• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

S dítětem do sedmi let doma. Jak je to s penězi?

8. února 2010 
Ahojte:slight_smile:

V září bych měla nastoupit do školy, malýmu budou dva roky napadlo mě že bych po zkončení rodičáku zůstala ještě chvíli doma-stejně mi ho nejspíš vezmou do školky až v necelých 4 letech takže by mě zajímalo jak je to potom s penězi???? Zdravotní mi platí stát, stačí to nahlásit na pojišťovnu ale co sociální a jaký bych dostávala peníze????

Poradí některá?????Děkuji
8. únor 2010 v 16:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
No pokud bys chtěla aby za tebe zdravotní platil stát, tak dítko nesmí chodit do školky déle než na 4 hodiny denně. Sociální se platit nemusí, ale doba od čtyř let věku dítěte se ti nepočítá jako odpracované roky na důchod. A peníze bys nedostávala žádné, tedy obecně, jinak možná nějaké sociální dávky dle příjmu celé domácnosti.
8. únor 2010 v 17:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
J.a.n.i. a je nějak možné zajistit,třeba něco ještě platit,aby se ty roky započítávaly do důchodu?
8. únor 2010 v 18:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
jojo, jde to, ale nevim kolik to je
8. únor 2010 v 18:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
no jo ale když jste bez práce tak taky dostáváte peníze né?tomu nerozumím....přece musí být nějaké prostředky na život né?jo nejsem vdaná ale nemáme s přítelem od soudu že spolu nežijeme a neplatí tím pádem alimenty takže možná to si zařídit že?
8. únor 2010 v 19:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dozvěděla jsem se,že by to snad mělo být kolem 1500kč.
Amiro,nebereš žádné peníze,jen za tebe stát platí to pojištění.To už se bere tak,že s dítětem doma může zůstat jen matka,která si to může dovolit.Když to nejde,musí do práce. :wink:
budme rády,že stát je na nás i tak dost hodný,že máme aspon tuto možnost.
8. únor 2010 ve 20:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
j.a.n.i.,jen jsem právě nevěděla,jestli by si mohla případně platit i maminka,která doma pečuje o dítě.Teda když na to bude mít,že.
8. únor 2010 ve 20:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
amira: jenže bez práce jsi na úřadu práce, kdežto ty máš zaměstnavatele, u kterého do tří let věku dítěte můžeš ještě být na rodičovské (ale už nebudeš dostávat žádný rodičovský příspěvek) a od tří let do čtyř let dítěte pak budeš čerpat neplacené volno.
8. únor 2010 ve 20:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
no jo a když ho nevezmou do školky tak to není moje rozhodnutí né?já vím že kamarádka do práce nenastoupila nikdy ani po skončení jednoho rodičáku a i dostává sociálku ale nevím jestli je na úp ale myslím že né protože to by jí už dávno zaměstnali né? no uvidím bohužel s ní nejsem v kontaktu
8. únor 2010 ve 20:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
amira: A s přítelem žiješ nebo nežiješ v jedné domácnosti? Nějak to nemůžu pochopit z tvého druhého příspěvku - no jo, už je večer :grinning:
8. únor 2010 ve 20:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
kacka.va pracovní poměr my skončil vloni v prosinci :wink:
aurecon oficiálně žiju s matkou kde mám trvalé bydliště a když nemáme papír že mi platí alimenty a ještě cosi co si už nepamatuju tak mě s otcem dítěte posuzují jako rodinu....i když každej máme jinou adresu v občance
k těm alimentům ještě musí být žádost o zrušení toho abychom byli posuzovaní spolu tak nějak mi to říkala
8. únor 2010 ve 21:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ami je jedno, že máte každý jinde bydliště, záleží jestli je napsaný v rodném listě jako otec. Pokud je tak ti buď musí platit alimenty nebo je společně posuzovaná osoba
8. únor 2010 ve 21:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
mystique to já vím :wink: já odpovídala aurecon
8. únor 2010 ve 21:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
amira: Navíc co já vím, tak i tvá matka se počítá do posuzovaných osob, jelikož žijete v jedné domácnosti. Takže opravdu nic nedostaneš. Aspoň jedna kamarádka to tak měla.
8. únor 2010 ve 21:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
amira: Neměla to sice spojené s mateřstvím, ale byla po škole a nic ji nedávali, jelikož žila s matkou.
8. únor 2010 ve 21:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ano pokud maji s matkou trvale bydliště, tak jsou opravdu společně posuzované.
8. únor 2010 ve 21:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
když mám dítě tak né to budu s ním posuzovaná sama jakoby rodina i když žiju u máti
a já dostávala peníze normálně i když jsem žila s máti možná je to jinak ale to že mám dítě to mění protože ona už nemá pak žádnou povinnost vůči mě ani malýmu
8. únor 2010 ve 21:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
no a když půjdu na pracák kolik budu dostávat?a pak ještě od sociálky kolik je minimum pro matku s jedním dítětem dejme tomu že bych měla 1000kč alimenty.Nevíte?
8. únor 2010 ve 21:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ami myslím, že pokud budeš chtít dostávat nějaké peníze tak se musíš nahlasit na uřad práce. Pokud už teda nebudeš dostávat rodičovský příspěvek. Když jsem se rozváděla a nechtěla jsem aby posuzovali do přimů bývalého manžela musela jsem předložit ten papír, že mi platí alimenty a oni započítali jen je. Pak ho vyjmuli ze společně posuzovaných osob. Jinak životní minimum na 1 osobu + 1 dítě je 4480,-
8. únor 2010 ve 21:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tady si můžeš spočitat socialni příspěvek a příspěvek na bydlení, ale do toho opravdu budou počítat i tvou matku pokud teda byt není tvůj

