Jako svobodná matka mam právo na sociální příspěvky?

zuzanabu
4. pro 2010

Ahoj holky, prosím pomozte mi.Ocitla jsem se ve vážní situaci jsem teh.v 11 tydni ,jsem slovenka a žijí tady 6let s partnerem.S partnerem sme si vzali hypoteku na byt který je napsán ne neho a já vzala půjčku na zařízení bytu a ted nastala situace ,že s partnerem sme se rozišli tak mi nechal byt kde každý měsíc budu muset platit 9000+moji půjčku 3300.A když jsem si vypočítala materskou tak budu dostavat smešních 13000 a kde je ješte nájem a jídlo.A ptám se ,mám nárok od státu na nejaké příspevky ako např. na bydlení nebo na dlhší materskou?JÁ VÁM moc děkují za pomoc.

kikimaruska
4. pro 2010

Docela nezávidihodná situace...Nepíšeš, zda zde máš trvalý pobyt, nebo zda máš již občanství ČR...na toto bych se šla rozhodně zeptat na příslušný úřad. Nevím, zda není podmínkou na pobírání jakýchkoliv dávek občanství ČR nebo alespon dlouhodobý pobyt. Ta mateřská ti bude chodit od státu ČR nebo SR? Pak také mateřská trvá jen určité týdny a pak budeš pobírat rodičovský příspěvek, který může činit i 7600 při volbě tříleté varianty (a tedy z 13 000 si pohoršíš). Já řešila podobnou situaci, ale jako Češka samozřejmě. Od přítele jsem musela s malým odejít, pobírám 7600 příspěvek. Našli jsme byt 1+1 (garsoniera nebyla o moclevnější a na svěření do péče musí mít byt alespon 2 místnosti) a za nájem platili 6500 kč, soud stanovil alimenty otci 1500 kč a do toho doted splácím dluh z mládí, měsíčně 2500 kč. Logicky to nejde dohromady vyžít. K tomu syn měl problémy se zdravím a doplácím spoustu peněz na léky a doktory. Pomohli mi rodiče (nájem dopředu, přispívali materiálně atp.) s tím, že si zažádám na sociálce o příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě, jak mě potvrdily maminky, které toto pobírají a árok mají. Měla jsem legální smlouvu na byt, svěření syna do péče a stanovené alimenty - dřív se se mnou bez těchto dokladů ani nechtěli bavit! Než budou stanovené alimenty a péče soudem. A pak? Děkujeme, odejděte! Na nic sem neměla nárok, jelikož to byl PODNÁJEM a ne PORONÁJEM, a majitelka bytu s přítelem tam byli trvale nahlášeni a nehodlali na tom nic měnit, přestože bydleli v uplně jiném městě. Takže bych musela prý doložit jejich příjem a svuj...sečíst...-což je totální blbost a samozřejmě finančně na nic nárok. Řešení? Kupte si svuj byt, vemte si byt od města nebo jděte do služebního nebo do pronájmu, na který se neváže trvalý pobyt dalších osob, než jen váš a syna....takže začarovaný kruh. Kdybych měla peníze na byt, tak nejdu do podnájmu. Služební i městské přeplněné, roky se čeká(doted mám podané žádosti). Takže jediné řešení jak nejít pod most, jelikož naši nám přeci taky nemohli financovat donekonečna (počítali jsme s příspěvken na bydlení a přídavky)...pustit byt a jít k nim...do doby, než nastoupím zpět do zaměstnání. A to, že mám pujčku 2500 kč absolutně nikoho vubec nezajímalo, to je moje soukromá věc a měla sem myslet na toto dřív (ovšem kdo by počítal, že se rozejde s partnerem a zustane sám na vše,s mimi a bez bydlení, že). Takže asi tak...Jo, mít svuj vlastní byt třeba po rodičích, jako mají dvě kamarádky samoživitelky, je to zase jiná...takže varování i pro ostatní maminky v této nelehké situaci- NEBERTE SI PODNÁJEM, ikdyž je se smlouvou, kde je uvedeno,že tam bydlíte sami s dítětem, stát vám tak leda plivne do očí... 😝

kjajule
4. pro 2010

Je to tak jak píše kikimaruska pokud jsi občan ČR (nevím jak to přesně je...), tak pobíráš mateřskou 28 týdnů a pak pobíráš rodičovský příspěvek a to podle toho jak dlouhou variantu si zvolíš...bud dva roky něco kolem 11 000 tři roky 7600 a čtyři roky 9měsíců 7600 a zbytek 3800 tak nějak,
na příspěvek na bydlení máš nárok když máš byt dum to je jedno ale musíš tam být nahlášená na trvalý pobyt a nejlépe jen ty s malým počítá se každý člen domácnosti v trvalém pobytu a vypočítají jestli na to máš nárok...

radka.m.
8. pro 2010

ahoj,nevím,jak je to s cizincema,ale vímpřesně,že pokud budeš mít 13000kč mateřskou,taknemáš nárok na žádný příspěvek,ani na bydlení,vše se totiž počítá podle životního minima a to je pro jednu osobu s dítětem dost bídné,asi kolem 6500kč,takže ty budeš pobírat jednou tolik ☹