3leté děti se musí učit ve školce "samostatnosti"

matysofi2015
10. bře 2017

Ahoj maminky,zarazila mě zpráva,kdy jsem se dozvěděla,že u nás ve školce už ty nejmenší prťata si musí pečivo o svačině mazat sami příborovým nožem.Že to nakázala paní ředitelka,která má státem dotovanou asistentku- svačinářku.Že to nutí děti samostatnosti.To tam ta dotyčná svačinářka nemusí vůbec být a paní ředitelka by si mohla dovolit navíc asistentku-pedagožku.
Náš syn nastoupí až příští rok,ale stejně mě tohle zarazilo a už teď přemýšlím,že ho radši budu dovážet do jiného města.
Pochopím to u 5-ti letých předškoláků,ale že do toho zařazují už i ta malá kuřátka.....

Jaké máte zkušenosti vy?Vždyť doteď stačilo,aby bylo dítko bez plínky a co budou muset zvládat děti do budoucna?Počítat do 10-ti?,znát abecedu?Je mi z toho zle 😖

hojda
10. bře 2017

@viki788 Zapínat knoflíky a utírat zadeček, je spíš máš naučit ty doma, než učitelky ve školce, ne?

sowelo26
10. bře 2017

Nevidím na tom nic špatného. Kromě samostatnosti, trénují mnoho dalších věcí, koordinace, motorika atd., ano, dá se to trénovat i na hračkách, ale spojení s praktickou dovedností je mnohem efektivnější. A svačinářka či učitelka s tím má kupodivu mnohem víc práce, než dát dětem pouze hotovou svačinu. Určitě tam jen nestojí, ale pomáhají, kde je třeba, utírají atd. Je to jedině dobře, že se takhle děti učí. Učit je to až v pěti letech už je trochu pozdě.

sisinka74
10. bře 2017

U nás to tak funguje taky. Malá chodí do miniškolky, kde jsou děti pohromadě od 2 let až do šesti let. Je jich tam dohromady cca 18 a samozřejmě, že když to vidí u těch větších, tak je napodobují. Je to super. Malá je obsolutně ve dvou letech samostatná. Sama se obléká, obouvá, samozřejmě, že ve finále je to fiasko, protože boty si obuje naopak, bez ponožek, atd..., ale je prostě samostatná. Jo a díky za typ. Nevím teda,jestli si tam mažou svačinky, ale doma to s plastovým nožem vyzkoušíme DD

dosjan
10. bře 2017

Nemůžu si pomoct, ale mně to přijde jako super nápad🙂 - děti si zábavnou formou procvičí motoriku. Určitě se nic nestane, když jim to až tak nepůjde. Paní svačinářka stoprocentně zahálet nebude - bude jistě pomáhat a to nejen s chystáním svačinky, ale i s likvidací toho, co se úplně nepovedlo🙂 Navíc. Jak už tu zaznělo, na čem se děti podílí, to jim i víc chutná. Děti zajímá, co dělají dospělí a chtějí pomáhat, tak proč to nevyužít. Starší syn se mnou "kuchtí" pomalu od dvou let. Přisune si židli k lince a pomáhá sypat mouku, válet těsto, mazat chleby, příborovým nožem pižlat měkké věci atd. Hrozně ho to baví. Že je mnohdy kuchyně jako po výbuchu, to je fakt, ale užijeme si spoustu zábavy a má strašnou radost, když se mu něco povede. Stejně tak se učí, že je dobré po sobě něco uklidit - že se to neudělá samo. Dnes ve 4 letech automaticky jde a utře po sobě vylité pití, zamete smetáčkem drobečky, pomáhá vysávat, vytírat, utírat prach atd. Vše kolem domácnosti jsem vždy dělala před ním a s ním, ne po nocích, takže vidí, že rozhodně není samoudržovací. Stejně tak povedu i mladšího syna.

zuzineckah
10. bře 2017

a co tě na tom tak rozezlilo?? Nevidím důvod k takové panice 😉

nelam
10. bře 2017

Tak myslim,ze uz se zakladatelka chytla za frnak a usmala se nad absurditou sveho prispevku,netreba ji vice drtit 😉
A jsem rada,ze tu vetsinove zastavate stejny nazor,protoze po te vyzivne diskuzi ohledne prestupu zlobiveho chlapecka v MS do jine tridy,jsem uz zacinala mit pocit,ze se svet zblaznil 😀

ivular
10. bře 2017

Můj syn uměl abecedu (i anglickou) už ve třech lecha a počítal, tuším, do dvaceti (rovněž i anglicky). Na druhou stranu, chleba by si nenamazal ani teď v šesti letech (odmítal by to i jen zkusit).
Pro děti bez vývojových problémů to možná není špatný nápad, ale těm ostatním to nástup do MŠ určitě neulehčí..

lolam10
10. bře 2017

taky na to nevidím nic špatného...ve 13 letech jsem letěla sama letadlem do Ameriky a víte jak jsem si připadala šikovná?🙂 takže u nás čím dřív se dítě učí samostatnosti tím lépe a podle mě jsou děti rádi že dělají to co dospělí...a navíc mi moc není jasné proč to řešíte už teď..chápala bych kdyby se to synovi nelíbilo ale zatím to ani nezkusil tak podle mě je zbytečné si přidělávat starosti dopředu🙂 jo a udělat si svačinu a umět počítat je podle mě velkej rozdíl🙂

sowelo26
10. bře 2017

@ivular jaký vývojový problém máte na mysli?

ivular
10. bře 2017

@sowelo26 Těch je celá škála, které z dětí dělají "nešiky" i kdyby se snažliy sebevíc. (A pro některé je i to snažení neskutečným stesem). Může jít o "jen" o některé specifické poruchy učení, ale i o pervazivní vývoj. poruchu..

bekyc
10. bře 2017

To je teda tragédie...

madrenys
10. bře 2017

Moje dcera ve 3 letech uměla v kuchyni obalovat řízky, hrát člověče nezlob se a počítat do 20 , takže nevidím vůbec žádný problém aby si 3leté dítě příborákem kterým se nekuchne namazalo chleba .............

sowelo26
10. bře 2017

@ivular i těm ale takový trénink velmi pomůže, pak záleží na přístupu učitele a pokud ho dostatečně povzbudí a poskytne potřebnou pomoc, není problém.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
ivular
10. bře 2017

@sowelo26 Zní to dobře, ale bohužel, ono to nebývá vždy tak růžové.
Bylo by to na delší psaní, ale těm dětem s vývojovými obtížemi dělá často problém právě i ten nácvik. A nemám teď na mysli, že jim to nejde, nýbrž že tu obtíž mívají vysloveně psychickou.. Tyto případy se řeší psychol. tréninkem, protože prostě hodit je do rybníku s pokynem "plav", by napáchalo mnohem více škod než užitku..

sowelo26
10. bře 2017

@ivular věřím vám, zároveň vím, o čem píšu, sama pracuji i s těžce postiženými a vím že to jde, vyžaduje to individuální přístup. A nikdo neříká, že tříleté děti hodí do rybníku s pokynem "plav", to by nebylo možné a nadělalo by to škodu i u těch, co jsou v pohodě. Však po nich nikdo nechce profesionální výkon, jde o to si to zkoušet a trénovat....

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
ivular
10. bře 2017

@sowelo26 Já rozumím. Jen je tam právě ještě další problém, že v těch třech letech většina dětí s poruchou vývoje ještě diagnostikovaná není, tudíž se k nim přistupuje opravdu jako jen k nešikovným (či dokonce líným), což pro ně musí být těžké..
Ale u zdravých a neúzkostných dětí tento přístup může být fajn.

betelgeuzz
10. bře 2017

@ivular ale to je přece stejné, jako s oblíkáním, ne? komu to jde, obleče se, komu ne, tomu učitelky pomůžou. nebo ty "postižené" děti se oblékají bez problémů a problém by byl jen s mazáním chleba?

sowelo26
10. bře 2017

@ivular s takovým přístupem jsem se tedy nesetkala, ale věřím, že někde to možné je. Nicméně učitel by mě být, obzvláště ve školce, natolik vnímavý, že by k tomu docházet nemělo.

soleilll
10. bře 2017

@matysofi2015 Myslíš, že si tím učitelky, svačinářka a ředitelka usnadňují práci? To těžko, spíš naopak. 🙂 Dovedu si představit ty upatlané děti, stoly, podlahy... po takovém "učení". 😀 Buď ráda, že máš školku blízko a že ti do ní vezmou dítě. Jestli je tohle jediná "vada" na vaší školce, tak to je opravdu skvělá školka. 😉 Je vidět, že jsi zatím jen v teoretické rovině a nic tě netlačí, opravdu by jiné matky byly strašně šťasné, mít takovou možnost (a mít ten luxus moci se pozastavovat nad takovými prkotinami). 🙂 Neboj se, že budou klást na tvé dítě přehnané nároky...

trdelnik234
10. bře 2017

@matysofi2015
Ahoj, tak ja ti poviem jak to funguje v mieste mojho sucasneho bydliska (statna skolka Francuzsko). Deti nastupuju do skolky aj ked este nemaju 3 roky, napriklad moja mladsia je narodena koncom oktobra a je v triede s detmi z januara z predosleho roka, takze tam mas skupinu 2,5 a 3,5 rocnych deti, zhruba.
Deti jedia od zaciatku same, maju asistentku, teda 2, ale jedia samostatne. Ak si nevedia pokrajat maso, tak samozrejme sa im pomoze, ale inak sa preferuje samostatnost.
S obliekanim je to to iste, pomozu im, ale musia sa snazit same.
Dcera ma 3 roky a 5 mesiacov, ale uz sa po nej chce, aby poznala abecedu.
Maju taku tabulu s menami a fotkami a deti rano maju nalepit svoju fotku do okienka, v ktorom je zaciatocne pismeno ich mena. A maju to takto uz dva mesiace. Takze pismena a cisla ich zacali ucit uz v decembri. Vacsina tvorivych dielni a pedagogickych aktivit je na toto zamerana. Viem to, lebo nam kazde prazdniny ( co je kazdych 8 tyzdnov) ucitelka dava domov pracovny zosit, aby sme si ich doma s detmi prezreli.
Pokial ti riaditelkin system nevyhovuje, tak je lepsie syna zapisat do inej skolky. Vyhnes sa zbytocnym problemom.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
alboo
10. bře 2017

@matysofi2015 nejak nechapu tu paniku z mazani chleba 🙂
Kdyz mam na to zrovna cas, tam dceru necham ve dvou a pul delat doma se mnoz vse. Kdyz si umi pustit na YouTube pohádky, tak se muze snazit o neco co k životu opravdu potrebuje. Naopak toto ve skolce vitam.

pajita
10. bře 2017

Já svou dceru se snažím taky vést k samostatnosti a to jí je 18m, už si sama dokáže obout boty, jednu nohavici od kalhot, skoro bundu, ponožky... neni na tom nic špatného, dokáže si i zabalit tašku s jídlem (samozřejmě přesnídávky, lupínky, křupky). Necháváme jí jíst samotnou pokud to jde, ať ví, že jí věčně stát za zadkem nebudeme 🙂 synovec si v 19m umí namazat chleba sám (sem tam sýr, ale dokáže), to samé, že na chleba patří šunka/sýr plátkový atd.... Učitelky se nemohou starat a oblékat všech 20 dětí, než je obléknou a obují, tak se ty děti upečou a můžou se zase svlékat, protože tu dobu na procházku/ven strávili u oblékání všech dětí 🙂

listopadka1
10. bře 2017

@sarihy ono každá schopná a zkušená učitelka poměrně brzo pozná, když je u dítěte nějaký problém a nejde jen o nešikovnost nebo třeba problémy s adaptací. V takovém případě by to měla probrat s rodiči a případně doporučit návštěvu poradny. Jinak věřím, že ve většině školek sek dětem přistupuje individuálněji než např. ve školách a každé dítě dělá jen tolik, co samo zvládne. Já jsem za svou praxi snad nezažila, že bychom nějaké dítě označily za neschopné - vždy se za nějakou nešikovností nebo pomalejším učením skrývá něco jiného a je třeba brát dítě takové, jaké je.

ivular
10. bře 2017

@betelgeuzz Jistě že u těchto dětí je problém veškerá sebeobsluha - i to oblékání. (I když z praxe můžu říct, že oblast jídla bývá z nějakého důvodu ještě problematičtější než to ostatní). Jen jsem prostě chtěla říct, že čím víc tohoto tlaku na děti, u kterých to hraničí (nebo překračuje) jejich možnosti, tím je to pro ně samozřejmě těžší..
@sarihy Komunikace určitě ano.. Problém je, že i rodiče v tomto věku často předpokládají, že dítě je jen líné..
Ale znovu opakuju, samozřejmě vím, že většina dětí žádný vývojový problém nemá (naštěstí).

ellar
10. bře 2017

Ahoj, promiň, nečetla jsem předchozí komentáře. Chci jen říct, že jiné maminky platí dost peněz za to, aby jejich děti chodily do Montessori školek a učily se samostatnosti 🙂 Podle mě je to super! Snažím se i doma svého tříletého syna takto zapojovat. Miluje pomáhat - zametá, vysává, umývá nádobí, pečeme spolu - sám mixuje, vykrajuje, klade 🙂 Samozřejmě vše s rezervou!! 🙂 Tuto školku ber všema deseti 😀

matysofi2015
autor
10. bře 2017

Tak náš syn je naštěstí taky rád samostatný,tudíž i k tomu mazání doma dojde.Možná prostě byla naše školka v tomto ohledu "pozadu" a my,co jsme na to nebyli zvyklí,jsme teď z toho trošku "paf".Prostě jiný kraj,jiný mrav.Vůbec se nechytám za nos,není důvod.Jako vy by jste se měly stydět za něco,co jste se dozvěděly jako novinku a jiné vás mají hned za hlupačky,proč?Prostě jsem se s tím setkala poprvé,těm laskavým mockrát děkuji za sdílení zkušeností a těch posměváčků,těch je mi upřímně líto 😉

sisinka74
10. bře 2017

@matysofi2015 myslím si, že se ti tu nikdo neposmíval. Akorát a to se na mě nezlob, chápu, že to byla pro tebe novinka, jak teď píšeš, ale ty ses z toho pomalu zhroutila. A pokud je tvůj syn samostatný, tak už vůbec nevidím problém a nechápu, že tě udivuje, když ve školce po něm chtějí ve třech letech si zkusit namazat chleba. Ve třech letech si běžně děti /samozřejmě při dozoru/, vystřihují obrázky, atd.....alespoň v naší školce to tak je. Taky si to nedokážu představit, protože malá má teprve 2 roky a u každého ostrého předmětu vidím vypíchnuté oko, ale prostě jsem ráda, že ji tam učí novým věcem, na které já bych si třeba ani ještě netrouflaD
Neboj, normálně ho tam dej a uvidíš časem. Jsem si jistá, že pak budeš nadšená.