Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

evaviki
22. pro 2011

@patrisa22 ak budes rodit v CR, tak nebude ziadny problem.. da sa trvaly pobyt po priatelovi a hotovo.. nemusite sa brat..

barky
28. pro 2011

@patrisa22 jedine co musíš je až pujdete pro rodni list tak to říct. My jsme na to zapomeli a mladej byl hlášenej bydlištem na matrice. nenapsali ho ani moji adresu a ani manžela. 🙂

jarninka
1. led 2012

Ahojte!!!
Prosím o radu, jsem česka manžela mam slovaka,Budu rodit v květnu v cesku pvní dítě, Nyní jsem na rizikovém. On ma trvalý pobyt na slovensku a v česku mi porodne zamítnou kvůli zákonu o životním minimu. Mame sanci ho dostat na slovensku a co k tomu budem potrebovat. Pokud ne jaké podmínky bychom museli splnovat pro získání tohoto příspěvku
Děkuji mockrát za jakoukoliv radu.

zmrzlinka
2. led 2012

Ahoj baby!Potrebujem k vyplacaniu materskej a potom rodicaku v CR ceske rodne cislo?Mam tu prechodny pobyt a som zamestnana.Teraz som v 14 tyzdni .Dakujem za rady.

barky
4. led 2012

@jarninka když se nepletu tak porodne se vypláci na trvaly pobyt matky. jinak kouknete sem http://www.upsvar.sk

barky
4. led 2012

@zmrzlinka predpokladám že tu i pracuješ tak rodne číslo ti pridelili. A matersku vyplaca zamestnavatel a rodičák štát. a tam všade uvadzaš to čo ti pridelili češi - teda ak si si nazažiadala o pridelenie svojho rodneho čísla zo slovenska potom udávaš to slovenské a v podstate ine už ani nemáš

eustoma
4. led 2012

@jarninka jediny mozny sposob, ktory ma napada je si zariadit trvaly pobyt na slovensku. to bude len formalita. kazdopadne by sa do dalo zariadit aj na prechodny pobyt na slovesnku, ale to bude zlozitejsie papierovanie. v tomto pripade ak chcete porodne zo slovenska, tak jednoznacne si zriadit trvaly pobyt tam.

zmrzlinka
4. led 2012

@barky pracujem tu od augusta 2010 a mam tu prechodny pobyt a mam iba slovenske rodne cislo.Ceske mi nepridelili.Ani som o to neziadala.Bude lepsie ak si o neho zaziadam?Ale je to jedno?

barky
4. led 2012

@zmrzlinka ako nepridelili? ja ked som sem prišla tak mi VZP dala r.č. za lomítkom to bolo niečo zo 40. Alebo máš inu poistovnu?

zmrzlinka
4. led 2012

aha ja som myslela,ze to je brane ako cislo poistenca .....tak to potom mam 🙂 Ja ho mam zmenene aj pred lomitkom.Tak potom je to v pohode.... 😀

barky
5. led 2012

@zmrzlinka vlastne i pred lomitkom myslím že tam bolo nejakých +50, alebo tak. 🙂

zmrzlinka
5. led 2012

@barky tak dakujem a prajem vela,vela,vela zdravicka 🙂

adelii
7. led 2012

Ahojte,som Slovenka,pracujem na SVK,no v CR byvam s manzelom.Ak budem chciet rodit v CR,musim si platit porod? Dakujem za radu

evaviki
7. led 2012

@barky
@zmrzlinka
Ceske rodne cislo vam len tak nepridelia.. to sa dava tusim az ked ziadas o obcianstvo a vtedy je potrebne overit si, ci niekto v CR nema rovnake.. ak nie, ostane ti tvoje.. To o com sa bavite (predpokladam) je cislo poistenca.. o ti pridelia ine ako mas r.c... take ako je r.c. by ti mohli nechat iba v pripade, ze si overis, ci niekto nema rovnake. ak nema, tak by s tym nemal byt problem..

barky
8. led 2012

@evaviki ano bavili sme sa o čísle poistenca, ale tu všade mu i tak hovoria rodne číslo 🙂 a ja som si o svoje slovenske rodne číslo zažiadala ked mi dali trvalý pobyt a po overení mi ho v pohode dali. Takže si myslím že nieje viazane na občianstvo. 🙂

evaviki
8. led 2012

@barky a kde ti ho uviedli? ja teda v prech. pobyte mam svoje rc, to je normalne, opisuju ho..

