Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
21. zář 2011

@mmiirrkkaa větší držáky ani ne, ty sucháče u BB jsou opravdu kvalitní drží suprově, ale patentky jsou měkčí 🙂

silente
21. zář 2011

Kde se teď BB nejvíc vyplatí kupovat? Já je původně kupovala na tuly-tuly a ty už skončili ☹

joohana
21. zář 2011

@cipisek3 Já souhlasím s Helulelou, na roční dítě čtverce už tak neužiješ, bambusové prefoldy vydrží podstatně větší dávku (ale to se tu o mně vím, že mám ráda bambusové vv 😀 ).
Pro mě je ideální výbavička cca 25 bmb vv, k tomu tak 10 Baby Idea Bamboo Hour vkládaček a pár prefoldů na noc, tak tři čtyři, aby se to stíhalo prát. A několikero kalhotek-tob už bude stačit vzít velikost L a později na další dítko dokoupit menší.

@betelgeuzz
@maly_prcek : Moc vám oběma blahopřeju čerstvým miminkům, máte krásné míry a váhy, taková hezká uměřená miminka !!!

herminka
21. zář 2011

Holky, prosím, jak vám drží zmenšovací patentky u Thirsties? Mně dvě drží blbě, když si dávám pozor, nerozepnou se, ale třeba manžel s nimi bojuje. Je to vada těchto kalhotek jako takových nebo mám blbý kus?

reruna
21. zář 2011

@silente tuly-tuly skončili jako úplně? to je škoda, tam měli super akce. pulky mají třeba tady http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/kalhotky...

silente
21. zář 2011

@reruna - jj úplně ☹ A moc díky za odkaz! Dumám, že pro druhoče přikůpíím 😀 😀 😀

reruna
21. zář 2011

@silente no jo, teď jsem se dívala a fakt končí ☹ no s pulkama i s kapsovkama od BB jsem opravdu max spokojená

silente
21. zář 2011

@reruna - jj, PUL od BB taky miluju 😵

cipisek3
21. zář 2011

Zdravím, holky,
díky moc za vaše cenné rady 🙂

cipisek3
21. zář 2011

@joohana
když bych se chtěla opičit 😀, tak 25 bmb vv - například? -nějaký odkaz 😉, stejně tak k ostatním položkám, ze seznamu. Abych se přiznala, tak jsem dneska cosi študovala, ale mám z toho hlavu v pejru ... normalka uz nevim, čí jsem 😝

Mohla bych tedy poprosit o usnadnění ??? ☹ Díky moc 🙂

chlebenka
22. zář 2011

Ahoj holky, tak jsem si už sepsala seznam látkovek a potřebovala bych, aby jste mě prosím napsaly, jestli je to takhle v pohodě, takže- čč-Libštátské 20ks,čtvercové Kikko 80*80cm 20ks. PUL kalhotky- Imse Soft zoo vel.3-6kg 1*, HD svrchnáčky vel.S 1*, Thirties Duowarp rostoucí svrchnáčky vel.1, 1*, Baby Bee Hinds pul kalhotky vel.S 1*. Separační pleny Celulozové Disana 100ks-lze je prát. W-vícevrstvé pleny Kikko vel.S-6* a M-6*. Vkládačky-vkládací plena HempHourBasic, BabyLucy vkládačka bambus vel.S a čtvercová plena bambus 30*30cm BabyLucy-ty jsou z Brána k dětem.cz, vlastně skoro vše je z těchto stránek a nevím po kolika ks ty vkládačky jsou, jestli jen jeden, či víc a nevím kolik tak cca těch vkládaček potřebuji? Potom Snappi sponka 2*. Pak si ještě objednám z Látkovky.cz AIO-TeenyFit od TotsBots-novorozenecká plena a pak ještě BabyLucy Bamboo na patentky vel.xs/s. Toť zatím vše, co vy na to holky? Nechybí tam něco? Nebo není tam toho moc? Spočítala jsem to max. do 4.000,-. Díky moc za rady, papa 😉

