Troufly jste si přivydělávat v době rodičovské dovolené?

90janka
15. únor 2017

Ahoj, je tu prosím někdo, kdo si troufl přivydělávat v době rodičovské dovolené?
Četla jsem spoustu témat, kdy to maminky nezvládají a naopak, kdy zvládají. Moje kamarádky mě strašně odrazují a říkají mi: "Nebudeš stíhat, budeš spát, prát, vařit, uklízet, žehlit, starat se o dítě" - je zajímavé, že to říkají ty, které nikdy nepracovaly a doma nemají nikdy uklizeno. A to nejsem žádný pintlich.
Já si toho jsem vědoma, ale taky mi dochází, že vzhledem k výši rodičovské, hypotéce a přítelovu příjmu, nám finance nebudou stačit. A já nechci být "finančně neschopná."

Ráda bych si přivydělávala, jde o to natáhnout si domů přístup k programu do práce a alespoň chviličku denně něco udělat. Já si jsem jistá, že to zvládnu, protože ta práce není nijak náročná a k mému pracovnímu tempu by mi stačilo udělat třetinu, abych si ty peníze zasloužila.
Ale ráda bych slyšela i jiné názory, spíše těch pracujících maminek.
Přece jen, vařit budu jednou za dva dny, prát budu také tak, pokud nebude třeba jinak ale stejně na to nemusím dohlížet. Žehlím jen některé prádlo a jelikož je přítel pořádkumil, je doma stále uklizeno, a i kdyby, úklid mi zabere do půl hodinky.

Možná potřebuju jen podporu, u rodiny ji mám určitě, ale přece jen, rada a přímá zkušenost nad zlato 🙂
Díky

fallingstars
15. únor 2017

@90janka Já se chystám trochu pracovat, a taky mě většina odrazuje. Ale naštěstí mám kamarádku, která si s prvním přivydělávala nonstop (jakoze i v šestinedělí), a dala to s přehledem. Takže vidím, že to jde. Jestli Ti vyjdou vstříc v práci, tak hurá do toho 😉 Jen u mě se řeší, že v šestinedělí údajně žena nesmí pracovat vůbec (jakási ochrana rodičky ze zákona?) a těch prvních 24 týdnů (pletu si mateřskou a rodičák, ale zkrátka ten první půlrok) nesmíš pracovat pro Tvého zaměstnavatele na stejné pozici, tzn. smlouva musí být na jiné výkony. A pak už je to na Tobě. Takhle mi to řekli u nás 😉

Jinak ta kamarádka razí heslo "jaký si to uděláš, takový to máš", a to se mi líbí. Jasně, že nevím, co bude za půl roku, ale přístup "říkám Ti, že to nedáš" se mi líbí mnohem míň...

alboo
15. únor 2017

Pracuji od 5m dcery a to ani ne z domova a jde to. A k tomu jsrm dříve delala hodne věcí z pocitaci jako dobrovolník. Jde to.
Delala jsem to ani ne tak kuli penezum jako proto abych mohla mezi lidi 🙂 a penize se taky moc hodily. Od toho 5m jsem delala 0.5 uvazku po nocich a vikendech. A od dvou let js si pribrala jeste neco obcas.

westie
15. únor 2017

@90janka Mam doma dvou a pul mesicni miminko a zvladam trochu pracovat bez problemu. Myslim, ze se da i pri praci docela normalne fungovat - maly spi v noci, pres den moc ne, chodim kazdy den na hodinu az dve na prochazku s kocarkem, dvakrat tydne s malym vanickujeme, varim jednou za dva dny, kazdy den peru dve az tri pracky, mame susucicku, takze nemusim zehlit, uklid delam jen ten zakladni, protoze mame pani na uklid, ale za to mame tri pejsky, o ktere je taky treba se postarat. A k tomu jednou za dva dny zvladam neco malo pracovniho. Priznavam, ze mam vyhodu, ze nemusim pravidelne uklizet cely dum a diky tomu se muzu vic nenovat malemu i praci.

