Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

andelka
21. led 2008

No mě málem trafil šlak, jak jsem to jejich "vybírání délky rodičáku" pořádně četla. Chtěla jsem mimčo hned po škole, kdyby se zadařilo, končím v září. Jenže kvůli tomu, že bych byla pak buď nezaměstnaná nebo ještě studující a nikdy jsem nepracovala, bych si vybrat nemohla a dali by mi rovnou 4 letou variantu, která se mi vůbec nelíbí, protože bych do 3 let po prvním chtěla druhé. To vymysleli tak strašně pitomně a diskriminačně, že to snad není ani pravda.
katerinka: a šlo by to přehodit i u nás? Manžel pracuje zatím 6 měsíců, ale je to stálá práce a platově by se asi vešel. Nechci ale 2 letou variantu, ale klasickou 3 letou. stejně si ale myslím, že až úřady zjistí, že je skulina, dřív než stihnu porodit ji zalepí. Hlavně že populace stárne, to je opravdu podpora jak hrom.

erinka83
2. dub 2008

Andelko, mám pocit, že pokud bys nastoupila na mateřskou do 6 měsíců od ukončení školy, tak bys na ni měla nárok a tudíž by sisi mohla i vybrat...

andelka
3. dub 2008

A kdy se nastupuje na mateřskou? Až měsíc před porodem, ne? No a já nechci otěhotnět před ukončením, protože nechci mimi vystavit stresu před státnicemi.

mikca
3. dub 2008

mateřská se nastupuje 6-8 týdnu před samotným porodem..pokud otěhotníš ještě na škole tak by ti PPM ,měla platit škola..ale to envím jistě..někde tady na konovi jsem to četla...pokud po škole nenastoupíš do práce, talk se musíš stejně hlásit na pracák...a ten taky ppm nevyplácí..teda jen za nějakýxh podmínek....takže je lepší třeba nastoupit na 6 měsíc¨ů do práce a pak ti nárok vznikne..as tou výměnou manži..ten když pracuje 6 měsíců tak mu nárok vzniká..takže by jste udělali to, že by manžel jakoby nastoupil na RD, ale stále by chodil do práce o mimčo by jsi se starala ty no a dlaší měsíc by jste jen změnili pečující osobu..ale PPM ti neikdo vyplácet nebude když nebudeš ty pracovat..

pavlinka3
3. dub 2008

andelka tak já otěhotněla při studiu VŠ......myslela jsem, že zimní semestr udělám, pak přeruším studium a letní semestr a státnice dotáhnu za rok.....no ale mimísek začal v říjnu dělat trochu problémy, tak jsem MUSELA ze zdravotních důvodů (rizikové těhu) přerušit i studium od 1.11.2007 - musela jsem se nahlásit na pracák - a tak jsem začala řešit jak to bude s mateřskou a tak.....no a v lednu jsem si zašla na OSSZ a tam mi velmi milá paní za přepážkou vše vysvětlila......podle termínu porodu mi vypočítala, kdy bych měla mít nástup na MD a když prej to bude vycházet do 6 měsíců od přerušení studia, tak mám nárok na mateřskou a bude mi jí vyplácet škola.......ještě jsem si to ověřila na škole a je to tak......

já jsem teď už na MD od 11.3. a první penízky by mi měli přijít 10.4.

jo a dělá to 254,-/den 😉

a když mi vzniknul nárok na MD, tak si můžu vybrat i tu tříletou rodičovskou

přeju aby ti to vyšlo jak potřebuješ 😉

andelka
3. dub 2008

Děkuji. No já stejně se budu snažit jít do práce až skončím školu, ale říkám si, co kdyby. Stejně jsou v tomhle přechodovém období zmatky. Pokud nebudu mít nárok na mateřskou a půjdu teda hned na rodičák, bylo by možné to nějak zakamuflovat s tím otcem? A ještě - když po škole najdu práci, budu tam muset zůstat minimálně těch 270 pracovních dnů? A co kdyby se zadařilo dřív, to bych zas neměla na nic nárok?

