Exekuce kamarádky. Můžu jí nějak pomoci?

shaun40
25. srp 2019

Prosím vás o radu moje kolegyně v práci má exekuci na účet a prosí o to abych ji dovolila posílat nezabavitelnú částku na múj účet.Mám strach aby mi nezablokovali účet .Ona má děti a v září zůstane bez koruny pro to že jÍ mzdová účetní pošle ten zbytek z výplaty na ten její blok lý účet.V srpnu ji banka vyplatila jen životní minimum.Exekuci má na 131.000kč v OZP.Já bych ji chtěla pomoct kvůli dětem. A bývalý manžel jí neplatí alimenty.

katka_nedo
25. srp 2019

@shaun40 Ja bych byt Vami od toho dala ruce pryc.A oni ji musi nejake penize nechat.Nemohou ji sebrat celou vyplatu.Nemam s tim zkusenost,ale pokud v praci uz to jde pres uctarnu,tak uz si exekutor z toho ty prachy vezme tak jako tak a sama pisete,ze ji "neco"budou posilat na blokly ucet.Ja nevim,aby Vas to pro dobrotu nevyslo na zebrotu

sudylichozrout
25. srp 2019

@shaun40 bude to znit drsne, vykasli se na to! Riskujes pruser. Jak ze strany OZP a exekutora, tak vlastne i ve vztahu k ni. To, co bys udelala, je typicka medvedi sluzba. Nepomuzes ji tim, ze ji podporis v osuleni exekuce. Naopak, ona se toho potrebuje co nejrchleji zbavit a to muze jen radnym splacenim. Zustane ji nezabavitelne minimum. Kvuli alikum at da ex k sozdu. Pomoz ji tim, ze ji sezenes dobreho pravnika a treba ji na nej prispejes.

nita1984
25. srp 2019

@katka_nedo nemáte pravdu. I když ji udělají srážky, na účet půjdou taky. Dvojnásobek životního minima vyplatí pouze jednou. Zaměstnavatel nesmí vyžadovat účet. Ať se domluví na slozence nebo hotovosti.

katka_nedo
25. srp 2019

@nita1984 No ja pisu,ze nemam zkusenost,ale urcite neni dobre,aby do toho vtahovala svou kolegyni.Jak pisete,treba vyplata v hotovosti.

mourovatakocka
25. srp 2019

Navrhla bych zkusit pomoct nějak jinak, podělit se o jídlo, tu a tak koupit dětem nějaké hadříky, ale tohohle bych se bála...

ariadna12
25. srp 2019

Nesla bych do toho. Nezabavitelne minimum ji muzou vydat v praci v hotovosti.

martinka_33
25. srp 2019

Kdysi jsem si kvůli tehdejšímu příteli založila druhý účet v bance, aby mu tam posílali výplatu, protože on měl moc dluhů a exekucí... Problémy jsem z toho neměla.. Ale stejně bych pro kolegyní v práci asi takovou věc nedělala, ani nevím proč

makronka222
26. srp 2019

Dlouholete kamosce bych pomohla. Kolegyni z prace ne. Mela by to nejdriv resit s rodinou

zelenaesmolda
26. srp 2019

@shaun40
v zadnem pripade bych do toho nesla,nakonec si to odseres ty

j.a.n.i
26. srp 2019

@zelenaesmolda Ale neodsere, zas nebudte vsichni predposrani, ona nebude delat nic nelegalniho...

nita1984
26. srp 2019

@zelenaesmolda nesmysl. Mohou pouze na manžela a příbuzné. Na cizí osobu nikoli

j.a.n.i
26. srp 2019

@nita1984 No, v urcitych pripadech mohou i na cizí ucet, musi to ovsem schvalit soud a ten to schvali pouze, pokud se bude jednat o poskozovani veritele.

nita1984
26. srp 2019

@j.a.n.i ano, ano, to už jsou výjimečné případy. Pokud má člověk srážky ze mzdy, obvykle se podobné věci nedeji. Dějí se jiné prasarny, to zas ne že ne.

zelenaesmolda
26. srp 2019

@j.a.n.i
ja nechapu proc se do toho ma namocit i ona?

