Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
10. říj 2012

Holky, mám doma pul svrchnáčky Anavy patentkové, nechtěla byste je některá vyměnit za ty samé na suchý zip? Ráda bych je zkusila, kupovat se mi nechce a ty patentkový mi moc nevyhovují, tak mě napadla výměna. Jsou světle růžové (bonbon). Na barvě či vzoru mi nezáleží.

aemmi
10. říj 2012

Samozřejmě jsou v TOP stavu 🙂

bamboolik
10. říj 2012

@terezka312 ano, vkládačky se vysráží, je s tím při šití počítáno. Kolikrát to máš na tu 60 vyprané? Po pár vypráních to do těch kalkhotek akorát sedne. Ale dobrý point, dopíšu to do popisu.

bamboolik
10. říj 2012

@betysek počkej, to seš ty s těma nočníma smetanovýma plínkama? 🙂
Protože pokud máš u nás ještě neodeslaný balíáček, tak se mlžeme domluvit na ten Atok. Já jsem s Atokem maximálně spokojená, sice přímo ten mycí gel vyzkoušený nemám, ale v pátek se akorát chystáme brát další zboží, tak ti ho tam můžu přibalit a máš to v jednom poštovným 🙂

bamboolik
10. říj 2012

@helulela to není zas tak složité 😀 Jsou to jen 3 typy plínek a ty pak kombinuješ do svrchňáků, nočních plínek nebo tréninkovek, takže si s tím fakt vystačíš, je to dost savé, variabilní a přitom pořád vše v jednom 🙂

terezka312
10. říj 2012

@bamboolik no zatim jen jednou, takže je mi jasný, že to chce tak 3-4x určitě, jen mě zajímalo, jestli se to skutečně vysráží. Jako do toho letáčku s info u plíny by se to napsat mohlo, někoho by to mohlo vyděsit, že se s tim hůř manipuluje a plínu zavrhnout dřív, než se správně vysráží 😉

kalipso
10. říj 2012

@bamboolik no, tak to o tom sražení určitě někam napište, já jsem právě kvůli tomu tu savou část nekoupila, protože mi to tam "nějak nesedělo" 😅 Teď už mi je to jasný, dokoupím jak se malá narodí. 🙂

betysek
10. říj 2012

@bamboolik Jasne 😀 Smetanové noční plíny. To jsem já. 😀 Už se na ně těším. Díky za nabídku s tím Atokem, ale zatím ne. Ona totiž normální tuhá dětská mýdla zvládá v pohodě. Ten mycí balzám jsem chtěla jen do bazénu. Mají chodit pravidelně se školkou. A dovedu si představit, jak to s tím gelem dopadne. Polovinu hodí na sebe a druhou rozdá. 😀 Tak že by mě ten Atok přišel hodně draho. 😠 Uvidíme. Ještě zkusíme něco jiného.

bamboolik
10. říj 2012

@betysek tyjo, tak s tímto dajným přístupek by se teda Atok fakt prodražil 😀

@terezka312 @kalipso díky za návrhy, určitě to tam dopíšu.

betysek
10. říj 2012

@bamboolik No, právě, ona se ráda dělí o všechno. Nejdřív myslí na ostatní a pak na sebe. Sice pěkná vlastnost, ale někdy dost drahá. ....

zlilly
10. říj 2012

@littlemousecz Nechci být špatným prorokem, ale idea, že budou dva sdílet jeden šátek obyčejně moc nefunguje. Vyber si tak, abys dokázala uvázat kříž s kapsou. kdyby to pak bylo manzelovi kratky, může vázat dvojitej kříž. ale to na miminko není nic moc.
jestli chcete postupem času nositko, tak by vám teoreticky elasticky stačil, ale pevný je lepší. když nic, tak ho aspon prodaš

eicul82
10. říj 2012

Ahoj, tak jsem tu zase 😅 Zítra nebo v pátek čekám balík Anavek a pak to vypukne 😀 Zatím zkoušíme ty bazarový.
A dotazy 😅
1. Vadí moc sušení na topení?
2. Prát na 40 nebo 60?
Četla jsem totiž v jedné půjčovně plen, že nesušit na topení a prát na 40....ale pak u těch plen je psáno prát na 60
3. Skladování v kyblíku bez ničeho, že? Nebude to plesnivět? 😅

katyxq
10. říj 2012

@eicul82
1. Na topení plíny víc tvrdnou a může trpět PUL a gumičky (podle toho, jak je teplé topení)
2. Já peru na 60, bavlna, máchání navíc (plus teď s příkrmama dávám máchání ještě i před praním).
3. V kyblíku bez ničeho - neboli "nasucho" (prostě vyždímané žlučákem zaprané pokakané plíny, počůrané plíny), za 3-4 dny nic nezplesniví, ale to budete prát dřív (později leda pokud jedete v bezplenkovce a fakt se vám daří).

littlemousecz
10. říj 2012

@zlilly Díky.Já bych určitě chtěla pevný šátek, už jsem koukala a pár článků a chtěla bych u šátkování zůstat,jak dlouho to půjde. A pro manžela bychom kdyžtak koupili delší nebo pak rovnou to nosítko. A bude mi teda stačit ta délka 4,6 m, když jsem trochu silnější (vel 44, v těch doporučeních se to u téhle velikosti láme, tak aby to nebylo krátký)?

mmiirrkkaa
10. říj 2012

@eicul82 1/ na topení bych dala jen vkládačky nebo něco, co je bez gumiček (rozhodně ne vlňáčky, pulky)
2/ Peru v prášku z DM (denkt mit sensitive) a vypere krásně i na 40. Peru tak i tak, ale na 40 je to rchlejší 🙂
3/ Skaduji na sucho jako katyxq. Zpočátku jsem skladovala v kýbli s vodou, ale pak se v tom musíš hrabat a ždímat... a zkrátka takhle je mi to příjemnější. Peru ob den a nic neplesniví .

ivuska.h
10. říj 2012

@katyxq Můj manžel taky nosí jen Becu nebo v Pandě 😀

madlisek
10. říj 2012

@janinek Nevím, jestli bezplenkujete, ale Carter's mají super ty noční košilky pro miminka: http://www.carters.com/carters/2-Pack-Sleeper-G...

janinek
10. říj 2012

@madlisek Nerikala bych tomu vylozene bezplenkovani, ale kosilky jsme poridit chtela, jak doporucovala rebelie (myslim). Diky.

janinek
10. říj 2012

@eicul82 Primo nNa topeni bych je nedavala, ale spis k topeni. I kdyz asi jako co, jak pise mirka.

madlisek
10. říj 2012

@janinek to je pravda, ono i na normální přebalení je to šikovný 🙂 Jinak jsem měla ráda tyhle jejich sety, hlavně kvůli těm kabátkům, ty jsme využili hodně: http://www.carters.com/carters/3-Piece-Cardigan...
Škoda, že ty kabátky neprodávají zvlášť. Tepláky mají bohužel do gumy, to mi moc nevyhovovalo.

janinek
10. říj 2012

@madlisek Musim promyslet, zda objednat nebo jako jen udelat manzelovi seznam, ale objednani je mzona jsitejsi 🙂

janinek
10. říj 2012

Ty jo, tak ted jsem se ovladla, objednavala jsem prebal podlozky a pytlik a nepridala zadnou plinu. Kosik sjem prerovnavala teda asi dvacetkrat 🙂

bamboolik
10. říj 2012

@littlemousecz doporučuju raději delší šátek, já mám skoro 5m a přijde mi akorát (taky vel 44). Těch pár čísel navíc, někam uvážeš, ale jak ti budou chybět, tak tě to bude škrtit.

bamboolik
10. říj 2012

@janinek košilky ano ano ano 🙂

andelka
11. říj 2012

@eicul82 1) na topení moc nesuším, kdyžtak ty "obyč" plíny, přijde mi že to pak trpí a pul a gumky se můžou zničit
2)peru na 40 v Persilu senzitiv - dvojí máchání a víc na 60 jsem prala jen v 6nedělí.
3) skladuju v kýblu nasucho, nepřidávám nic, peru 2x týdně a ok.

dandelion
11. říj 2012

Holky jedna technická! Malou mám doma bez plenky, případně s minimální (tzn. vkládačka a přes to body) plíseň jsme naštěstí vyléčili, ale teď se mi zdá jako by měla alergii na svoji moč :/ jakmile se počůrá a je i jenom vteřinu v mokru, tak se jí opupínkuje buchtička.. červené tečky.. Nějaké rady?

katyxq
11. říj 2012

@madlisek Sakra, že jsem si těch nočních košilek nevšimla a nebo je zrovna neměli? Jak by se nám hodily, asi objednám ze Sommi.cz 😉.

zlilly
11. říj 2012

@littlemousecz No, dydimos doporučuje pro velikost 44 velikost šátku 7, tj 5,2m. já mám tak 40-42 a mám šátek 4,7m a na ten kříž s kapsou je to taktak.
ale hodně záleží na úvazu. kdybych měla poradit ze své zkušenosti, tak vezmu jeden kratší na vázání jednoduché kolíbky a jeden hodně hodně dlouhý, klidně přes 5m, s tím pak uvážeš i na záda. ale je mi jasný, že tohle říkat naslepo je nanic. to je dobrá rada fakt až pro někoho, kdo už má nošení vyzkoušený a ví, že nosí hodně. Hele, vyber hlavně takovej, kterej se ti líbí a budeš ho ráda nosit 😉

a k plínkám - problém noční plenky vyřešen. vytáhla sem brutální obrovské vkládačky a dávám je do obyčejné IV flanelky. stačí to , mám jich dost a zatím dobrý. uvidíme jak časem

littlemousecz
11. říj 2012

@zlilly @bamboolik Díky holky, jestli se mi paní ozve, tak vezmu ten 4,6 na kolíbku a kdyžtak pak dokoupím delší. Uvidíme, jak nás šátek chytne, jestli pak nezůstaneme jen u nosítka.

bamboolik
11. říj 2012

@littlemousecz jj to je dobrý nápad. Já jsem třeba kupovala jen elastik s tím, že pak dokoupím pořádný, když ě to chytne. No a od 3-4m nosíme jen v nosítku oba kluky. A teď jsme na veletrhu pořídili ještě batolecí nosítko pro tříleťáka, takže v zimě pěkně výlety na hory a oba kluci v nosítku. Už se těším jak malá 🙂