Sleva na dani na manželku a děti

barbarra
13. dub 2019

Muze mi nejaka ucetni vysvetlit jak je to presne se slevou na dani na děti a manželku. Popisu situaci. Jsem na RD s druhým dítětem. První ma 3 r. druhé 1r.(nar. loni v breznu). Účetní udělala přiznání, uplatnila slevu na me a děti. Měli nam vracet cca 31tis. Z FU nam to paní vrátila, že je to blbě. Že si manžel uplatnil slevu na mě neoprávněně, protože jsem měla PPM a ta přesáhla 68tis. Tak účetní udělala nové přiznání, uplatnila jen deti a maji nam vracet jen cca 7tis. Nejak porad nechapu, jak to že je ten rozdíl tak velký. Muze mne to prosim nejaka
účetní vysvetlit?

betelgeuzz
13. dub 2019

@barbarra roční sleva na vyživovanou manželku/manžela je 24 840 kč ročně, takže to vychází. PPM se do toho limitu 68 tis počítá, stejně jako proplacená dovolená.

mfis
13. dub 2019

Rozdíl by měl být 24 840. Když jsi přesáhla 68 000, tak tě manžel nemůže uplatnit ve výši daňového poplatníka 24 840.

sus3nka
13. dub 2019

Nepočítá se třeba rodičovský příspěvek, takže třeba příští rok 😉

olga_
13. dub 2019

@barbarra Je to přesně, jak píšou holky výš. Příští rok už vám to vyjde, protože rodičák se do příjmů nepočítá. Mateřská ano, protože se vypočítává z platu. Rodičák je už sociální dávka.

ninive211
13. dub 2019

Je to proto, že mateřská (PPM) se počítá jako zdanitelný příjem, rodičovský příspěvek už pak ne. Pokud jsi loni pobírala PPM na mladšího, tak je jasné, že na slevu na manželku nevznikl nárok, protože tím jsi přesáhla ten limit pro příjem "vyživované manželky" 68 tis..

biedronka10
13. dub 2019

PPM se pocita jako prijem. Pokud tvuj rocni prijem presahne 68 tisic, nemuze si tvuj muz uplatnit na tebe slevu 24840 Kc.

biedronka10
13. dub 2019

Jo a jako prijem se nepocita rodicak, to uz je forma davky. Takze uplatnit slevu muzete pristi rok. Ale koukam, ze uz to tu holky pisou

agneska7
15. dub 2019

Holky a kdy ma jít manžel za účetni? Už tet nebo až příští rok ? Min. Rok jsem pracovala , byla na nemocenské a pak PPM to chápu že tedy nic . A od roku 2019 leden únor PPM pak už rodicak . 68 tis. Tudíž letos vydělaných mít nebudu .

barchen
15. dub 2019

@agneska7 To bude manžel řešit až příští rok v daních. Dělá se to zpětně.

agneska7
15. dub 2019

@barchen děkuji 😊

lenoulinkaa
15. dub 2019

@barbarra v tomhle případě se už účetní mela zeptat jestli manželka opravdu nevydelala 68 tisic, protoze tam je jasné, že mohla respektive pobirala ppm, když se dítě narodilo v březnu.

matmisa
30. led 2020

Omlouvám se předem za hloupé otázky. Ten příjem za rok je čistá či hrubá mzda? přeplatek na daních se do toho nezapočítává? Manžel mi tvrdí, že když si mě odečte, dostane celých 24 tis. Je to tak? Já si myslím, že je to jen sleva a tuto částku určitě celou nedostanu? Děkuji moc.

barchen
30. led 2020

@matmisa Jedná se o čistý příjem, všechno to, co si reálně dostala/vydělala. A ano, je to sleva na dani - daňová vratka, takže je to AŽ do výše 24.840 Kč. Záleží od výše mzdy, jestli pracoval celý rok nebo nikoliv ale neznamená to, že každý kdo to uplatní, dostane těch 24.840.