xcassiopea
26. srp 2019

Ahoj, pokud jí strhávají dle výpočtu, je to v pořádku, ale už jsem se v minulosti setkala s tím, že prostě zablokují účet a ani k tomu co jí zbyde z výplaty se nedostane. Co dá dětem jíst a z čeho zaplatí nájem už nikoho nezajímá, v takovém případě nevidím důvod proč nekontaktuje někoho z rodiny nebo přátel a nenechá si posílat sraženou částku k nim. Pokud máte jednoho zaměstnavatele, mzdovce se při zadávání účtu, který má jiný zaměstnanec v lepším programu tato informace ukáže, tohle bych nedělala. Dítě přece nemůže za průšvihy svých rodičů, nevím kde si to ověřit, ale zablokovat účet dítěte myslím exekutoři nesmí. Do 8mi let asi nebude mít platební kartu, ale poradila bych jí založit si účet na dítě, pokud by jí za to popotahovali, může se hájit s tím, že srážky platí a pokud jí zablokovali účet, má vyživovací povinnost na dítě a jinak by jí nesplnila.

martaskaaa
26. srp 2019

Co výplata na složenku? To by mělo jít.

journals
26. srp 2019

Uplne bez koruny by zustat nemela. Jestli ji chces pomoci, udelej ji v prubehu mesice jednou, dvakrat treba za 500,-. Kup zakladni trvanlive potraviny ze kterych muze detem uvarit. Odkaz na znameho se zahradou ktery ma prebytek ovoce atd. Spis bych svou snahu pomoci zamerila prakticky, aby meli co jist

j.a.n.i
26. srp 2019

@zelenaesmolda To jestli do toho chce nebo nechce jít je její věc, ale psát ji, že to odsere je mimo a já reagovala na to.

claire90
26. srp 2019

Spis at resi se zamestnavatelem jinou vyplatu - slozenka, hotovost. Tata ma nejake exekuce, tak mu to nezabavitelne minimum normalne vyplaceji v hotovosti. Nemuzou ji nechat bez koruny 🙄
Pokud bys pristoupila na vyplatu zbyle mzdy k tobe, nemelo by ti nic hrozit. Co jsem zjistovala, kdyz mi blokli ucet diky manzelovo dluhu, tak cizimu by to jen tak zablokovat nemeli..

shaun40
autor
26. srp 2019

Děkuji všem.Včera jsme to na noční probrali řekla jsem jí že se rozhodnu až po poradě z více lidmi. Minulý týden jsme byli spolu na mzdové a paní ji řekla že složenkou to nejde pracujeme ve fabrice a s provoznich dúvodu to tak neplatí. Je tam hodně zaměstnanců. Na múj účet jí to budou posílat když budu chtít. Ale řekla mi že jelikož tam bude posílat jen nezabavitelnú částku tak na tu exekutor nemá nárok no jenom dodala že mi to nezaručuje tak mi taky nepomohla.Rodiče a bratr ji to odmítli.Já jsem na ni naštvaná že i přesto že ji v minulé práci řekli že ji zdravotní neplatí tak se na to vykašlala a nešla si do pojišťovny pro složenky a neodesílala pravidelné platby pojistného.Ale zase se mi taky nelíbi že ji z částky 131.000 dali penále a poplatky 65.000.No za blbost se plati.Já jsem sama samoživitelka tak jí finanční příspěvek třeba na jídlo dát nemúžu a teť na září mám pro dva školáky výdaje vysoké.A tady jde o to že potřebuje zaplatit nájem a poplatky v byte.Je to pracovitá holka sama se stará o dětičky ten dluh má taky z práce nic nemohla kvůli malým sehnat tak šla pracovat na černo.Ale to ji neomlouvám.Ona je na sebe taky naštvaná a chybu si přiznala.Ale z toho živý nebudou.

j.a.n.i
26. srp 2019

@shaun40 Asi takhle, zamestnavatel je povinen vyplacet mzdu v hotovosti, pokud o to zamestnanec pozada... Na druhou stranu, ono fungovani bez uctu v dnešní dobe dost leze do penez, uz jen to, ze s kazdou platbou musi na postu a jeste platit za slozenku...