barky
8. led 2012

@evaviki no v prechodnom som mala to čo na slovensku i v občianke, ale na kartičke poistenca bolo to čo my dali oni a všade kde som bola( nemocnica, banka...) chceli to česke takže som sa preukazovala kartičkou poistenca a preto som zmenila poistovnu a zažiadala o to čo mi dali pri narodení a teraz je už klud a nikde nieje chaos 🙂

evaviki
8. led 2012

@barky tak ale to nemas pridelene ceske rodne cislo.. len mas cislo poistenca rovnake ako rodne.. po mne teda vzdy chceli cislo poistenca u lekara a vsade inde rodne, aj ked je slovenske..

evaviki
8. led 2012

@barky teda myslim, ze nemas pridelene rc na zaklade obcianstva.. inak mas pravdu 😀DDD som sa zle vyjadrila, prepac... jj, je to super, mala by som si to zmenit aj ja.. prosim ta, kde si ziadala o overenie rc?

barky
8. led 2012

@evaviki ono asi zaleži kto čo chce, lebo v banke chceli číslo poistenca a potom tam bol niekto iny a chce rodne no chaos. Ja som si zažiadala na poistovni o preverenie či je to moje volne a za týžden mi volali že je a mám si prist pre novu kartičku poistenca. a potom už bol klud 🙂

eustoma
8. led 2012

@adelii nemusela by si. v SR poistovni si vybavs formular, tusim cislo 106 (cislo si neso ista), ze njazdis za manzelo castejsie. nasledne s tym formularom si zajdes do poistovne v cr. a mas vybavene poistenie a porod je v tom.

adelii
8. led 2012

@eustoma dakujem,super 🙂

stanushqa85
8. led 2012

zdravim, chcela by som poradit, od januara sa vraj da zmenit vyska RP, podla toho ako chcete. My by sme ho chceli zmenit, len ja som na SR a manzel pracuje v CRmoze to on vybavit akoze v mojom mene?on nema prechpobyt a mojmu skoncila platnost, urobia nam to aj tak?dakujem

teufelchen
9. led 2012

😉 ahoj babenky...chcem sa opytat..je tu nejaka tak, co teraz poslednu dobu žiadala o porodne na Slovensku, ale zije v CR...a rodila tiez v CR...no trvalý pobyt aj obcianstvo ma stale slovenské????Bola som si pre papiere..ale koza mi nic nevedela povedat...viem len, ze potrebujem potvrdenie ze mala sa dozila 28 dni..a ze som navstevovala gynekologa.Ale je tam kolonka o tom, ze by som mala posledny rok byt zamestnana na Sk a platit si tam poistenie...????Daju mi to aj bez toho???alebo nie???Nie som si ista, ci tieto kolonky tam boli az 3 roky dozadu...ked som ziadala porodne na prve dieta..to mi vyplatili...

eustoma
9. led 2012

@teufelchen ja so ziadala v roku 2011 v septembri.
ta kolnka je pre cudzincov. ty ju nevyplnujes. potrebujes iba tie dve potvrdenia ako si pisala a kopie nejakych veci (rodny list, svoje doklady, tusim aj manzelove chceli.)

teufelchen
9. led 2012

super:o)....tak to si ma potešila 😀

barky
9. led 2012

prosím vás a je treba i nejaký špeciálny formulár? myslím nejaké E k tomu porodnemu, alebo iba tie potvrdenia?

eustoma
9. led 2012

formulare si stiahnes na strankach. aj na tie potvrdenia musis mat ich formular.

bajka1
9. led 2012

@teufelchen
@eustoma Ahojte, mozem sa spytat, manzelov mate Cechov, ci Slovakov? Pretoze aj ja planujem si zaziadat o porodne na SK, kedze ho nedostanem tu v CR a manzel je cech. Len som sa este docitala, ze potrebujem papier o tom, ze mi porodne odmietli dat v CR? Oplati sa mi o to ziadat aj v CR? Kedze je potrebne to zamietnutie, ci nie je?
Dakujem...

eustoma
9. led 2012

@bajka1 potvrdenie o tom ze si nedostala v cr nepotrebujes. proste na urade povies ze tu nic take nedavaju.
manzela mam cechoslovaka (dvojite obcianstvo)