Psík vrčí na roční holčičku, máte zkušenost?

luca9pelaku
2. dub 2015

Ahoj.. Takže.. Máme 12 měsíční holčičku a 4 letého krasavce (psa) Archieho.. Mám takový problém.. Většinou jde o večery, když pes má svou hračku a nebo jen tak leží.. Malá kol něj projde, nebo konkrétně za ním a on si zavrčí.. Není to zlé ani agresivní vrčení.. Jen takové varovné.. Máte někdo zkušenosti? potřebuji rady, né zákeřné kecy.. Děkuji moc

kristy46
14. dub 2015

Nase mala ma 15mesicu a mame fenku JRT-7,5;let. Take se obcas stane, ze zavrci. Bylo to v siultuacich, kdy byla nejaka precitlivela. Mala kolem.ni jen prosla a ona si myslela, ze jde za ni a zavrcela. Dostala napomenuti a po cumaku placnuti. Vzdy. Kdzy se s ni mala treba hrala-divala se na.packu atd, a byla hodna, tak.jsme ji chvalilim ze je sikovna, abh vedela,.ze takhle se to ma. Kdyz zere, tak malou drzime stranou, at ji necha v klidu. A nekdy kdyz varovne zavrci a je v pelisku, tak beru malou pryc a nechame ji v klidu. Samozrejme dostane pokarani. Doufam, ze se to u vas zlepsilo. Holt, chce to dite se psem vice hlidat.

anetka1701
14. dub 2015

Já bych teda určitě nejednala tak, že bych psa nechávala vrčet a hlídala dítě aby kolem něj nechodilo - spíš bych po něm pěkně šla... A taky bych ho naučila a navykla na to, že prostě dítě kolem něj chodit bude a nazdar... Tohle má řešení, ale bohužel řešení v tomto případě je ukázat psovi kde je jeho místo - kdyby ve smečce zavrčel pes na štěně od feny, tak ho ta fena hodně rychle srovná, to si prostě nesmí dovolit - kor u NO... Můj návrh řešení by byl vyvalovat se mu u pelechu a jít mu do osobního prostoru - když bude jíst tam mu brát z misky granule, když bude ležet tak si jít přilehnout k němu, později tam jít třeba s malou... A když bude vrčet, tak vrčet taky - ne mlátit nebo trestat, ale podobnym varovnym signálem mu dát najevo, že takto teda ne...

mispula19
14. dub 2015

@anetka1701 pardon, ale neměl by se pak pes stát raději plyšovým? Jaký má pak význam mít vůbec doma psa, když nemá nárok vlastně vůbec na nic? Vrčení často předchází i další varovné signály jako odvrácení pohledu, otočení se zády, třeba tohle bylo byť omylem přehlídnuto... mě fena zavrčela jednou jedinkrát na úplně cizí dítě od známé, které nám vtrhlo ječící do pokoje když fena tvrdě spala, lekla se. Já v prvné řadě okřikla dítě, protože chybu udělalo ono a pak na fenu klidně, ale lehce arogantně promluvila "prosímtě spi dál ty troubo". Žádná pochvala, ale ani velký trest. Za co taky? Že pes "řekl", že se lekl, že je mu to nepříjemné, že varoval? Trest by měl přijít pokud by pes ihned zaútočil, pak ano, ale vrčení je jen způsob komunikace

kammka
14. dub 2015

nedovedu si představit, že žiju se psem, který vrčí na dítě.. my máme naštěstí borderu a to velmi splachovací, naše děti miluje a mohou si k ní dovolit všechno, ale bez dozoru je nenechávám.. pes, který vrčí na dítě, které kolem něj projde, cítí narušení vlastního prostoru a klidu. já bych teda řešila hlavně to, aby pes takové pocity vůbec neměl, musí mít v bytě dané místo, kde bude mít klid a dítě musí vědět, že tam do toho rohu prostě nesmí. pokud má pes své místo kdekoli v bytě, kam si lehne a v podstatě pokládá celý byt za svůj, tak je to blbě ☹ ☹ a fakt těžko radit. naši měli psa, který pár lidí pokousal, byl to neurotik.. dovedete si představit, jak jsem byla při každé návštěvě ostražitá. ale pes měl místo pod velkým stolem a pod ten prostě dítě nesmělo a dalo se uhlídat, aby tam nelezlo, dávali jsme pozor na kluka, na holku si časem při jejích návštěvách o prázdninách zvykl a necítil ji jako soka a bylo to v poho...
asi bych na psa neřvala ani ho netrestala za vrčení, spíš ohlídat dítě a psa uklidnit, dát mu k dispozici vlastní prostor..
když bude pes trestán za přirozené chování, bude brát dítě jako příčinu toho trestu a k ničemu dobrému to nepovede. pes vrčí a tím vyjadřuje svůj názor, i lidi mají často na různé věci různé názory a je to vždy o dohodě co komu vadí a hlavně PROČ.

kamino
14. dub 2015

@anetka1701 Holka, myslím, že takovým způsobem by brzy měla Nova o čem vysílat ☹

enidka
14. dub 2015

@mispula19 Já teda osobně taky zastávám názor,že pes by mě měl pustit i do jeho pelechu o misce ani nemluvím. Zase ale ano má mít svůj prostor do kterého se mu nebude lozit pokud to není nezbytně nutné (a pokud je musí mi to umožnit). My to třeba máme tak,že nás stafbull s náma spí v posteli a pokud chce mít od malý klid,tak si zaleze k sobě do klece,kde ho můžu podle potřeby i zavřít a dítě se na něj nedostane. Taky malá ví,že prostě to je JEHO a ona tam NEMÁ co dělat,otravovat ho tam nebo mu tam hrabat. Pokud chce odejít nechám ho (taky bych to občas nejradši udělala 😀 ) ,pokud se ve hře moc rozvášní je upozorněň a když je potřeba,tak se u nás i vrčí. Teda ne on,ale já 😀 tomu rozumí na 100% a ví,že je už sakra zle 😀

tilickova
15. dub 2015

@anetka1701 Můžu se zeptat? Máte psa? Jestli ano, jak snáší takovou ignoraci svých přirozených potřeb, jako je nárok na klid a soukromí, který zcela určitě potřebujete i Vy? Mám doma čtyři psy a bez toho že i my respektujeme jejich prostor to soužití nejde.

glimmer
15. dub 2015

Podle mě ten pes vrčí z důvodu toho, že chce mít klid a odpočívat, bez toho aby ho někdo rušil. Mám doma 3 psy a 2 děti (zatím) a nikdy jsme tento problém neměli. Už odmalička učíme psy i děti, že když chce mít pes klid a je na pelíšku tak ho mají děti nechat na pokoji. Na pelíšku prostě pes ví, že bude v klidu a "bezpečí" před dětmi. Děti to pochopili velmi rychle. Naopak, když si děti hrají tak se k nim psi i sami od sebe připojí. Respektujte prosím potřeby psa na klid a odpočinek, předejde se tak nějakým konfliktům.

latkovkybrno
15. dub 2015

Pejsek chce klid. Upozorňuje na to takto. Náš to taky dělává, je starší a ne vždy stojí o to, aby mu dítko lezlo do pelíšku apod. Od narození to děti učíme - Čenda vrčí = nech ho být, chce mít klid. Syn už to chápe cca od 1 roku, má nyní necelé 3 roky.

lindaaax
15. dub 2015

@glimmer Přesně takovou máme zkušenost s naším pejskem /papillon/ a dětmi. Když je na pelíšku, chce a má mít klid, soukromí a nemá být rušen. Toto se děti musí naučit respektovat. Také je důležité, aby pes vždy věděl, že sice patří do smečky /rodiny/, ale je až na posledním místě. Pokud děti dovádí, odvolat ho na místečko a tam musí zůstat /aby se předešlo konfliktům/. Pes, i když třeba vypadá roztomile, jako ten náš, není hračka...

