• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Dítě se narodilo v USA. Mám tu nárok na rod. příspěvek?

19. září 2015 
Mile maminky,
Prosim o radu. Jsem Ceska, mazel je American, prestoze jsme planovali porod v Cechach, nas syn narodil v USA. V kvetnu planujeme navrat do CR, synovi bude 6 mesicu. Vite nekdo, zda mam narok na rodicovsky prispevek? A jak je to s rodnym listem (zatim ma pouze rodny list z USA, stejne tak jako pas) a statnim prislusenstvim naseho syna? Muze mit dvoji obcanstvi?
Moc Vam dekuji.
7. dub 2009 ve 04:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
Může mít dvojí občanství až do 18 let, pak se musí rozhodnout, které si ponechá.

V Brně je zvláštní matrika, kde jsou zapsány všechny děti narozené v zahraničí. Zavolej tam a zjisti si, jak se to zařizuje. K uznání státní příslušnosti budeš potřebovat dokumenty jako rodné listy vás dvou s manželem, oddací list a rodný list dítěte, a potom ještě vyplnit nějaké formuláře. Státní příslušnost vyřizuje nějaký úřad v Praze.

http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/696?kam=urad&kod=15955

Na rodičovský příspěvek máš nárok jen, pokud jsi v ČR pracovala (nevím jistě, ale myslím si to). Pokud jsi v ČR pracovala, tak bys měla nárok i na porodné. To jde zažádat do roka po porodu.
8. dub 2009 ve 20:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
Asi bych možná pro jistotu nechala všechny potřebné doklady z USa přeložit soudním překladatelem, jinak to asi české úřady nevezmou (osobní zkušenost v čr). Dvojí občanství je v čr automatické (dle naší matriky) pokud se dítě narodí do národnostně smíšené rodiny
13. dub 2009 ve 21:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jo, Gabina má svatou pravdu! Před odjezdem z U.S. si nechte rodný list a oddací list opatřit apostilou! ČR a U.S. nemají nějak smlouvu o právní pomoci, nebo něco takového a samotný dokument bez apostily v ČR neuznají. Pak už jde udělat ověřený překlad v ČR, ale tu apostilu vám dají jen v U.S.
14. dub 2009 ve 21:47  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
občas jsou ochotný (snad) jí dát i na ambasádě (ale ověřila bych si to)
15. dub 2009 v 19:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
Na porodne a rodicovsky prispevek mas narok pokud mas trvaly pobyt na uzemi CR (coz urcite mas pokud mas ceske obcanstvi). Toto je v podstate jedina podminka, nezalezi na tom zda-li jsi v CR pracovala.

Pokud je jeden z rodicu Cech dite se automaticky stalo ceskym obcanem hned kdyz se narodilo (at uz se narodilo kdekoliv), neni treba o obcanstvi zadat (zada se vlastne pouze o overeni obcanstvi).

Co se tyka vyrizeni ceskeho rodneho listu, tak nejdrive je treba americky rodny list opatrit apostilou, superlegalizovat na ceske ambasade a zajistit overeny preklad. Tohle jsem zrovna vyrizovala (v Kanade), tak ti muzu rict, ze apostilu jsem dostala na kanadskem Ministerstvu zahranicnich veci a superlegalizaci jsem si nechala udelat na ceskem konzulate. Rodny list jsem si sama prelozila a na konzulate mi na to dali razitko, ze preklad je overeny. Cesky rodny list si lze nechat vyridit pres ambasadu/konzulat, ale trva to strasne dlouho (asi 6 mesicu). Chces-li to vsak udelat sama, tak s tim musis nejdrive do Prahy (mestsky Urad v Praze 1), kde si pozadas o overeni statniho obcanstvi (delaji to na pockani) a az pak si zazadas o zapis o narozeni do zvlastni matriky v Brne. Ta ti pak vyda cesky rodny list.
24. dub 2009 ve 04:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Mile damy,
Dekuji Vam za cenne informace! Jsem na modrem konikovi poprve a je parada vedet, ze v tom clovek neni sam, a nejen ze je nektera maminka v podobne situaci, ale ze navic poskytne radu! Jeste jednou diky vsem! Eva
27. dub 2009 v 17:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahoj,
mam dotaz a prosim o radu. Vdala jsem se za Americana, cekame mimco a budu rodit v CR, vim, ze mimco dostane oboji obcanstvi, jelikoz jsme manzele, ale budu se stehovat za nim do USA a tady prave nevim, jak postupovat. Dotaz zni, zda mohu odcestovat na cesky pas a dite take nebo musim zazadat na ambasade o americky (pokud ovsem lze) nebo to pak musi vyrizovat manzel v USA az tam budeme?
Moc dekuji za info a asi toho bude vic.
19. zář 2015 ve 20:32  •  čeká miminko, termín má v říjnu 2015  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek