3letý syn nechce do školky. Jak řešit?

welisek
11. zář 2023

Dobrý den prosím o radu či zkušenost.3 letý syn nastoupil 1.září do školky.V pátek toho 1.září jsem tam byla na 1,5h s ním aby se rozlkoukal(na doporučení učitelky)ze začátku se ode mě nechtěl hnout ale po půl hodině si začal hrát s dětmi.Pak další týden už tam byl sám vždycky jen na nějakou dobu dopoledne,v úterý dokonce nechtěl domu,chtěl tam být s dětmi,zlom přišel ve čtvrtek ráno to už do školky nechtěl a brečel a prosil mě že chce domu,nechala sem ho tam brečíciho ale prý po půl hodině přestal a začal si normálně hrát,když sem si pro něj přišla byl spokojený a hrál si ale odpoledne začal zvracet tak sem ho v pátek nechala doma.Dneska ráno když sme měli jít do školky začal hysterak brečel že do školky nejde,brečel tak hrozně až se pozvracel,tak sem ho převlekla a když se uklidnil tak sem to zkusila znova a zase záchvat a zvracení a že do školky ne,tak dnes zůstal doma a nevím co dál? Jakmile začnu mluvit o školce začne brečet a utíkat pryč.

merope
11. zář 2023

Zdá se, že to bylo moc rychlé a není na to úplně připravený - zkusila bych se poptat po možnostech ještě kratší doby ve školce a určitě jenom pár dní v týdnu (třeba 2-3 dny).

mama_mila
11. zář 2023

Asi je na něho brzy, to má každé dítě jinak. Dcera šla teď taky ve 3 letech do školky, těšila se, už od jara párkrát před školkou brečela, že tam chce jít, šla teda až 4.9. v pondělí, ale rovnou až do oběda a od středy tam i spí. Ráno je prý vždycky zklamaná, když tam s ní taťka nezůstává a odpoledne mě vítá celá šťastná, ale ráno se zase těší, mluví o tom, jak si bude hrát s tou a tou kamarádkou a že půjdou ven a bude dobrý oběd atd.
Měla jsem z toho zbytečně strach.
Ale, kdybych to měla řešit, tak bych zkusila dávat třeba jen 2-3x týdně do toho oběda, kdyby ani to nešlo, tak bych počkala do pololetí a zkusila zase potom. Během pár měsíců se může hodně změnit. Záleží tedy na tom, jestli si to můžeš dovolit kvůli práci atd, já jsem doma s mladším synem, takže dcera šla do školky proto, že chtěla, má ráda děti a kolektiv a já bych jí tohle dát doma nemohla. Stejně jako kdyby tam nechtěla spát, tak by tam nespala. Mám ten luxus, že si to můžeme přizpůsobit, jak chceme, u syna už to nepůjde tak snadno.
Taky mě napadlo, ty jsi v pohodě? Nevidí nebo necítí na tobě,bože jsi z toho nervózní? Nemohla být chyba třeba v tom, že jsi tam s ním na začátku byla? U nás jsme přišli, učitelka si dcerku přebrala a Taaak, zamavame mamince, ona pro tebe po obídku přijde, ano? A šly do třídy. Vždycky jí připomenu ráno, kdy pro ni přijdu, odpoledne jí řeknu, že se mi stýskalo, ale určitě to bylo ve školce super, ať mi řekne, co dělala a co papala, že je strašně šikovná.
Samozřejmě to může být prostě je tím, že je dítě citlivější a zvládne to prostě časem.
Každopádně držím palce, ať je to jen lepší 🍀

ferda90
11. zář 2023

@welisek ahooj, každé dítě to má jinak no. Syn šel do soukromé dětské montessori skupinky když měl 2 roky a 3 měsíce. První den jsem tam byla s ním a od druhého dne šel na 3 hodiny sám, zvládl to krásně, žádné slzy nic. Když jsem tam byla s ním ten první den, tak celkem zlobil, ale jakmile tam nebyla máma, byl hodný 🙂 Nyní má 2 roky a 7 měsíců a už přes měsíc ve skupince spí a i to bylo bez problémů, jako asi třikrát se stalo, že nechtěl spinkat, ale jak viděl ostatní děti, tak šel s většinou 🙂 U nás to bylo i těžší kvůli kojení, kojím ještě i teď, takže u nás to spaní bylo i horší co se týká kojení, museli jsme ho zrušit na odpoledne, ale skupinku jako takovou zvládl úžasně. Možná líp, než některé starší děti, ale malý je společenský a ta skupinka mu fakt sedla včetně dětí a tet 🙂

gruyerre
11. zář 2023

@welisek asi ještě nejí na školku zralý. Důležité je, jestli tam musí. Ty už chodíš do práce, nejsi třeba ještě doma s mladším?

xxx3d
11. zář 2023

@welisek ptala ses, proč tam nechce?

jinak, může zůstat doma, nebo musíš do práce?
adaptace asi měla probíhat delší dobu, nebo dřív, ale to je teď jedno.

klaruskaholubinka
11. zář 2023

Nase starší když nastoupila do školky tak ji byli čerstvé tři, první týden celý jsem s ní chodila tak na hodinu, pak byla týden nemocná, takže jsme začali znovu, to už jsem ji tam prostě rvouci nechala, ale chodila.pro ní v 9, další týden v 10 a asi za tři týdny jsme nechali do oběda a až ke konci roku chtěla být na svačinu. Teď je třetí rok ve školce a asi ji dochází že jsem doma s mladší a každé ráno že chce do školky, že se těší o víkendu počítá kdy už půjde a ráno když si umeje ruce a říká mi ahoj tak brečí že chce domu. Ve školce říkala učitelka že si tak dvakrát posteskne že se jí stýská. A mě to vždy taky říká když pro ni přijdu, že se jí styskalo
U nás Teda asi hodně dělalo i to, že ona byla jen semnou, babičky máme daleko takže ji nikdy sami nehlidalli.

krasna_neznama86
11. zář 2023

V lednu jsem dala dcerku do školky, bylo jí něco přes 3 roky. První den tam byla do oběda (před tím jsme si tam spolu chodily hrát odpoledne, prostředí i učitelku znala). Neplakala, ale byla tak ze všeho hotová, že jim tam hned v 9 usnula. Další dny jsem zkoušela, ale nebyla jsem schopná ji ani vysvleknout, plakala, ať byla apatická. Tak jsem to odložila do září, sice jsem chtěla do práce, ale musím počkat. Zkoušíme to od září znovu s tím, že jsem staršího synka z jiné školky prendala do její třídy. Byli 3x a zvládla to, uvidíme, co přinese čas. Ale tentokrát se těšila, ani se se mnou pořádně nerozloučila. Dozrála a ma oporu ve starším braskovi.

welisek
autor
11. zář 2023

@mama_mila on byl taky právě nadšený,těšil se tam,mají tam dřevěné vláčky co nemá doma tak si s nima hrál.takhle chození nám doporučila paní ředitelka.v říjnu mám nastoupit do práce a musí tam být právě celý den,proto má jen měsíc aby si zvykl,učitelka to semnou vždycky konzultovala když sem si pro něj přišla do kolika ho tam mám následující den nechat,já sem z toho na nervy ale snažím se aby to na mě nepoznal,hodně sem o tom s ním mluvila ale víc než do školky ne z něj nedostanu 🤷‍♀️

welisek
autor
11. zář 2023

@xxx3d ptala,ale nic sem z něj nedostala,říká jen do školky ne,dřív ho nevzali až teď od září a já se musím v říjnu vrátit do práce

welisek
autor
11. zář 2023

@gruyerre musím v říjnu do práce,teď mám neplacené volno kvůli adaptaci ve školce

mama_mila
11. zář 2023

@welisek mně je to fakt líto, vůbec ti to nezávidím 😔. Jinak nevím, co poradit, do října není moc času. Ono se to lehce říká a hůř dělá, když člověk v té situaci není. Možná bych ještě zkusila koupit nějaké knížky o školce, nebo najít někoho, kdo tam chodí a zkusit děti skamaradit mimo školku? Třeba dát týden pauzu a pak zkusit znova s tím kamarádem?

