Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

vojtisek2007
10. čer 2010

Když si budeš platit sama - tak nejvyšší záloha je 1010,- a počítat se ti bude ze zaplacených záloh, když budeš mít všechny ty nejvyšší je mateřská kolem 26tisíc

vojtisek2007
10. čer 2010

živnosťák stojí myslím 1000,-Kč a zařídíš ho na živnostenské úřadě....pak se přihlásíš do 7mi dnů na OSSZ - kam budeš platit důchodové a nemocenské a na svoji zdravotní pojiš´tovnu

vojtisek2007
10. čer 2010

ale to nemocenské můžeš zatím platit to nejnižší 56,-Kč a až budeš těhu tak si to doplatiti a začít platit maximum, budou ti brát v potaz 12zaplacených záloh před nástupem na mateřskou

airi
14. čer 2010

Přeju všem krásný den 🙂
Potřebovala bych poradit ..... jsem rok a půl evidovaná na pracáku .... takže jsem podporu na 6 měsíců už dávno vypotřebovala .... nemohu najít práci, díky to mu že mám lehký syndrom karpálních tunelů .... teď jsem zjistila že jsem těhotná, jsem v 10 tt .... je mi jasné, že na PPM nemám nárok , ale zajímalo by mě, jestli od pracáku dostanu aspoň podporu v nezaměstnanosti aspoň v minimální částce ....
ještě jsem se chtěla zeptat, jestli někdo nevíte, jak je to s porodem v cizině .... chci se zeptat, když porodím ve Španělsku mám nárok na porodné a rodičovský příspěvek ?
Předem moc děkuji za odpověď a za pomoc 🙂

j.a.n.i
14. čer 2010

@airi tím, že už máš podporu vyčerpanou, tak žádnou další nedostaneš, těhotenství ti žádný nárok nezakládá...
Na porodné (pokud ho nezruší) máš nárok i pokud porodíš v cizině, jak je to s rodičákem, to netuším, to se teď právě nějak mění, dříve byl nárok i pokud si žila v zahraničí, ale teď myslím musíš žít v ČR.

airi
15. čer 2010

j.a.n.i .... Moc děkuji za radu 🙂 .... ohledně rodičáku se tedy pozeptám .... já tam bydlet nebudu .... budu tam jen jezdit za přítelem, tak snad ho dostanu ... protože bez peněz nemohu být ....

pettru
15. čer 2010

airi, posilam ti odkaz z jedny poradny-je to trosku podobny tvymu problemu - http://www.azrodina.cz/3863-matka-na-rd-ve-span...

lulii
19. čer 2010

Vojtisku, mám na tebe ještě jednu prosbičku 😅 Nakonec se stalo, že mi opravdu smlouvu neprodlouží a já jsem od pondělí (21.6.) bez práce. Bylo mi porazeno, abych šla ještě marodit, aby za mě ještě zaměstnavatel platil nemocenskou. Ale co když otěhotním v době marození? Bude nárok na mateřskou a následně na výběr rodičáku? Kdybych třeba z marození šla rovnou na rizikový? Jak to prosím je? Nebo co jiného a jak to udělat? Moc děkuju. Vím, že všechno může být jinak, nic se nedá naplánovat, ale jen bych ráda věděla, co by bylo, 😵 kdyby............

vojtisek2007
20. čer 2010

lulii - na neschopenku můžeš nastoupit do 7mi dnů od zkočení prac.poměru a budeš na ní mít nárok0, ale pro nárok na mateřskou ti pořád platí ta ochranná lhůta 180ti dnů od zkončení prac.poměru, takže kdybys byla na PN třeba 5měsíců pak otěhotněla, tak na mateřskou určitě nárok mít nebudeš ani teda na volbu rodičáku....když budeš na pracáku, tak taky nárok na mateřskou a volbu délky rodičáku mít nebudeš...ale třeba najdeš práci dřív než otěhotníš a pak by to bylo dobrý...

lulii
20. čer 2010

Aha, tak to mě taky neřeší 😖 😀 . Aspoň využiju marození na hledání nové práce, že bych nemusela vůbec na pracák. Aspoň že tak. A to by mi chodila nemocenská vypočítaná normálně z platu, který jsem měla i když už bych nebyla u nich zaměstnaná? A jak dlouho oni mají povinnost mi to platit? Doufám, že tě svýma "přihlouplýma" otázkama moc neobtěžuju, ale já právě nemám nikoho známého, který by mi dokázal takhle poradit. Tak ti ještě jednou moc děkuju 😉

vojtisek2007
20. čer 2010

Nemocenská ti bude chodit podle posledního platu a myslím že nemocenské je max. 1rok, ale to si nejsem jistá, na to se kdyžtak koukni na strányk www.cssz.cz, jaká je podpůrčí doba při nemoci....