rebelie
22. zář 2011

@chlebenka Myslím, že 4 PULky jsou skoro zbytečné, myslím, že se bohatě obejdeš se 3ks, případně bych vzala 2ks a místo třetího třeba flísové svrchňáky... Balení vkládaček je většinou po jednom, osobně odhaduji, že by Ti jich mohlo stačit kolem 10ks? Možná bych se vyprdla na Libštátské pleny (nejsou moc doporučované) a vzala všechny Kiko Eko Lux... a - a to fakt nevím, počkej si, co Ti kdo ještě napíše - možná by se dalo vystačit s vícevrstvými plenkami vel. M (a nepotřebovala bys Ska)

chlebenka
22. zář 2011

Ok, díky za rady. Počkám kdo ještě co napíše a uvidíme 😉

silente
22. zář 2011

@chlebenka
- BBH PUL bych vzala rovnou M, mám L a vím, že jsme je nosily hodně brzo, a to je malá hubeňour
- separačky bych nastříhala z Irmy (pléd v Ikea), dají se také prát a jsou fakt příjemnější na prdelce
- vkládaček tak 6-10 (spočítej si, jak často chceš prát)
- BL bamboo vem taky větší
ono celkově ty nejmenší velikosti moc neužiješ (pokud nečekáš opravdu malé miminko, popř. se nenarodí předčasně), prckové rostou jak z mlíka 😀

rozarka65
22. zář 2011

@rebelie vv M mi přijdou hrozně velký...teda nevím,co je to za značku....A přes den při častém přebalování se dají i ty obyč čč...já používám vv,ale teď mi tu špatně schne prádlo,tak jsem najela na čč...1čč,popř vkládačka a vlňáčky lovíky a dělá to i menší prdelku...🙂 A na noc vázačka+vv+bambus vkládačka+vlnáčky disana...

chlebenka
22. zář 2011

@silente O.K. Dám na rady zkušenějších 😉 . Myslíš, že už to můžu objednat dnes, nebo mám ještě počkat? V úterý jdu na UTZ v 31tt, určo mě MUDr poví jak je mimčo cca velké i když je ještě hodně brzo. Radši bych to měla už z krku, nemám ještě pořádně připravenou výbavičku. Sotva jsme dodělali rekonstrukce, takže už si chci pomalu vše dávat do kupy, ať to nemusím dělat vše na poslední chvíli 🙂

chlebenka
22. zář 2011

@silente Teď tu chvilku nebudu, jdem s malým na trénink, zatím papa

paja1975
22. zář 2011

Ahojky, taky používám plenkykalhotky, ale malá mi je pokaždé stihne pročurat, jsou sice nepropustné, ale na zádíčkách je malá teměř vždycky mokrá nad tou plenkou.Je to prostě tím jak leží, ale že by jí byli velký mi nepřipadá, dost jí je utahuju, asi je schovám až na dobu kdy už nebude ležící, ale poleze. nebo nevím. jaké máte zkušenosti vy?

silente
22. zář 2011

@paja1975 - hlavně nesmí nikde nic čouhat. Píšeš nepropustné, to jako AIO? 😕 Jaký druh to je?

@chlebenka - máš tam troje PUL v nejmenší velikosti, to bude stačit. Kdyby se narodilo fakt prtě, tak máš v nejhorším novou objednávku do týdne doma. A do větších doroste na 10000% určitě 😀

chlebenka
22. zář 2011

@silente OK. tak jdu do toho 😀 . Díky moc za pomoc.

helulela
22. zář 2011

@chlebenka už jsi objednala? Abych nekritizovala zbytečně... 😉
@paja1975 napiš prosím konkrétně jaká plenka a jaké kalhotky.... mokro na zádech jsme neměli snad nikdy, leda vpředu na bříšku, když jsem pozdě přebalila a plenka už byla pročůraná, že to ani svrchňáky nezachránily
@silente o blueberry vím taky jen na latkovky.cz ☹ ... a moc gratuluju k pupíku, všimla jsem si až teď. Užíváš si kompletování výbavičky nebo bude dědit po Ani? 🙂

joohana
22. zář 2011

@cipisek3 Promiň, já myslela že to z toho přechozího odstavce odvodíš, nějak mi nedošlo že budeš asi potřebovat výklad 😉 .
Bmb je bambus
vv vícevrstvé pleny
Takže já mám vícevrstvé plíny z bambusu (od anavy.cz), malému miminku se dají skládat do kalhotkového skladu, většímu se dají skládat na třetiny (na nudli), případně ještě přidat u starších dětí nějaké savé vkládačky-výborné jsou Bamboo Hour od Baby Idea. Od stejné značky mám i ty bambusové prefoldy na noc.
Jinak pro roční dítko bys možná užila vlňáčky (já mám patentkové, dělá je třeba Anavy nebo Merinostar, já mám Loveybums) , já si dost oblíbila i flísové svrchňáčky. No a PULky nějak nevím, prima jsou Blueberry Coveralls, ale ne na plínu narovno, na chodícím dítku mi klouzala dolů. To snad poradí holky nějaké neklouzavé. Třeba Bambino Mio by měly být na plíny narovno fajn...

chlebenka
22. zář 2011

@helulela Ještě ne 😒 . Manžel říkal až nakonci měsíce, kvůli korunkám, ale trochu jsem ho sprdla, znervozňuje mě, že ještě nemám pořádně nic připraveno a jsem 30tt, nechce se mě čekat na poslední chvíli 😠 . Ale na konci měsíce, což je vlastně příští týden, tak je objednám a ať si zkusí něco říct 😉 . Říkal, že mě pak ze vším ohledně výbavy pomůže, to jsem zvědavá jak bude žehlit věcičky a krásně je skládat do skříňky 😀 😀

paja1975
22. zář 2011

silente, jsou to plenky koupené na ebay.com většinou šité v Číně. Přijdou mi takhle v poho. přidávám foto. Nevím co dělán špatně, asi fakt málo utahuju. A pozor dávám, aby nic nečouhalo. Ale mám pocit, že jak se malá šoupe po postýlce tak si to nějak ohrne.Plenka je nepropustná, kolem nožiček taky - dobrý, ale na tech zádíčkách... ☹ ☹ Na ty AIO jsem koukala a přijdou mi stejný, jen místo sucháče jsou tam patentky. Prostě mokrá je jen těsně nad koncem plenky na zádech ☹

helulela
22. zář 2011

@paja1975 takže to je kapsovka? Utahováním to nebude. Jak dlouho ji necháváš a v jakém místě ji máš mokrou - celou plínu nebo jen zadek? Třeba by to chtělo dřív přebalit a nebo ještě něčím savým dovycpat, jestli je ta orig. vkládačka nic moc... a nebo je to prostě šmejd 😠

helulela
22. zář 2011

@chlebenka v tom případě ti v tom jdu udělat ještě trochu zmatek 😉 Pochopila jsem to, že chceš převážně používat čtvercovky a vv, kalhotovky a AIO máš po jednom kusu. Ze svrchnáčků jsem měla jen Imse Vimse a Thirsties, oboje jsou ok, pár stránek nazpátek tu mám fotky našeho novorozence v nich, tak můžeš kouknout, jak sedí velikostně. Čtvercovky bych brala všechno jen Kikko lux 70x70, 30 ks - 80x80 je na začátek zbytečně velké a později už je třeba ani nebudeš používat. Vv Kikko bych vzala taky jen S - 6 ks, vel. M je hodně veliká. Vkládačky ok, počet nedokážu říct, ale 10 ks určitě užiješ. AIO bych vzala určitě jednovelikostní, novorozenecká je zbytečný luxus na tu chvilku - třeba taky Tots bots nebo Bum genius kapsovku. Baby Lucy bambus xs/s prý vydrží celkem dlouho, takže ok. Separačky jedny vem, může se stát, že mu flís nesedne, ale jinak je Irma hvězda 🙂

Prostě co člověk, to názor. Čím víc lidí se ti k tomu vyjádří, tím větší ti v tom budeme dělat hokej. Nenech se tím odradit 😉

rebelie
22. zář 2011

@chlebenka BuĎ v klidu, já jsem asi stejně daleko jako ty a plínky sice už mám, ale to je tak jediný - zatím doma nemáme jediný obleček (kecám, jedno body, co jsme koupili na dovolené mám), nemám kočárek, prostě krom těch plínek nic... a taky se to nějak udělá...

silente
23. zář 2011

@helulela - zrovna včera jsem vyrabovala skříňku s plenkama, vše chci nechat projet pračkou a roztřídit. Jediné, co budu asi kupovat jsou PUL v nejmenší velikosti, vím, že nám už kapku tehdy začínaly protékat gumičky u nožiček. Tak ty staré natřu voskem a uvidí se, ale radost si přece musím udělat 😀 Jo a vlňáčky vel.74, ty staré jsem zničila moc horkou vodou, zplstnatěly tehdy ☹ A tak jsem koukala na dvoje vlňáčky, co jsem koupila větší a nedošlo na ně a zjistila jsem, že do jedněch mi párkrát kousnul mol! Hajzl jeden, naštěstí jen do vrchní vrstvy, ale hrozně mě to mrzelo, neměla je ani jednou a samo, že to byly frajerské za draho 😢
http://www.branakdetem.cz/svrchni-vlnene-kalhot...
Ale holt je stehnu a budu dál hubit vše, co kolem proletí ... asi opravdu 100% vlna 😀

@paja1975 - koukala jsem na ten obrázek a myslím, že problémem je ten bílý fleece, končí moc těsně u vršku plenky, takže jak se malá fakt šoupne, tak určitě vykoukne ven ☹ Takže fakt na kratší dobu.

zlatouch
23. zář 2011

@maly_prcek @betelgeuzz gratuluju k miminkám 🙂 Pěkně se nám to rozrůstá 😉
@paja1975 u mých kapsovek z EBay byla problematická vkládačka, mikrovlákno, ale vcelku tenké, takže, když se nasáté trošku zmáčklo, plína nezvládala. Zkus tam nacpat něco jiného, třeba i obyč čtvercovku a uvidíš.

chlebenka
23. zář 2011

@helulela No teda holky, vy mě teda dáváte 😀 . Ale chtěla jsem rady, tak je tu mám a to je dobře 😉 . Možná to manžel vymyslel dobře, že pleny objednáme až nakonci měsíce, protože ten seznámek asi ještě trochu pozměním 😉 a pokusím se vybrat zlatý střed. Jinak se odradit nenechám, už jsem rozhodnutá že jdu do látkovek a tak to bude 😎 . Včera byla u mě kámoška, má tři děti, nejmladší jsou 3roky. Když jsem jí říkala, že jdem do látkovek, tak na mě docela třeštila oči, nevěděla ani pořádně co to je, znala jen klasiku, starý pleny a přes ně sandry. Tak jsem jí to zhruba vysvětlila a stejně prohlásila něco v tom smyslu, že je to divný, že by do toho vůbec nešla a že jsem zvláštní, že do toho jdu já. Ale mě je to jedno, už jsem si zvykla, že někdy jsou češi tak trochu zamrzlí a když děláš něco, čím se trochu odlišuješ od ostatních, tak na tebe čučí, jak kdybys přiletěla z vesmíru 😲 . Při tom v západní Evropě, je už látkování zcela běžná věc 🙂 . No nic, ať si každej myslí co chce 😉 . Moc díky za rady.