mama_mila
11. zář 2023

@klaruskaholubinka to si nevycitej, dceru nikdo nikdy nehlidal s výjimkou, když jsem šla rodit, tak pár hodin byla s babickama, jinak jen já a manžel. To je spíš o osobnosti toho dítěte. Znám i děti, co hlídané byly bohatě a ve školce zásek. Tím to určitě nebude.

welisek
autor
11. zář 2023

@klaruskaholubinka syna taky nikdo nehlida,je jen semnou nebo s tátou,babičku sice máme hned pod námi (máme dvougenerační dům) ale ta si ho nebere,takže je pořád semnou a je na mě dost fixovany

welisek
autor
11. zář 2023

@mama_mila zkusím knizku,zítra jedu do školky domluvit se co dál,tak uvidíme

janule0123
11. zář 2023

@welisek me ve skolce doporucovali udělat školkovy týden 3 dny v kuse .. začínali jsme teda celým dopolednem- v případě ze by byl problém ze se ozvou …a pak me bylo doporučeno dat i přes spani, ale zas jen ty tri dny v týdnu (ze je to lepší než na cely týden dopoledne, ze těch pět dni je na start pro ne moc dlouhychy.. takže lepší na start tři denní týden … na spani měla už zas plysacka svojeho(můžou jen děti co spí).. no a najednou se to zlomilo, ze když byla nemocná tak me začala plakat ze do skolky chce😂😂😂

welisek
autor
11. zář 2023

@janule0123 my byli ten první den 1,5 h spolu,pak od pondělí sem se snažila do těch 7:15 aby byl ve školce,v pondělí tam byl jen do devíti,v úterý do deseti,ve středu a ve čtvrtek do 12,v pátek už tam měl být na oběd ale to už nešel protože ve čtvrtek zvracel,takhle sem se domluvila s paní ředitelkou 🤷‍♀️ říkala že to sním půjde

janule0123
11. zář 2023

@welisek zkus ten tři denní týden a 5denni víkend 😃jako každý dite je jiný, ale u nás to celkem fungovalo a paní učitelka má celkem dost zkušenosti co me to radila…a s tím ze říkala ze jim tam nikdo nějak extra dlouho nikdy nebrecel .. xze to preslo… ale teda umí to s nima

jerrabina
21. zář 2023

Dceři je 5, předškolák, a už 3.rokem máme každé ráno hysteraky že do školky nechce. Už aspoň ne půl hodiny ale jen 10 minut. Odstranili jsme všechny objektivní příčiny které odstranit šlo a stejně to je jen o málo lepší. Dcera má ADHD, takže prostě ve školce je nuda (její slova) plus to je pro ni emočně až moc náročné tam fungovat s jinými lidmi (dodávám já). Potřebovala by kratší týden doteď (ideální by u nás bylo nechodit ve středu), ale jako předškolák to bohužel nejde 😢 přitom teď když má brášku, konečně by to u nás šlo. Takhle je každý týden nemocná. Trochu doufám, že pomůžou kroužky - jako předškolák má nárok na ty od školky a zkusila jsem jí dát na každý den něco s tím, že to buď pomůže, nebo naopak zhorší a osekame to. Třeba se začne těšit a na své adhd začne mít podnetnejsi prostředí 🙂 A třeba jako bonus bude večer fakt usínat (ehm... Tomu nevěřím 😄)
Začínala přes prázdniny v soukromé skolce na dva dny v týdnu (bohužel buď celý den nebo vyzvedával děda, já začínala v práci) a v té státní pak už skoro nebrecela. Jenže měla ještě trochu problém s pocuravanim (když je ve stresu má to trochu doteď a nástup do školky je velký stres, navíc odplenkovana byla krátce), tak ji tam holky moc nebraly do party (podle Eli kvůli tomu, učitelky si ničeho nevšiml 🙈 bohužel velké třídy a na soukromou bychom neměli) a v dobré víře ji strasily čertama když se bude pocuravat - doteď má každého Mikuláše trauma 😢
U naší Elišky je problém každý začátek roku, protože pokaždé se začala kamarádit s nějakým předškolákem který jí odešel do školy. Letos aspoň zůstal kluk u kterého byla loni jednou i doma, tak je to lepší. To bych hodně doporučila, potkat se s někým ze školky jeden na jednoho a s maminkama, které odkoriguji případné problémy a naučí ty děti s tím pracovat.
Také určitě nenechávat doma jen proto že brečí (začal by bojovat víc) nebo zvrací (začal by si to somatizovat víc a byl by nemocný pořád jako ta naše. A když už není nemocná opravdu, tak je aspoň ehm ehm hrozně nemocná slyšíš jak kašlu 😄), spíš vymyslet nějakou objektivní příčinu, nebo prostě pravidelně tyhle dny se chodí a tyhle ne (dnes je úterý, do školky se jde, dnes je středa, zůstáváme doma)
Poslední moje rada je zachovat si klid, nadhled a pevné nervy. Já jako malá jsem byla jako přes kopirak a zlepšil to až nástup do školy. Ale pak jsem díky tomu školu milovala až do páté třídy a svým způsobem i doteď i přes celou vysokou a chybí mi to akademické prostředí 🙂 )
Hlavně si člověk musí uvědomit, že si tam ty děti budují sociální návyky, i proto tam chodí. A pro některé ty děti je to neocenitelné - obávám se, že nejvíc pro ty, co tam nejméně chtějí (usuzuji tak z příkladů v okolí)