katkah1990
27. srp 2019

@shaun40
Pracuji na Exek.úřadě skoro 9 let, takže si troufnu říct, že se vyznám.
Zaprvné pokud pracuje normálně v ČR na smlouvu, tak je zaměstnavatel povinen z její mzdy odesílat exekutorovi vše, co je nad rámec ŽM (život.min.). Jelikož má zablokovaný účet, tak se ke svým penězům nedostane dokud nezaplatí celý dluh. V bance jí vydají z jejích peněz pouze ŽM (necelých 7tis) jednorázově. Pak si musí peníze, které jí zbydou z výplaty nechat posílat jinam nebo dávat na ruku. Jestli si je nechá poslat k vám, tak vám nic nehrozí. Vy exekuci nemáte, na váš účet nikdo nesmí.

zuzineckah
27. srp 2019

@shaun40 já bych se jí teda nebála pomoct, žádné riziko v tom nevidím. Ona přeci nechce nikoho šulit, jde jí jen o to, aby se dostala k ŽM, na které má nárok. Na tvém místě - nejdřív bych ji poradila, aby nalítla na účtárnu, případně za nějakým mistrem nebo vedoucím, řekla mu jak se věci mají a požádala ho, zda by nepomohl s výplatou zbylé výplaty v hotovosti. Je to jejich povinnost a ve fabrice mají jistě i odbory, oni to umí zařídit... Kdyby to nešlo, tak bych jí pomohla. Já bych prostě nemohla žít s vědomím, že jsem matku dětí nechala ve štichu, i když mi nehrozilo prakticky žádné riziko... Jen bych si s ní udělala písemnou dohodu a každou předávku peněz dávala proti podpisu.

shaun40
autor
27. srp 2019

@katkah1990 Děkuji jsem ráda že se ozval někdo z oboru.Napsali jsme společne žádost o odblokování účtu vzor jsme našli na netu.Nevím jestli ji to pomůže ale stálo to za pokus i když si myslím že to neodblokuje.Stalo nás to jenom 50kč poštovné.

katkah1990
28. srp 2019

@shaun40
Za pokus nic nedáte, záleží na exekutorovi. Ale vzhledem k výši dluhu si myslím, že se to nestane. Ať si určitě zařídí, že ji peníze nesmí nikdo posílat na její účet, ani zaměstnavatel. Ať si skočí do banky vybrat aspoň jednorázově to život. minimum. A hlavně ať to řeší s exekutorem. Domluví si splátky pokud nemá celou sumu apod. Někteří exekutoři jsou dost drsní a aby neměla za chvíli návštěvu doma, nebo jestli má nějakou nemovitost, tak jí bude hrozit prodej v dražbě apod. Ale všechno jde řešit, když se to řeší 🙂

shaun40
autor
18. říj 2019

Ahoj tak exekuce ji byla zrušena na základe žádosti o odblokování účtu povinného.Já jsem ji nakonec ten účet neposkytla bála jsem se .Pomohla jsem ji z jídlem a půjčila jsem ji peníze na nákup a bude mi to splácet po 500kč.Hlavně že deti meli co jíst .Teť bere 11500kč a zbytek ji na mzdové účtárne berou a posílají exekutorovi.Když máte někdo problém ze zablokováním účtu tak napište do 30 dnú žádost exekutorovi na zrušení exekuce pohledávkou z účtu třeba to vyjde jako v tomhle případe .Teť si normálne vybírá ze svého účtu nezabavitelné minimum .A babička s dědou platí dětem jídlo v školní jídelně. Mám velikou radost že ji to tak dopadlo a příští rok v srpnu to bude mít zaplacené.Tak že jsou i lidský exekutoři ☺

katka_nedo
18. říj 2019

@shaun40 Zaplatpanbuh.Jako ja kdyz videla v cernych ovcich,jak se ten reditel exekutoru choval arogantne,tak mi bylo spatne

veronikav31
11. lis 2019

Ať si založí dětský účet-zní na jména dětí a nechá si to posílat tam, výbírat taky může,jen nedostane platební kartu.Exekutor na toto nemůže