Psík vrčí na roční holčičku, máte zkušenost?

luca9pelaku
2. dub 2015

Ahoj.. Takže.. Máme 12 měsíční holčičku a 4 letého krasavce (psa) Archieho.. Mám takový problém.. Většinou jde o večery, když pes má svou hračku a nebo jen tak leží.. Malá kol něj projde, nebo konkrétně za ním a on si zavrčí.. Není to zlé ani agresivní vrčení.. Jen takové varovné.. Máte někdo zkušenosti? potřebuji rady, né zákeřné kecy.. Děkuji moc

nita1984
17. dub 2015

Nečetla jsem všechny komntáře, ale NIKDY PSA ZA VRČENÍ NETRESTAT !!!! Viditelně nechápete, že vrčení je součástí psí komunikace, kdy dává najevo, že se mu něco nelíbí. Pokud budete psa trestat za vrčení a ne řešit problém jako celek, pes vrčet přestane, ale jednoho dne prostě bez varování kousne. Věřte, že se osy mám mnohaleté zkuśenosti, je to moje profese a rady jako psa okřikovat nebo trestat za vrčení vedou pouze do průšvihu ☹ Doporučuji vymezit prostor psu i dítěti, oba musí chápat a respektovat toho druhého. Takhle malé dítě by nemělo psa kontaktovat bez dozoru dospělého a už vlbec ne, když má hračku, kost atd....

dannyblakely
17. dub 2015

@tilickova no v podstatě je to cca tak, jak psala paní @nita1984 v příspěvku hned po vás. Nevím, zda to mohu takto veřejně zkopírovat, co mi odbornice odepsala, poněvadž si za odpověď účtuje nějaký poplatek a nevím, zda je to dovoleno, ale jestli chcete, dejte mi mail a přepošlu to i vám. Já jsem se snažila psa po 6 letech převychovat, ale vedlo to k větší agresi a nejistotě. Pokud se bude pes trestat za to, že vrčí nebo se ožene po dítěti, tak na 99% ho jednou opravdu pokouše. Musí mít bezpečné místo, kde ho nikdo za žádných okolností nebude rušit a dítě musí být naučeno, že tam nesmí. Pes, pokud je zvyklý, může i na sedačku, ale nesmí být na sedačce současně s dítětem. Musím svou lásku rozdělit mezi oba, ale ne oba dohromady, ale věnovat se na 100% jednomu a na 100% druhému, když je ten první v bezpečí "odklizen".. atd.. 🙂

dannyblakely
17. dub 2015

@nita1984 to stejné se spaním v posteli. Pokud je pes na to zvyklý, je blbost, ho to po tolika letech odnaučovat. Může tam být, ale ne zároveň s dítětem. Pro ten případ by měl mít u postele třeba pelíšek, kde bude v bezpečí a dítě mu tam nebude lézt. A na pelíšek ho učit ne ostrým příkazem, ale formou pamlskování a chválení

dannyblakely
17. dub 2015

a autoritu si upevňovat jinak. Učit psa nové věci, cvičit s ním atd a ne ho trestat a řvát po něm. Já si před chvilkou s psicí lehla pěkně na gauč, malá spí a psice si to maximálně užívala. Člověk tomu psovi musí dát najevo, že ho pořád miluje tak, jak dřív. Já se snažila, ale na některé věci jsem zapomněla, tak napravujeme a je to znát.

tilickova
17. dub 2015

@dannyblakely Podle toho, co jste napsala se zdá se, že vedeme naše psy správně. 🙂 Ten mail Vám uvedu do zpávy a moc díky, protože je to zajímavé a vzhledem k tomu, že čekáme rodinu, měli bychom být připraveni na vše. 🙂

dannyblakely
17. dub 2015

@tilickova jenom bych asi ještě opravila to, co jsem napsala o příspěvek výš.. Asi bych se se psem na sedačce už nemazlila. Už to nedělá dobrotu, jak když jsme malou neměli. Poznala jsem to na psici hned, jak se malá vzbudila. Takže pohladit, pochválit ale asi nemazlit.. ☹ Ach jo, škoda, že je to tak složité..

marrei
17. dub 2015

@nita1984 - já bych se nejraději už dále nevyjadřovala, protože kamkoli jsem kdy se svým příběhem přispěla, sesypaly se na mě milovnice psů a začaly mě soudit, že jsem chybu udělala já, a že pes je vždy a za každých okolností bezchybný. Bohužel, to co píšete, je jen prázdný obal, bez jakéhokoli nástřelu, jak situaci řešit. Takových jsem už slyšela plno. Takže postupně:
- pes dává najevo, že se mu něco nelíbí. Ano nelíbil se mu fakt, že do rodiny přibyl nový člen. Pes měl 10 roků, nebyl na to zvyklý. A jak to jako chcete řešit? Nemít dítě??
- vymezit prostor psu i dítěti - opět krásná rada, ale naprosto nerealizovatelná. Natož v bytě. Představa, že matka může 24 hodin denně dohlížet kde je pes, a jestli náhodou není poblíž dítě, je blbost. Oba se pohybují a občas je taky potřeba jít na záchod / vyčistit si zuby / sundat prádlo / uvařit...
- oba musí chápat a respektovat toho druhého - opět nááádherná, ale bohužel nicneříkající rada. Ráda bych věděla, jak konkrétně na to.
Mimochodem ta rada, vzít si k sobě psa i dítě, byla radou kynologa, který se zabývá problémovým chováním u psů. Tento postup měl psovi ukázat, že sice je v rodině nový člen, ale že si jsou "rovni".

Bohužel, případů pokousání psem je plno. Pamatuji dodnes doktorku v nemocnici, která šila dceři pusu. "To máte ještě dobrý paní, kolikrát přijdou rodiče s kusem kůže dítěte a já to pak přišívám".... Zní to hrozně, ale jen předávám svou zkušenost. A děkuji @lindaaax , že mě pochopila 🙂

marrei
17. dub 2015

@mispula19 - "Váš pes už startoval zcela bez důvodu, vadilo mu dítě jako takové, možná žárlivost, tam je třeba postup úplně jiný.." A jaký? Řešila jsem to chování psa hodně dlouho, hodně toho načetla, ale nikdo ve finále neměl návod, jak toto vyřešit.

zo_ja
17. dub 2015

Já myslím, že v tomto případě jde taky o to, že pes je na svým místě - v pelechu, nemá kam odejít, a dítě mu tam leze, navíc když pes chce klid. => zvíře, který nemá možnost úniku, volí agresi, nemá jinou možnost.

A ano, dokud vrčí, je to dobrý. Pes, kterej kousne bez varování, je mazec, je to jak blesk a nikdo nestihne nic ani kdyby ho držel nakrátko u nohy na vodítku.

A k těm řečem o smečce: u nás i poslední člen smečky má svá práva, nároky a potřeby. Ten, kdo nemá nároky na nic, žádná práva u nás atp., není z naší smečky, ale CIZÍ. A je úkolem vůdce smečky zajistit přiměřený prostor a potřeby všem.
- reaguju na diskusi k úvodnímu příspěvku.

Co se týká @marrei, tak v 10 letech je pes starej, a nemusí si prostě na dítě už zvyknout. Někdy není jiné cest než dát psa pryč. A to i v jiných případech. Záleží na plemenu, pohlaví, povaze, dosavadních zkušenostech psa s dětma atd.

zmrz_lina
17. dub 2015

@marrei Pavle @nita1984 muzea opravdu v jejich radach věřit, se psy pracuje a pracuje s nimi opravdu kvalifikovane a dobre ;)

marrei
17. dub 2015

Tomu věřím, ale v této diskusi žádnou KONKRÉTNÍ radu nenapsala. Pouze jak by to mělo být, ale cestu k tomu žádnou...

nita1984
17. dub 2015

@marrei Fajn... jak vymezit místo psovi v bytě? Např. ohrádkou nebo klecí... jak psa naučit, aby byl v kleci spokojený? Např. pomocí tohoto postupu

https://www.youtube.com/watch?v=_563jbi89Hw


Je to dost konkrétní? A pokud se divíte že někdo není konrétní, je to možná proto, že individuální konzultace, která je v takovém případě naprosto nenahraditelná se po internetu udělat nedá... a jestli si myslíte, že jsem pošahaná milovnice psů, myslet si to můžete... nicméně já své psy připravuji na příchod novégo člena už dávno... mám tři a chci aby byli všichni spokojení... mám neteř na podzim přibude synovec a doufám, že co nejdřív i naše miminko... zajímavé je, že lidé se připravují na příchod miminka, ale na to jak na příchod miminka připravit psa jaksi nemyslí... přitom to není nic těžkého jen to chce používat hlavu.

nita1984
17. dub 2015

@zmrz_lina díky, opět poučení, že se do podobných diskuzí prostě nemám zapojovat, lidé budou nepoučitelní a nevděční

dannyblakely
17. dub 2015

@marrei tak to byl asi špatný kynolog. Já mám doporučeno držet psa i dítě od sebe, ale když pes přijde za dítětem, tak samozřejmě neodhánět, ale hlídat. A pro případy, kdy není možné psa i dítě zároveň hlídat, existuje třeba taková super věc, jako je klec. Jasně, že tam psa nebudu zavírat, když zlobí, ale postupně zvykat, že je to bezpečný pelíšek, nechávat otevřeno a zavírat jen, když je to třeba. Když je dítě v ohrádce, zase pustit psa.. atd.. No, ale u vás je to už asi jedno.. Já jsem z toho taky v háji, že tohle musím řešit, ale snad to bude dobré. Každopádně je nenechávám samotné ani na vteřinu a řeším to dveřní zábranou.

marrei
18. dub 2015

@nita1984 - ježíš co blázníš. Na nikoho konkrétního tady neútočím. Jen jsem napsala, že jsi v prvním příspěvku nenapsala nic konkrétního, a to je pravda. To o těch nepoučitelných a nevděčných lidech si taky nebudu vztahovat na sebe 😉
Bohužel jsem se v diskusích setkala s reakcemi typu "jste neschopná, vám bych nesvěřil ani své dítě, zanedbala jste to, vaše dítě určitě psa tahalo za ocas, lezlo mu do misky, bralo mu hračky". A přitom o konkrétní věci nevěděli zhola nic.
@dannyblakely - tak doufejme, že vy jste dostali radu od dobrého kynologa. Asi těžko poznat, kdo je dobrý a kdo ne, odborníkovi prostě věřím.

U nás byl problém ten věk psa. Myslím, že s 10ti letým psem se už moc nezmůže. A to byl společenské plemeno, vždycky miloval děti, ale ve svém věku je doma už prostě nesnesl.

Pro info, neutratili jsme ho, dožil u mojí mamky (ještě 4 roky po pokousání) a když jsme ho loni museli utratit (měl už vážné zdravotní problémy), tak jsem to obrečela. Dožil se skoro 15ti let.

mispula19
20. dub 2015

@marrei jak jste sama řekla, pes byl starý, nejspíš nebyl na dítě jako takové zvyklé a to mu pak už jen svojí přítomností vadilo. Každý to máme nastavené jinak, mojí feně bude v době narození prvního dítěte 5 let, je to Německá doga, takže bude vlastně též téměř seniorka, ale právě že jsem věděla, že tu může být při velkém štěstí i 12 let a do té doby děti určitě chceme, byla na ně odmala socializovaná a to jsme ani neměli dítě v rodině. Vše je to součást řádné socializace, kterou by měl projít každý pes bez rozdílu právě proto, aby pak nevnikaly tyhle problémy. Fena je zvyklá na křik, kravál, malé děti a to od štěněte, zvykali jsme ji i na tahání za ucho, ocas, válení se po ni... samozřejmě to svým dětem nedovolím, u nás je pes člen rodiny a ne polštář nebo hračka, ale pořád je to socializace.
@nita1984 nemůžu než jen souhlasit!!! Vymezení prostoru v bytě jde i pomocí klece, může být klidně otevřená a jen překrytá, většina psů je bere jako super pelíšky, mají tam soukromí, přítmí, klid, když je potřeba, jen se zavřou dvířka. Jestli pes leží na pelechu nebo v kleci je úplně to samé, klidně by šli dát do dveří dětské zábrany, aby pes mohl být bokem a přitom pořád v centru dění, aby se hned nemuseli zavírat dveře.

texetka
20. dub 2015

@marrei Vymezit prostor psu jde - pokud psa naučíte na klec, tak máte vyhráno. Jak jsem odpůrce klecí, tak zde v takovémto případě je to výhra. Psa unavíte venku, věnujete se mu když dítě spí , nebo je venku s tátou a pak jde odpočívat do klece - ve chvíli kdy nemáte možnost kontrolovat pohyb dítěte jak psa.
Také mám doma starého psa, co děti opravdu nemusí . Je navíc nemocný a když je mu zle, tak nestojí ani o nás . Takže jakmile zjistím, že jsme těhotná, tak koupíme velikáánskou klec a budeme ho učit, že tohle je jeho pelíšek, kde bude mít klid a pohodu . Na zahradě máme už nyní vymezený " výběh" pro psy a nebude tak problém ho naučit, že na zharadě má být především tam. Já to mám ještě složitější v tom, že pes skoro nevidí na jedno oko a občas se lekne , plus se mu nedokrvuje mozek.
Věřím, že to jde zvládnout . Ikdyž je to těžké.
souhlasím s @nita1984 - vymezit prostor a hlídat . Za vrčení netrestat, ale spíše předcházet tomu aby pes musel vrčet - dávat najevo, že už je dítě moc blízko.

