, protoze jsem to takhle vnimala, i zdroj vycitek. Zlepsilo se to po trech mesicich asi a pomohlo mi i divat se na to v dlouhodobym horizontu - prislo mi to nekonecny, jak se dny vlecou, ale pak mi doslo, ze za tri mesice uz se bude otacet na bricho a bude to jiny dite, ze uz bude vnimat hracky, ze za dalsi tri mesice zacne pomalu lezt, pak sedet a pak jsem si uvedomila, co jsou “v normalnim, nematerskym, nesestinedelnim” zivote tri mesice - jak je to strasne kratky obdobi. A pomalu se to zacalo zrychlovat 😉 ted je detem pres 6 a 3 a strasne mi je lito, jak uz jsou veliky, ze uz je poradne neuzvednu na pochovani, ze uz jsou tak samostatny a vlastne me pomaloucku prestavaji potrebovat.
Vydrz, bude lip! Sestinedeli je pro vetsinu maminek doba hnusnyho temna (a to jsem obe deti mela nastesti v lete, ted je hnusna tma, zima, to ti taky proste neprida).

rencinka87
12. pro 2022

@dianawonder Jo a detska doktorka mi rekla, kdyz jsem se ji sverila, ze deti breci a breci hodne a ze ty, ktere nebreci, to vetsinou rodicum vrati v puberte - tx ubrecene jako miminka jsou pozdeji hodnejsi 😂😂 Na to jsem se celkem upnula 😂 (obe moje kamaradky mely deti cca ve stejnou dobu a obe je mely jak naprogramovane, takze to bylo pro me dvojnasob peklo - porad jsem si rikala, co delam ja spatne.. 😁)

rencinka87
12. pro 2022

@shirilka ja to zacala praktikovat po tom, co mi na nej parkrat ukapla treba omacka na bodycko, takze to vypadalo, ze mu davam ve dvou mesicich svickovou s knedlikem 😂 A taky mel casto nadrobeno ve vlaskach - tak jsem zacala prikryvat 🤦‍♀️😂

axel85
12. pro 2022

@dianawonder já bych zkusila dávat umělou výživu.treba má hlad.syn taky řval každou chvíli,dala jsem UM a byl klid.v noci tak spal i 9 hod

mdch91
12. pro 2022

@axel85 to se snad snadno pozna podle toho jak pribira, ne?

lacehea
12. pro 2022

Fakt, myslim si to taky, ze ma hlad, zkus ji dat nejake dobre umele mlecko.