Předčasný porod=nemohu na 2letou mateřskou

andulka4
30. čer 2008

Dobrý večer všem maminkám
Hrozně moc bych si vám chtěla postěžovat nad tím jaký je nehorázný bordel v nešem státě.Jak zde nefungují zákony na podporu rodiny a jak jsou děravé.

Dnes jsem se na sociálce dozvěděla že protože jsem porodila předčasně (v 31tt) nemám nárok na to jít na 2 roky na mateřskou!!!!!Jako důvod mi bylo oznámeno to že jim to nejde zavést do PC. Prostě neuvěřitelné.Zákon prostě na takovéto porody zapoměl a nepřizpůsobil jim PC program na to aby to šlo.

Já totiž začala pobírat PPMku dnem porodu.Za normálních okolností bych ji brala 6týdnů před porodem a 22týdnů po porodu.Když by bylo Davídkovi 22 týdnů nahlásila bych si délku mateřské a plyně na ní z PPMky přešla.Já ji ale musím nahlásit do 22 týdnu Davídkova života a ještě i potom budu těch 6týdnů pobírat tu PPMku která mi nebyla vyplacena přeed porodem.Jelikož ale budu po 22t Davidova života pobírat PPMku nemohu si zvolit na jak dlouho chci mateřskou protože je to přes počítač nepustí.Mohu to nahlásit až po jeho 28týdnech života a to už je pozdě.Musí to být do toho jeho 22týdne. Prostě hnus

Snad jsem to napsala srozumitelně....mooooc jsem si chtěla postěžovat. Máme půjčku a z 7600kč se půjdeme asi pást......

cazadora
1. črc 2008

niega dvouletou můžeš mít jen pokud je příjem vyšší než 16tis(nevim teď jestli hrubá nebo čistá) 😖

niega
1. črc 2008

Cazadora: Fakt? Tak to zas asi byla ta pracovnice poněkud zmatená, páč to splňuju s přehledem. No nevadí, stejně pracuju už od 2 měsíců Edíčka a stejně mi ho do školky nevezmou dřív jak ve 3 letech.

hankah
1. črc 2008

niega - to je málo na dvouletou mateřskou.......

leninn, určo nova, nebo ČT po tom rádi skočí. a nebo se zkusit obrátit ještě na ombucmana - když už tenhle úřad zřídili......

toj e fakt síla, bych je praštila, blbce jedny.........

andulka4
autor
1. črc 2008

Niega musíš mít 69% denního vym.základu vyšší než 380kč....což je myslím víc jak 16000tis čistého

gedren
1. črc 2008

Andulko a neni mozny, abys tu PPM proste ukoncila driv? Proste se casti vzdala? Myslim, ze po sesti tydnech veku ditete to jde, ne?

hankah
1. črc 2008

ty gerden to ti nevím, mám zato, že je zákonem přímo dáno 28t, když máš jedno dítě. to by ti asi nezkrátili. ale monost by to taky byla.....

gedren
1. črc 2008

Zakonem je dany maximum, ale nikdo Te nemuze nasilim prinutit byt na materske, ne? Resp. muze, ale jen prave do tech sesti tydnu veku ditete 🙂 Pak se maminka muze vratit do prace, sice to je predcasne preruseni materske asi slozitejsi nez bezny postup, ale urcite to jde. Takze ja bych to asi udelala tak, ze bych jakoby nastoupila do prace (kde bych si nejdriv vzala dovolenou, co se mi nastradala za dobu materske), a zahy nastoupila na rodicovskou, a pozadala i o rodicovsky prispevek. Ale samozrejme nerikam, ze to tak urcite pujde, jen ze bych to proste zkusila.

hankah
1. črc 2008

gerden, chce si to ale pořádně obšlápnout, protože když bys nastoupila alespoň na jeden den do práce, tak se ti ten den započítává do průměru, aby to pak vyšlo na ty potřebné finance, myslím ten denní vyměřovací základ. určitě v tom nějaká cesta existuje, jde jen o to, jestli se do toho úředníkům chce nebo ne........ 😖

andulka4
autor
1. črc 2008

To mne napadlo jako první a nejde to.Ze zákona máš nárok n 28týdnů a nejde se toho vzdát.Mě to dělá v podstatě jen pár dnů.PPM dostávám od 28.1.2008 do 11.8.2008 a protože jí budu mít i v srpnu nemohu o to zžádat.

flufla
1. črc 2008

Ahoj, tak držím palečky ať to Andulka4 nějak vybojuje, taky bych to hnala víš, co nějaká občansko právní poradna, třeba poradí, zda a co se s tím dá dělat. Já si taky dávám dvouletou, naštěstí se prcek narodil jak měl....protože tyhle ouřady, to je k zbláznění....

vladimuraz
2. črc 2008

Andulko, to je vážně divné, jak to u Vás na úřadě chodí. Já porodila o 3 měsíce dřív, takže jsem taky na mateřskou nenastoupila, ale peníze mi zpětně dorovnali, dopočítali, doplatili jako kdybych na mateřskou před porodem nastoupila. Na 2 roky mi ale mateřská taky nevyšla, tam je vlastně stanoven určitý příjem, který musí člověk mít, aby mohl na tu dvouletou mateřskou dosáhnout, mně to nevyšlo asi o 10 Kč na den 😝 .

ocicka
2. črc 2008

Andulko presto zkus podat stiznost na kraj/ministerstvo. Oni casto urednici odrazuji, protoze doufaji,ze clovek to necha byt a tak lzou do oci..To ze to zakon neupravuje neni duvod aby te zaradili do 3.lete materske. Hodne stesti

vladimuraz
2. črc 2008

Hmmm, já si přečetla jen první stránku diskuze, takže zas vypadám jak blb, no jo, mozek na mateřské dovlené 😎 . Ale jinak vše platí, porovnali PPM a nemocenskou, kterou jsem pobírala a nějak vykompenzovali...

andulka4
autor
3. črc 2008

Vladi jojo nepochopila jsi to 🙂 Já měla vysoký příjem taikže mi vyšlo že mohu na 2letou....splňuji veškešré ty jejich podmínky.Problém ale je že PPMku budu pobírat do 28týdne Davidova života a né tak jak u normál narozených 22týdnů.
No každopádně se odvolám a uvidíme co a jak ......jsem rozhodnutá napsat Ombudsmanovi

bonny23
3. črc 2008

Ahojky Andulko,já nejspíš budu mít stejný problém jako ty.Rodila jsem o 8 týdnů dřív.Na sociálce jsem si byla žádat v 21 týdnech věku dítěte,že chci být doma dva roky.Tam na mě koukali jak na blázna,protože nevěřili podle konce vyplácení PPM od zaměstnavatele,že malému je 21 týdnů a div by se semnou nehádali.Pak přišli tedy na to,že jsem rodila o dva měsíce dřív.Myslela jsem si,že i tak můžu žádat o dvouletou mateřskou i před koncem vyplácení PPM.Prý to ale nejde,protože by jim tam ta žádost dlouho ležela 😠 Prý jde žádat ještě o měsíc potom,tedy v 31 týdnech věku dítěte,ale stejně s jistotou neřekli,jestli tu dvouletou mateřskou dostanu,protože jim to program v počítači neukáže.Žádost jsem si podávala v jiném městě,než pod které spadáme.Odtěhovali jsme se o kousek dál a tak jsem si neuvědomila,že patříme jinam,ale i tak by mi to tam prý udělali.A tak mě poslali na sociálku na Mělník a že tam jim to počítač ukáže,musím ale i přijít těsně před koncem vyplácení PPM aby to nebylo moc brzy(to jsem je teda moc nepohopila,můry jedny 😠 ).No,chystám se tam příští týden,tak ti pak dám vědět jak jsem pochodila