latkovkybrno
15. dub 2015

@lindaaax naprostý souhlas

zmrz_lina
15. dub 2015

Některé diskusní příspěvky jsou fakt "vtipne". Trestat psa za jeho způsob komunikace (protože vrceni he způsob komunikace asi jako kdyz člověk mluví) je cesta do pekla a hlavního vysilaciho casu na nove... Vrele doporucuji např.knihu od Turid Rugas Konejsive signály. Je také kniha o lidskopsich smeckach, titul si ted bohuzel z hlavy nevybavim, ale je tam jedna dost podstatna informace - pro psy NIKDY není člověk pravoplatnym členem smečky, a to i když ho naprosto respektuji, tak clovek pro ne vždy stojí lehce mimo.

zo_ja
15. dub 2015

@anetka1701 Tak bacha na to, až budeš jednou zády nebo ten moment u toho nebudeš, a pes to dítku sečte.

mispula19
15. dub 2015

@enidka s tím souhlasím. Moje fena si nechá vzít z huby i kost od ročního dítěte, ona je zas trouba až moc velká. Když krmím venku, fena nežere, protože na misku přiletěli ptáčci a ted žerou oni, tak sedí před miskou a čeká - a to je 70kg hovádko. Já mám fenu milionovou a hlavně děti a cokoliv živé nadevše miluje, po zahradě mi běhá s malýma králíčatama, kuřatama. Ale je to právě proto, že byla správně vychovaná. Miminko k nám teprve příjde, ale obavy nemám žádné. Vím, že to zvládneme a hlavně feně rozumím. Pokud by mi na dítě vrkla, záleží na situaci. Její pelíšky jsou místo, které patří především jí a tam bych její upozornění tolerovala, to samé klid u jídla, i když tam už bych prohodila poznámku. Vrknout mi na dítě třeba na gauči nebo na zahradě, už bych ji sjela, kdyby to bylo jen tak, protože má možnost odejít do klidu. Ale taky nebudu tolerovat dítěti tahání za uši, ocas, rýpání do očí apod., i když já i na tohle fenu od štěněte zvykala.

curdibilka
15. dub 2015

Pejskovi je třeba ukázat a říct, že pánem jste vy - lidi, ne on. Pes se musí podřídit vám, chtě nechtě pro něj. 🙂 Nemyslím, ho zmlátit nebo tak, prostě mu jasně říct nějakým povelem, který zná, když dělá něco špatně, že takhle teda ne. Nevím, jak to jinak máte s povahou pejska, jestli si nechá od dcerky "skákat po hlavě" nebo je spíš odtažitější. Pokud je dobrák a nechá si líbit hraní od malé, tak bych je nějak neseparovala, pokud je spíš samotář, který nemusí výlevy od ročního dítka :D, tak bych je asi trošku držela od sebe. Přecijen to není pětikilový pejsek. 🙂

lindaaax
15. dub 2015

@zo_ja JJ, naprostý souhlas na to bych si dávala hodně pozor...ukřivděný pes a dítě....aby nebylo neštěstí. Jinak tady je hodně zkušených rad od lidí, co mají psy a mají je fakt vycvičené, zvládnuté...bych se přikláněla k těmto postupům (@mispula19), aby bylo dobře dítěti i tomu psu 😎 je to fakt výchovou psa.

enidka
15. dub 2015

@mispula19 taky mám toho našeho bojovníka naučeného na jakoukoliv manipulaci,naštěstí STB je pes přímo k dětem a má s nima víc než svatou trpělivost,ale je jasná,že i tak je člověk musí hlídat. Ne kvůli psovi jako kvůli dítěti,ony neznají svou sílu a nevědí čím můžou ublížit. A je fakt,že kdyby náš pes kousnul,tak prokousnutá ruka nebo noha skrz na skrz je jasná,přece jen má stisk jak krokodýl 😀 člověk si musí všímat těch konejšivých signálů,kterými se snaží říct,že je toho už moc a chce klid. Podle mě nikdy pes nezaútočí bez něakého důvodu(nemoc,bolest atd) a většinou za to prostě může jen člověk. Sama vím co říkám ovčák mi ve 3 letech málem utrhl ucho,když jsem mu lezla do misky 😉 náš pes s tím problém neměl,ale tenhle to nedal 😀

mispula19
15. dub 2015

Já věřím, že to dobře dopadne 🙂 už zakladatelka píše, že pes vrčí varovně a hlavně večer, kdy má hračku nebo jen tak leží - už chce klid nejspíš i po večeři a chystá se spát, to mi příjde naprosto logické a psu se ani trochu nedivím.