Od tretiho mesice maleho jsem se domluvila v praci, ze budu pracovat na ctvrt uvazku, zatim plne z domu. Napln prace mam takovou, ze muzu spoustu veci udelat vecer, kdyz maly spi. A kdyz potrebuju vyridit pres den nejaky telefonat, udelam to v dobe, kdy maly spinka. Ja jsem toho nazoru, ze zvladnout se to da, jen tomu musi odpovidat napln prace (napriklad moznost si praci rozvehnout podle sebe a terminy, kdy musis praci odevzdat - neni podle meho realne zadanou praci odevzdat ten samy den). Zalezi taky asi jake je miminko.

Jinak pro me je prace ted spis zabavou, protoze se diky ni dostanu i na jine myslenky, nez krmeni a prebalovani. A diky tomu jsem pak spokojenejsi u maleho, protoze mam pocit, ze nejsem odstrizena od normalniho sveta🙂

Takze za me, i kdyz zatim s malym miminkem, rikam, ze se do zvladnout da, pokud vis, ze si praci muzes udelat po vecerech.

dc2015
15. únor 2017

Začala jsem po šestinedělí. Dělám z domova, nárazově. Někdy dělám, když malý spí, někdy v noci, někdy o víkendu... Nicméně, byť do značné míry platí "jaké si to uděláš, takové to máš", na mateřské podle mě taky hodně záleží, jaká je podpora rodiny, partnera. Ona některá pracuje, má naklizeno, spokojené dítě a je úplně v pohodě... A jiná má na starosti "jen" dítě a je zapřažená 24 hodin denně. Takže v tomhle asi nikdo neporadí... Záleží, jaké je dítě, jaká rodina, ale taky kde a jak žijete... Nicméně si myslím, že je fajn to aspoň zkusit 🙂

zoyka
15. únor 2017

@90janka Ahoj 🙂 Moc Ti fandím. Já sama jsem s prvním dítětem vypla, 2 roky byla jen doma. Ze začátku to bylo fajn, ale pak mi to tak nějak přestalo stačit. Jednak jsem člověk, co potřebuje střídat činnosti, jednak jsem chtěla něco přispět do domácího rozpočtu - ne z nutnosti, ale pro ten pocit 😉 No zkrátka ve 2 letech dcery jsem už dobře magořila, měla jsem blbé nálady, byla nespokojená, a tak jsem nejprve začala dělat nějaké nárazovky a pak ve 2,5 letech dcery si našla novou práci na půl úvazku. Jsem max. spokojená. Teď mám chvíli do porodu druhého dítka a se zaměstnavatelem jsem domluvená, že zkusím pracovat, jak to půjde. Myslím, že pokud se narodí zdravé miminko, tak to nějak prostě dám - když ne, tak ne, ale za pokus to stojí. Starší dcera už je ve školce. Podle toho, jak moc zvládnu pracovat, zvažuju teda časem nějaké hlídání, případně jednou týdně paní na úklid. Ale to je zatím hudba budoucnosti 🙂 Kdyby ses chtěla ještě na něco zeptat, klidně napiš SZ.

90janka
autor
15. únor 2017

Holky, ani netušíte, jak jste mě potěšily a jakou podporu cítím. Bulim tu jak želva :D No jo, hormony..
Jinak přítel mi chce pomoct jak nejvíc to bude umět. Máme dva pejsky, kteří bývají doma jen když jsme doma všichni, takže jsou na zahrádce, pohoda. Naštěstí nepracuji s termíny, takže mě nic nehoní a vše u nás v práci jede od nového roku online, takže vidím, co je potřeba. Nehodlám dělat práci ve stejném rozsahu, to bych asi nestíhala, ale chci kolegům trochu ulevit. Můžu pracovat i po večerech, zaměstnavatel bude taky rád, když bude mít moji pomoc. Ráda bych začala po 6 nedělí, abych se s mimčem sehrála a viděla, jaký bude nejlepší čas pro práci. Říkám si, pračka a myčka jedou samy, vyluxovat vytřít nedá tolik práce, ani pověsit prádlo. A když budu pracovat po večerech? Mimčo dám taťkovi, ať si ho užije 🙂 musím říct, bez toho aniž bych se chlubila, že pracuju na PC rychle, takže co trvá kolegům 10 min, mě polovinu času. 🙂 Opravdu moc díky

westie
15. únor 2017

@90janka myslim, ze to mas dobre promyslene!🙂 Drzim palce, myslim, ze to zvladnes!