matmisa
30. led 2020

Děkuji moc. Jen vy mi píšete, že je to čistý výdělek, druhá paní zase hrubý.. chodím totiž pomáhat do práce, jen trošku a manžel mi stále tvrdí, že se to nevyplatí, když nedostaneme pak 24 tis.. na daních toto odvedl

matmisa
30. led 2020

Bohužel nemáte pravdu, jde od hrubý příjem. Už jsem si přečetla článek, kde to jasně píšou.

barchen
30. led 2020

@matmisa Máte pravdu, je to hrubá mzda, omlouvám se za špatnou radu.

emamaira
30. led 2020

@matmisa to záleží, kolik v práci vydelate. Pokud víc než 24.840 cisteho za rok, tak se vyplatí pracovat.

madbetka
30. led 2020

Blbý dotaz, ale nemůžu se dopátrat, jak to je, tak snad někdo bude vědět.
Těch 68000 je v hrubém, to chápu. Loni jsem měla dva měsíce mateřskou, pak rodičák. A o co mi jde. Mateřská, to je v hrubém, čistém nebo v čem? Počítá se jaká částka? To, co mi reálně přišlo? To bylo cca 52tis. a vejdem se (ale to je vlastně 70% DVZ, počítá se toto nebo mám počítat jakoby ten DVZ - to bychom se totiž nevešli)? Snad to píšu srozumitelně a někdo bude vědět...

betelgeuzz
30. led 2020

@madbetka z mateřské se počítá to, co přišlo. Tam žádná hrubá a čistá částka není.

madbetka
30. led 2020

@betelgeuzz Super, díky. Myslela jsem si to, ale nebyla jsem si jistá (a nerada bych pak něco vracela, protože by nám to vyplatili neoprávněně...) 🙂

barchen
30. led 2020

@madbetka A neměla si mezi mateřskou a rodičákem i čerpanou dovolenou? Ta se tam počíta také.

madbetka
30. led 2020

@barchen Neměla, to vím, že se počítá. Jen mateřskou a pak rodičák. Díky 🙂

mishulka26
11. lis 2020

Holky měla bych dotaz k tomuto tématu, vím je ještě dost času, ale chci vědět na čem jsem. Celý rok pobírám rodičovský příspěvěk, ale pracovní poměr mi skončil v roce 2019. Je možné i tak uplatnit slevu na manželku? Děkuji.

betelgeuzz
11. lis 2020

@mishulka26 Pracovní poměr s tím nesouvisí, je jedno, jestli ti prac. poměr trvá, či ne. Pokud jsi neměla příjmy vyšší než 68 tis, může si tě muž odečíst.

mishulka26
11. lis 2020

@betelgeuzz moc děkuji za informaci to je dobrá zpráva

marketa11112
11. lis 2020

Mohu se pridat s dotazem? Zapocitava se do prijmu 68000 osetrovne? V tuto chvili ziju v tom,ze ne. Zminku jsem o tom ale nikde nenasla.

lenoulinkaa
11. lis 2020

@marketa11112 osetrovne je nemocenska dávka a ty se započítávají.

marketa11112
11. lis 2020

@lenoulinkaa dekuji

monikaaaaa
3. led 2021

@betelgeuzz baby prosim Vas ja budem robit danove priznanie manzelovi a chcem si uplatnit slevu na manzelku, viem ze sa tam zapocitava PPM a tu je ten dotaz.Ja som PPM poberala nasledovne za 12/2019 mi prisli peniaze v lednu, za 1/2020 - v unoru, za 2/2020 - v breznu, za 3/2020 - v dubnu. Pocitaju sa tam 3 mesiace alebo 4? Dakujem

gramar
3. led 2021

Počítá se to co bylo vyplaceno daný rok, s ohledem na to že to chodí zpětně, tak se tam počítá to co bylo vyplaceno únor - duben.