verano
4. črc 2008

Právě jsem si přečetla o tom, že Vám nechtějí přiznat 2letou rodičovskou. Také jsem porodila dřív a PPM jsem začala čerpat dnem porodu a na rodičovskou mám nárok od 27.6.Když jsem se byla ptát na 2letou alternativu, tak mi úřednice řekla, že to u maminek dříve narozených dětí opravdu nešlo zadat, ale že by teď s tím neměl už být problém, jen je s tím trochu víc práce pro ně, aby se to potom zaneslo do nějakého toho jejich "chytrého" programu. Nevyšel mi, ale o pár korun ten průměr, tak je rozhodnuto a budu doma na 3roky.

Ještě tady někdo měl dotaz, jak je to v případě, že si zvolí např.dvouletou variantu a pak bude chtít být doma 3roky (ať je důvod jakýkoli). Sociální i zdravotní pojištění bude hrazeno po tuto dobu státem, jen je nutné dojít na Úřad práce a tam vyplnit nějaký tiskopis. Takto můžete být doma do 7let věku dítěte pokud pečujete o jedno dítě nebo dokonce do 15let pokud o dvě.

Doufám, že je to srozumitelné. Všechny tyto informace mi dala úřednice, když jsem žádala o porodné, byla velmi ochotná a vstřícná. Bohužel je o to vždy o lidech.

bonny23
5. črc 2008

Napsala jsem blbost,o tu mateřskou jde žádat o měsíc později,tedy ve 25 týdnech věku dítěte.Nevím jak mě napadlo číslo 31 😀

tynucha
7. črc 2008

Ahojte, možná vám nepomůžu (jsem osvč a tam je to všechno trochu jinak) ale mě se povedlo si tu zkrácenou mateřskou na úřadě vydupat. Normálně jde po ukončení šestinedělí ukončit mateřskou a hned nastoupit na rodičovskou. Nikdo vás tech 28 týdnů nemůže nutit být na mateřské, povinné jsou pouze tech 6 týdnů po porodu. Asi je potřeba na úřednice dupnout, nade mnou se tam taky radily 3 baby asi půl hodiny a tvrdily, že to nejde, ale začala jsem se ohánět zákonem, kde nikde není uvedené, že ženská MUSÍ být 28t na mateřské a tak nakonec to prý jde. Ono se často tem úředníkům nechce zkoumat co jde a co ne a když se necháte ukecat, tak proč by se snažili že 😠

helcah
7. črc 2008

Žijeme v Kocourkově!No to jsem teda zvědavá, na co všechno se můžu do budoucna těšit. Ale jak píše Tynucha, mám zkušenost, že ani baby na úřadě pořádně nevědí, co v zákoně je a co není, takže si stát za svým. Já jsem teď na nemocenské - rizikové, a OSVč mi nemocenskou vyplácí jak se jí zachce. Jednou jsem jí dostala po 5ti měsících, teď zase po 3. měsících dvě najednou apod. Ale to není tak hrozný, jako když se matka nemůže rozhodnout, jak dlouho bude na mateřské a někdo jí to přikazuje. Sice neporadím, ale musela jsem reagovat, tohle je fakt hrozný.

krista
7. lis 2008

kopcik • 1d • Dnes v 10:22
holky, žádala jste některá o rychlejší čerpání rod. příspěvku - na dva roky - a přitom měly předčasně narozené mimčo? můj oliver je o 5 týdnů dříve a tak v době, kdy si můžu o tento příspěvek požádat bude mít víc než 22 týdnů. a slečny na úřadě vůbec nevěděly, jak se to řeší. že to je nové a ty předč. nar. děti nejsou pořádně dořešené.... holt česká republika....

