Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

luj89
8. čer 2017

@normalnimatka To se mi nejak nezda... Nenapada me, co by na rozlozitelnych plinkach melo vadit. Ani google mi nic nenasel.

normalnimatka
8. čer 2017

@luj89 tak jsem i hledala hluboko v mejlech (ptala jsem se na to před x lety) a nemůžu to najít:( prostě tam šlo o to, že jakoby tomu procesu rozkladu to nějak údajně brání.

normalnimatka
8. čer 2017

@luj89
já jsem se ptala na jiný ekoporadně, ta ani nevim, jestli ještě existuje... ale něco jinýho jsem dotazovala a vyhledávla třeba tady http://www.veronica.cz/ekoporadna tak lze je oslovit🙂 pro mě ta otázka nebyla úplně aktuální, jedeme opravdu téměř výhradně na látkovkách..jinak bych asi hrotila, co je pro přírodu menší zlo🙂

normalnimatka
8. čer 2017

no nevím. nemám na to čas, narazila jsem jen na http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-na...
a jinak tady je článek, kde paní porovnává různý údajně eko jednorázovky, píše i informace od výrobce a tak
https://www.modrykonik.cz/blog/dzejnyy/article/jednorazove-eko-pleny-biodegradabilni-jednoraz/ tak můžete mrknout, holky🙂

normalnimatka
8. čer 2017

jinak tyhle jsou aspoň český http://www.monperi.cz/ a můžete si nechat poslat vzorek zdarma🙂

nikuskaaa05
11. čer 2017

Ahoj maminky,
chtěla bych poprosit nějakou zkušenou maminku, která by byla tak moc hodná, že mi mrkne na můj nákupní seznam a řekne mi, jestli jí to přijde logické nebo ne. Ráda bych prala obden a mám sušičku, to jen k vysvětlení počtu savých vrstev. Předem moc děkuji

slunea
11. čer 2017

@nikuskaaa05
Ahoj,
Kolik je těch čtvercovek?
Lux neznám, jakou mají gramáž ve srovnání s Kikko staré časy nebo Libštát extra? Budou dostatečně savé?
Co máš v plánu s těmi Petit Lulu savými jádry?

Jinak osobně bych sehnala i nějaké novorozenecké svrchňáčky, u nás využívané asi do 3 měsíců, ale jednovelikostní (obzvlášť Petit Lulu) byly ze začátku obrovské.
Bambusové vícevrstvé Anavy mám hodně ráda, doporučuju i velikost S. Využila jsem na novorozeně na kalhotkový sklad a teď v 11m je dávám narovno.

normalnimatka
11. čer 2017

@nikuskaaa05 jojo, je fakt, že úúúplně jednovelikostní kalhotky skoro neexistujou🙂 takže bych taky pořídila pár novorozeneckejch. pokud to nemáš ty anavy. a i kdyby jo, pořídila bych ideálně aspoň 3ks. ani to není kdovíjakej počet, když ti bude dítě kadit třeba 8x za den:D ale uvidíš. některý děti zas kaděj hrozně málo.

jinak si netroufám odhadovat.... ale takhle... je to samozřejmě tvoje věc, ale já bych hned takle ze začátku si netroufla koupit rovnou celou výbavu, a kór novou. zkusila bych si spíš třeba od někoho různý plenky a vůbec všecko pučit, něco koupit, ideálně už ojetý, a časem prostě uvidíš, co ti a děcku nejvíc vyhovuje. každej si najde svůj systém. podle mě je blbost do toho vrazit tisíce.
já bych třeba nekupovala plenky 70x70. mám šedesátky a pořád stačej. samozřejmě narovno, ale 70 by třeba byly zbytečně velký. když to chci prodloužit, tak to prostě přehnu tak, aby ta plína byla dlouhá. na zadku není potřeba mít tolik vrstev na čůrání, jako vepředu, stolici to zachytí a na zadku nemusí bejt tolik vrstev plen.
se sio nemám zkušenosti.

sovulka
12. čer 2017

Ja jsem si nakoupila po jednom kuse od vice znacek, az budu používat, vyberu co mi sedí. Hodně plenecek jsem si usila, takže pak podle toho, co bude chybět bud dokoupim, nebo dosiju.

normalnimatka
12. čer 2017

@sovulka aha🙂 tak to toho máš pravděpodobně až až🙂

sovulka
12. čer 2017

@normalnimatka ne od vsech značek 🙂 Jen něco 🙂

martiina_k
15. čer 2017

Holky v čem perete plenky? Chtěla jsem teď hodit do pračky první várku, přece jenom miminko se blíží a chtěla jsem mít aspoň ty novorozenecké vyprané a na letáku čtu, že je mám prát v tekutém prášku. Ten teda nemám. Mám prášek na dětské prádlo, ale není tekutý...

normalnimatka
15. čer 2017

@martiina_k to je asi jedno... já peru v pracím slizu;) úplně stačí na plenky, je nejšetrnější pro dítě, ekologickej, levnej, pračku to neničí... paráda. akorát časem to asi ´šedne, ale dá se ošetřit jednou za čas vybělením třeba perkarbonátem nebo tak.

kristynatita
15. čer 2017

@martiina_k v pracim gelu? To nevim, proc to pisou. Navic: praci gel na bile pradlo technologicky uz nemuze mit takove ucinky jako praci prasek. Ja peru ctvercovky vyhradne v pracim prasku...

martiina_k
15. čer 2017

@normalnimatka @kristynatita nejde mi ani tak o čtvercovky, jako o AIO nebo SIO, on se se mnou bude střídat na mateřské manžel, budem to mít tak napůl, tak jsem pořídila tyto, aby to měl co nejjednodušší na manipulaci. Prášek mám ekologický, ale není tekutý ☹ nerada bych si ty pleny zničila. Přece jenom nebyly nejlevnější.

normalnimatka
15. čer 2017

@martiina_k aha tak to chápu. ale podle mě třeba pracím slizem nic nezkazíš. to je prostě mejdlo a soda, to je úplně v pohodě. to nemá jak tu plenku zničit. v normálních pracích gelech a prášcích jsou různý jiný srajdy...tam bych se bála víc:D

kristynatita
15. čer 2017

Prací sliz je super, ale zanáši pracku, takze bych ho s nevim stridala...
jinak na pleny preferuju eko praci prasek na pleny, na oblecky praci gel.

martiina_k
15. čer 2017

OK, holky díky za "konzultaci" 🙂

slunea
16. čer 2017

@martiina_k Tak ze zvědavosti, kdo prosím doporučuje prát v gelu? Já ze začátku prala v gelu, pak jsem vyzkoušela prášek a už u něj zůstala, s gelem mi na plenkách zůstávaly fleky od hovínek, s práškem ne... Někde jsem četla, že by se gely a prášky měly střídat a taky, že není dobré používat sliz a směs mýdla se sodou, protože plenky zanáší a ničí.

eviicka
16. čer 2017

Já peru malému v gelu (fleky od hovinek byly, ale jak ty pliny pořád točím a malý už nekadí tak často, tak všechny zmizely). Gel mi přijde šetrnější k životnímu prostředí (ale jedu pocitově). Dospělým peru v prášku, ale jen proto, že jsme ho dostali.

sovulka
17. čer 2017

@kristynatita taky jsem slysela, ze sliz zanasi pracku

martiina_k
21. čer 2017

@slunea přesně ti to neřeknu, četla jsem to na jedněch pokynech k praní, co jsem dostala s plenkama. Nakupovala jsem u hodně značek, tak nevím, u kterých to bylo. Ke všem ty pokyny nebyly.

aklin
21. čer 2017

@sovulka je to pravda. I nastrouhane mydlo pridane k prasku na prani zanese pracku. Mam sve zkusenosti. Kdyz chci prat ekologicky kupuji jelena prasek s nebo jsou i ekologicke praci prostredky, ale stoji moc penez.

zorkazornicka
30. čer 2017

Krasny dnik, maminky. Rozhodla som sa napisat prispevok, pretoze som sa tak nejak stratila v tom kvante informacii 🙂

Stale sa rozhodujeme, co kupit nasemu drobatku. Jedine, v com mame ako tak jasno je, ze na uplneho prcka pouzijeme klasicke cc a na to svrchnacky PUL, vlnacky su nam tiez sympaticke 🙂 Dovypchavame separackami.

