Slovenka a Čech. Trvalý pobyt pre mimčo chceme v CZ

anyfilip
10. únor 2016

Ahojte, dočítala som sa o tom v roznych diskusiách. Dočítala som sa aj to , že by sa to malo dať vybaviť na matrike pri Prohlášení otcovství. Pani ma ale vyviedla z omylu a povedala mi, že musím na cudzineckú. Popravde, kto bol niekedy na cudzineckej polícii na Konevovej v Prahe...vie , že sa mi tam veľmi nechce. Hlavne nie v siedmom mesiaci. Vybavoval si to niekto prosím? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď 🙂 😒 TP na Slovensku

kulatakosticka
10. únor 2016

My to měli naopak, já Češka a přítel cizinec a vždy jsme řešili na matrice. Moje zkušenost s matrikami je taková, že každý chce něco jiného, takže zkus pátrat.

anyfilip
autor
10. únor 2016

Trvalý pobyt sa dáva podľa toho kde má matka TP. Ale niekde som čítala , že to šlo vybaviť na matrike, aby to bolo po tatínkovi. Pred chvíľkou mi pani povedala na matrike , že smola...oni to neriešia. Každopádne skúsim zavolať na inú matriku a uvidím. Ale budem rada za akékoľvek skúsenosti 🙂

coolina
10. únor 2016

ja som tiez slovenka ale uz vydata za cecha. v lete som si bola na cudzineckej vybavovat trvaly pobyt pretoze ani ako manzelka ceskeho obcana som nemala TP ihned. narok na TP v cz za ucelom zlucenia rodiny az po 1 roku manzelstva. teraz k veci: tvoje dieta ked sa narodi nebude mat ceske obcianstvo ale slovenske po tebe a tym padom aj tvoju adresu TP. pokial chces aby malo TP v cz ( stale ale bude obcan sk) musis ist naozaj vybavit na cudzinecku. Pozor maju zmeny pracovisiek podla toho na akej adrese mas prechodny pobyt takze sa pozri na stranky www.mvcr.cz kam patris- nemusi to byt zrovna konevova. da sa tam objednat. ja som sa vzdy objednala. inak je to tam na cely den a to sa nemusis ani dostat na radu!

anyfilip
autor
10. únor 2016

Ja viem..prave preto som dufala , že to vybavíme niekde na mestskom úrade. Takže najlepšie by bolo zmeniť si trvlaý pobyt do CZ 😕 To že bude mať slovenské občianstvo je pre mňa tiež záhada..niekde v diskusiách som čítala , že može mať po otvoci. Ach jaj🙂

coolina
10. únor 2016

bohuzial na mestskom nic nevibavite. nie ste manzelia a bohuzial tym padom ma dieta obcianstvo po matke i ked ma ceskeho otca a narodi sa v cz. TP si mozes zmenit pokial splnujes podmienky prechodnho pobytu atd. ale do porodu neviem ci to stihnes. je tomstrasna birokracia a maju tusim 60 dni na rozhodnutie, uz si nepamatam. hlavne nezabudni potom vratit na SK obciansky preukaz 😉

zitova
10. únor 2016

Ahoj. Dieta bude mat aj ceske aj slovenske obcianstvo. Ja mam TP na SK a manzel v CR. Trvaly pobyt dietata tusim manzel nahlasoval pri vybavovani rodneho listu, syn je taktiez v cr zdravotne poisteny na zaklade trvaleho pobytu v cr.

myjusiatko
10. únor 2016

@zitova ale pozor, oni nie su manželia.

@anyfilip TP možeš myslím získať ak máš prechodný pobyt cudzinca minimalne 5 rokov, keďže nie se manželia. A ako píše @coolina, pozor na zmenu pracovísk. Myslím, že všetko pre občanov EU sa už vybavuje na Bohdalci.

willaardonn
10. únor 2016

Ahojte, náhodou som našla tento príspevok a malinko som teraz popletená. Ja mám TP v ČR (ale slovenský OP mám, keďže na ambasáde mi minule potvrdili, že ho možem stále mať), som vydatá za Čecha, automaticky som teda predpokladala, že bejby bude mať TP v ČR, rovnako ako zdravotné poistenie a české občianstvo. Je to tak? Ako je to teda so slovenským občianstvom pre malého? Priznám sa, že ma nenapadlo, že slovenské úrady budem musieť nejak moc riešiť po narodení...

