Školka a vztekající se dítě. Poradíte, prosím?

alenatermerova
8. zář 2022

Dobrý den dceří je 2,5 let a začla chodit do školky je jedináček takže je zvyklá hrát si sama.
Na hřišti si s dětmi hraje ale vyhledává spíše starší 5 let a víc, malým se vyhýbá.
je vychovaná a dodržuje co se naučí a kvůli tomu máme od prvního dne problém ve školce učitelky si stěžují že se tam od rána vzteká a brečí kvůli každé blbosti.... párkrát jsem viděla jak jí dítě vytrhlo hračku bouchlo jí nebo jí zničili co si stavěla z kostek..a ona se nebrání její přístup je pláč ..je naučená že nesmí vzít někomu hračku když si s ní hraje a nechápe proč to ty děti dělaj jí...jinak s půjčováním nemá problém ale musí to dítě přijít a zeptat se natáhnout ruku a pak většinou půjčí....
ale nevím co mám už dělat jak jí naučit aby se hned nevztekala ale ( NE ABY BYLA ZLÁ), ale aby se nějak bránila nebo to neřešila a vzala si jinou hračku ...nemá ráda malé děti protože si neumějí vetšina hrát každý den mi doma vypráví že brečela že po ní někdo něco hodil atd je v tom cítlivka....ale každý den si učitelky stěžují jen na ní že jim ztěžuje práci...má tu někdo nějakou radu????
nebo si stěžovali že si nešla hrát s dětma na trampolínu atd...říkala jsem jim že je naučená že nesmí dokud tam jsou děti aby si něco neudělala má počkat a pak jít po nich....jednou jí něco řeknu a ona se tím pak řídí všude

rebe
8. zář 2022

Pracuji jako lektorka v soukromé školce a to, co popisuješ, mi připadá jako chyba na straně učitelek. Málokteré dítě se v rodině naučí, jak se chovat v kolektivu dětí - logicky, málokteré dítě má doma celý kolktiv vrtsevníků. Od toho jsme tam my. A to, že dítě, které to zatím neumí, reaguje pláčem nebo vztekem, je u dětí s oemzenými komunikačními možnostmi také dost logické. Od toho jsme tam my, abychom jim opmohli to řešit. Jako jedinou možnost vidím nenásilně učitelky zapojit, asi bych je požádala o radu, že si nevíš rady, aby ti poradily, jak malé pomoci, jak ji to naučit. Hlavně nehledej jakoukoli chybu u ní, je to malá holčička, která se teprve učí a potřebuje pomoc a podporu.

alenatermerova
autor
8. zář 2022

@rebe zdravím, děkuji no učitelky mi dávají nenápadně najevo že by byli rádi kdyby ze školky odešla protože jim přidělává hodně práce.....což právě nechápu když od jiných slyším jaký měli děti ve školce vzteklí a nebo kousali atd....a učitelky si poradili.....snažila jsem se jim říct at teda zkusej říct těm dětem at si jí nevšímaj když si bude chtít něco dělat a budou mít klid s tím že jí to potrvá dýl než se naučí s nima vycházet...ale podle nich je tohle chování něco co jí mám naučit já, ale říkala sem jak když je doma sama moje kamarádky jsou neplodné a na hřišti si vždy našla kamarády podle vlastního výběru. a taky mi říkaj že se prý bojí kluků a utíká před nima ale co mě ona doma říká tak právě kluci jí tam pořád něco prováděj o holkách neřekne ani slovo. já jí dala do školky dřív právě kvůli tomu aby si zvykla než půjdu za rok do práce s tím že vše potřebné pro školku už umí

alenatermerova
autor
8. zář 2022

jinak to že je nervák vím moc dobře když jí něco nejde tak se vztekne ale to je třeba 2x za den , někdy vůbec když se nevyspí tak častěji ale to třeba si fnukne hodí tou hračkou utře si slzy a hotovo trvá to třeba 3min...ale tam se chová úplně jinak než doma a doma mi teda nepřijde nezvladatelná a aby mi říkali že jsou 3 na 16 dětí a kvůli moji nemaj čas na ostatní když jí uklidnujou pořád.....to mi hlava nebere

