Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

androna
23. led 2009

pusik neviem ake je porodne na slovensku ani ci by ti ho dali.dievcata tu pisali ze poslednou dobou ta odkazu na cechy.ale deti urcite maju narok na slovenske rodne listy a tym padom i na obe obcianstva.musis si bud cez matriku na slovensku v mieste trvaleho bydliska vybavit slovenske rodne listy deti alebo cez slovensku ambasadu v prahe.

androna
23. led 2009

Imagy tebe poradit neviem.pokial ste obaja slovaci a tebe konci pracovna zmluva tak este mas urcite narok na matersku od zamestnavatela ale ci ti priznaju i rodicovsky prispevok tu v cechach to neviem.ale ked tu mas odrobenych 8rokov tak by mali.drzim palce.a napis ked budes vediet ako to je.

l.magy
23. led 2009

Díky všetkým,a keď budem vedieť viac,dám určite vedieť 🙂 Zatiaľ sa držte!

bibinka19
29. led 2009

ahojte ja cakam este len prve miminko som 4 mesiaci neviem ci mam odyst spet na Slovensko alebo ostat tu v Cechach?kamaratky mi tu vraveli ze ja z mojim priatelom to tu budeme mat tazke pac tu je lepsie ked jeden znas je cech tak neviem ci mi daju matersku a tak sa pytam tie kere ziju v cechach a boli natom ako ja ta ako to viriesili alebo proste rady potrebujem vela dakujem

androna
29. led 2009

bibinka aby sme ti poradili,tak nam musis napisat viac.si zamestnana v cechach?mas zmluvu na dobu urcitu ci neurcitu?priatel je asi slovak.mas tu trvaly pobyt ci na slovensku?ako dlho si zamestnana v cechach.takze napis a potom ti mozme radit

petulamt
29. led 2009

Ahojte. Potrebovala by som od Vás poradiť. Sme s priateľom obidvaja Slováci a v ČR už pracujeme zo 4 roky. Som tehotná (začiatok 6. mesiaca) na PN ale zmluvu mám na dobu určitú a to do 1.2. a zamestnávateľ mi ju už nepredlži. Zaujíma ma ako to budem mať s poistením. Kto ho bude za mňa hradiť? A kto mi bude platiť nemocenskú? A ako to budem mať potom s materskou?? A porodné? Ináč trvalý pobyt mám na Slovensku a tu v ČR nemám vybavený ani prechodný. Budem velmi rada ak mi poradíte čo mám v takejto situácii robiť...

androna
29. led 2009

petulamt tak to si stejny pripad ako Imagy trochu vyssie..urcite mas narok na matersku v cechach.pretoze si v ochrannej zone 6mes.viac ti teda neporadim.podobny pripad tu este nebol a Imagy sa pokusi to zistit.

bibinka19
30. led 2009

ako najdem svoju otazku ja tu tomu nechapem

androna
31. led 2009

bibinka tvoja otazka je o kusok vyssie.a pod nou sa k nej vyjadrujeme ale napisala si malo info.tak odpoved nepozname.musis napisat viac info.

matilko
9. únor 2009

Ahojte!Vie niektorá z vás,ako je to teda s porodným?Či mi ho dajú na SR,keď tam mám trvalý pobyt,ale pracovala som v ČR.Či má vobec cenu skusit na SR zažiadat.Díky moc!

bertica.h
9. únor 2009

daju ti ho v ČR,Matilko

matilko
10. únor 2009

Bertica, takže na SR už teda nie??? Škoda ☹

lukin
10. únor 2009

matilko: Proč škoda? Já myslela, že u nás je větší než na SR 😕

bertica.h
11. únor 2009

matilko..spýtaj sa ešte niekoho iného,ale ja som na 90% presvedčená,že iba v Ćr máš nárok..tu si poistená,máš zamestnanie..na SR sa zvýšilo porodné,že?okolo 25tisíc? 😕 😕 😉 😉

wali
11. únor 2009

holky, myslite, ze sa to az tak zmenilo? pri prvom sme dostali porodne z SK, a podmienky sme mali rovnake ako ma matilko. stacilo, ze tam mam trvaly pobyt a mohla som si zaziadat bud na Sk alebo tu v CR. takze matilko, ja dufam, ze sa bude dat aj na SK!

androna
11. únor 2009

dievcata staci sa zacitat trosku vyssie a zistite ze do konca roka 2008 to este slovaci davali ale teraz uz nechcu.takze to asi zalezi na tom na koho narazite na urade.

bibinka
11. únor 2009

matilko- a kde chceš porodiť? ja som dostala pôrodné i z SK aj z ČR a to som rodila v SK,mám tu trvalý pobyt a pracujem v ČR. 😉

bibinka
11. únor 2009

všetko je o ľuďoch na tých úradoch-jednej dajú všetky príspevky a druhej pomaly ani jeden, na ktorý má nárok. 😕

susik77
11. únor 2009

ahojte baby, kt. mate trv. pobyt na sk. Neviete nahodou, ake su teraz platne doklady-pas, vodicak? Ja som nad tym minule rozmyslala, ci nahodou netreba vymenit...Ja mam obidva doklady z r. 2003 ked som sa vydavala.