lendy1 • 1d • Dnes v 10:53
kopcik, myslím, že už se to tu řešilo, vím, že s tím měla andulka4 také potíže na úřadech. Zkusím ti tu diskuzi najít 😉

mkr • 1d • Dnes v 10:58
proč se njede zažádat dřív nechápu to s těmi týdny?

lendy1 • 1d • Dnes v 11:00
tak už jsem to našla 😉
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

kopcik • 1d • Dnes ve 12:55
lendy1: díky moc. už jsem andulku kontaktovala, tak snad poradí....

kacka.va
7. lis 2008

vždyť o zrychlenou se může požádat do 21. týdnů věku dítěte, ne? ☹

andulka4
autor
7. lis 2008

Takže pokud opravdu někoho zajímá jak jsem dopadla tak opravdu bohužel u předčasných porodů (7 a více týdnů) se nedá vybrat 2letá varianta.

Dokonce se toho tématu chytla i Televize Nova a chtěli to semnou natočit 🙂 bohužel jsem odmítla....už na to prdím :(

andy80
7. lis 2008

Holky, já měla jiný problém. Já si nemohla vybrat mateřskou vůbec, rovnou mi jí šoupli na 4 roky, jsem málem vyskočila z kůže a bylo to jen proto, že jsem už rodičák pobírala na staršího syna a navázala jsem na další, aniž bych byla zaměstnaná, takže nebyla možnost výběru. To je síla co, já jen doufám, že modrý ptáci odletí do teplých krajin a vrátí se tam někdo, kdo tu mateřskou vrátí tam, kde byla. Já nechci být 4 roky s dítětem doma navíc za 3600. Bych chtěla vidět, jak by z toho Topol vyžil.

janulle22
7. lis 2008

andy-tak si muzes nechat prepsat materskou na pritele(ten urcite pracuje) a on si vybere na roky a dalsi mesic si to muzes a nemusis prepsat zpet na sebe...ale je to jen do mes ditete pak uz to njede...

andy80
7. lis 2008

jo, to mi taky jedna holčina radila, jenže u nás na úřadě mi to nechtěla udělat. Že prý mateřská je pro toho, kdo celodenně pečuje o dítě a když manžel chodí do práce, tak o něj celodenně nemůže pečovat. No, já už na to kašlu, ale pěkně mě to vytočilo. Spíš si myslím, že s tím bába nechtěla mít problém. Nj, teď nezbývá než doufat, že se to změní.

kacka.va
8. lis 2008

dá se přepsat rodičovská ne mateřská. jinak to opravdu jde přepsat, protože on sám o něj nemusí celodenně pečovat ale musí si zajistit někoho jiného, ovšem nesmí dát dítě do jeslí. Proto taky můžou maminy už bez problému při rodičovské pracovat.
andy, vždyť si můžeš jít do práce i při rodičovské.

andy80
8. lis 2008

Jo, já mluvím o rodičáku, ten mi nechtěla přepsat. Mě totiž navazoval rodičák na rodičák, mateřskou jsem neměla, neměla jsem na ní nárok, proto mi to šoupli na 4 roky rovnou. Já vím, že můžu jít při rodičáku do práce, ale těžko mi ve 22 měsících vezmou malou do školky. Ono totiž do 22 měsíců věku malé budu brát 7600 a potom jen 3800 a z toho vyžít, no bude to sranda. Do práce jít nemůžu, protože nemám hlídání.

radka.m.
8. lis 2008

jo,taky mi u nás na úřadě nabídli,že si můžu mateřskou přepsat na manžela,protože jinak bych měla tu čtyřletou,a já jsem chtěla tříletou.jenomže já mám příspěvek na péči o osobu blízkou na dceru,tak na tu tříletou nemám nárok,takže to asi necháme napsat na manžela.

radka.m.
8. lis 2008

pardon,myslela jsem rodičák.

andy80
18. lis 2008

Holky a do kdy to jde teda nechat přepsat. Přestěhovali jsme se, tak že bychom to zkusili tady na úřadě, třeba budou ochotnější.