zuzineckah
10. únor 2016

@willaardonn malý bude mít dvojí občanství, ale RL bude mít český. TP může mít podle manžela v CZ, nebo i po tobě, pokud máte stejnou adresu TP, stejně tak pojišťovnu. Občanství je složitější v momentě, kdy bys pro něj chtěla řešit i slovenský pas. Český dostane bez problémů, protože bude mít TP v CZ a bude mít český RL, na základě kterého se pas vystavuje. Ale pokud bys chtěla i slovenský pas pro něj (což je asi zbytečnost), pak bys musela zajít na matriku v místě svého TP na Slovensku a podat přes ně žádost na osobitní matriku v Bratislavě. Ta ji postoupí ministerstvu zahraničí, oni vydají osvědčení o státním občanství, to zašlou zpět do BA a ta malému na základě toho vydá slovenský RL. Takže asi tak 🙂 Řešila jsem v létě, akorát opačnou situaci.

coolina
10. únor 2016

@willaardonn tvoj pripad je iny ty si za cecha vydata, zakladatelka temy nie! a tak jak napisala @zuzineckah TP a obcanstvi bude mit po vem manzelovi.
akurat ja nechapem jak mozes mat slovensky OP ked mas trvaly pobyt v CZ? davaj si na to bacha slovenska legislativa nepovoleuje 2 trvale pobyty! cechom je to jedno. a hlavne si davaj pozor pri lietani na slovensky OP, ked uz nemas trvaly pobyt na Sk tvoj Op je neplatny. Poznam konkretny pripad kde jedna znama skoncila vo vysetrovacke na letisku lebo letela na Slovensky OP na dovolenku a colnici ju zabasli ze leti na neplatny cestovny doklad 😒 mala co vysvetlovat bola tam 2 dni zavreta.

willaardonn
10. únor 2016

@zuzineckah super, diky moc za odpoveď 🙂 s osobitnou matrikou už mám skúsenosti kvoli svadobným vybavovačkám dokladov, to by som eventuálne riešila cez ambasádu. Malý može cestovať do zahraničia aj tak už len s vlastnými dokladmi, čo by sme vybavili české, takže pokiaľ slovenský RL nie je povinný, tak ani tie doklady malému netreba slovenské. ešte raz dík 🙂

willaardonn
10. únor 2016

@coolina akože s tým slovenským OP ma to už nebaví, lebo jednotlivé úrady mi dávaju protichodné informácie. Naposledy mi na ambasáde v Prahe potvrdili, že si kľudne slovenský OP možem nechať. A to som tam bola meniť doklady po svadbe, kedy som TP v ČR už mala. Na férovku som sa spýtala, či si mám vybavovať nový OP, keď mám TP v ČR a nikto nemal nič proti (len ma upozornili, že z toho bude vyplývať pre mňa povinnosť platiť miestne dane a poplatky v SR, ako napr. poplatok za smeti) ....

coolina
10. únor 2016

@willaardonn na preukazanie statnej prislusnosti mas pas a na preukazanie TP mas tu knizocku z cuzineckej. ja som si precitala zakon a na tupych uradnikov kaslem. jeden povie A druhy B. hlavne mat nejake zbytocne tahanice pri cestovani k comu? na urade nemam najmensi problem cokolvek vybavit s pasom alebo ceskou,,obciankou". a nakolko x krat do roka cestujem do zahranicia nebudem si robit problemy s neplatnym dokladom. 😉
tu je vysek zo zakona:
Zákon č. 224/2006 Z.z.
§ 11:

(1) Občan alebo jeho opatrovník je povinný
...
h) odovzdať neodkladne občiansky preukaz príslušnému úradu, ak občan stratil štátne občianstvo alebo ukončil trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,

zitova
10. únor 2016

@anyfilip tak sa este razz zapojim. Tvoj TP kvoli narodeniu dietata vobec riesit nemusis. Proste otec dietata (a je jedno, ci ci tvoj manzel) nahlasi vsade cesky TP. Bez TP v CR ti dieta neprihlasi ziadna ceska zdravotka. S ceskym RL ako tu uz pisali je dobre poziadat o slovensky RL cez osobitnu matriku. Matersku budes mat z tej krajiny, kde pracujes, rodicak vybavis v CR, ale ak v CR nebudes splnat podmienky na porodne a pridavky na deti, tak ichs tym slovenskym RL vybavis na Slovensku.
Pas ma syn cesky aj slovensky.

myjusiatko
11. únor 2016

@willaardonn presne to povedali na ambasade aj mne. Ze ten zakon vykladaju tak, ze nemozes mat dva TP v ramci SR. Ale mozes mat jeden SR a jeden CR. Ale je to celkom nove. Pred dvomi rokmi este tvrdili, ze ho mat nemozem.

