Placené volno na první školní den

finlay
26. srp 2018

Holky je někde v zákoně stanoveno placené volno pro rodiče prvňáčka na první školní den? Někde jsem četla, že je to opravdu ze zákona pro oba rodiče, ale teď bohužel nemohu dohledat. Máte prosím někdo přehled? Děkuji!

j.a.n.i
27. srp 2018

@ruzicka06 No, zrovna s tim, ze podle zakona nemusi nic bych fakt nesouhlasila, ma takovych povinnosti, zejmena vuci nekterym skupinam az to neni hezke. Stejne jako omezeni pri propousteni, nevidim duvod, proc by nemohl propustit koho chce, dle sveho uvazeni, proste vypovedni doba, odstupne, nashledanou.

baris
27. srp 2018

@finlay to musíš být státní zaměstnanec a spadat ne pod zákoník práce, ale pod státní službu. Potom máš nárok na placený den volno na první školní den prvňáčka.

Jinak bohužel ne.

andelka
27. srp 2018

Anebo to musí být v kolektivní smlouvě. My to tak máme,že komu jde dítě do 1 třídy, má volno.

zelenaesmolda
27. srp 2018

@j.a.n.i a co udela kdyz ma od doktora rodic papir ze dite melo treba prujem?nezmuze nic

j.a.n.i
27. srp 2018

@zelenaesmolda No, nahlásí to jako podvod na OSSZ, neb když má dítě průjem, tak nemá co dělat ve škole...

martaska78
Autor odpověď smazal
Zobraz
ruzicka06
27. srp 2018

@j.a.n.i No že nemusí nic..to jsem nemyslela do detailu, spíš jsem se špatně asi vyjádřila...myslela jsem to tak, že jsou i zaměstnavatelé, že když chtějí, tak Ti pomale neumožní ani to, na co máš nárok ze zákona...Mluvím z praxe - mě jeden zaměstnavatel třeba nechtěl jednou pustit k dr. na propustku a na to máš ze zákona nárok. Takže volno na první školní den dítěte je opravdu (bohužel) na dobrý vůli zaměstnavatele - pokud to v nějaký firmě mají nastavený, že zaměstnanci mohou čerpat den volna na první školní den, je to opravdu dobrá vůle zaměstnavatele. Dneska je to bohužel tak, že když zaměstnavatel chce, tak si vždy najde důvod, aby Ti nějakým způsobem škodil. Stejně tak třeba výpověď, když tě bude chtít vyhodit, důvod si taky najde.

romesak
27. srp 2018

Naštěstí mam takovou vedouci, ktera mi volno umožnila syn jde do 1tridy

j.a.n.i
27. srp 2018

@ruzicka06 To ale zaměňuješ 2 věci, to, že někdo nedodržuje zákony je něco úplně jiného, než že zákon nařizuje zaměstnavatelům zbytečně moc věcí. A naopak dneska je takový hlad po použitelných lidech, že si zaměstnavatel může vyjednat skoro co chce.

ruzicka06
27. srp 2018

@j.a.n.i No asi Ti teď popravdě moc nerozumím.

zelenaesmolda
27. srp 2018

@j.a.n.i jak zjisti,ze to byl podvod?da se zjistit jestli dite bylo nebo nebylo ve skole?skola by tuhle informaci poskytnou nemela ne?

j.a.n.i
27. srp 2018

@zelenaesmolda Třeba se tam jít podívat, první školní den fakt nikoho nelegitimují a motá se tam spousta babiček a spol.

pabka
27. srp 2018

Tedy nestačím se divit, vážně se tu řeší podvod a lež a ještě vám to přijde v pořádku?
@zelenaesmolda
To snad ne....
Ono dnes je moderní nadávat na zaměstnavatele, ideálně anonymně, třeba zrovna na netu, ale ze zaměstnavatel taky nemá situaci jako procházku růžovým sadem, to nikdo nevidí... má též spoustu povinnosti. A pokud se někomu v práci nelíbí a má zaměstnavatele krutého uzurpátora, muže přeci svobodně odejít a najít si práci jinde, případně vybudovat svoji firmu, kde bude on tím zaměstnavatelem a bude se tedy mít skvěle, bez povinnosti, bez starostí a bude jen buzerovat zamestnance.
Jinak volno na první školní den není povinnosti a jak tu zaznělo, je spousta příležitosti, kdy holt volno ze zákona není a některá skupina zaměstnanců by ho ocenila, ale bohužel tak to je...

priefi
27. srp 2018

A napadlo nekoho pozadat predem v tento den o dovolenou, vim,.ze nekdy to je velky problem, kdyz je nejake schema dovolenych, ale neni to tak vzdy.