maciik
24. čer 2010

Ahoj holky, pročetla jsem si tohle téma, přesto si nejsem jistá, jestli všemu dobře rozumím ☹ V srpnu bych měla dodělat VŠ, odpracováno nemám v podstatě nic, takže se chci zeptat - na co bych měla nárok, pokud bych otěhotněla ještě jako student? A jestli jsem to dobře pochopila, tak kdybych např. od září odpracovala 6 měsíců, tak bych měla nárok i na mateřskou? A pokud ne, tak mám nárok až na rodičovský příspěvěk (tedy až po porodu) ten 4letý a do té doby nic? Pokud se nahlásím na UP, tak za mě bude platit zdravotní a sociální?

lidiab
24. čer 2010

Ahoj holky, mela bych take dotaz a je skoro stejny jako ten nahore, od Maciik 🙂
Naposledy jsem pracovala pred 2.5 roky, po dobu 4 let, pochopitelne za mne zamestnavatel platil jak zdravotni tak socialni pojisteni. Nepracovala jsem z duvodu studia, ktere jsem ted uspesne dokoncila. Na pracaku evidovana nejsem, podporu v nezamestnani ci jakekoli jine socialni davky ci podpory jsem nikdy nepobirala. Zdravotni si od doby co nepracuji platim sama. Otazka zni - mam narok na rodicovsky prispevek?? Dekuji za jakoukoli informaci 🙂

vojtisek2007
24. čer 2010

@maciik když bezprostřředně po skončení studia navážeš zaměstnáním, tak by ti potom nárok na mateřskou vznikl,pokud ne, budeš na úp, tak dostaneš nějakou tu minimální podporu na 5 nebo šest měsíců a potom bys ode dne porodu měla nárok na rodičák v té 4leté verzi...s tím pracákem - o výši a délce podpory to nevím přesně, ale je tu o tom samostatné téma, tak z kus pohledat....

@lidiab - máš nárok na rodičovský příspěvek ve té 4leté verzi 🙂

eveluska
24. čer 2010

ahoj, jsem asi v podobny situaci jako maciik,
mam mesic diru mezi ukoncenim studia a nastupem na materskou, tak jsem se kvuli pojisteni registrovala na pracaku, ale byla tam siiilena baba a ze tam budu min. kazdej tejden chodit na pohovory, i kdyz me nikdo nezamestna, ze ji je to putna, ze me tam muze honit klidne denne, jak se ji zachce a ze ji nezajima, ze jezdim z liberce (pritom podporu zadnou nedostanu, jde jen o to pojisteni)

tak jsem to rekla dr. a ta ze to teda ani nahodou a na tvrdnuti delohy mi napsala neschopenku, tu schuzku na pracaku mam 29.6., neschopenku mi dr. napsala vcera (vcera jsem taky byla na tom pracaku), tak nevim, jestli jim tam ted tu neschopenku prinesu a pak uz me nemuzou honit? a nechaj me tam registrovanou nebo se nejak musim registrovat na nemocenskou na socialce?

ja vubec tohle neznam a nevim, jsem v tech uradech uplne ztracena .... kdybych nebyla tehu, tak na to se..., ale takhle si bejt nepojistena netroufnu ani na tejden radsi.... 😖

vojtisek2007
24. čer 2010

@eveluska - když dáš na úp neschopenku, tak by tě neměli nikde honit, nechají tě tam jen evidovanou, na sociálku nic posílat nemusíš.

eveluska
24. čer 2010

@vojtisek2007 - diky 🙂 nevis, jestli je nejakej limit, do kdy tam tu neschopenku prinest? staci na ty dalsi schuzce? nebo muzu to tam treba poslat?

maciik
24. čer 2010

taky děkuji za odpověď 🙂

vojtisek2007
24. čer 2010

@eveluska poslat jí tam můžeš určitě - doporučeně. Ale myslím, že by stačilo klidně až při té další schůzce....

eveluska
24. čer 2010

@vojtisek2007 - dik 🙂 snad me s tim zase nedaj hodinovou prednasku, kdyz tam budu zas dve az tri hodky cekat ! 😠

rosslyn
1. črc 2010

ahojky, chtěla bych se zeptat...včera jsem dala výpověď, prac. poměr končí 31/8. Jsem nejistá, co se týče možného těhotenství. O mimi se snažíme už nějaký měsíc, ale v práci byly a jsou hrozný stresy, takže jsme všechno promysleli a rozhodli se, že si musím najít něco klidnějšího. Jak by to ale bylo, kdybych za 14 dní zjistila, že jsem těhotná? těhotnou mě nikde nevezmou...