zoyka
15. únor 2017

@90janka Tak vidíš, to půjde... U nás jde právě taky všechno online, je to velká výhoda. Máš dost času promyslet, jak na to - v srpnu se narodí mimčo, dáš si chvilku oraz a třeba po Novém roce můžeš začít, to už budeš mít dítě v malíčku a ještě nebudeš moc zlenivělá 😀

90janka
autor
15. únor 2017

@zoyka Já mám představu a plánuji - jestli to tak bude nevim :D - nechci dopadnout jak některé známé, pro které neexistuje nic jen mimčo, dům, mimčo, dům.
Budu to malé milovat jak nevím co, ale nechci, abych opomíjela všechno ostatní. Nechci zmagořit a zlenivět. Práce mi má taky trochu pomoct, jak tady bylo psáno 🙂

dandaa
15. únor 2017

Jelikoz mam firmu tak budu pracovat porad ale vic z domova kdy budu delat administrativu a kolegyne za me bude v terenu.Taky mi kazdy rika jak se nestihnu s miminkem ani vycurat.Nastesti znam spoustu maminek co zvladaji v pohode deti i praci.Preci jen neco buduji abych zabezpecila rodinu do budoucna a toho se opravdu nevzdam.Takze az prijde muz z prace a bude s miminkem tak ja budu moct vyridit nejdulezitejsi objednavky.Moje mamka taky pracovala kdyz mela male deti a zadnou ujmu na sobe nepocituji.

verulevrtule
15. únor 2017

@90janka Ahoj, ja rozhodne do prace jit musim, mam hypoteku a chlap me zrovna moc nepodporuje. Za 14 dni me konci materska a pak trada do prace, na dva az tri dny v tydnu. A to delam v kravine, budu muset vstavat tak ve dve, k tomu jeste pomaham mymu s podnikanim, samozrejme taky v zemedelstvi,tudiz se to neda odsunout, a teda absolutne taky nemam poneti, jak to budu delat, jelikoz nechci omezovat dite, jezdit s nimna cviceni, plavani a vylety. Asi si budu muset prodlouzit den na 30 hodin 😂 Jinak Te zcela chapu.

msimankova
15. únor 2017

@90janka pokud mas takovouto moznost prace, nevahala bych. Ja se u sebe tesim na moznost nastupu dcerky do jesli ci skolky, protoze sice po vecerech neco delam, ale placeno nic moc - pritel hlida 20 minut tydne, mamu nemam, zbytek rodiny daleko a priroda mi nadelila dite, co spi pres den 20 minut. Mame dva psy. Nekdy to neni zkratka neni jen o lenosti... Takze pokud pritel pohlida, neres to 🙂

90janka
autor
15. únor 2017

@verulevrtule Tak myslím, že to máš těžší, než já. Já se opravdu můžu napojit kdykoliv.
Ale držím palce a určitě to dáš, holky musí držet při sobě 🙂 a zvlášť maminy 🙂

blahova_andrea
15. únor 2017

pracovat při dětech jistě jde. jde spíš vždy o konkrétní maminku, typ práce, dítě. u některých jde cokoliv, u jiného si matka nedá pomalu ani sprchu nebo suchý rohlík. záleží jaké máš priority, jak si vše umíš zorganizovat, zda máš možnost nějakého hlídání. že by přítel třeba vzal na hodinku ven kočár a ty měla na práci klid úplně. já jsem v tomto nemožná. doma s dětmi bych pracovat nezvládala. nejsem na to asi uzpůsobená ani já ani mé děti 😅 ale spoustu kamarádek to zvládá. když hodně chceš nebo hodně musíš, tak jde asi vše 🙂

verulevrtule
15. únor 2017

@90janka To mas pravdu, zvlast kdyz nas stat tak pekne podporuje 😂

babovka_babovicka
15. únor 2017

@90janka Ahoj, hned po šestinedělí ("v" se to ze zákona nesmí a můj zaměstnavatel to chce mít oficiálně) začnu pracovat z domu. Cca 2-3h denně u PC. Nejde jen o ty peníze "navíc", ale hlavně nechci zakrnět a mít pocit, že jsem závislá jen na PPM/RP a na partnerovi.. Mám ráda pocit, že jsem finančně relativně soběstačná nebo jak to říct 🙂.
Myslím, že to půjde zvládnout.. navíc mám partnera, který večer rád pohlídá, na miminko se moc těší.. tak si myslím, že to hraje velkou roli 🙂.