erinka83
3. dub 2008

Andělko, řešíme v podstatě to stejné co vy...no a nakonec o mimi se teď snažit nezačnem, radši zkusím po státnicích najít práci a vydržet tam minimálně tu potřebnou dobu...Bylo by fajn, mít se po mateřské kam vrátit...No, i když já bych nejradši 2 dítka nějak po sobě, tož bych doma byla třeba 5 let 😅

andelka
3. dub 2008

no já to vidím taky tak. Po škole práce, jakákoliv, aby byla mateřská. Ani mi tak nejde o to mít se kam vrátit, pokud teda nebudu pracovat v oboru nebo někde, kde by mě to bavilo. Spíš si myslím, že si užiju pořádně děti a pak se rozhodnu, co budu dalších 30 let dělat. 😉 😀

erinka83
3. dub 2008

no, racionálně je to správné rozhodnutí, ale jinak......už bych nejradši začla 😀 No snad to uteče rychle a snad na sebe mimčo pak nenechá dlouho čekat.... 😉

kristyn17
30. črc 2008

ahoj chtela jsem se zeptat kdyz nejsem uz vice jak dva roky zamestnana byla jsem pryc mimo cr a nejsem ani na pracaku. ted jsem v cr a jsem tehotna mam narok na nejakou mateřskou nebo příspevky? dekuji

mikca
30. črc 2008

kristin předpokládám že si platíš pojištění, tak budeš mít nárok na pomalou formu čerpání rodičáku tzn že po narorzení mimča dostaneš do jeho 21 měsíců 7600 a od 21 měsíců dostaneš 3800kč do jeho čtyř let.., pak po porodu máš nárok na porodné a taky na přídavky na dítě..teda o těch se rozhoduje z příijmů rodiny..já na ně třeba nemám nárok a to nějak moc velké přijmy nemáme..je to děsně blbě nastavené... vše žádáš na sociálce 🙂

kristyn17
30. črc 2008

ahoj mikca ano pojisteni si platim sama ale je jedno amm dojem zdravotni. 🙂 dekuji moc za pomoc a kde se muzu na to jeste informovat? primo na socialnim?

kristyn17
30. črc 2008

vlastne jsme zamestnana jen jako vykonny umelec to znamena brigadne. platim si zdravotni a na konci roku dane sama. da se to brat jako vydelek kterym se muzu poukazovat?

smardik
30. črc 2008

kristyn tady máš vypsané komu peněžitá pomoc v mateřství neleží tak koukni zda se tam najdeš:
Peněžitá pomoc náleží:

* zaměstnankyni, jestliže:
1. jí trvá účast na nemocenském pojištění v den nástupu na mateřskou dovolenou (převzetí dítěte do péče), nebo jestliže trvá ochranná lhůta z dřívějšího pojištění ještě počátkem 6. týdne před očekávaným nebo skutečným dnem porodu (ke dni převzetí dítěte), nebo jestliže až do počátku tohoto týdne pobírá dávky nemocenského pojištění z dřívějšího nemocenského pojištění; ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, je delší a činí 6 měsíců; obecná ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů,
2. splňuje podmínku tzv. čekací doby, tj. jestliže tato osoba byla v posledních 2 letech před porodem účastna alespoň po dobu 270 dnů nemocenského pojištění; do doby 270 dnů se započítávají také dřívější období, v nichž osoba v posledních dvou letech před porodem byla účastna nemocenské péče v ozbrojených silách, byla poživatelkou důchodu ze sociálního zabezpečení, byla účastna nemocenského pojištění OSVČ, pobírala po zániku pojištění, popřípadě jiného zabezpečení (péče) nemocenské nebo PPM nebo byla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání,
3. jí nenáleží v období, kdy je PPM poskytována, započitatelný příjem z činnosti zakládající účast na nemocenském pojištění, ze kterého je PPM poskytována, s výjimkou těch příjmů, které náleží osobě i za dobu mateřské dovolené, aniž v této době vykonávala tuto činnost,

* studentce, pokud přerušila (skončila) studium a splňuje podmínky uvedené u zaměstnankyň pod 1. a 2. bodem,
* osobě samostatně výdělečně činné, jestliže:
1. splňuje podmínky uvedené u zaměstnankyň pod 1. a 2. bodem, je účastna nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných alespoň po dobu 180 dnů v období 1 roku před porodem,
2. má zaplaceno pojistné za dobu účasti na nemocenském pojištění, z něhož je nárok na peněžitou pomoc uplatněn, a to včetně kalendářního měsíce bezprostředně předcházejícího kalendářnímu měsíci, v němž začala pobírat peněžitou pomoc v mateřství; podmínka zaplacení pojistného je splněna, pokud OSVČ zaplatí pojistné do 3 měsíců ode dne vzniku nároku na dávku,
3. nevykonává osobně samostatnou výdělečnou činnost po dobu pobírání peněžité pomoci v mateřství.