Pokud jsem (budu) těhotná, lze zastavit výpověď? Nebo pokud bych šla na nemocenskou (bylo mi zle apod), tak mi výpověď stejně skončí toho 31/8?a nebo budu jakoby zaměstnanec na nemocenské dokud mi ji doktor neukončí...?

Jsem asi mimo téma, tak mě kdyžtak odkažte jinam..

vojtisek2007
1. črc 2010

@rosslyn výpově´d se stopnout nedá, prostě ti 31.8. skončí prac.poměr, do 7dmi dnů od skončení prac.poměru máš ochrannou lhůtu pro nastoupení na neschopenku, a 180dnů pro nástup na mateřskou....takže teoreticky, můžeš po skončení prac.poměru nastoupit na neschopenku - rizikové, a na ní setrvat až do porodu, protože ochrannou lhůtu 180dnů pro nástpu na mateřskou bys asi nejspíš nestihla...pak bys nárok na mateřskou neměla, a rovnou ode dne porodu bys pobírala rodičák ve 4leté verzi.

xsuzzi
2. črc 2010

Ahoj maminky 🙂

Chtěla bych se zeptat,už nějakou tu dlouhou dobu přemýšlím jak je to se situací,kdy mě skončí rodičák a já bych dejme tomu 2 měsíce předtím otěhotněla.Během rodičáku mi skončil podnik,tudíž jsem nezaměstnaná.Až mi tedy skončí rodičák v březnu a budu dejme tomu měsíc těhotná,pujdu se zaregistrovat na ÚP,zajímá mě,jestli někdo ví konkrétně jak mi budou počítat podporu jako těhotné nezaměstnané?Zda ze zaměstnání před prvním dítětem nebo z něčeho jiného a jestli někdo ví o které častce,která mi bude vyplácena se konkrétně bavíme?A kdybych třeba šla jako nezaměstnaná na neschopenku kolik bych brala v mém případě.Z čeho by se počítala?Děkuju moc 🙂 já sem totiž zaslechla něco o tom,že první měsíc kolem 3 tis. na pracáku jako nezaměstnaná těhu,druhej třetí měsíc něco pod 3,čtvrtej pátej něco nad dva tic. Tak jestli je to pravda

nikes
2. črc 2010

xsuzzi, tak pokud se tedy nemáš kam vrátit, tak ti jedině zbývá úp nebo si najít novou práci. Na nemocenskou nemůžeš, když nemáš zaměstnavatele. Pokud půjdeš na pracák tak budeš brát podporu 5 měsíců a ta se vypočítává se život. minima, takže budeš skutečně brát kolem Kč 3000,- a to vyšší částku na začástku a tuším poslední 2 měsíce už to dělá něco kolem Kč 2000,-

vojtisek2007
3. črc 2010

@xsuzzi ještě k té neschopence, když jsi v evidenci úp neuniká ti žádný plat, tudíž nemůžeš čerpat neschopenku - tvůj lékař ti jí samozřejmě můž při zdrav.potížích napsat, abys nemusela na úp docházet, ale proplácet ti jí nikdo nebude.

katulka777
9. črc 2010

ahojky jsem tu nova...jsem neslysici a nevim si rady...jelikož jsem na rodicovske,jsem s malou doma 4 roky a do 21mesicu jsem dostavala 7600 a od cervna bych mela dostat min,jenze nechapu ze me poslali zas tech 7600kč,nevim jestli nemam jit na socialku se zeptat jak to je.dekuji 😒

brumdinka
10. črc 2010

katul - a nebude to ještě za květen, jinak bud´ ráda ne, že ti poslali víc peněz 😉

vojtisek2007
10. črc 2010

@katulka777 katulka, rodičák se vyplácí zpětně, takže v červnu jsi dostala za květen, ta snížená částka ti přijde až další měsíc, a neboj že by ti poslalai něco navíc, než by měli, to oni si sakra dobře ohlídají 🙂

katulka777
11. črc 2010

Holky mooocinky dekuji 🙂 už jsem klidná

braty
16. črc 2010

Ahoj mohl by mi někdo poradit? Loni v listopadu jsem skončila rodičovský příspěvek. A od te doby jsem byla na up. Ted delam mesic a pul,ale jen brigadu. Kdybych ted otehotnela mam narok na rodičovský příspěvek? Děkuju Bár