Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

mikca
5. pro 2007

marti musíš se nahlásit na pracák a tam ti už řeknou co a jak 🙂

fajra
21. pro 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli mi tady někdo bude umět poradit....9.11. jsem skončila pracovní poměr dohodou, ale dostala jsem i odstupné a ted jsem těhotná, jsem vedena na úp, zajímalo by mě, jestli mám nárok na nějaký příspěvěk od zaměstnavatele, do jiné práce nechci, před rokem jsem totiž potratila...Poradte prosím, předem děkuji 🙂

mikca
21. pro 2007

fajra no tím že jsi ukončila PP si vedená na uřadu práce, tak nastoupíš rovnou na rodičák po porodu dítěte...a to ve sníženém čerpání do 21 měsíců 7600 a pak do čtyř let věku dítěte 3800 kč....možnost na výběr nemáš , tím že nejsi zaměstananá a tím pádem to nevzniká nárok na PPM...

fajra
4. led 2008

Takže myslíš že budu pobírat po 21 měsíců tech 7600 a pak 3800 po zbytek? myslíš, že je to tak i ted od nového roku, nejsou žárné změny?

mikca
4. led 2008

fajra právě že to platí ted nově od nového roku..po sttaru by jsi brala 7800 třeba 4 roky, ale to už zrušili konové 😠

mikca
4. led 2008

fajtŕa ted jsem si přečetla, že ti bude vyplácena mateřká od pracáku ..nějak se mi to nezda, ale jestli jo, tak máš nárok na výber dva nebo tři roky na rodičovské....důležité je jesti ti vznikne nárok na tu mateřskou..pak do toho pomalého čerpání nespadneš...

katy84
4. led 2008

Ahoj chtela bych se zeptat, jsem na tom podobne..nezamestnana, tehotna, prvni dite, nemam nic odpracovane (studovala jsem ale oficialne jsem skoncila jiz pred rokem) a nejsem ani na uradu prace, zdravotni pojisteni si platim sama..
Jak to tedy bude u me?
A musim se zaregistrovat na tom UP?

zulik
4. led 2008

ahoj, mateřskou maminkám z pracáku vyplácela do 31.12.2007 příslušná OSSZ dle místa trvalého bydliště. Od 1.1.2008 je toto zrušeno, maminky z pracáku mají nárok až na rodičák ve výši 7800,- ode dne porodu 😒 ,ten vyplácí městský úřad-humanitní odbor nebo odbor sociální.

mikca
4. led 2008

katy tím že ti nevznikne nárok na PPM tak máš jen možnost pomalého čerpání tzn od porodu 7600 do 21 měsíců dítěte a pak do 4 let 3800kč....na ten pracách bych se zaregisrtrovala vždyt ti musí vyplácet aspon nějaký minimum ne....

katy84
4. led 2008

No to bohuzel ne, bydlim s pritelem ktery ma prijem cca 17.000,- cisteho..coz je pro dve osoby uz moc..pro ne..

A jeste holky prosim prosim, jak je to s porodnym, to dostanu nebo ne?
Je tam taky nejaka podminka?

A teda na ten pracak se muzu zaregistrovat kdykoliv jo? Nemusi to byt nutne ted..
Nemam to nejbliz a pri predstave ze tam budu muset minimalne jednou tyden jezdit a to uplne zbytecne protoze penize stejne nedostanu a v praci ted zacinat nechci..

mikca
5. led 2008

katy porodné dotsaneš po narození mimča ..musíš si pak o něj zažádat na sociálce..ted nově je to něco kolem 13000
na mateřskou namá vliv přítelovo přijem, ale kolik máš za rok odpracováno 🙂

katy84
5. led 2008

Já jsem nemyslela na mateřskou ale na sociální dávky dokud neporodím..že budu na pracáku registrovaná ale stejně od nich i od sociálky dostanem kulový 🙂

No to je fajn, já jsem právě nevěděla jestli i na to porodné jsou nějaké podmínky..tak díky moc!!

fajra
5. led 2008

Cože? Mateřská že mi bude placena až od porodu? Není to nějaká blbost? Mi totiž před dvěma dny říkali na pracáku, že na mateřskou nastoupím normálně asi v červenci a bude mi to placeno...nechápu už nic. ☹

zulik
5. led 2008

na pracáku totiž mnohdy netuší, jak je s výplatou mateřské a tak podobně ☹ dokonce jsem slyšela, že nechtěli na pracáku zaregistrovat těhotnou.kdo by ale pak za tebe platil povinné zdravotní pojištění?sociální - tedy důchodové není povinné.

meni
5. led 2008

ahoj, já jsem skončila v práci k 31.12.2007, neprodložení smlouvy, a mezi svátky jsem zjistila, že jsem těhotná. Takže jsem si na sociálce zjistila, že od Nového roku mám sedm dní na to, abych odešla na nemocenskou, bude mě tedy po dobu nemoci a první půlrok mateřské vyplácet bývalý zaměstnavatel ( moc se mu to nevyplatí 😀 ), pokud bych nestihla do sedmi dnů, byla by tu ještě možnost, že bych si zažádala o půlroční příspěvek od bývalého zaměstnavatele, který by mi vyplácel k penězům od pracáku ( kam jsem se musela nahlásit), a musela bych dokazovat, že jsem otěhotněla ještě v prosinci, kdy jsem byla ještě zaměstnaná.

Není to přímo to, co se tu probírá, ale někdo tak může taky dopadnout a bude se mu to hodit... 🙂

prdecek
6. led 2008

ahojky holky,
mám dotázek, v roce 2006 jsem ukončila střední školu a pak na půl roku nastoupila na další, tu sem ukončila na konce ledna 2007. Od té doby jsem na pracáku, akorát něco kolem měsíce sem pracovala jako pokladní, ale to se mi moc nelíbilo tak sem se vrátila na pracák a dělala rekvalifikace a pobírala podporu při rekvalifikaci. ted od ledna sem nastoupila do práce, ale mám to domluvené jen na dva měsíce a do té doby si musím najít jinou práci. jak by to bylo semnou, kdyz sem ted jakoby ve zkusební dobe a otěhotněla bych a po tech dvou mesicich musim jit pryc, to bych byla v te 6mes ochrane lhute a pak bych uz mela narok na materskou? nikdy sem vlastne nepracovala, jen chvili jako ta pokladni a az ted zacinam, pocita se i neco ze skoly nebo z te doby co sem byla na pracaku???

adriana1
6. led 2008

Ahoj to máš dobré. Já pracovala 8měsíců. Pak jsem šla jako těhele na neschopenku. Dostávám 4000 z 11000. Na pracáku mi nic nedají protože nemám odpracovaný rok. Sociálka taky ne že rodiče pracují. To mě čeká i takováhle mateřská a pak to bude lepší to budu mít rodičovskou dovolenou. To otec snámi nežije
prdecek na pracáku bys měla od začátku rodičovskou dovolenou a v té práci jak píšeš bys musela jít na neschopenku

meni
6. led 2008

ahoj prdecku, myslím, že by to pro tebe bylo nejlepší,kdybys stihla otěhotnět do doby, než ti skončí práce, protože bys buď mohla jít na nemocenskou a zaměstnavatel by ti platil celoudobu těhotenství jako nemocenskou a pak i ten první půlrok mateřské, jinak pokud neotěhotníš ještě v době pracovního poměru, nebudeš mít nárok ani na tu půlroční ochrannou lhůtu.

mareka
17. led 2008

Ahoj holky,
mám taky dotázek.
1. Ja dělám jako pokladní v tescu a vůbec se mi ta práce nelíbí a chci odejít , jelikož jsem ve zkušebce , a chci jít dělat někam brigádně a do toho plánujeme umělé oplodnění jelikož to bohužel normálně nejde .
Tak se chci zeptat jak by se mi vypočítavala mateřská nebo nějaké dávky když bych zjistila že se nám ten pokus povedl a já bych byla na brigádě, na pracák se mi nechce protože nechci nastoupit do práce , ale spíš po nějakých kurzech a zdokonalovat se 🙂
poradíte mi někdo? Moc děkuji je to akutní klidně mi napište i do IP

zulik
18. led 2008

mareko, jak se říká, bez práce nejsou koláče a bohužel ani řádná nemocenská a mateřská 😉 nejlépe je prostě být zaměstnaná na hlavní pracovní poměr nebo dohodu, z pracáku se mateřská nevyplácí 😖