jjasmina
9. zář 2022

@alenatermerova a máte ji v sokrome? Od soukromé bych čekala daleko větší ohledy a teda hlavně to, že by ty učitelky tyhle situace zvládnout měli. Malou taky učím, aby nikomu nic nebrala a když to někdo udělá, jecela by taky. Řešila bych ve školce tuhle situaci

alenatermerova
autor
9. zář 2022

@jjasmina v soukromé není je ve státní. a uvidím jak to půjde dál dala bych ji jinam ale tohle je jediná školka kde maj třídu pro ty menší od 2,5-3,5 let

inssomnia
9. zář 2022

@alenatermerova v naší třídě je dětí 21 a jsou na ně dvě. A s dětmi komunikují moc pěkně a dcerka tam po týdnu v pohodě chodí, i když zezačátku plakala.
Jestli jsou tam přímo zařízení na děti od 2,5 let, tak mám spíš dojem, že se snaží usnadnit si práci :(
Ona malá taky časem se naučí ty 'nespravedlnosti' řešit jinak, ale teď neví jak a za týden se to fakt nenaučí :/
Moje malá (čerstvě 3) si tam s dětmi nejspíš taky nehraje, nezná jejich jména a nezajímají ji, ale paní učitelky už mají zjevně její důvěru, chodí si jim říct, když něco potřebuje a cestou ze školky vypráví samé 'paní učitelka říkala...'
Bude trvat než si tohle všechno sedne, ale učitelky by měly s dětmi umět zacházet a s tímhle si poradit nebo aspoň neobviňovat rodiče, že 2,5leté dítě pláče, když mu někdo bere hračku, boha jeho.

jjasmina
9. zář 2022

@alenatermerova ajo tak to po tom jo, to si myslím, že dítě by mělo být více ukaznene. Moje malá půjde bud ve 3 nebo 3,5r.jeste by na to neměla, ale u nás jsou nároky, ze si musí dojít na záchod, hygiena, nesmi se vztekat při spaní, musí dokázat sedět u stolu ikdyz nejí, najíst se apod

rebe
9. zář 2022

@alenatermerova A jak dlouho tam chodí? Jasně, ze začátku je s malými dětmi hodně práce, ale právě proto se tomu přece říká adaptační období. Doma se žádné dítě na školku fakt neadaptuje...

monika3456
9. zář 2022

@alenatermerova pokud jdete do práce až za rok a dyl, do školky bych jí nedala. Je to ještě pořad hodně malé dítě. Muže být s vámi. Za rok už bude mentálně taky úplně někde jinde a na školku více připravená.

vikinkav
9. zář 2022

To me prekvapuje, jak si muzou ucitelky stezovat na neco tak normalniho? A proc je problem, ze nejde na trampolinu? Vzdyt je v novem prostredi, s novymi lidmi ke kterym si teprve buduje duveru. Ja bych vyckala, co se bude dit a pripadne bych zkusila jinou skolku. Obe starsi deti jsem dala ve cca 2,5 letech do skoukrome na 2 dny v tydnu a bylo to nejlepsi rozhodnuti, krasne si zvykli, moc doporucuju. Mensi kolektiv, takove domacke prostredi.

vikinkav
9. zář 2022

A ted jsou oba ve statni a ten pristup je opravdu jiny - vsechno sup sup, zadne zvykani, nejlepe kdyz jsou samostatni samozrejme, coz nastesti jsou, bezproblemovi, takove deti se jim libi. Ale vypiplani jsou z te soukrome ☺️

alenatermerova
autor
9. zář 2022

@jjasmina tak ona zvládá všechno sama jediný co neumí je se sama oblíknout..na záchod jde sama nají se sama mluvit umí ...akorát učitelky asi chtějí pohodlí no a na spaní sem hlásila že až od příštího roku tenhle rok má být pro ní zkušební od 6-8 do 12h aby byla s dětma a naučila se s nima vycházet

alenatermerova
autor
9. zář 2022

@inssomnia no právě nevím co od ní čekaj vychovaná je hold se občas vztekne pochybuju že ostatní děti nikdy ne doma to sice řešíme po staru a přes prdel což tam nemůžou ale jinak je to hodný dítě jen asi na začátku bude potřebovat tam víc pozornosti. naštěstí nebrečí že chce mámu sama říká že chce do školky ale když tam dojdem tak má najednou spomalenou nejistou chůzi jako že co jí zas čeká....a doma taky vypráví že učitelka řekla chlapečkovi že to nesmí dělat a že tanovali atd...tak já právě nevím co jinýho dělat a proč maj ty učitelky takový přístup.přitom samostatná je jen se neoblíkne na to maj asistentku a maj ode mě napsaný že tam asi nebude nic jíst má bolavý zuby 2 a ještě jí začlo období nechci maso a salám jen bez chleba atd...pokud vůbec něco do ní dostanu to řekli že ok ...

