Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

angetha
14. říj 2011

@romcovaklarka A to máš tu kapsovku novou nebo použitou?

romcovaklarka
14. říj 2011

@angetha Použitou ☹ Asi se s tím nedá nic dělat, co?

angetha
14. říj 2011

@romcovaklarka No může být špatný ten PUL, už kdysi mi holky říkaly, že často tyhle provlhávají...tak nevím co s tím...víc vycpat?

romcovaklarka
14. říj 2011

@angetha No asi ji přivycpu a budu dávat jen ve dne - na kratší dobu... myslela jsem, že ji budu mít na noc, ale asi ne, no. Šetřím, ale občas se netrefím 😅

florentina
15. říj 2011

@romcovaklarka no ono je to u těch použitých AIO vždy trochu jako sázka do loterie, bohužel. Proto je lepší kupovat použité jen kapsovky, vv atd. A u PUL svrchňáčků a AIO jen v případě, že jsou málo použité /takže třeba menší velikosti co dlouho nevydrží/ a nebo pokud třeba někdo koupil a nesedí a pošle dál. Ono totiž u té použité je pak problém, že i když neprovlhá hned, tak může začít a nevydrží ani to jedno dítě a to se pak už prostě nevyplatí. Každopádně pokud ti provlhá od začátku, tak je teda podle mě nefér od prodávající, že na to neupozornila a nedala opravdu nějak hodně zlevněnou, třeba jen na ozkušení jak bude sedět a tak, což je taky dobré, protože mě se třeba stalo právě u té BBH co máš od nás, že jsem ji koupila novou a nikdy nepoužila, na čemž pak člověk taky tratí.

ivuska.h
15. říj 2011

@romcovaklarka Já jsem ji měla taky, kupovala jsem novou a začla provlhat v ploše materiálu, ne švem, prostě přímo uprostřed zadku...

florentina
15. říj 2011

@betelgeuzz já taky 😉

florentina
15. říj 2011

@romcovaklarka chtěla jsem napsat jen kalhotkové plíny, né kapsové...ale to je asi jasné

angetha
15. říj 2011

Já koupila dvoje Cushies Tushies AIO z druhé ruky a provlhají...jak u malého mimi tak i u většího dítěte...no a co s nima...na panenky leda tak...

nasticka
15. říj 2011

ahoj, potřebuju poradit..mám stejný problém jako romcovaklarka, jen s tím rozdílem, že jde o jinou značku. Koupila jsem si nové PUL svrchňáky weehuggers, mají z venku bavlněnou látku, zevnitř PUL a takové "kapsičky" na uchycení vkládaček (no určo je mnohé z vás znají). Jsou super, krásný design, perfektně nám sedí, snad nejlíp ze všeho, co jsme zatím měli, ale... po hodince prostě provlhnou v celé ploše, malý je mokrý durch, jako by je ani neměl 😠 a to už jsem zkoušela opravdu hodně vycpat a stejně je mokrý zvenku, i když ta "vycpanina" třeba ani není úplně pročůraná 😝 mě z toho bere čert, byly docela drahé a ke všemu mám dvoje.. 😝 poradíte, dá se s tím něco udělat? naimpregnovat?

romcovaklarka
15. říj 2011

@florentina Dík za zkušenost, tak holt asi tato plenka na to trpí. Mám ještě použité IV svrchňáčky a asi dvě kapsové plenky různé a ty fungují, tak snad je vynosíme. Je fakt, že když jsem to nakupovala, tak mě nějak ani nenapadlo, že ten PUL může přestst fungovat 😒

Jinak to se asi úplně nepatří, ale díky za radu nechávat miminko hodně nahaté. Malej se teď válí pořád u kamen a dneska se mi začal zas přetáčet na bok a skoro i na bříško 😵

silente
15. říj 2011

@nasticka - já jsem si jedny PUL takhle zničila tím, že jsem je omylem nechala projet sušičkou s ostatním dětským prádlem. Nestalo se Ti něco podobného? 😕
Na provlhající gumičky funguje vosk, ale na celé nevím .... 😕
http://www.branakdetem.cz/vlneny-vosk-popolini.htm

helulela
15. říj 2011

@nasticka jestli jsi s nima nic nevyvedla, rozhodně reklamovat
@romcovaklarka paráda 🙂 a jak si zvyká na plínky?

romcovaklarka
15. říj 2011

@helulela Myslím, že jo. Na spaní už mu absolutně nevadí, i když ho strašlivě naducám, a přes den, když mu dám nějakou štíhlejší a nechávám ho většinou bez svrchňáčků čili hodně ho přebaluju, tak je v pohodě 🙂

Akorát jsem si udělala domácí vlhčený ubrousky podle receptu z mamaj a je v tom čaj a po tom týdnu mi přijde, že mu to dost vysušuje pleť. Asi budu muset koupit toho Medvídka, máte někdo zkušenosti? Nebo s něčím jiným?

helulela
15. říj 2011

@romcovaklarka ten recept neznám, ale čaj (černý, heřmánkový...) fakt vysušuje. U nás medvídek dobrý, ale myju klidně i jen látkovým ubrouskem namočeným ve vodě.

madlisek
15. říj 2011

@romcovaklarka My jsme medvídka měli ze začátku, teď už většinou myju jen flanelovým ubrouskem namočeným ve vodě (do které ještě občas trochu toho medvídka kápnu) a nebo přímo pod kohoutkem.

dagmarkaaa
15. říj 2011

@romcovaklarka černý čaj používám teď zrovna na prdýlku protože je malý od včera opruzený, tak aby mu to vysušilo. teda silný vývar z toho čaje se doporučuje na opruzeniny, pokud nemá problém stačí voda. A Medvídek dobrý, taky jsem jeden čas používala na starší.

jinak malý pořád ještě kadí snad každou chvíli, tak mám věčně ruce ve vaječině 😝 snad to bude časem míň... nejhorší je vaječina na Bum Genius kapsovkách na tom fleecu, jedna je úplně žlutá, z toho to vůbec nejde dostat a vypadá to děsně. a vůbec všechny plíny mám flekaté achjo 😒 i přes namáčení, žlučák, sůl na skvrny nic mi to nevypere. tak nevím jestli to časem pustí.

helulela
15. říj 2011

@dagmarkaaa Víťa do půl roku pokakal skoro každou plínu, Adámek mi to teď vynahrazuje, s ním je to pohoda. Vaječina se mi pere krásně a to se s předepíráním moc nepatlám. Zato Víťovy fleky jsou nevypratelný, jeho čč schovávám na balkoně do zadních řad 🤐

florentina
15. říj 2011

@romcovaklarka jsem ráda, že už je to s plínkama u malého lepší 😉 Jo, rozbalený děcko=spokojený děcko a když ho můžeš mít pěkně u krbu, paráda...je mu teploučko a dobře.
Jinak já bych čaj taky nepoužívala, opravdu vysušuje. Já si myslím, že není nad čistou vodu. Mám u přebalováku lavor, měním tak 2x denně a používám perlan z lékárny /netkaná textilie/. Jen otřu. Když byla menší a hodně pokakaná, tak jsem sprchovala, teď už ne. Ani nemažu, jen když je nouzově v papíru, tak to pak mažu pořád. No a vše v pořádku.
Jinak medvídka mám, koupila jsem ho a nerozbalený leží ve skříni. Koupila jsem ho když byla malá menší a chtěla jsem to na kakání, že to půjde lépe dolů. Jenže malá kakala jednou za 5 dní a déle a tak to pro mne bylo bezpředmětné, neb jsem nikdy nevěděla kdy to v plíně bude a tak to připravovat až v tu chvíli nebylo reálné. A rozředěné už by se to skladovat dle návodu nemělo. Škoda, že jsme to neřešily, než tu byl tvůj manžel, mohla jsem ti ho na zkoušku poslat, za nějaký snížený peníz. No a teď už ho nepotřebuji, neb malá bobkuje, takže s utíráním není problém a na čůrání mi to přijde zbytečné.

dagmarkaaa
15. říj 2011

@helulela ajejda to jsem nechtěla slyšet 😀 ... já čekám každým dnem že přestane tolik kadit a bude to třeba 1x denně... takže se ani dočkat nemusím v nejbližší budoucnosti, no holt se budu babrat v hovňousech dál 😅 Týna nebyla až takový průtokáč ani fleky po ní nezůstali jako teď po malochovi - asi má kvalitní barvivo jak měl váš Víťa.

helulela
15. říj 2011

@dagmarkaaa 😀 to si kluci můžou podat ruce... ale i těch 6 měsíců mi teď přijde jako krátká doba. Akorát si pamatuju, jak se mi vždycky hromadily špinavý plíny v umývadle a neměla jsem na ně kdy 😉

sussanah
15. říj 2011

@nasticka tohle podle me neni o impregnaci, ale spis na reklamaci. Pokud jsi je teda nesusila nekde na slunku, radiatoru nebo v susicce. Obcas se to muze stat i u renomovanych znacek, takze v pohode reklamuj.

crawler
16. říj 2011

@nasticka hele, mě tohle dělají 2 PULky, ale koupené po dvou dětech na bazárku...když jsem je zevrubně prohlédla, tak jsem našla v PULumalu dírečku, kterou to všechno prosakovalo...ale ty pulky na to mají právo, protože už toho zažily hodně a hodně, takže laminace prostě odešla, ale nové by to samozřejmě dělat neměly - prohlédni pořádně PUL, zda nenajdeš dírečku..pak je ale otázka, zda se ji podařilo nějak udělat Tobě, nebo zde jde o kaz z výroby....nevím, jak by se reklamace uplatňovala :-/

romcovaklarka
16. říj 2011

@madlisek @dagmarkaaa @florentina Díky holky. To jsem teda trubka s tím čajem. Takže jen vodu? A ani nemažete? 😕 Mno, zkusím to. Ale malý má docela suchou kůži i tak, tak možná přidám aspoň nějaký olejíček do toho nebo zkusím toho medvídka.

florentina
16. říj 2011

@romcovaklarka já jsem dřív mazala, tak do tří měsíců při každém přebalování. Pak jsem párkrát zapomněla a zjistila jsem, že to ani není potřeba, efekt stejný, tak jsem přestala. Ale samozřejmě po koupání malou mažu celou olejíčkem pěkně i s masáží a to včetně zadečku. A přesně poznám když je v papíru, nebo teď když nebyla fit a měla horečky, tak se jí kůže vysošovala, tak jsem zase mazala.

cell
16. říj 2011

holky prosím poraďte - v nějakém albu (nebo kdekoli jinde) jsem tu viděla návody na skládání čtvercovek ... a teď to nemůžu najít ☹

zihu
16. říj 2011

ahoj holky, dost dlouho jsem tady nebyla, koukam se osazenstvo tady docela obmenilo🙂
potrebovala bych poradit... dochazi mi separacky a nemuzu si poridit dalsi (ziju v zahranici, kde je nemame), co pouzivate misto tech celulozovych? maly kadi skoro do kazde pliny a bez separacky teda fungovat nechci, auuuu, diky za tipy🙂

innes
16. říj 2011

@zihu a tu deku Irmu z Ikea bys u vás nesehnala?

cell
16. říj 2011

@florentina : díky 🙂