kaaterinkaa
18. led 2008

Ahooojky, od února 2008 nastupuji rodičovskou. Ppm jsem nyní normálně pobírala, ale jelikož mi 31.7.2007 skončil pracovní poměr na dobu určitou, ptala jsem se na sociálce, jak by to bylo s vyplácením PPM a následně rodičáku, když už vlastně nemám zaměstnavatele a až bude malému ke 2 rokům, plánujeme mu sourozence. Bylo mi sděleno, že nebudu mít v té době nárok na PPM, tudíž ani rodičovskou dle výběru, ale bude mi vypláceno 7600 po 21 měsíců od porodu a pak 3800 do 4let věku dítěte. ALE!!!! Nevím, jak přesně to funguje, ale kamarádky mamča je soc. poradkyně a říkala mi, že by šel zákon tzv. obejít, pokud mám manžela nebo hlášeného otce dítěte. Ten by zažádal na soc.odboru o PPM, pokud by splňoval podmínky výše platu a 270dní platby soc. a zdravotního, měl by nárok na PPM nebo rodičák a mohl si vybrat, zda 2,3,4 roky čerpání. Já bych byla vedena měsíc na pracáku, starala bych se normálně o dítko doma, zatímco on by byl v zaměstnání. Potom měsíci by se prý musel jeho rodičák nebo PPM na sociálce nechat přepsat na mě, což by mělo prý jít a pobírala bych dávky já po dobu, kterou předtím vybral manžel, otec dítěte. Bohužel ten měsíc by mi nebyl započten do důchodu. Určo to ale budu chtít zkusit, pokud to půjde, takže se to třeba bude hodit někomu z vás.

lukin
18. led 2008

kaaterinkaa: Pokud to dobře chápu, tak já jako od 1.1.2008 nezaměstnaná nastupuju příští týden na mateřskou, tak pak nemám na výběr PPM, ale rovnou mě dají na 4 roky, jo?

kaaterinkaa
18. led 2008

lukin, ty přeci teprve mimčo čekáš, takže jsi teď na pracáku, že? Po porodu musíš žádat o rodičák, zřejmě, protože nemáš nárok na pobírání PPM a budeš ho pobírat bez výběru do 4 let věku dítěte, leda, že by opravdu šla ta varianta, kterou jsem popsala výše s tím přepsáním to na manžela a otce dítěte

lukin
18. led 2008

kaaterinkaa: Ne, nejsem na pracáku, jsem pořád na nemocenské, zaměstnaná jsem byla do 31.12.2007 a příští týden jdu na mateřskou. Rodičák a PPM je něco jiného?

kaaterinkaa
18. led 2008

Tak bys měla teď dostávat normálně PPM od zaměstnavatele po dobu půl roku a pak zažádat o rodičovský příspěvek,kdy se dle podmínek, které budeš splňovat, rozhodneš, zda budeš doma2,3,4 roky

lukin
18. led 2008

Aha, tak to je super 🙂 Já jsem se už fakt lekla, že budu muset zůstat doma 4 roky. Ta zkratka PPM je totéž jako půlroční mateřská? Díky za vysvětlení.

kaaterinkaa
18. led 2008

Jo jasně, říkáš to dobře. Peněžitá pomoc v mateřství- PPM.

zulik
19. led 2008

kaaterinko, ta kamarádky tvé mamči má pravdu, o vyšší rodičovskou může požádat i manžel nebo otec dítěte, pokud splní podmínky pro výplatu PPM /270 dnů pojištění v posledních 2 letech a denní výše mateřské by u něj byla nad 385Kč -tak nějak, úplně přesnou částku teď nevím/.Pak mají víc peněz na dva roky a jelikož je dávka přenosná, může ji pak tatínek zase za měsí hodit zpět na maminku dítěte a peníze zůstanou ve stejné výši. ale pozor, co platí letos, nemusí platit třeba za rok 😀 třeba se to na úřadech nebude moc zamlouvat a nějak to ošetří.... Nevím ale, jak je to pak, když po dvou letech nemůže jít maminka zpět do práce? Dost lidí to už ale využívá, protože prý neveří, že za dva roky si budou moct vybrat, tak si to chtějí vybrat hned 😉

meni
19. led 2008

Lukin, i kdybys byla na pracáku jako já ( já byla hlášená na pracáku 4dny, ale vochranné lhůtě jsem stihla jít na nemocenskou, takže celou dobu těhotenství a i první půlrok mateřské mi bude vyplácet bývalý zaměstnavatel), tak bys nezaměstnaná musela být opravdu dlouhou dobu, aby ti daly mateřskou rovnou čtyři roky. Na pracovním úřadě mluvila něco o třech letech bez zaměstnání, takže se to naštěstí ani mě netýká 😉

kaaterinkaa
19. led 2008

zulik, máš pravdu, nikdo nevíme, jak to za dva roky bude ☹ 😉