90janka
autor
15. únor 2017

@babovka_babovicka Tak to máš fajne, něco podobného mám na mysli i já 🙂 penízky jsou potřeba ale taky bych nechtěla být uplně závisla na podpoře. Zvlášť když vím, jak to chodí a komu je podpora přiklepnutá a kdo bohužel nemá nárok.
Včera jsem se nasmála, když jsem se ptala, jestli budu mít nárok na porodné nebo podporu v mateřství. Bylo mi řečeno, že jsem vlastně strašně bohatá, hypotéka se nezapočítává jako nájem do nákladů na bydlení a jelikož přiznám otce dítěte, může finančně vypomáhat, tudíž nárok ani na jeden příspěvek nemám.

babovka_babovicka
15. únor 2017

@90janka Tak to já taky ne.. na porodné mají nárok bohužel jen opravdu sociálně slabší. Jsem ráda, že budu mít PPM a RD, myslím, že podpora státu je v tomhle směru relativně dobrá.. A kdo chce/musí může alespoň vždy částečně pracovat.. 🙂).. Jak to plánujeme my dvě.. 🙂

90janka
autor
15. únor 2017

@babovka_babovicka Jsem ráda, že jsem nakonec tuhle diskuzi založila. Opravdu jsem začínala být zviklaná. A strašně jste mě povzbudili a doufám, že jsem tak podpořila nebo podpořím i další 🙂

freddyq
15. únor 2017
Uživatel freddyq je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od freddyq.

Dá se to, ale strašně záleží na věku dítěte. Jsou některé práce, které jsou jednodušší - od počítače, ale jde dělat třeba i žehlení a tak. Sama jsem pracovala pro moji firmu z domu, ale jen malý úvazek. Emaily, komunikace se zakazníky a podobně.

popelka1984
19. únor 2017

Ahojky, za pár měsíců mi konci rodičovská a byla jsem akorát dvakrát na brigádě. Prvne byl malému rok, šla jsem na měsíc na brigádu do obchodu a podruhé ted minuly měsíc na dvě noci do obchodu na inventuru. Hlídali partnerovo rodiče, poprvé to byl trošku mazec skloubit to s jejich prací ale ten měsíc se to dalo.

makronka222
19. únor 2017

Chodim od baru kazdou sobotu, 17:00-2:00 prijedu, pritel nebo nasi hlidaji, ja jsem schopna vstat v 7-8 a fungovat, dospim to jindy, ale vetsinou si ji bere pritel do obyvaku a pocka nez se vyspim. V lete budu chodit nekdy i pres den, da se to stihat, mam vyprano, vygruntovano, stiham vylety, po nocich ctu psychologii jelikoz me zajima a dodelavam vosku.... staci zaradit trojku - znam ty co rikaji, jak to nemuzu zvladat atd - maji doma bordel, skoro nevari a furt nemaji cas, nevim co delaji cely den

gingergia
19. únor 2017

Ahoj, já jsem povoláním nákupčí, že budu pracovat při rodičovské dovolené, jsem věděla už před porodem a všichni kolem mě byli skeptičtí. Pracuji na home office od dcerčiných 7 měsíců, jde to v pohodě, tatínek pomůže, dcerku zabaví, když může, babička pohlídá, když jdu do kanceláře, ale jde to i bez toho. A teď mi kamarádky, co nepracují, tak nějak závidí příjem navíc 🙂 Je to v pohodě, kolegové jsou chápaví, dcera má u mě stále před prací přednost....v červnu porodím druhé, přes mateřskou si dám pauzu a pak do toho zase naskočím 🙂 Nedovedu si moc představit ten výpadek financí, a to máme vlastní byt, kdy neplatíme hypotéku 🙂 Nehledě na to, že aspoň nezblbnu a nevypadnu z pracovnìho procesu 😉