wali
11. únor 2009

bibinka, tak to je sila, ze si dostala dva porodne, aj tu aj na SK! tak dufam, ze natrafim na milu pani na urade a budem rada, ak porodne vobec dostanem 😅
susik, asi platia dovtedy, ako mas uvedenu platnost na danych dokladoch. aspom dufam, tiez ma to uz dlho netrapilo 😔

bibinka
11. únor 2009

wali- ja som si pôrodné(17 600 kč,a v SK myslím 4500 sk) uplatňovala len na Alexandra, ale keby som vedela pri prvom, že mám na to nárok, tak by som si ho samoška nárokovala. Mne to povedala "moja pani" na úrade v Ostrave , ona sa naozaj veľmi dobre vyzná v tých zákonoch pre eu-pracovníkov.
ale neviem či sa po 1.1..2008 nezmenili podmienky na tie dávky, lebo Alex je narodený ešte v r.2007 a viem, že dosť takýchto "vymožeností pre cudzincov" stopli ☹

susuik77-a prečo ťa to trápi? 😅 ak máš trvalý pobyt na SK a vyprší ti platnosť pasu, dajú ti už nový s biometrickými znakmi,ale musíš si ho vybaviť v mieste trv.bydliska. Vodičák je na dobu neurčitú, nie?

bertica.h
11. únor 2009

baby tak teraz som z toho mierne v šoku..aj ja mám TP na SR v Čr prechodný,aj som tu tamestnaná..to si možem žiadať porodné kde chcem?? 😕 😕 😕

pri Viktroke ma to nenapadlo ani..narodila sa v r.2005..

nemáte nejaký link kde je o tom niečo popísané,prosím?

zuza80
11. únor 2009

bertica-link tu už dávala jeliska, našla som ti ho http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx... . ja som rodila minulý rok a porodné som dostala na sk,mám tam trvalý pobyt.záleží však na úradníčke,niektoré to odmietajú.prečítaj niečo z diskuzie je to toho viac,dost sa to tu preberalo.

ja sa chcem spýtat,ako to budem mat s danovým priznaním,ked som na materskej v čechách a som tu aj zamestnaná a trvalý pobyt je na sk. spraví mi ho zamestnávatel tu v čechách,či ho mám podat na sk?

bibinka
11. únor 2009

zuza- zavolaj si na personálne, v tomto týždni sa podávajú resp.podpisujú daňové priznania a daňové úľavy skoro vo všetkých podnikoch(myslím, že do 16.). Povedz, že si chceš uplatniť dane za minulý rok. Ak si už prešvihla termín, musíš zájsť na finančný úrad, tam ti dajú aktuálne tlačivo pre toto zdaňovacie obdobie(každý rok sú nové, lebo sa menia kolonky a pod.) Myslím,že na finančnom úrade si to môžeš podať osobne do 31.3.,ale to si radšej zisti. A takisto si od nej vyžiadaj potvrdenie o tvojich príjmoch (za rok 2008) -to dáš manželovi do práce,on si to dá svojej personalistke a na teba mu vrátia nejaké peniaze(je to dosť veľká čiastka). Takže si navzájom môžete uplatniť vrátenie nejakých peňazí.

Ja som tiež zamestnaná v čr,TP mám na SK, som na RD- a za rok 2008 som mala ešte materskú a nejakú dovolenku, takže mne vrátia za tie tri mesiace cca 2000 kč.čo je slušná čiastka.

Minulý roki som neskoro volala na personálne, ale šla som potom v čr osobne na finančák a tam som vypísala tlačivo,hneď mi to tam aj skontrolovali-sedí tam pani, ktorá na požiadanie kontroluje či je tlačivo správne vyplnené(to u nás na SK nehrozí) a prišlo mi myslím cez 1500 kč.

susik77
12. únor 2009

sory, blbo som to napisala-trv./ pobyt mam v cr 😎 teraz som pozerala, ze v cr sa menia tusim pasy, tak ma napadlo, ci si nemusim uz aj ja vymenit na sk, platny by mal byt do r. 2013, ale co ked ich nahodou napadlo, ze daju povinnu vymenu vsetkym 😖

bibinka
12. únor 2009

susik- a nechceš si požiadať o občianstvo? lebo mojej kamoške nechceli vymeniť pas na Slovensku kvôli jej trvalému pobytu v ČR, tak jej dali len takú "doložku" a keď získala české občianstvo, tak si dala urobiť už český pas.
Pokiaľ to nenáhli, nechaj to do roku 2013.

susik77
12. únor 2009

bibinka: ja si mozem najskor poziadat v r. 2010-totiz trv.pobyt mam od r. 2005. Ozaj, neviete, ako je to s detmi? (obidvaja sme Slovaci s trv. pobytom v CR) Ked uz jeden z nas bude mat obcianstvo, mozme automat. poziadat o obcianstvo pre deti? A to budeme musiet zaplatit pre celu rodinu-pre kazdeho tych 20 tis. al. kolko to bolo, aby sme sa zbavili sloven. obcianstva???
Inak, na sloven. pas mam narok ak mam obcianstvo, myslim, ze podla zakona musia predlzit, ale myslim ze sa o to ziada na sloven. ambasade v CR.

bibinka
12. únor 2009

aha, to som nevedela, že sa platí 20tis. ,kamoške to odpustili, ebo ona tam žije od 94. A deti(teda jedno🙂) majú slovenské obč.? nieje to automatické pri narodení, že môže mať aj dvojité pokiaľ sú rodičia slováci?

susik77
12. únor 2009

bibi: teraz som zistila, ze ak sa chces zbavit slovenskeho a chces ceske, plati sa len 16.5 eura 🙂
dvojite mozu mat len ti, co zili v CR uz za federacie, myslim.
ale mm sa nevie rozhodnut, ci sa nahodou za nej. 15 rokov nevratime na SR a znovu by sme muserli cakat na obcianstvo...

bibinka
13. únor 2009

ahá, no to je blbé, keďže človek nevie ako sa všetko vyvinie v budúcnosti? 😒 tak to nechaj tak, veď uvidíš čo prinesie doba....