cajomilka
27. srp 2018

@priefi Já si beru 3. září náhradní volno za presčasy, kdybych neměla tuto možnost, vzala bych si dovolenou s tím, že bych to samozřejmě oznámila hodně dopředu. U nás to naštěstí není problém.

zelenaesmolda
27. srp 2018

@pabka tak nejsem toho zastance ale kdyby nebyla opravdu jina moznost tak bych to tak udelala,nenecham si ujit prvni skolni den sveho ditete,to uz se nikdy nezopakuje

priefi
27. srp 2018

@cajomilka nebo takto, ale ne vsude to takto jde 😉 nekde neco jako nahradni volno neni, u nas treba extra vyjimecne a nemaj to radi, max tu hodku dve a u manzela v praci to je tak, ze kdyz chce cerpat nahradni volno, tak mu nedovoli cely den, ale max jen urcitou cast, proste tak ci tak si musi prijit pipnout,.ze tam byl, takze taky spis to je dobre na drivejsi odchody nebo pozdejsi prichody

cajomilka
28. srp 2018

@priefi Jistě, na mém pracovišti jsme náhradní volno taky dřív neznali, změnilo se to až s novým vedením po mém návratu z RD. Jsem za tu možnost moc vděčná a hojně ji využívám 😉

j.a.n.i
28. srp 2018

@priefi Tak na první školní den snad nepotřebuje celý den, na to stačí 2 hodiny, ne?

hojda
28. srp 2018

@j.a.n.i On většinou pustí ty děti hned domů a menší samotné být nemůžou.

hojda
28. srp 2018

Jinak si bereme s manželem klasicky dovolenou oba dva, dcera je do první třídy, tak to chceme takové slavnostnější🙂.

priefi
28. srp 2018

@j.a.n.i tak zalezi, kde je skola a kde zamestnani, spise bych to videla na pul den. Navic skola zacina v 8 a nekdo ma zamestnani od 6, takze jsem to brala z sirsiho uhlu pohledu

j.a.n.i
28. srp 2018

@hojda Stejně jako nemohli být sami celé prázdniny, takže se jim dá domluvit nějaké hlídání...

j.a.n.i
28. srp 2018

@priefi Tak zas ten, co pracuje od 6 to klidně na otočku z práce, pokud to nemá nějak extra daleko, ale i kdyby jo, tak potřebuje třeba 3-5 hodin, ale pořád to není celý den, plus tam, kde jde náhradní volno, tak jde povětšinou i pak zůstat déle.

betelgeuzz
28. srp 2018

@j.a.n.i a co pak s tím dítětem uděláš, když ve škole bude hodinu?

Já si na první školní den beru dovolenou, tu mám nahlášenou od začátku roku, protože o prvním školním dnu člověk ví dopředu. Starší dcera jde do třetí třídy, ale kvůli ní jsem si brala dovolenou i loni, protože i oni měli ve škole jen hodinu, družina nefungovala. Asi málokde, kde si člověk nahlásí dovolenou dostatečně dopředu, je problém.
A pak jsou zaměstnání, kde to nejde, muž je učitel a sám bude 3. září vítat studenty a řešit organizační věci. A teda řešit to podvodem a nechávat si napsat OČR by nás teda nenapadlo. Ona náhode je blbec, člověk nikdy neví, kde potká kolegu, partnera od kolegy, kteří se budou divit, že za něho museli zaskakovat v práci.

hojda
28. srp 2018

@j.a.n.i Já jen reaguji na to, že to nejsou často jen ty 2 hodiny a hodně rodičů má problém vykrýt celé prázdniny s hlídáním, takže počítají každý den volna.

j.a.n.i
29. srp 2018

@betelgeuzz To same, co s nim delam treba cely tenhle tyden...

j.a.n.i
29. srp 2018

@hojda Tak to holt musi nejak zaridit, treba zaplatit nejake zname, co tu dovolenou dostala, ale to nic nemeni na tom, ze to jednak neni duvod pro podvod a druhak pokud tam chci s ditetem byt, coz chapu, ze rodic chce, tak na to nepotrebuju cely den, hlidani muzu vyresit jinak.

betelgeuzz
29. srp 2018

@j.a.n.i no já mám dovolenou 😉

hojda
29. srp 2018

@j.a.n.i Já reagovala jen na ty dvě hodiny, s podvodem rozhodně nesouhlasím, ale je pravdá, že část lidí (třeba samoživitelky), kteří vycházejí s penězi jen tak tak, se k tomu můžou uchylovat.