alenatermerova
autor
9. zář 2022

@vikinkav no právě ona je na něco naučená a těch pravidel se drží a naučila se u všeho co dělá říkat opatrně aby si nic neudělala :D protože je to plašan....a kord není zvyklá na malý děti a neví jak si s nima hrát. na tu soukromou se asi taky mrknu pro jistotu jestli to takhle půjde dál že mi jí každej den předaj s otráveným výrazem že sou z ní zničený.....tak fakt nechci aby tam chodila

inssomnia
9. zář 2022

@alenatermerova oblékat se neumí ani ve třech a u nás s tím není problém. Nandá si akorát kalhotky a kalhoty. Triko přes hlavu nedá, má krátký ručičky 🙂 už u zápisu mi řekli, že těm malým dětem s oblíkáním normálně pomůžou.
A ano, občas se vzteká každý dítě, hlavně unavený.

alenatermerova
autor
9. zář 2022

@inssomnia no ona dcera je nervák po obou rodičích :D takže když třeba staví věž z kostek a spadne jí tak se chvilku vzteká než pokračuje dál snažím se jí vysvětlit at si řekne třeba jééé já sem trdlo spadlo mi to tak udělám novou místo vzteku ...pracujem na tomhle i doma ale od nich potřebuju aby jí k tomu vedli i tam ve školce a dokola jí to vysvětlovali

nicollbc
9. zář 2022

Je jí teprve 2,5 roku 🤦, co po ní chtěj? Od toho tam přece jsou, aby jí pomohli se zapojit, jak po tobě můžou chtít, aby si řešila něco, u čeho nejsi? Že jim přidělává práci 🤦 to už tak ve školkách bývá, že se musí starat o děti 😂 mám dost. Špatná školka, pokud máš možnost, dej jí jinam. Každopádně není chyba na straně dcery.

alenatermerova
autor
9. zář 2022

@nicollbc no je t jediná školka co bere tyhle malý takže pokud jí vyhoděj tak budem muset počkat ten rok a pak uvidíme máme u baráku soukromou ale na tu ted 4000 nemáme když sem ještě na mateřský tam by mohla až za rok no ...ale taky je nechápu všichni mi říkali jaký tam v tý školce měli vzteklý děti co prořvaly celý dny nebo kousali a oni si budou stěžovat na moji která je jen nervák... a neumí si hrát s malýma dětma....v tý soukromí sem koukala že maj všechny děti spolu i ty starý to by pro ní bylo super s elkýma si hraje úplně v klidu i když je nezná

janinasm
9. zář 2022

@alenatermerova Rekla bych, že vztekání v jejím věku a neumet se obléknout je naprosto normální. Pokud její vztek nebo slzicky nedokáže učitelka nějak zpracovat a zkorigovat,pak je to podle mne špatná učitelka. Další možnost je,že malá na školku opravdu není připravena a premyslela bych ji případně na chvíli stáhnout že školky a mezitím jí doma ucit nejen to,že teda nemá brát hračky jiným,ale taky to,aby si hracku třeba nenechala vzit nebo,kdyz uz mluví,si o ní rekla zpět. Vim ze je malinká,ale uc jí se i nejak branit. Svet neni jen hodnej a plnejch vychovanejch detí.

alenatermerova
autor
9. zář 2022

@janinasm no ona právě naučená je nikdy by hračku nevzala ví že se to nesmí když k ní přijde dítě a poprosí ona hračku půjčí jen sem ještě nepřišla na to jak jí naučit být trochu drzá a bránit se snažím se jí vysvětlit aby mu řekla že jí chce zpátky nebo v blbějším případě místo pláče říct paní učitelce že jí bere něco s čím si hraje...ale aby mě chápala musela bych být u tý situace a v tu chvíli jí to říkat a ne doma jen tak....a učitelky na to asi kašlou.....když mě je to líto dát ji ze školky pryč když mi ráno říká že se do školky těší a vypráví s čím si tam hrála......

alenatermerova
autor
9. zář 2022

@alenatermerova nám hlavně druhý den vynadali že sme přišli až ve 12h že čekali že si jí vezmem už v 10 a prý jí tam mám nechávat jen od 8-10h aby měli čas i na ostatní.......takhle blbě to řekli...chápu na 2hodky aby si zvykala ale říct aby měli čas na jiný děti???....to je moc

janinasm
9. zář 2022

@alenatermerova co? Co si to dovolujou? Tvoje dcerka tam může být až do konce otevírací doby školky! To je teda drzost ti tohle říct. Buď asertivní a něco jim řekni. Já teda většinou držím ústa,ale v tomhle případě bych jim něco řekla už asi. Prosím te co to je za školku? Kde? Oni jako chtějí mít čas na ostatní a na tvojí dceru ne? Teda to mě teď zvedlo že židle! No nic. Dobře. Tak tam malou nech a uč jí ať se nějak brání nebo tak. Stejně se to bude muset naučit.

alenatermerova
autor
9. zář 2022

@janinasm a přesně u ní je blbí že venku když jsme tak ona si vybere s kým si hrát podle jeho chování k ní když je dítě hodný a v pohodě tak se na něj přímo nalepí...ale jak je nevychovaný tak si ho sama od sebe drží od těla....a mě učitelky říkaj že se bojí kluků :D :D :D protože tam maj sprominutím parchanty ty některý kluky a ona od nich utíká když jdou k ní

janinasm
9. zář 2022

@alenatermerova chápu,ale to myslím souvisí i s tím, že je fakt tak malinká a učitelky zjevne neví jak reagovat.....

alenatermerova
autor
9. zář 2022

@janinasm tam jsou všichni malý je to třída od 2,5-3,5 let a je jich tam 16 a 2 učitelky +asistentka

gitix
10. zář 2022

@alenatermerova zkusila bych zajít za ředitelkou a promluvit s ní o tom, protože evidentně s učitelkama to nemá cenu 🤷

megi89
10. zář 2022

Já bych jí tam už nedala... Ta učitelka je teda kráva 🐮.... 🙄 Buď někde jinde, když tak chceš, aby chodila do školky nebo.. Holt ještě rok doma... Ale v té školce by mě už nikdo neviděl...

vikinkav
10. zář 2022

Ja bych v tom pripade rekla, ze tam chci byt jedno dopoledne a videt, co tak hroznyho se deje, ze se kvuli tomu snazi tvoji dceru vystipat ze skolky 😤 Jako diktovat ti od kdy do kdy tam bude bez nejake dohody? Kazde dite je nejake, nekdo se vzteka, nekdo je prubojny, nekdo breci, ale neznamena to, ze nekdo je lepsi nebo horsi. Zase pokud tam cely den mala breci a ty deti “nedava”, tak by to pro ni bylo mozna zbytecne trapeni. Ja bych hledala jinou alternativu, protoze za rok to muze byt to same, takze by bylo lepsi kdyby si mala zvykla jak to ve skolce chodi, nez pujdes do prace.

valelinka
10. zář 2022

Měli jsme něco podobného v soukromé školce. Syn tam také chodil ve věku 2,5 a chyba nebyla v něm, ale v učitelce. Byla mladá, neměla moc zkušeností. Taky se nás chtěla zbavit, odešli jsme, v druhé soukromé školce zcela bez problému, o půl roku později státní a nebyla na něj jediná stížnost, teď už mu je šest. Bohužel člověk ceka od soukromé jakýsi nadstandard ve všech směrech, ale není tomu tak.

felixfelicis
10. zář 2022

Asi bych popremyslela, jestli chci v takovem prostredi dite mit, i kdyz chapu, ze chces, aby do skolky chodila. Tohle vubec neni normalni pristup ani ve statni skolce. Taky mam dite v batoleci tride. Pokud nemusis do prace pristi rok hned 1. zari, asi bych ja osobne skolku ozelela a nasla jinou, se kterou budu vic souznet a ucitelka si tam bude vedet s detmi rady a bude vedet, co od nich v jakem veku muze cekat.