• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Vyplácí se PPM až od 6. týdne před porodem?

4. dubna 2012 
Holky, když nastoupím na mateřskou 8 týdnů před porodem, tak mám hned nárok na PPM nebo se PPM vyplácí až od 6. týdne před porodem???? Řešila jsem, jestli můžu po neschopence přejít na mateřskou už 8 týdnů před TP a tohle mi napsali v jedné internetové poradně:

"Podle právní úpravy platné od 1.1.2009 nastává nástup na PPM dnem, který určíte v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud tento den v tomto období neurčíte, začíná se podpůrčí doba počítat od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu ( § 34 odst. 1 zákona o nemoc. poj.). Podpůrčí doba je 28 týdnů (37 týdnů při porodu dvou a více dětí), které se budou počítat od počátku 6. týdne, kdy se také stanoví výše dávky. PPM bude vyplácena od skutečného data nástupu, ale PPM může být vyplácena mezi 6. a 8. týdnem, tedy mi vychází, pokud byste chtěla nastoupit dříve, budete ji mít neplacenou..."

Tu poslední větu fakt nechápu, zaplatí mi ty dva týdny nebo nezaplatí? Původně jsem chtěla nastoupit na mateřskou 7.týden před TP a před tím si vybrat ještě dovču, ale tu si nakonec nechám až po mateřské a teď bych chtěla ukončit nemocenskou a jít na mateřskou od 8.týdne před TP, když to letos ještě dobře platí:slight_smile:

Jak to teda je????
16. říj 2009 v 11:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Teď mě napadlo, jestli mě nějak špatně nepochopili...jakože chci nastoupit ještě dřív než těch 8 týdnů...
16. říj 2009 v 11:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
Na mateřskou můžeš nastoupit 6 až 8 týdnů před porodem. Je jedno v jaký den z těchto dvou týdnů. Klidně třeba 7 týdnů před (prostě musíš nastoupit někdy v těchto dvou týdnech) Nastoupit dřív než 8 týdnů před porodem nelze. To můžeš být maximálně na neschopence. Nejdýl můžeš nastoupit 6 týdnů před porodem.
Platit ti budou mateřskou od toho dne nástupu. Takže pokud nastoupíš 8 týdnů před porodem, tak ti jí budou platit od toho dne.

Pokud jsi na nemocenské, tak nastup těch 8 týdnů před porodem - je to letos lépe placené. Já například budu chodit do práce až do dne nástupu na mateřskou, takže já nastoupím 6 týdnů před porodem, protože nejlepší peníze jsou, když chodíš do práce.
16. říj 2009 ve 13:19  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
já přihodím zkušenost, byla jsem na neschopence už od 6tt, takže před nástupen na mateřskou už jsem brala skoro můj plat...proto mi přišlo zbytečné nastoupit už 8 týdnů před porodem, takhle jsem využila ještě ty 2 týdny dobře placené neschopnosti a pak přesně 6 týdnů před jsem nastoupila na mateřskou :wink:

ale jak to mají snižovat, ta asi je lepší nastoupit 8 týdnů...a s tím placením je to tak, jak píše klara
:wink:
16. říj 2009 v 17:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Diky, ja si to takhle taky myslim, ale potrebovala jsem to slyset jeste z jine strany :wink:
18. říj 2009 v 11:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
holky chtěla jsem se zeptat, když nastoupím na mateřskou teď v prosinci tak mám ještě normalní mateřskou a od příštího roku mi to sníží nebo mi to zůstáva??
27. říj 2009 v 18:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
27. říj 2009 v 19:09  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
tak to mi ani neříkej :zipper_mouth: člověk počítá s každou korunou....
27. říj 2009 ve 20:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahoj holky: nevíte, jak se počítá výše mateřské? a je stejně vysoká ať už jdu 8t nebo 6t před porodem? nepotřebuju to pro sebe, ale píšu jednu práci a nějak to nemůžu najít kolik kč teda žena dostává... :sweat_smile: díky
7. lis 2009 v 18:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
jj, měla by být stejná. Počítá se z hrubé mzdy v posledních 12 měsích. Známá ale měla loni v listopadu v práci velké premie, tak se jí hodilo, aby se jí ještě listopad počítal. Takže nastoupí už letos v listopadu (bude se jí počítat 11/08-10/09), i když může nastoupit až v prosinci. Prostě půjde raději 8 týdnů před porodem, kdy jí to prémie zvednou, než 6 týdnů před porodem (to už by se jí započítával 12/08-11/09), kdy by se jí do toho premie už nezapočítali. Takže u ní ta mateřská stejná není. Ale to je jen vyjímka, že zrovna se jí to hodí. Málo kdo má zrovna v tom období premie.
Jinak do teď to bylo zhruba 70% hrubé mzdy, od nového roku to myslím bude zhruba 60% hrubé mzdy.
7. lis 2009 v 18:38  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
Kláro: moc děkuju - to je přesně to, co jsem potřebovala vědět - ještě jednou díky ;-D
8. lis 2009 ve 13:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dnes jsem byla u doktora a ptala jsem se sestřičky od kdy se dává mateřská jestli od 8 týdnů nebo 6-ti.... tak prý už jen od 6-ti týdnů před porodem :frowning2: prý je to nové, zdá se mi to nějaké divné, nevíte o tom něco?????
11. lis 2009 v 19:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
mariekaterina: co žééééééééééééééé....jakto že to nejde? O tom jsem teda neslyšela. Já plánuju jít 8 týdnů před a tohle by mi teda pokazilo plány.
12. lis 2009 v 07:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
holky, zavolejte si na ČSSZ a zeptejte se tam... já jsem na neschopence a sestry mi tvrdily, že musím nastoupit 8 týdnů před porodem.... já byhc tak kvůli dvou dnům nesplnila podmínky pro PPM, takže i s nimi jsme se domluvila/jsou hodné/, ale měla jsem to podložené právě informací ze sociálky- kontrolovala jsme si s paní, co dělá PPM, jestli mám všechny doklady v cajku a ta mi řekla, že mám přijít těch 6 týdnů před porodem.
V pravidlech ČSSZ je to stále uvedené, že máš nárto si den nástupu zvolit mezi 8-6 týdnem...
12. lis 2009 v 08:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
opravdu je to nějaké divné...už si začínám myslet že když nedonesu setřičce nebo dok něco jako "uplatek" tak nemám šanci se s nimi vůbec domluvit :frowning2: každý si řekne co chce. Já taky počítám s 8 týdny ať mám aspoň za prosinec větší mateřskou, hodně by nám to finančně pomohlo, ale jak to vidím, tak hádat se se setrou nebude lehké :frowning2: a spíš to ani neumím :frowning2: :confounded:
12. lis 2009 v 09:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojte.. holky.. já jsem ted na pracáku, jsem v ochranné lhůtě 180dní od konce pracovního poměru, takže musím nastoupit na mateřskou do konce prosince, když si vypočtu 6týdnů od data porodu - tj. 7.2.2010 - tak bych měla nastoupit na mateřskou 27.12.2009, takže tak tak :slight_smile: No a teda když jsem na tom pracáku, tak já si vlastně nemůžu vyřídit ten dřívější nástup - těch 8týdnů před, že?A nebo jo??A tu žádanku mi dá sestra nebo doktor?a kdy asi?teď jsem byla u doktora a zapomněla jsem se na to zeptat.. a na další kontrolu jdu 8.prosince..
12. lis 2009 v 10:04  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
zelvatko: já mám datum porodu 12.2. a doktorka mi vypočítala že 6- týdnu před nastupuju na mateřskou 31.12.(takže asi chápete proč chci už 8 týdnů před, chodím totiž ještě do práce).takže to máš vypočítaný dobře. Podle mě ale 8 týdnů na mateřskou nastoupit jde

8 týdnů před můžeš
6 týdnů před musíš

teda podle mě a co jsem tak slyšela
12. lis 2009 v 11:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
No já jsem právě někde četla, že když jdu na PPM z pracáku, tak můžu nastoupit jen 6týdnů před porodem.. teď to právěže nemůžu nikde najít.. tak se ptám, jestli je to fakt nebo nee..
Jo a ještě.. ponesu ten papír k bývalému zaměstnavateli nebo jen na ČSSZ?

rennca: jj, vypočítané to mám dobře.. vypadá, že sme si to dobře naplánovali :slight_smile:
12. lis 2009 v 11:43  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
zelvatko: já bych řekla že na ČSSZ. bývalí zaměstnavatel už stím nemá nic společného...teda myslím :sweat_smile:

jj krásně jsme si to naplánovaly...já nástup 31.12...nedokážu si představit že bych ještě trávila vánoce v práci a 23.12 se hrnula do práce..tak doufám že to bude možné jít 8 týdnu před
12. lis 2009 ve 12:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
zelvatko: jo a ještě..vyplněnou žádost ti dá doktorka..ta určí přesné datum nástupu na mateřskoul.já k ní jdu příští týden tak se chci taky na to zeptat
12. lis 2009 ve 12:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
zelavatko, já mylsím, že je jedno odkud na mateřskou nastupuješ, v pravidlech ČSSz je, že se nastupuje mezi 8-6 týdnem (zvolíš si po dohodě s gynekologem, vlastním uvážení apod....) radím vám zavolejte si na vaši pobočku ČSSZ a zeptejte se tam, pak budete mít argument, až vás budou třeba nutit do něčeho pro vás nevýhodného.
12. lis 2009 v 15:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
Zrovna včera mi sestra vypisovala papír o nástupu na mateřskou. Říkala, že můu jít buď 8 týdnů před porodem, nebo 6 týdnů (v jednom z těchto dvou dnů). Takže 8 týdnů před porodem lze jít. Já si myslela, že je možné nastoupit kdykoli mezi 8-6 týdny před porodem, ale prý ne. Jsou jen dva možné datumy nástupu. Ten 8 a ten 6 týdnů před porodem.
13. lis 2009 v 09:02  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
když jsem si spočítala nástup na mateřskou 8 týdnu před tak mi to vyšlo na 17.12 (čtvrtek)
Myslíte že doktorka to může posunout o 3 dny?Aby to vyšlo na pondělí.
13. lis 2009 v 11:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
klara.t: nástup je možný KDYKOLIV v rozmezí 6 - 8 týdnů, to že to některé sestřičky a doktorky neví, je druhá věc... a přesný nástup určuješ ty, nikoliv doktorka, ta určuje pouze TP

rennca: jako na 14.12. ? to by musela posunout předpokládaný termín porodu a to záleží na tom, jestli se nebude bát - i když nevím čeho, stejně to nikdy není úplně přesné
13. lis 2009 ve 12:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
j.a.n.i: jo jo na 14.12. jedná se o 3 dny a taky myslím že by to nemělo vadit..no zeptám se ji a uvidíme :slight_smile:
13. lis 2009 ve 13:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
J.a.n.i.: já si to také tak myslela, ale ona mě vyvedla z omylu. Prý jí dokonce posílali odněkud dopis, aby se naučila určovat termín nástupu na mateřskou, protože ona to tak dřív taky dělala. No kdo se v tom má vyznat.
13. lis 2009 ve 14:28  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
rennca: driv nez presne 8 tydnu pred TP jit na materskou nemuzes, nezplatili by ti to... Na to me upozornovala moje znama ucetni...
A nastoupit se muze kdykoliv v rozmezi mezi 8-6 tydny pred TP, to mi zas rekli primo na socialce...
13. lis 2009 v 17:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
Je pravda, že nástup si určujete vy sami a to dle předpokládaného datumu porodu, který určí lékař. Nastoupit můžete kdykoliv v rozmezí 6 až 8 týdnů. Vzhledem k přepočtu výše PPM od roku 2010 bych se přikláněla k nástupu 8 týdnů předem.....
14. lis 2009 v 10:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
Už konečně jsem si našla meil na paní co mě bude mít ohledně výplaty PPM na starosti, tak jí v pondělí napíšu a dám vám vědět :slight_smile: ..jestli můžeme nastoupit, kdy chceme v rozmezí těch 8-6 týdnů..

Mě je v celku jedno, kdy na PPM nastoupím.. protože můj průměr a z toho 70% je málo, takže já budu žádat o dorovnání do rodičovského příspěvku..jen mě těší, že mi to pěkně vyšlo, protože v prosinci dostanu poslední podporu a pak bych jinak musela čekat až do porodu..tak budu mít akorát víc pěněz než dostávám teď..
14. lis 2009 ve 13:44  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
holky, když jste na neschopence tak nastupujete až 6 týdnů před termínem, takhle je to v zákoně, dřív nastoupit nemůžete, ty co jsou normálně v práci, tak si mohou vybrat, kdy chtějí nastoupit
23. lis 2009 v 15:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky,
můžu se vás zeptat? Nástup na mateřskou se počítá podle jakého termínu porodu, dle poslední menstruace, podle ultrazvuku nebo něco mezi? Děkuji
23. lis 2009 v 17:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek