Paragrafy
tygrous
16. říj 2009

Vyplácí se PPM až od 6. týdne před porodem?

Holky, když nastoupím na mateřskou 8 týdnů před porodem, tak mám hned nárok na PPM nebo se PPM vyplácí až od 6. týdne před porodem???? Řešila jsem, jestli můžu po neschopence přejít na mateřskou už 8 týdnů před TP a tohle mi napsali v jedné internetové poradně:

"Podle právní úpravy platné od 1.1.2009 nastává nástup na PPM dnem, který určíte v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud tento den v tomto období neurčíte, začíná se podpůrčí doba počítat od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu ( § 34 odst. 1 zákona o nemoc. poj.). Podpůrčí doba je 28 týdnů (37 týdnů při porodu dvou a více dětí), které se budou počítat od počátku 6. týdne, kdy se také stanoví výše dávky. PPM bude vyplácena od skutečného data nástupu, ale PPM může být vyplácena mezi 6. a 8. týdnem, tedy mi vychází, pokud byste chtěla nastoupit dříve, budete ji mít neplacenou..."

Tu poslední větu fakt nechápu, zaplatí mi ty dva týdny nebo nezaplatí? Původně jsem chtěla nastoupit na mateřskou 7.týden před TP a před tím si vybrat ještě dovču, ale tu si nakonec nechám až po mateřské a teď bych chtěla ukončit nemocenskou a jít na mateřskou od 8.týdne před TP, když to letos ještě dobře platí🙂

Jak to teda je????
j.a.n.i
23. lis 2009
andy82: v jakém zákoně to prosím je? nikde jsem to nenašla, díky moc.
mado1
23. lis 2009
andy82:
já jsem v zákoně o nemocenském pojištění takovou informaci také nenašla. Důvody pro ukončení neschopenky přece mohou nastat i 8 týdnů před porodem.
tygrousautor
24. lis 2009
andy: v zakone neni, ze z neschopenky musis jit 6 tydnu pred TP. Moje znama ucetni mi to zjistovala na jejich socialce a ja se pak spojila i se svou socialkou a na obou rekli, ze muzu nastoupit z neschopenky, kdykoliv v obdobi mezi 8-6 tydny pred TP. Takze jsem nastoupila 8 tydnu pred porodem a materska za rijen mi uz prisla v poradku, takze to je urcite ok 😉

pampelka: Ja mam v prukazce jen jeden termin porodu (podle posledni MS), takze ti neporadim😞
andy82
24. lis 2009
holky já to taky nenašla, asi to tam bylo dřív nebo já nevím,
jiank termín se bere podle toho, co je napsáno v průkazce
jijitka
24. lis 2009
holky - prosím o radu, já už v těch průměrech, náhradách atd. mám totální chaos 🙂
Jaké příjmy se započítávají do průměru pro výpočet mateřské? Jsem totiž na neschopence už od června (rizikovka), takže teď nevím, jestli se započítávají odpracované měsíce nebo se do toho nějak motá i ta neschopenka?
rennca
24. lis 2009
pampelka.pam: termín nástup na MD se počítá podle termínu porodu a ten se počítá podle poslední MS...je to pouze orientační protože nikdy nevíš kdy se mimi narodí ale i přes to se to počítá podle toho.já mám třeba termín porodu 12.2.2010 podle poslední MS 8.5.2009) a mateřskou mi vypočetli 6 týdnu před na 31.12.2009 a 8 týdnu před na 17.12.2009
j.a.n.i
24. lis 2009
jijitka: počítá se příjem za posledních 12 měsíců, nepočítá se do toho neschopenka, zjednodušeně řečeno, sečtou se všechny příjmy z práce a vydělí počtem dní
tygrousautor
24. lis 2009
jani to píše správně, ale jen pro upřesnění: sečte se příjem za posledních 12 měsíců a vydělí se počtem odpracovaných dní (tj.odečtou se dny na neschopence). Výšku PPM neschopenka neovlivní, to jsem si driv taky zjistovala😉
jijitka
24. lis 2009
Jani a Tygrous - díky 🙂
Takže chápu to dobře, že pokud na mat. nastupuju v prosinci 09, do průměru se započítávají příjmy od 12/08 do 12/09 s tím, že 07/09 - 12/09 jsem měla příjem 0 (neschopenka).
A nebo se počítá průměr z 12 odpracovaných měsíců před nástupem na neschopenku - tedy 06/08 - 06/09 ??

Omlouvám se za přihlouplý dotaz, ale už se v tom všem fakt ztrácím. A to jsem kdysi - hooodně dávno - dělala
účetní 🙂
tygrousautor
25. lis 2009
jijitka: podle me je to za 12/08 - 11/09 Ale tohle vsechno by ti mela rict vase ucetni😉 I kdyz napr.nase ucetni obcas vi prd, takze je lepsi to vedet od jinud😉 Ja si to zkousela sama spocitat podle vyplatnich pasek a tabulek na netu a trefila jsem se temer presne😉
j.a.n.i
25. lis 2009
jojo, jak píše tygrous 12/08 - 11/09 s tím že sečteš hrubé příjmy ze všech pásek a vydělíš to 212
jijitka
25. lis 2009
Díky holky, jdu počítat 😉
pavlici
26. lis 2009
Ahoj,
mě doktor nevyplnil datum nástupu na MD - chci 6 týdnů předem, že si to prý spočítají sami na sociálce.
Setkali jste se s tím už někdy? mě to přijde strašně divný.
j.a.n.i
27. lis 2009
Já mam pocit, že jí ani doktor správně vyplňovat nemá, on určí jen termín porodu a datum by sis měla vyplnit ty.
gucci
27. lis 2009
mě taky dr. nevypisovala datum nástupu na mateřskou, jen mi na papírek napsala kdy můžu nastoupit nejdřív a kdy nejpozději
tygrousautor
27. lis 2009
Tak schválně teď koukám na ten papír Žádost o PPM (ofotila jsem si ho pro sebe pro jistotu, než jsem ho dala na sociálku). Dr. mi tam vyplnil datum pravděpodobného porodu a vyplnil mi i den nástupu na PPM, i když to je v kolonce "vyplní pojištěnka". Zbytek jsem si vyplnila sama (zaměstnavatel, č.účtu). S Dr. jsem byla dohodnutá, že chci jít 8 týdnů před TP.
mariekaterina
28. lis 2009
já jsem na nemocenské, a domlouvala jsem se s dok na nastupu 8 týdnů před termínem....a říkal že je to jen na mě kdy budu chtít na mateřskou (8 nebo 6týdnů) tak jsem ráda že půjdu už 9.12. aspoň dostanu víc penízků když příští rok to zkruhnou :-| ]-(
pavlici
30. lis 2009
Ahoj, tak jsem z toho asi jelen / jak se pocita datum nastupu na materskou? Chci jit 6 tydnu predem, termin od doktora mam na 29.1.2010, coz je patek, 6 tydnu predem je patek 18.12. - to uz je datum, kdy jsem na materske, nebo to muzu mit az od soboty?
tygrousautor
1. pro 2009
pavlici: na materskou nastoupis v patek 18.12. Ja mam termin utery 22.12. a nastoupila jsem utery 27.10. 😉
pavlici
1. pro 2009
Diky moc....🙂
jijitka
1. pro 2009
Tak, že by zase s výší mateřské bylo všechno jinak - zprávy před chvílí 😉
j.a.n.i
2. pro 2009
Dokud to nebude schválené a podepsané prezidentem, tak si odmítám dělat naděje... ale potěšilo by to, to snížení mi přijde hodně sprosté.
pavlici
3. pro 2009
Ahoj, jeste jedna otazka k nastupu na materskou: Muzu nastoupit o den dele, nez mi uklada zakonna lhuta - tedy 6 tydnu predem? Podle me by to melo jit, akorat se mi o ten nevycerpany den neprodlouzi materska, je to tak?
tygrousautor
3. pro 2009
Pokud nastoupis pozdeji nez presne 6 tydnu pred TP, tak pak ti budou vyplacet PPM jen 22 tydnu po porodu, at porodis v jakemkoliv terminu. Kdybys ale nastoupila tech 6 tydnu a porodila treba driv, tak PPm se vyplaci celkem 28 tydnu, coz je vyhodnejsi... nevim jestli to pisu srozumitelne, kdyztak mrkni na odkaz:
http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-d...
pavlici
3. pro 2009
Díky za vysvětlení, špatně jsem to před tím pochopila.... takže už vím, kdy nastoupím, v práci mají holt smůlu.
j.a.n.i
4. pro 2009
tygrous: nevím to jistě, ale mám pocit, že se tohle ustanovení měnilo, že i pokud nastoupíš později, tak se počítá 28 týdnů od dne kdy si nastoupit správně měla, takže třeba pokud nastoupíš o týden později, tak by se mělo vyplácet 27 týdnů bez ohledu na to kdy se dítko fakt narodí...

Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává
a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, začíná podpůrčí doba od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,
tygrousautor
4. pro 2009
jani: aha, tak tohle jsem nevedela, ze se to menilo. Ja to cetla a pochopila z www.babyonline...jinak. Ale kazdopadne je lepsi nastoupit v tom rozmezi 6-8 tydnu, ne? Myslim kvuli penezum...budou mi je vyplacet celych 28 tydnu...
j.a.n.i
4. pro 2009
jo, to rozhodně, sice nemám ráda zneužívání systému, ale zase na druhou stranu si myslím, že by člověk neměl nechávat státu to, na co má nárok, koneckonců je to placeno i z jeho daní... takže bych taky nastoupila přesně a pokud by zaměstnavatel něco potřeboval dotáhnout, tak to v případě dobrých vztahů udělala i zadarmo... a očekávala vstřícné jednání po návratu z MD
bobinka3280
20. únor 2012
Ahoj muzu se zeptat? nastup na materskou mam narok od 22 unora odnesu papiry na urad a odkdy mi bude materska vyplacena dekuji za radu
iruzbarska
3. dub 2012
Ahojky maminky. Prosím o radu. O mesiac mam nastupit na matersku 6 týždnov pred porodem. Na kontrolu idem presne o mesiac čo bude vlastne už termin na materskej... Zaujima ma kedy obdržim podklady na zariadenie materskej od lekara... Nechcem nič zmeškat, nebo zariadovat pozde. Dakujem za radu....