No, a teraz prichadzaju na rad nejasnosti:

1. - Vyplnuju sa este niecim KALHOTKOVE PLIENKY (separacku nepocitam)? Ak ano, cim. Pri tomto type je vzdy nutne pouzit svrchnacky. Rozumiem tomu spravne?

2.- Pri KAPSOVYCH PLIENKACH vkladam do kapsy savu vlozku. Co sa pouziva ako sava vlozka? Iba vkladacia plienka alebo su aj ine alternativy? Ked vyplnim tu kapsu, tak to tym konci? Ci este sa nieco dava pod kapsovku? Pouzivaju sa na vrch este svrchnacky?

3.- Je rozumne zaobstarat si len JEDNOVELIKOSTNE PLENY na cele obdobie?

Zatial by to bolo vsetko z mojej strany. Budem rada za akukolvek reakciu. Dakujem 😉

kristynatita
30. čer 2017

@zorkazornicka
Dobry den 🙂

1.pokud potrebujete vyssi savost, tak vlozite vkladacku (nejmene sava: bavlna, nejvice: bambus)
2.mate na mysli AIO kapsovku? pokud ano, all in one pleny uz svrchni nepromokavou vrstvu maji, takze svrchnaky netreba. vetsinou svoje vkladacky uz v oné kapse maji, ale pokud vam po vyzkouseni opet bude savost pripadat nedostacujici, pridejte dalsi vkladacku do kapsy. doporucuji kapsovku aio bamboolik s vnitrim jadrem fleece, skvele separuje
3.ekonomicke to je, ale pleny koupene na aktualni velikost ditete vice sedi. jednovelikostni/rostouci pleny delaji vetsi balik na zadecku, coz jeste pri vetsim vycpani nemusi byt uplne ok skrz hybnost a rovnost pod zady.... chce to vyzkouset

Radim se nepredzasobovat. koupit par znacek, ruzne systemy (ctvercovky, aio, kapsovky, bamboolik vnitrni jadra, vicevrstve pleny, chobotovou plenu,...) a pak dokoupit, co sedi a vyhovuje 🙂

zorkazornicka
30. čer 2017

Ahaaa, cize kapsovka je vlastne AIO? Az teraz mi to doplo :D dakujem. Prosim, poopravte ma, ak sa mylim.

kristynatita
30. čer 2017

@zorkazornicka ano ano, kapsovka je aio. mozna se Vam to spletlo s kalhotkovkou ;)
Opravdu to s vybavickou moc neprehanet, stejne potom neco rozprodate a koupíte to, co Vam sedi nejvic ;)
hodne zdaru preji 🙂

sovulka
1. črc 2017

Holky, jak perete plenky? Ja je mam dost flekate po prani od stolice...separacky pouzivam, ale zlute barvivo prosakne. Na flek po stolici nastrikam tekute zlucove mydlo, hodim do kybliku. Az je plny kyblik cca ty 3dny,tak peru na 50 + přidávám máchání. Fleky zůstávají..... Přemýšlím jestli kazdou plenu jeste celou namocit, nez dam do kýble.......

k1k1k
1. črc 2017

@sovulka já prala v tekutém žlučovém gelu na střídačku s Persilem sensitive(s tím míň, jen když došel gel, měla jsem ho spíš na oblečky), a dáváte do kyblíku s vodou nebo na sucho ? já dávala do kyblíku s vodou a troškou žluč. gelu, aby byly pleny ponořené a prala co druhý den(na 40), problém nebyl ani jednou 🙂

sovulka
1. črc 2017

@k1k1k davam do kybliku na sucho...