Otec je Slovák a matka Češka, prídavky na deti

merrymajer
9. čer 2016

AHojte potrbujem poradit ... mojmu bratovi sa v cesku narodilo babatko , je uvedeny ako otec v rodnom liste , ale trvaly pobyt ma brat na slovensku , jeho partnerka ma dve dievcatka z manzelstva predtym a oni ziju v cechach, teraz sa stalo to ze jej zobrali pridavky na obe dievcata a nevieme preco .... dalsia vec je ta ze jej povedali ze si musi platit socialnu a zdravotnu poistovnu sama a ze ona na toto najmensie babo nedostane pridavky ani rodicovsky prispevok . Ako to prosim vas je ked su rodicia z roznych krajin a otec ma rvaly pobyt na SR .. maju pravo urady zobrat matke pridavky na deti? preto ze zije s novym partnerom ??

snehurka845
9. čer 2016

Ahoj, tak, co sa tyka pridavkov, v CR sa nevyplacaju automaticky kazdemu, ale je to podla prijmov. To znam ena,ze ked zije s partnerom, taksa jej zvysili prijmy do rodiny a na pridavky uz nedosiahne. Ale na rodicovsky prispevok by to nemalo mat vplyv. Nepises, ci matka dietatk bola predtym zametnana, ci bola nezamestnnana. Takze neviem, ci splnala podmienky na PPM. Ak nie, tak od narodenia by mala ziadat o RP. Porodne sa v CR tiez nevyplaca automaticky, ale zavisi od vysky prijmov. A co sa tyka tej socialnej a zdravotnej poistovne, tak nevidim dovod, aby to musela platit sama. Ak sa jej narodilo dieta, tak je poistencom statu. Nenapisala si, ci je brat zamestnany , to je tiez dost dolezite. Ak Ta este nieco bude zaujimat, tak sa kludne pytaj.

j.a.n.i
9. čer 2016

@snehurka845 No s rodicakem muze byt ten problem, ze pokud bratr zakladatelky pracuje na slovensku, tak primarni zeme pro vyplatu davek je slovensko.

merrymajer
autor
9. čer 2016

@snehurka845 no ona bola na urade prace ale pracovala na dohodu alebo take nieco a bracho pracuje na zivnost v ceskej firme ... je napriklad problem v tom ze dietatko ma meno po otcovi ?? Vraj musia poziadat sud o zverenie dietata do starostlivosti matky co mi pride divne ... no maju to teraz komplikovane