jinak já se byla ptám na okresní správě sociálního zabezpečení a tam mi poradili a byli ochotni 🙂, našli si čas a vše mi vysvětlili

mikca
30. črc 2008

smardik měl štěstí na sociální pracovnice což je tady u nás docela zázrak...já natrefuju jen na spruzené a otrávené uřednice....zeptej se na vše na sociálce třeba budeš mít štěstí jako smardik..pokud by jsi se nevešla do pobírání mateřské je to ještě možnost pokud má TP nebo TM...zaměstnání může zažádat o rodičák on..budeš teda pobírat po porodu až ten rodičák, ale budeš mít pak možnost volby dva nebo tři roky..nebudeš muset pobírat tu almužnu pomalé varianty....

smardik
30. črc 2008

mikca já taky většinou natrefuju na ty protivné socky, asi jsem měla štěstí 😉, ale já pomluvat nebudu když se mezi ně od září tak budu řadit - dokončím školu a budu sociální pracovnice 🙂

celoo
23. únor 2009

Zdravím všechny. Také žádám o radu. Má sestra otěhotněla je z hruba 10.týdnů těhotná.A ted ten zádrhel je také hlášená na ÚP , ale ted s podporou bude končit. Co ted a rychle to vyřešit. Díky za rychlé rady. 😔

vojtisek2007
23. únor 2009

celoo - rychle najít práci 😉

nikulena
4. bře 2009

Ahoj holky, taky prosím o radu, koncem ledna 09 jsem odešla z práce, nejsem hlášena na úp a ted si platím zdravotní sama, jsem asi těhotná, když si ted narychlo seženu práci dostanu smlouvu a budu pracovat třeba jen týden a pak půjdu na nemocenskou (protože to bude asi rizikové) jak to se mnou bude? budu dostávat normálně nemocenskou? a pak mateřská? můžu si vybrat na 3 roky za 7800 nebo to bude do 21měsíců dítěte 7800 a pak 3800, jestli někdo víte poraďte, moc děkuju! 😉

fiorellarusso
6. bře 2009

Ahojky všem...potřebuji nutně poradit...vůbec nevím co mám dělat. Jsem od 1. února 2009 nahlášena na ÚP, mám odpracovaný rok. Jenže nemůžu najít práci a přítel touží po miminku. Jaké budu mít nároky? nebo co mám udělat, když třeba během měsíce otěhotním? když tak písněte prosím na e-mail fiorellarusso@seznam.cz. Za každou radu budu vděčná...mějte se krásně.

nikulena
6. bře 2009

Holky, prosím poraďte! Mám v tom guláš. Celý rok 2007 jsem byla zaměstnaná, 1.1 - 30.6 2008 jsem byla na ÚP a 1.7 2008 až 30. 1. 2009 jsem byla taky zaměstnaná, od února jsem samoplátce zdravotního, když se ted nechám někde zaměstnat a budu pracovat pár dnů a pak půjdu na nemocenskou, kvůli těhotenství bude mi vyplácena nemocenská? Díky moc za radu

vojtisek2007
7. bře 2009

nikulena - na to, aby ti vznikl nárok na mateřskou musíš - 1) být účastna nemocenského pojištění minimálně 270dnů před nástupen na ni a za 2) musíš mít zaměstnavatele nebo čerpat mateřskou z titulu ochranné lhůty, která je 180dnů od zkončení prac.poměru
takže k těm 270dnům pojištění za posledení dva roky - to bys měla splnit, k tomu zaměstnavateli - bylo by asi fakt nejlepší si narychlo najít práci a jít třeba na tu neschopneku - za měsíc, za dva....hlavně by to chtělo přečkat zkušebku, ve které tě můžou propusit bez udání důvodu i těhotnou....pak bys dostávala až do nástupu na mateřskou nemocenskou a pak bys čerpala mateřskou a pak rodičák, s možností volby jeho délky....

fiorellarusso - no to je těžký - když otěhotníš teď - tak nesplníš podmínku pro nárok na mateřskou a to tu, že nemáš zaměstnavatele ani bys nemohla čerpat z titulu ochranné lhůty - takže bys ode dne porodu miminka dostala rovnou rodičák na 4roky - nemohla by sis vybrat - kdybys práci našla, tak je to dobrý - budeš mít zaměstanvatele a ikdyž bys celé těhu promarodila na neschopence, zvnikne ti nárok na mateřskou ,která se nastupuje 6-8týdnů před porodem a trvá celkem 28týdnů a pak bys přestoupila na rodičák, kde by sis mohla vybrat i jeho délku, nemusela by jsi mít ty čtyři roky....takže já bych asi počkala s miminkem, až bych měla práci

alisek
7. bře 2009

nikulena, vojtisek..díky bohu že nezaměstnávám ženský, pak se nemají divit, že jsou občas diskriminovaný v zaměstnání, mužský ve většině případů jednají fér.
když si uděláte dítě tak by jste ho měli zabezpečit i bez podvodů.

vojtisek2007
8. bře 2009

alisek - zcela s tebou souhlasím, jenom ne vždycky zaměstnavatelé jednají fér se svými zaměstnanci - těhotnými ženami - a takhle je nastaven zákon 🤐

nikulena
8. bře 2009

alisek je to sice pěkné co říkáš, ale kdybych věděla že otěhotním v žádném případě neodejdu z práce, holt stalo se, co už nadělám, o diskriminaci vím své a to jsem ani nebyla těhotná, když jsem sháněla dřív práci, bylo to šílené, všude mi řekli že jsem vdaná a určitě budu brzo matka, nikdo neměl zájem, když jsem konečně práci sehnala, tak pěkně blbou po 7 měsících jsem odešla s tím že najdu něco lepšího a jsem v tom. Zajištěná jsem, manžel dobře vydělává, byt máme svůj, ale nechci sedět 9 měsíců doma bez peněz, když mám i jinou možnost

Vojtíšku, moc díky za rady, 🙂 ještě že jsou tady lidi jako ty! Mám poslední dotaz, když seženu práci a třeba za 3 týdny půjdu na neschopenku a natáhla bych to až do porodu, marodila bych prostě v kuse bez přerušení to mě přece nemůžou vyhodit?

vojtisek2007
8. bře 2009

když nebudeš ve zkušební době, tak tě propustit nemůžou když budeš na neschopence, ale ve zkušebce jo....můžeš začít marodit pro rizikové těhu a navázat mateřskou - ale lepší by bylo po zkušebce

ladenka
4. kvě 2009

Ahojky, prosím o radu. V únoru jsem dostala výpověď. Byla dva měsíce na pracáku. A od 20. dubna jsem zpátky ve firmě, odkud mě předtím v únoru vyhodili, jen na jiné pozici. Jenže tohle je děsná práce, hlavně na psychiku. S manžou jsme se domluvili na snaženíčku. Nevím, jestli to tady v té práci vůbec psychicky vydržím. Vím, že mateřská se vypočítává z 12 měsíců dozadu. Ale kdybych skončila a zůstala na pracáku, 12 měsíců mi nedosáhne na původní výplatu před výpovědí. Z čeho se potom vypočítává mateřská u maminky, která je nezaměstnaná atp. ?
Díky za info.

popelka.miri
4. kvě 2009

Ladenka, já byla taky nezaměstnaná, když jsem byla těhu a na pracáku. Jako nezam. nemáš nárok na klasickou mateřskou od zaměstnavatele, ale rovnou na rodičovskou,která je v tomhle případě pouze na 4 roky. Nemůžeš si tak vybrat způsob čerpání na kolik let. Tu ti začínají platit ode dne porodu živého dítěte. je to 7600 Kč. Ale teď nevím přesně za kolik měsíců se snižuje na 3800Kč. Je to něco kolem 20 měsíců. Ale pokud bereš na UP podporu jako těhotná, tak jí můžeš dostávat i po porodu na rodičovské dokud se nevyškrtneš 😉 . Já to tak taky měla. Po šestinedělí jsem se šla odhlásit z UP.

ladenka
4. kvě 2009

Děkuju popelko.
Tak to nic moc a ani ty 4roky by mi nevyhovovaly. Tak to to tady budu muset nějak přetrpět. Jen doufám, že se mimi povede rychle. Už jen ta představa přežít tady zkušební dobu, je pro mě hrozná.

marinka
4. kvě 2009

Holky, můžete mi někdo poradit? Kamarádka teď v květnu skončí v práci (ruší se místo), takže bude muset jít na pracák a hledat si nové místo. Někdy v zimě by se chtěli začít snažit o druhého prcka a zajímalo by ji, z čeho se jí bude počítat mateřská, když by potom z pracáku nastoupila na nějaké místo, ale pracovala tam třeba jen 4 měsíce? Je nějaká podmínka, jak dlouho musí člověk v dané práci pracovat, aby se z toho počítala mateřská?