myjusiatko
11. únor 2016

@coolina ak si na SK TP ukoncila, tak ano, ale v tom zakone sa nepise nic o viacerych TP. Ak teda este nejako nepokracuje. 🙂

coolina
11. únor 2016

@myjusiatko ja som si citala i tento zákon č. 253/1998Z.z. nevidim dovod mat dva TP. k comu? nicmene cudzinecka policia hlasi na vsetky horne dolne ze si zmenila trvaly pobyt. ja ked som isla na kataster koli zmene sk adresy na cz tak sa na mna usmiali ze oni uz zmenu adresy previedli maju to hlasene 😉 takze mat nejake problemy pri cestovani koli medzeram a vykladom v zakonoch, nemam zajem 😎

myjusiatko
11. únor 2016

@coolina ja nehovorim, ze si urobila zle, ale ako som pisala vyssie, proste ten zakon zacali inak vykladat. 🙂 Budem to za par tyzdnov riesit, tak uvidim, co mi zase povedia, ale rada by som si OP nechala.

coolina
11. únor 2016

@myjusiatko jasne. je to vec nazoru mne pride mat zbytocne sk op ked tam nezijem a ani nemam v plane tam uz nikdy zit 😉

zuzineckah
11. únor 2016

@myjusiatko
@coolina oni opravdu rikaji,že nemuzes mit dva TP v jednom state- info z dubna. Nicmene neni nutne odevzdavat svk OP, akorat neni vhodne jej pouzivat pri cestovani,nebo jako doklad. Jistejsi je pas a na urady cesky prukaz o TP. Taky jsme to resili.
@coolina svk OP pozbyva smyslu kdyz jej nepouzivas,ale nechat si ho muzes. A bordel v tom maji, protoze v tom naše pripade se rusil TP na svk, ale OP se neodovzdal. A neprisla ani zadna vyzva, ani nic jineho 🙂 statni sprava je propojena jen castecne.

coolina
11. únor 2016

@zuzineckah oni ale nejsou povini te vyzivat k odevzdani OP v pripade zruseni TP na Sk. k cemu je pak svK op kdyz na nej nemuzes cestovat a vyrizovat veci na uradech? neztraci svuj vyznam? Pas je prukaz o obcanstvi na nem adresa TP neni uvedena. na obcance je uveden TP a pokud je zrusen, tak dle meho nazoru je takovy prukaz neplatny a k nicemu 😉 ja jsem to hodne resila loni v lete pac jsem uz byla tehotna a chtela jsem mit TP prehlasen, neumim si predstavit jit tam na tu cizineckou s prckem. to byla opravdu chutovka ten urad v bohdanci 😀 . nicmene po zkusenosti zname na letisti kde byla zadrzena jsem obcanku neodkladne odevzdala na slovensku policistum( resp. za mne ma mamina)

zuzineckah
11. únor 2016

@coolina vzdyt píšu, že pozbyva smyslu si ho nechavat 🙂 nicmene uver v ceske bance na nej klidne dostanes, ale to zachazim už do spekulaci... jen jsem psala, že neni nutné kvuli tomu letet hned na SVK ho vratit. Dá se to i pozdeji.

anyfilip
autor
11. únor 2016

@zitova Dakujem ti krasne, Toto som potrebovala pocut. Ja tu uz zijem 7 rokov a pracujem tu 7 rokov...takze zdravotku aj socialku mam v CR. Potesila si ma 🙂

barchen
26. dub 2016

@coolina. Slovenská republika nepovoľuje dva trv. pobyty na území SR a to isté aj ČR, jeden trvalý pobyt na území ČR. Na EU úrovni to nie je upravené žiadnym zákonom, takže teoreticky može mať občan EU toľko trvalých pobytov, koľko je štátov v EU. (viz. právna úprava nižšie). V takom Nemecku alebo UK neexistuje nič ako trvalý pobyt, takže na EU úrovni by sa to regulovalo ťažko.
Trvalému pobytu na SR sa venuje zákon č. 253/1998 Z. z. a jeho niekoľko paragrafov. Presnejšie, § 3, § 4, § 5, § 6, § 7 - § 11
Trvalému pobytu v ČR sa venuje zákon č. 133/2000 Sb. § 10, § 12 atď.
Oba tieto zákony ako SR tak ČR pojednávajú o tom, že občan môže mať len jedno miesto trvalého pobytu (prípadne jedno miesto TP v rovnakom čase). Lenže, jedná sa o národné zákony, takže zákon v ČR sa vzťahuje na územie ČR, zákon v SR len na územie v SR a v tom prípade naozaj platí, že v danom štáte môžete mať len jeden TP, čo neplatí ale na EU úrovni.
V dnešnej dobe už neexistujú dávky nemoc. alebo sociál. poistenia, ktoré by sa vzťahovali výhradne k trvalému pobytu (aby nedochádzalo k zneužívaniu), občania ČR a SR musia splniť aj iné predpoklady a jediný poplatok, kôli ktorému úrady naháňajú človek, je poplatok za smeti. To ja ale dokladám raz ža čas potvrdením od zamestnávateľa, že môj prac. pomer stále trvá.

anyfilip
autor
19. říj 2016

Kocky ak by niektora potrebovala do buducna odpoved na moju otazku tak ju sem davam 🙂 Jedine co som potrebovala vybavit na urade bolo priznanie otcovstva partnerom. Nic ine som riesit nemusela. Vsade sme nahlasovali pobyt malemu v trvalom bydlisku mojho priatela . Takze ma ceske obcianstvo aj cesky TP aj vsetko ceske 🙂

Ale som v dalsej yakernej etape a to vybavenie rodicovkeho. Mam strasny problem pretoze vsade mi klasicky hovria nieco ine. Chcela som si vybavit rodicovky pripevok. Mam potvrdenie od PSSZ . No slecna na urade prace mi povedala , ze potrebujem vyplnit a doniest dalsich milion veci, pretoze som cudzinka. Je to potreba ? Kamaratka , ktora je v rovnakej situacii ako ja tolko papierovaciek nemala. Ziadaju odo mna potvrdenie z prace /maju potvrdenie zo PSSZ takze nechapem naco/ , potvrdenie o prechodnom pobyte atd.....
Ako ste to mali vy ??

coolina
19. říj 2016

@anyfilip ahoj, sam som podpbnym martiriom presla pred dvoma mesiacmi. Ano potrebujes vsetky tie lajstra a nezmysli okolo toho. Ja mam manzela cecha a vsetko co som dokladala ja, dokladal i on. Takze oba pracovne zmluvy, potvrdenie z prace ze su platne, kadejake prehlasenia, dotazniky, vypis z katastru nehnutelnosti, zdravotny preukaz, karticku poistenca niektore urady chcu i potvrdenie pediatra. Zalezi to vsetko od danej oblasti UP pod ktory spadas. A priprav sa ze pokial nie ste manzelia moze ti prist socialka i na navstevu domov si preverit ci tu fakt zijes a dieta s tebou. Drzim palce. Nech zije birokracia.

willaardonn
19. říj 2016

@anyfilip ahojky, ja som to zariadovala minuly mesiac a tiez som bola v soku, co vsetko treba dodat okrem potvrdenia zo socialky. ja mam teda trvaly pobyt v cr, tak mozno to bude trochu ine, ale v zasade UP chce tymi potvrdeniami zistit, ze financny zaujem celej rodiny je CR a nepoberas rodicak aj na slovensku.
okrem toho potvrdenia zo socialky a klasickeho formulara pre rodicak som musela dolozit pracovne zmluvy mna i manzela, obcianku manzela+moj preukaz k trvalemu pobytu, rodny list maleho, karticky poistenia vsetkych troch, potvrdenie od zamestnavatela mojho aj manzelovho, ze zamestnanie trva a nie sme vo vypovednej lehote. okrem toho som vyplnovala este jeden formular, ktory mi dala pani na UP a potrebovali odo mna moju poslednu adresu na slovensku - budu volat na prislusny urad a overovat, ze tam nepoberas rodicak.

anyfilip
autor
19. říj 2016

Je to hroza. Clovek by necakal co od neho vsetko mozu chciet. Uz som premyslal , ze si zmenim trvaly pobyt do cz ale vidim , ze je to rovnake . Strasne nezmyselne veci riesia.
Este jedna vec...stahovali sme sa a nezmenila som si prechodny pobyt takze ma posielaju na prahu 2 kde uz nebyvam🙂 Na cudzinecku som si volala a maju cas az v decembri , aby mi to zmenili v papieroch 🙂 To len aby to nebolo az tak jednoduche

barborka1920
Autor odpověď smazal
Zobraz
barborka1920
2. led 2021

Ja jsem Slovenka přítel je Čech ... malá se narodila v Česku ... a má automaticky česky rodný list ... a trvalé bydliště v Čechách .. ja mám trvaly na Slovensku a přechodný v Česku už 6 let i zelenu kartu mám ... asi to je všude jinak