kachnicky
19. únor 2017

Ja pracuji od 5 mesicu veku male ☺ ze zacatku to bylo par hodin tydne, postupne jsem si pridavala a ted mam cca 21hod tydne... Musim rict ze je to trochu narocne, hlavne v dobe kojeni, musela jsem vzdy odstrikat na 2 davky a pak kdyz jsem prijela tak jsem mela prsa nalite jak blazen, tak ze jsem musela lehce odstrikat, ale tak aby to uz nenarusilo zbytek dne v kojeni... A co se tyka domacnosti, vzdy jsem vse stihla, podotykam ze jsem tenkrat nemela susicku a pradlo jsem VSECHNO zehlila. Musim rict ze kdyz se chce tak to jde, samozrejme musi pomoct pritel popripade babicka s hlidanim... A to nejdulezitejsi, s penezi vychazime, nestresuji se ze nevyjdu financne a jeste zvlasnu nasetrit na dovcu a na sporeni 😉Neni lepsi pocit nez nebyt na nekom financne závislí a doprat diteti i neco navic 😉 ( jinak na nesmysly typu, to dite si neuzijes vubec neres, ja si chodim do prace odpocnout a kdyz prijdu tak mam plno elanu se male na 100% venovat, troufnu si rict ze nemam zadnou ponorku, jako ostatni maminy na MD)

whocares
19. únor 2017

Je to super. Moje prace nejde delat z domu a stve me to. Kdybych mohla, delam z domu hned. Urcite jdi do tohi

hermelinah
19. únor 2017

Šla sem až když mladšímu byl rok a půl a je to super - dva dny v týdnu kdy si člověk prostě oddechne 🙂 kamarádka nastupovala asi čtyři měsíce porodu mladší holčičky na dva dny v týdnu do kanceláře a taky říkala, že si chodí do práce prostě odpočinout 🙂 a hlavně se člověk taky dostane od plen a lahviček mezi lidi 🙂

kimh
19. únor 2017

Ahoj chodím od roka syna, dvakrát týdně na 8 hodin, hlída muž, stíhám vše uplně v pohodě, ale je pravda, že partner doma funguje stejně jako ja, takže uvaří, poklidi, pro mě je to odpočinek a on alespon zjistil, že byt doma není jen hrání si se synem 🙂

gingergia
19. únor 2017

@hermelinah Já si taky občas chodím do kanceláře odpočinout, s kolegy na pivo a podobně 🙂 Já se teda běžně účastním telekonferencí a kolegové i dodavatelé si zvykli, že v pozadí občas slyší pohádku z televize nebo dcerčin vhytrý komentář 🙂 Nikdy si nikdo nestěžoval, ba naopak, uvolní to kolikrát atmosféru 🙂
A když se mě někdo ptá, jestli nezanedbávám dceru, tak ne, nikdy.
Celkově dceru zapojuji do života, neodkládám jí, když jdu dát prádlo do pračky, pomahá mi ho tam nandavat a mačká tlačítka na zapnutí pračky, když vařím, sedí se mnou na lince a plastovým nožem si pižlá bramboru, když utírám prach, dostane malý hadřík a šmrdlá skříňku, když věším prádlo, podává kolìčky..a takhle bych mohla pokračovat dál, tím pádem je pro mě mateřská zábava a pohoda, není to pro mě stres, že něco nestíhám nebo zanedbávám 🙂

gingergia
19. únor 2017

@kimh Máme to stejně, byla jsem i ma služební cestě, tatínek a dcerka spolu byli sami doma, partner vše zvládá, takže je to v pohodě 🙂
Jsem ráda, že tady vidím, že to má někdo podobně jako my, někdy si přijdu jako exot, přece jen je u nás stále zakořeněný předsudek, že na rodičovské má být žena výhradně doma astarat se o děti, ale naštěstí už to ustupuje 🙂

veru11
19. únor 2017

Pracuji od synova 1 a čtvrt roku, první rok dvě odpoledne v týdnu (hlídala babička), nyní dvě dopoledne v týdnu (je v soukromé školce).
Zvládám zcela hravě...