http://www.mesec.cz/kalkulacky/prispevek-na-bydleni-socialni-priplatek/
8. únor 2010 ve 21:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
tak málo? vždyť j ádostávala před pár lety šest ticíc sama na sebe????
8. únor 2010 ve 21:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
Sociální příplatek
Nárok na sociální příplatek má rodič pečující alespoň o jedno nezaopatřené dítě, když příjem rodiny za rozhodné období nepřesahuje 2,0 násobek životního minima rodiny. Za příjem se považuje i RP a přídavek na dítě. Od 1. 1 2008 se do příjmu nezapočítává výživné, které v rozhodném období platila osoba dítěti, s nímž je pro účely stanovení rozhodného příjmu osobou společně posuzovanou.
Výše přídavku na dítě
Výše přídavku na dítě činí měsíčně, jde-li o neza opatřené dítě ve věku do 6 let – 500 Kč; od 6 do 15 let – 610 Kč; od 15 do 26 let – 700 Kč. Hranice rozhodného příjmu v Kč měsíčně pro nárok na přídavek na dítě od 1. 1. 2008 (2,4 násobek životního minima rodiny):
Příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení je dávka státní sociální podpory, která není vázána na péči o nezaopatřené dítě. Dávka je vázána na výši příjmu rodiny. Za příjem se považuje přídavek na dítě a RP.

17.3.1 Kdo má na příspěvek na bydlení nárok?
Na dávku má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže splňuje dvě podmínky:

jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35);
součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.
8. únor 2010 ve 22:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ale když je matka samoživitelka,tak životní minimum není 4480kč,ale 5200kč.A z toho se pak počítá to další.Takže toto bys dostat měla (včetně alimentů) + případně přídavky 500kč a nějaký soc.příplatek.

Jak je to s matkou nevím,já když jsem žádala,tak taky jsem bydlela s našima a nepočítali je do toho.

Ale kdybys chtěla příspěvek na bydlení,tak do toho už tvoji matku počítat budou.
8. únor 2010 ve 22:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
4480,- to je životní minimum od kterého se to celé odvíjí a počítá.
8. únor 2010 ve 22:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
jo už to chápu:slight_smile: příspěvek na bydlení má máti protože je smlouva na ní

mystique takže pakliže bychom byli od sebe tak bych dostala kolik?kolem sedmi?
8. únor 2010 ve 22:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
No, ale podle mě to můžeš dostávat jen pokud je člověk hlášená na úřadě práce. Nemůžeš být přece doma jen tak ne ?
8. únor 2010 ve 22:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
Kdyby otec dítěte s váma nebydlel,musí být vyjmutý ze společně posuzovaných osob.Když je v rodném listě,měl by mít stanovený výživný,a toto výživný se bere jako příjem tvého dítěte.Takže bys musela na uřadě vyplnit dva formuláře o příjmech,za dítě(alimenty) a za sebe.A to i v případě,kdy žádný příjem nemáš.
8. únor 2010 ve 22:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
Myslím,že může být doma jen tak,když si nahlásí péči o dítě do sedmi let.Ale budou jí doplácet do toho životního minima.
8. únor 2010 ve 22:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
Rio jojo tak to taky chápu. Takže životní minimum + přídavek na díte + socialní příspěvěk + alimenty
8. únor 2010 ve 22:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
já bych do práce šla ale s plným úvazkem bych tu školu nedala a navíc stejně mě ho nevezmou nejspíš do školky až ten další rok a to mu budou 4

mystique a s tím soudem to probíhá jak-co bude potřeba?jak prokážeme že spolu nežijeme a co po nás budou chtít? a jak podat žádost o stanovení alimentů-můžeme se domluvit a pouze požádat o schválení že?to mám normálně přijít na podatelnu asi už s tou sepsanou žádostí že? nebo jak to funguje?jsem z toho magor
8. únor 2010 ve 22:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ne,do toho životního minima jsou už započítaný i alimenty.
8. únor 2010 ve 22:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek