Vztahy na pracovišti. Jak jednat s problémovým člověkem?

sasbu
4. únor 2023

Pracuji na vedoucí pozici v jedné státní instituci, nade mnou mám ještě ředitelku. Tuto funkci jsem převzala po kolegyni, která pomlouvala ředitelku před ostatními kolegyněmi. Jsme čistě ženský kolektiv a teď k věci. Tato kolegyně, co dříve zastávala mou funkci, mě často nerespektuje, dělá naschvály. Je dost nemocná, mívá doktory minimálně jednou za týden, místo ní musím volat náhradu a pak mi řekne, že nebude pracovat tak jak správně má, když něco vyžaduju, ale pak to stejně musí udělat. Poté co sepíšu směny všem zaměstnancům, kdy a kde budou pracovat se za chvíli ozve, že má toho a toho doktora, přitom to měla hlásit dávno, ale zřejmě čeká až všechno sepíšu, abych to mohla znovu předělávat. Takových věcí je více. Mluvila jsem s ní o tom, vymlouvá se, že ještě neví, kdy přesně má doktora apod. Jak jednat s takovým člověkem, kterého potřebuji v týmu? Zkoušela jsem to už různě po dobrém i po zlém. I ředitelka o ní ví a myslí si své, nechává to na mě. Většinou se nad tím povznesu, ale jsou dny, kdy mě to celkem rozhodí. Přeřadit jí není kde. Na jednu stranu to asi nemá lehké, stará se sama celou dobu o syna, má nemocného psa, ona je taky dost nemocná, podle mě je v tom čistá závist, že ztratila toto pracovní místo. Loni jsme byli kolegyně a nic takového nedělala. Díky za vaše rady

malinkata
4. únor 2023

Vytýkací dopis a buď bude sekat dobrotu nebo smůla

gryfis
4. únor 2023

vzala bych ji osobní ohodnoceni, pokud nějaké má. Když by nezabralo, vytýkací dopis.

atraps
4. únor 2023

@sasbu vytýkací dopis.

mrs.duck
5. únor 2023

Já bych tu zopovědnost převedla trochu na ni. Třeba když jsou vytvořené směny a potřebuje změnu, ať si to domluví s někým z kolegů a jen tě informují o tom, že jsou domluvení a kdo kde teda bude.

elinka90
5. únor 2023

@sasbu promin, ale ty jako vedouci se ptas na MK co mas delat? To se potom nedivim, ze ma z tebe dobry den. Vzala bych si ji proste na koberecek, vysvetlila bych ji kdo je ted nas sef a pokud nebude fungovat, tak v praci nemusi take pokracovat.

jjasmina
5. únor 2023

@sasbu to myslíš vážně? Ty jako vedoucí se jí neptej, vytyjaci dopis, za 3 adios. Jako to, že chodí k dr nebo je nemocná s tím nic neuděláš, ale pokud si necgce plnit pracovní povinnosti tak zdarec to říkám vždy šéf nemá bejt kámoš

budouci_maminka
5. únor 2023

262/2006 Sb., zákoník práce a nařízení vlády č. 590/2006 Sb. V pracovně-právních vztazích obecně platí, že zaměstnanec je povinen chodit k lékaři mimo pracovní dobu a pouze v případech, kdy to není možné, má nárok na placené pracovní volno na nezbytně nutnou dobu.
Nepovolovala bych doktory 1x tydne v pracovni dobu. Jeji problem, at si doktora prehodi, pripadne domluvi s kolegy prehozeni smeny.
(Jinak je samozrejme rozdil u cloveka co ma rakovinu a mas ochotu vychazet vstric a u cloveka kterrj se msti za nadrizenou pozici..to ja jen aby bylo jasno 😀