welisek
autor
21. zář 2023

@jerrabina ahoj,děkuji za radu 👍 u nás se to už zlepšilo,musím to zaklepat 😀 hodně pomohlo že ho do školky začal vozit tatínek,ráno je to bez breku,dokonce se semnou i rozloučí..Ale jakmile si ho jdu vyzvednout já je to hrůza,běží ke mě s radostí a pak to začne,odmítá chodit,k autu chodíme s hysterakem,chce tam vždycky odnést.Dneska tam poprvé spí tak sem zvědavá jak to zvládne😀Problem je že tady co bydlíme žádné děti v jeho věku nejsou,jsou tu jen velké děti

angelchild
22. zář 2023

@welisek tak u nas ted je to uplne stejne😞 kazdy den se do skolky tesila a od vcera hrozne hysteraky az vyrvala skolku tak, ze vsichni otevirali dvere co se deje 😞 nerekne proc tam nechce, ale rano se zacne hrozne klepat uz doma, pomalu zacina brecet a pak to zacne😳

welisek
autor
22. zář 2023

@angelchild u nás to bylo taky+plus zvracení z toho jak brečel,teď pár dní byl klid,vodil ho tatínek,dokonce se těšil a dneska probrecel den ve školce 🙄 říká že se mu tam líbí,že v pondělí půjde zase(to sem zvědavá jak to proběhne) a když se ho zeptám proč brečel tak neodpoví 🤷‍♀️

angelchild
22. zář 2023

@welisek tak to je super, ze sel, ze se nesprajcnul uplne😊 u nas prave ji tento tyden vodil tatka a me ceka pristi tyden a uz ted z toho mam nervy😳 mame jeste male mimco, tak uz vidim jak drzim mimco a uklidnuju dceru😳 treba to zrovna bude v poradku, ale i tak ty nervy pracuji

welisek
autor
23. zář 2023

@angelchild taky ho budu příští týden vodit já,taky z toho mám nervy 😀 že nebude spolupracovat,dneska už mi říkal že do školky nechce,podle mě je to na něj dlouhý,je tam od 6:30 skoro do 16:00 ale jinak to udělat nejde,musím do práce 🙄

ekou
23. zář 2023

@jerrabina můžu mít dotaz? Předškoláci musí být ve školce celý týden? Není možné třeba pátky zůstávat doma?

angelchild
25. zář 2023

@welisek jooo tak to verim, ze do 16 hod je to pro prcka dlouhe 😳 a jak jste to teda dneska zvladli?🙂 u nas rev, ale po uzavreni dveri klid🙂 tak uvidim co zase zitra🫣

welisek
autor
25. zář 2023

@angelchild tatínek se bál že by semnou do školky nešel tak ho tam odvezl i dnes,párkrát si prý ve školce posteskl po nás,takže plakal.Ale učitelka říkala že si prý zvykne 🤷‍♀️ ale když si pro něj chodím slyším ho tam plakat,je to pro něj dlouhé,tak držím palce ať si co nejdřív zvykne a chodí bez pláče,je to pro ty prcky náročné