smecka
15. dub 2015

@luca9pelaku: určitě bych to nepodceňovala a psovi bych se nebála vyhubovat, tohle si nesmí dovolit. Podle mě ho k tomu vede pocit možného ohrožení a a z tvého popisu se mi to jeví, že je pes zmatený a neví přesně, kde je jeho místo v hierarchii smečky.
Byť je dcerka malá, pes je vždy až na posledním místě a na to bych se soustředila. Začala bych se mu víc věnovat, každý den pocvičit povely a jasně mu dávat najevo, že své místo ve smečce má až po dceři. Tzn. - první vy do dveří, pak pes, první vy jíte, pak pes, atd. Společně s dcerou mu dávat žrádlo, po splnění povelu ho může odměnit dcera. Žádné pelechy na vyvýšených místech a hlavně být důsledná ve všem, co mu řeknete. Na druhou stranu, dát psovi najevo lásku, oni moc dobře vycítí, že se díky dětem ocitají na druhé koleji. 😉
Dále bych dceru hlídala, aby nesahala na jeho hračky, nechodila mu do pelechu a když pes žere, dceru držet nejmíň v metrové vzdálenosti. 😉

hribecekbeztecek
16. dub 2015

@luca9pelaku Ideální by bylo řešit to přímo s odborníkem, aby vás všechny viděl osobně. Pro zvýšení bezpečnosti je hlídat a nenechávat spolu a u psa pozitivně podmiňovat přítomnost dítěte. Pokud kolem malé projde nebo ona projde kolem něj a reakce pes nevrčí, pochválit, odměnit. Pokud vrčí ignorovat a třeba odejít pryč. Musí si v hlavě zafixovat, že přítomnost dítěte, je něco super, proto odměny za nevrčení

hribecekbeztecek
16. dub 2015

Pes dává vrčením najevo, že něco není tak jak má. Říká tím, že to se mu nelíbí. Nejspíš, jak už někdo zmiňoval výše používal jiné konešivé signály, ale ty byly přehlédnuty. Někdy je člověk prostě nepostřehne, zívání, olizování se, čuchání země před sebou..... A právě proto, že na ně nebylo reagováno, přitvrdil, pokud bude majitel špatně reagovat i na vrčení, můžu být pes ještě důraznější. A kombinace vynervovaného třicetikilového psa a malého dítěte je fakt nebezpečná. Pokud psa budete trestat za to, že vrčí je to cesta do pekel. Když ho chcete pokárat za něco co dělá blbě, musíte mu nejdříve ukázat jak to dobře. V prvé řadě bych mu přidělila v bytě jeho místo, které je pro něj oázou. Sohlasím s názorem, že já můžu psovi vlézt do misky i do pelechu, ale to můžu já a ne dítě. Dítě pro psa nemůže být stéjnou autoritou jako jsem já. Už jen z toho důvodu, že do role vůdce smečky se nikdo nevolí sám, ale volí si ho pes (případně smečka psů). A správný vůdce dá pravidla a jejich odměnění se odmění, porušení potrestá. Vy @luca9pelaku podle všeho tyto pravidla nemáte jasně nastavené.

marrei
16. dub 2015

Píšeš, že chceš rady, ne zákeřné kecy. Já můžu přidat zkušenost. Náš pes začal na dceru vrčet od okamžiku, kdy se začala plazit po zemi. Nikdy jsme jí nedovolili, aby lezla k jeho misce apod. Občas se i stalo, že si hrála v ohrádce, zády k psovi, a ten procházel okolo a vždycky zavrčel. Snažila jsem se vyčíst, jak regovat. Doporučili vzít k sobě psa i dítě a oba zaráz hladit. Když bude pes v klidu, chválit ho, když zavrčí, potrestat. Dopadlo to tak, že náš pes na ni non stop vrčel, trest nepomáhal. Když byl malé rok, náš pes ji pokousal v obličeji, z ničeho nic (opět, malá si ho vůbec nevšímala). Naštěstí má dcera největší jizvu zevnitř pod horním rtem, zvenku jsou vidět jen dvě malé jizvičky. Jako někdo, kdo si tímto prošel, bych už nedoporučila nikomu, aby riskoval zdraví svého dítěte kvůli naději, že "třeba se pes změní a zvykne si na ni". U nás kdybych se postavila na hlavu, nepomohlo nic. Přeji hodně štěstí a hlavně, aby už žádná matka nemusela zažívat to, co já.

hribecekbeztecek
16. dub 2015

@marrei teda to je strašná zkušenost ☹ Ale úpřímně rada, kterou jste dostala nebyla cesta k řešení problému. Ono je navíc dost těžko radit přes internet, chce to vidět na živo. A určitě situaci nepodcenit, následky můžou být katastrofální.
Hlavně, že malá to přežila bez větších následků. teď asi pejsky zrovna nemiluje ☹ A píšete pravdu. Nejde čekat, že si pes zvykne, problém je třeba řešit.

mispula19
17. dub 2015

@marrei Váš případ je ale bohužel úplně něco jiného než případ zadavatelky. Tam pes dal najevo, že chce klid, když byl obtěžován večer nebo u své hračky, což je pro mě zcela logické, to by můj pes ani vrčet a nemusel a klid by mu byl dopřán! Váš pes už startoval zcela bez důvodu, vadilo mu dítě jako takové, možná žárlivost, tam je třeba postup úplně jiný..

lindaaax
17. dub 2015

@mispula19
@marrei Já si myslím, že to napsáno jako osobní zkušenost a varování, kam až snaha korigovat psa a dítě může při nejlepší vůli dojít. Za to máme být paní vděčné, že napsala vše bez obalu, i když je to tak smutný příběh - naštěstí s dobrým koncem, že holčička nemá trvalé následky. Myslím, že tematicky to sem rozhodně patří. Každý by si měl rozvážit u při prvních projevech psa, jestli mu toto riziko za to stojí. Kamarádka nechala utratit svého starého vlčáka, protože měla dvě malé holčičky a nechtěla riskovat, že je napadne. Neříkám, že je to nejlepší řešení nebo vzor tady pro všechny (neměla ho kam dát, nikdo ho nechtěl, protože už byl starý), ale jen chci napsat, že i takto je možné se rozhodnout, pokud má matka strach o děti... a psa milovala, takže to byla strašná volba... 😖 (doufám, že se teď do mě nepustíte kvůli tomu utracení, znovu opakuji, je to příběh a volba kamarádky a já neříkám, že je to ideální řešení).

dannyblakely
17. dub 2015

@luca9pelaku pošlete mi na sebe mail, něco vám přepošlu přímo od odborníka. Řeším něco podobného. To, co mi odbornice napsala, považuju za dobré a vezmu si z toho to, co se mi zdá potřeba. Třeba Vám to taky pomůže. Klidně napište do zpráv.

dannyblakely
17. dub 2015

@anetka1701 to, co jste napsala, je pěkně blbé řešení a pes bude ještě víc agresivní, když ho budete kárat. Má se to řešit jinak.

dannyblakely
17. dub 2015

@marrei hladit psa a dítě zároveň a kárat psa za to, že na dítě vrčí, je nesmysl a ještě víc to vzbuzuje v psovi agresi. Měli jste se poradit s odborníkem. Řešíme něco podobného a všechny diskuze, které jsem kdy četla, jsou naprosto k ničemu, protože je to úplně jinak..

dannyblakely
17. dub 2015

@petrasipkova1 pošlete mi email kdyžtak i vy, přepošlu vám, co mi napsala odbornice na chování psů k tématu batole a pes

tilickova
17. dub 2015

@dannyblakely Dobrý den, nechcete pár rad nechat i tady? Mě osobně by taky zajímalo jak to řešit. Sice takový problém nemám, ale to neznamená, že podobná situace nemůže do budoucna nastat. Budu Vám moc vděčná. Hezký den 🙂