Pracovní úraz, ale bez neschopenky. Mám i tak nárok na bolestné?

12. dub 2023

Ahoj holky, stal se mi pracovní úraz. Na neschopenku jsem nešla, vyřešilo se to Home officem. Chtěla jsem se zeptat, zda náhodou nevíte, zda mám i v tomto případě nárok na bolestné. A případně kdy? Zatím rehabilituju, sekretářka nic neříkala, tak nevím jestli se mám upomenout, čekat nebo neřešit. Děkuji.

xxx3d
12. dub 2023

bolestné stanoví lékař, dle nějakých bodů, takže bych se obrátila na ošetřujícího lékaře
no a co se týká proplacení dalších věcí, jako třeba rozbitý mobil, tak to musí být nahlášeno zaměstnavateli resp. musí být úraz zapsán v knize úrazů a zaměstnavatelem uznán za pracovní, ale to asi máš, předpokládám, když se ptáš jen na to bolestné.

1pomnenka
12. dub 2023

Předpokládám, že v práci úraz nezapsali, protože by jim okamžitě přišla kontrola, úrazy se musí hlásit a vždy přijde kontrola. Dostala jsi HO, takže lépe zaplaceno, než kdybys marodila. Pokud máš nějaké úrazové pojištění, pak na základě lékařské zprávy dostaneš vyplacené peníze. Nevím, jaké bolestné čekáš, jako z práce? To asi těžko.

bara88
12. dub 2023

@1pomnenka jak to asi těžko?když měla pracovní úraz tak by měla plnou mzdu i kdyby byla na neschopence

autor
12. dub 2023

@1pomnenka V práci je pracovní úraz zapsán.

autor
12. dub 2023

@xxx3d ano, vše je zapsáno, jen jsem se dočetla, že se vyplácí i bolestné . Tak jsem se chtěla zeptat, kdy se to řeší

emillyhk
12. dub 2023

Manžel řešil bolestné po ukončení PN.

1pomnenka
12. dub 2023

Nemůžeš dle mne žádat zatím o nic, nemáš ukončenou léčbu, chodíš na rehabilitace.

1pomnenka
12. dub 2023

@bara88 Jen pokud je úraz zapsaný, jinak ne. Nahoře v dotazu nepíše nic, že by byl zapsaný. Brala jsem automaticky, že není. Je to logické.

bara88
12. dub 2023

@1pomnenka ale nepíše ani že by zapsaný nebyl

1pomnenka
12. dub 2023

@bara88 Protože bydlím v ČR, za posledních 20 let jsem zažila pouze 1 zapsaný pracovní úraz. Po něm následoval nálet z ispektorátu práce a věř mi, že ta firma už nikdy žádný úraz nezapíše.

fouskovi
12. dub 2023

@bara88 pokud to firma nenapsala nemá nárok na žádné odškodné a pracovní úraz zaměstnanec jde na neschopenku dostane 60 % procent a do 100 se doplatí po ukončení neschopnosti

j.a.n.i
12. dub 2023

@1pomnenka Měli jsme několik zapsaných úrazů a kontrola žádná, takže kdo ví čím to bylo.

linusha
12. dub 2023

@1pomnenka kontroly po pracovním úrazu nechodí pokaždé. Chodí pokud se furt opakují úrazy a jsou vážné.

garfa4
12. dub 2023

Měla jsem pracovní úraz, na neschopenku jsem nešla, v tu chvíli jsem ani nevěděla, že na to mám nárok. Chodila jsem dal do práce a pak dostala peníze z firemní pojistky. Není tím bolestným myšleno tohle?

j.a.n.i
12. dub 2023

@linusha Faktem je, že my měli samé blbiny, měli jsme tam jednu takovou, které si nechala zapsat i přiskřípnutý prst pod šanon

lv
12. dub 2023

U nás se úrazy píšou, jde spíš o drobnosti, kontroly nebyly.

linusha
12. dub 2023

Nárok na bolestné máš pokud je úraz řádně zapsán. Z mojí zkušenosti byli vyplaceny úrazy vážné např. Zlomeniny, řezné rány které byly šity, vykloubeniny, většinou s pracovní neschopností. Po zaměstnavateli chtěj žádost o bolestné, tento papír předej ošetřujícímu lékaři jakmile budeš mít po léčbě ten ti výplní bodové hodnocení zranění (musí tam být i datum vyplnění a podpis), toto předej zaměstnavateli včetně lékařských zpráv a účtenek např. Za masti léky a pomůcky které souvisejí s léčbou prac. Urazu. V práci to musí posoudit a včetně vyjádření od závodního lékaře a pak dostaneš bolestné. Bacha dost to všechno trvá.

linusha
12. dub 2023

@j.a.n.i správně by se měl zapsat každý úraz který souvisí s prací. Já to třeba po našich pracovnícich i vyžaduji. Nikdy totiž člověk neví co se mu z toho úrazu vyvrbi dál. A pokud se úrazy nehlásí tak žádný bezpecak pak nevyhodnotí správně rizika pracovišť.

ab3185
12. dub 2023

@1pomnenka To je ale úplný nesmysl. Pracuji ve velkém obchodě, cca 100 zaměstnanců, do knihy úrazů se u nás zapisují i malichernosti, protože nikdo dopředu neví, co se z toho vyvrbí, tak se to pro jistotu zapíše a chce to i vedení, aby se vše zapisovalo. Máme třeba až tři zápisy týdně, ale většinou z toho nic není, protože si dotyčný nechá dát náplast a k lékaři ani nejde. Vážnější věci s náhradou mzdy a bolestným jsou tak 4-6x do roka, o kontrolách nevím, že by kvůli tomu chodily. Třeba můj syn, který byl v té době u nás při škole zaměstnán brigádně, si nějak paleťákem přimáčknul kotník. Nemohl se na to postavit, jelo se na rentgen, cca týden chodil o berlích, asi dvakrát byl v nemocnici na kontrole, ale do školy normálně chodil, neschopenku neměl, ani práci nezameškal, protože další směnu měl až za týden. Po ukončení léčby mu lékař v nemocnici, kam chodil na kontroly, vyplnil formulář s bodovým ohodnocením úrazu, ten potom odevzdal v práci a dostal asi přes dva tisíce bolestného. To je odpověď i pro zakladatelku, ano, máš nárok na bolestné i když nejsi na neschopence. Zažádej si o něj po ukončení léčby.

blondynka400
12. dub 2023

@1pomnenka je rozdíl, zdaje tam hospitalizace do 5 dnů. Do této doby je to v pohodě, žádná kontrola nepřijde. Nad 5 dnů kontrola z inspektorátu přijít musí a většinou je to problém. Skoro vždy si něco najdou, i když skutečnost byla jiná. Úrazy se ale běžně hlásí, platí do Kooperativa a je na to i zákonné pojištění. Je to sice prudaa trvá to dlouho, ale doplatí nemocenskou do 100 procent + bolestné

blondynka400
12. dub 2023

Neschopenka není potřeba. Zaměstnavatel musí úraz uznat, tzn. vyplnit záznam o uraze a poslat to na Kooperativu. Pak se musí dodat x dokumentů a buď to pojišťovna vezme a nebo ne. Vše trvá relativně dlouho.