Je možné mít pro miminko dvojí příjmení?

pavlakosec
5. únor 2015

Hezký den, možná to tu nepatří ale ještě před narozením miminka se to musí vyřešit. Je to spíše pro svobodné maminky. Je možné mít pro miminko dvojí příjmení (matčino-otcovo)? Nejsme sezdaní a já bych to chtěla, jen nevím jestli to jde. Asi to řešit na matrice že? Moc děkuji za případné rady. 🙂

querty
5. únor 2015

Určitě se na to zeptat na té matrice, musí se tam tak i tak. Pokud by se to na matriku nešlo vyřídit. Dítě by mělo automaticky matčino příjmení. My teda máme příjmení po příteli 🙂

mon_88017
5. únor 2015

@pavlakosec já mám dojem, že zdvojené příjmení pro dítě možné není, ale kdyžtak se na matrice zeptej, za zeptání nedáš nic 😉

vercik83
5. únor 2015

Moje mimi ma prijmeni po mne i kdyz jsme manzele🙂 2prijmeni v CR povelena nejsou

lu.ci.e
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
brendamonique
5. únor 2015

... nevím to jistě ... ale my jsme sezdaní a já mám dvě příjmení (kvůli staršímu, který má příjmení po mě) ... jinak si myslím, že 2 příjmení by mohlo být jen pokud jste sezdaní, protože tam se pak vyplňuje jak by se v případě narození dítěte - miminko mohlo jmenovat a myslím, že mi tam paní i dvě příjmení nabízela - ale to v případě svatby rodičů, jinak si myslím, že to nelze ...

brendamonique
5. únor 2015

@pavlakosec ... ale blíž se zeptej na matrice a jinak já se vdávala skoro v 8. mém měsíci a právě jen kvůli příjmení malého - jelikož jsem se s bývalým rozváděla na poslední chvíli - jelikož jsme to celou dobu odkládali a pak jsem se nakonec chytře nevešla do té porozvodové lhůty, takže by se miminko bývalo jmenovalo po něm ačkoliv jsme spolu již dva roky nežili ... takže jedná šance dle našeho právního ustanovení byla pouze - svatba 😀 ...ale nakonec se to i přes mojí hospitalizaci v nemocnici stihlo a vše dopadlo jak mělo 🙂

polaks
5. únor 2015

Nejde,šlo by len v prípade,že by ste sa vzali,a okrem manželovho mena by ste si vy nechali aj svoje priezvisko a dohodli by ste sa,že deti budú niesť tým pádom vaše priezvisko (teda dve priezviská),ináč to nejde!! Tak nám povedali na matrike,keĎ sme sa na to pýtali,chceli sme mať všetci obe priezviska,ale nešlo to,jeden z nás si musel vziať priezvisko toho druhého a mohol si ponechať aj svoje pôvodné,ale bolo by až za partnerovým priezviskom.TAkže jedine takto by to šlo,len v takomto prípade,može dieťa získať dve priezviská. @pavlakosec

querty
5. únor 2015

@vercik83 - obyčejně slýchám a vídám 2 příjmení typických čechů 🙂

elana
5. únor 2015

@querty to ano, ale jen u dospělých, ne? musí tam být nějaká regulace, když to přeženu, tak představ si, že slečna Nováková si vezme pana Dvořáka a je Dvořáková Nováková. Narodí se jim dcera Dvořáková Nováková, která si vezme pana Havlíka a je Havlíková Dvořáková Nováková........atd. 🙂

querty
5. únor 2015

@elana - No, u dětí asi ne to fakt netušim, zeptat se na matrice bude nejlepší... 🙂 Já jsem tvůj koomentář chápala, jako že vůbec nejdou dvě příjmení, tak to promin 🙂

marketa233
5. únor 2015

@pavlakosec Dvojí příjmení není u novorozence možné. To by nesmyslné řetězení nebralo konce.

anushka111
5. únor 2015

Dobrý den, u dětí, alespoň podle zákona to možné není. Žena si může při svatbě vzít ke svému, ještě manželovo jméno, ale musí se dohodnout, které příjmení bude mít dítě, to smí být vždy jen jedno.
Pokud jste nesezdání, budete se zkrátka muset rozhodnout.
Častá praxe je, že dítě má příjmení po partnerovi.
Mě přijde praktičtější příjmení po matce - obíhá s malým doktory a úřady, takže stačí říct např. Nováková, volám ohledně Petříka, než Nováková volám ohledně Petříka Šturce, jsem jeho matka. Ale to je samozřejmě jen můj názor 🙂