Jinak ke spaní v posteli - moji psi spali v posteli dlouhá léta. Pak jsme se s mužem rozhodli a už rok a půl spí na pelechu vedle postele a bez potíží si zvykli. Jen to chtělo důslednost , trpělivost a odměny. Ani když jsou sami, tak na postel nejdou.

mispula19
20. dub 2015

Moje fena spí s náma v posteli, leží na gauči, vždy žere jako první a mi až po ní, jen do těch dveří mě od mala automaticky pouští sama jako první, asi abych razila princezně cestu, ale nevím, jak by to mělo ovlivnit psa. Jak říkám, já ji nikdy necvičila, ale vychovávala

texetka
20. dub 2015

@dannyblakely Pokud je ta odbornice paní Žertová, tak u ní bych byla veeelmi opatrná a spíše bych se jejími radami neřídila.

hribecekbeztecek
20. dub 2015

Paní Žertová by neměla své rady veřejně prezentovat ani v žertu.

kamino
20. dub 2015

@texetka jee presne ta me napadla pri cteni prispevku😉 jeji rady jsou fakt kolikrat dost ujete😉

dannyblakely
20. dub 2015

@texetka smím vědět proč? Dostala jsem úplně stejné rady, co jste tu psala Vy plus něco navíc. Takže to, co jste napsala Vy je tedy hloupost??

dannyblakely
20. dub 2015

@kamino jaké například?

kamino
20. dub 2015

@dannyblakely psa stavi do neprirozene pozice,nerespektuje jeho potreby,vse resi Mlsikem 😉😉 pod jejim vedenim by se zcvoknul i sebevedomy pes,pokud ma navic v sobe nejaky blok,tak je to cesta do pekel..nesnazi se o komunikaci a prehlizi naprosto zjevne signaly,ktere pes vysila.. Soudim podle jejiho poradu,co kdysi sel v TV...po tretim dile jsem uz nemela silu se na to divat... Pak jsem cetla par jejich vyplodu v Psovi priteli cloveka,nastesti se jich tam moc nedostalo,protoze byly opravdu hodne zvlastni...ale kdyz za to lidi plati...ze? 😉

loafeer
20. dub 2015

To tak mám se ségřiným psem. Taky na Vaška zavrčel, kdysi po něm i varovně ňafl...On je Vašek dost dotěrný a psa to už otravovalo, ale přitom ho má taky rád a taky za klukem leze....takže nenechávat o samotě ani na chilku, at se něco nestane...

dannyblakely
20. dub 2015

@kamino můžu vám přeposlat, co mi napsala do mailu a že byste mi na to řekla svůj názor? Poněvadž mě se zdá, že to, co mi napsala je opak toho, co tu píšete vy. V TV jsem ji neviděla, na diskuzích píšou, že tvrdila lidem, že nemají spát se psem v posteli a dostávat jídlo jen v určitou dobu atd., ale mě napsala opak.. Tak tedy nevím.. Kdybyste mi poslala do zpráv mail a vyjádřila se mi k tomu, budu vám vděčná. To stejné i @texetka . Děkuju

texetka
20. dub 2015

@dannyblakely ahoj, napsala jsem ti do sz email 🙂

texetka
20. dub 2015

@dannyblakely já tuhle paní nemusím - beru že v tv to bylo jistě sestříhané, ale co předvádí na svém webu a pod... ale docela ráda si počtu co poradila Vám, třeba mám na 😉 ni úplně chybný názor .

hribecekbeztecek
20. dub 2015

@dannyblakely Tak pokud do mailu píše jiné rady než jaké publikuje běžně, tak je to už tím pádem na pováženou, protože její v TV byl opravdu legendární. I nějaké články v časopise jsem četla a málem mi oči vypadly z důlků. A můžu se ještě zeptat jestli radila po osobním setkání nebo jen přes mail?

texetka
20. dub 2015

@hribecekbeztecek Já četla její radu jednomu pánovi, co si "nesedl" se štěndem - no nesedl. Spíš byl pán moc hrr a nedal štěněti ani čas se rozkoukat a nestačila se divit co radila 😖 Ale to, co poradila tady paní do emailu, tak je rozumné a souhlasím s tím .