Bezpečnost dětí při jízdě autobusem. Jak byste tento konkrétní případ řešily?

28. zář 2023

Milé dámy, obracím se na Vás s dotazem, jak byste řešily vzniklou situaci. Pokud jsou tu právničky, ředitelky MŠ nebo paní učitelky, budu ráda za vyjádření. Paní učitelka během cesty autobusem děti nevhodně usadila - nejmladší dítě sedělo uprostřed na tzv. zadní pětce. K tomu paní učitelka namísto plnému věnování se dětem během jízdy autobusu natáčela video, které následně umístila na fb skupinu pro rodiče. Maminka dítěte si, dle mého názoru v podstatě oprávněně, stěžuje, řeší přestup dítěte do jiné MŠ. Dítě navíc bylo ubrečené. Z prvotního jednání s paní učitelkou - pouze telefonicky - mám pocit, že si pochybení vůbec nepřipouští. Jednání s maminkou proběhne zítra. Jak byste řešily s paní učitelkou? Mně v hlavě bliká i hrubé porušení pracovní kázně.

veronicka89
29. zář 2023

A to ze maly spadl ze sedacky kdyz sedel sam se mi stalo asi urcite 10x ale ze bychom spadli spolu to se mi jeste nikdy nestalo !

somalicats
29. zář 2023

@veronicka89 Tak to buď ráda, já v pražské MHD letěla už párkrát. To místo, které máš na mysli - tam při prudkém zabrzdění poletíte s dítětem oba, a spadneš na něj. Tam bych si s dítětem nesedla. To když už, tak tam posadit dítě a stát před ním. Poletíš Ty, a dítě spadne na Tebe.

miryp
29. zář 2023

Tak jsi snad dospělá a jsi schopná postavit se za svůj názor, tak se neschovávej za smyšlenou třetí osobu (jako fakt pochybuji, že bys našla ve svém okolí stejně "postiženou" osobu, která by v tom viděla hrubé porušení pracovní kázně) a piš rovnou o sobě...
Pokud jsi to ještě nepochopila, tak doba šla dopředu a pořizování fotozáznamů a videozáznamů z akcí MŠ je dnes zcela běžným způsobem, jak pedagog seznamuje rodiče s tím, co děti v rámci akce zažily. Pokud nechceš, aby tvé dítě na takovém záznamu bylo, měla jsi věnovat více pozornosti informovanému souhlasu k GDPR, který jsi při nástupu dítěte do MŠ jisto jistě vyplňovala a kde jsi měla možnost ovlivnit, zda bude tvé dítě fotografováno a natáčeno a kde se takové záznamy zveřejní... Pokud máš problém s tím, že místo utírání nudle tvému dítěti věnovala pár vteřin videozáznamu, jak všichni sedí v autobusu, tak to jednak nebylo žádné porušení pracovní kázně, naopak většinou mají učitelky pokyn od ředitelů, aby výlety dokumentovaly a dvak, ty děti měla díky zapnuté kameře stále na očích.
Pokud ti jde o samotný fakt, že dítě bylo ubrečené - mé dítě ve školce brečelo hned několikrát, protože prostě první měsíc ve školce dobu beze mě nedávalo. Ale to přece nebyla chyba učitelky, ale moje. A předpokládám, že tvé dítě je ve školce od září, nebo třeba déle, ale o prázdninách nechodilo a dělá mu problém se po prázdninách zase zařadit. A dělat z toho problém učitelky - to jako vážně?
No a pokud ti jde o to sezení na té pětce - právní řád České republiky nezakazuje dítěti, aby sedělo uprostřed zadní pětimístné sedačky v autobusu, takže opět nechápu, kde vidíš jaké hrubé porušení pracovní kázně? To, že ty sama bys tam dítě neposadila, neznamená, že rozhodnutí učitelky, které se s tvým vnímáním situace neslučuje, porušuje zákon...
Nestačilo by prostě na férovku říct, že ti daná školka z toho či onoho důvodu nevyhovuje a chceš dát dítě jinam, než tady buzerovat učitelku za nic a dělat ze sebe krávu?

veronicka89
29. zář 2023

@somalicats ty jsi letela,pokud jsi sedela ?

veroniquecz
29. zář 2023

@veronicka89 psala jsem ohledně krizového brždění.

veroniquecz
29. zář 2023

@veronicka89 a ano, spadnout úplně v klidu můžeš, i když sedíš.

veronicka89
29. zář 2023

@veroniquecz ja pisu o tom ze kdyz sedim a drzim se tak se mi za cely muj zivot jeste nestalo ze bych spadla ( tak jsk je mi tu podsunovano - ze urcite spadnu a zamacknu dite

xxx3d
29. zář 2023

asi bych to řešila jen v případě, že by dítě z toho prostředního sedadla spadlo a proto bylo ubrečené.

suzanna123
29. zář 2023

@veronicka89 hele, jednak nevím, čeho bych se tam držela, za druhé pokud by bylo, čeho se držet, tak buď držíš dítě, nebo sebe - pokud teda nejsi chobotnice. Nebo aspoň mně tam nějak nevychází ruce. Držet jednou rukou sebe a druhou dítě mi přijde v lepším případě jako pouštět draka - že zavlajeme za tu ruku oba. V tom pravděpodobnějším, že sebe třeba i udržím, ale to dítě mi vyletí.
Já jsem teda asi první, kdo chápe problém, že tam to dítě sedělo (i když to místo mi přijde problematické u každého školkového dítěte), nicméně, pokud jsou v autobuse pásy, tak by to snad vadit nemělo, ne? Za sebe bych řešila, jestli v tom autobuse byly pásy a jestli byly děti připoutané, ale to u všech sedadel.

veronicka89
29. zář 2023

@suzanna123 ja pracuju s myslenkou bezneho mhd bez pasu . A kdyz sedim jednou rukou drzim dite a druhou se opiram o sedadlo na sikmo l/p kdyz by na me zbylo to misto uprostred s 1 ditetem

jelenice_zavodnice
29. zář 2023

@suzanna123
Tak zakon mluvi takhle, at tedy ma anonymni a z meho pohledu hodne militantni autorka prispevku jasno.
1. Od roku 2004 platí v Česku povinnost instalovat do dálkových autobusů, tedy těch, které přepravují výhradně sedící cestující, bezpečnostní pásy. Pro městské a meziměstské autobusy tato povinnost neplatí, stejne tak pro starsi typy autobusu.
2. Povinnost objednat si u dopravce autobus s bezpečnostními pásy školy a školky nemají.
3. Na povinnost připoutat se musí ze zákona žáky i ostatní cestující upozornit řidič a stejnou povinnost má i provozovatel vozidla, který na autobus většinou lepí piktogram s připoutaným člověkem. Dohlednout maji skoly a skolky (personal), jenze uz nemohou zodpovidat za to, pokud se deti v prubehu jizdy sami odpoutaji, jinak by sami porusovali zakon.
4. Podle zákona nesmí počet cestujících starších dvanácti let překročit povolený počet přepravovaných osob, tedy na jedno sedadlo jedno dítě. Pocet dětí mladších dvanácti let zákon neřeší. Ty se nepočítají na kusy, ale na kila, může jich být více než sedaček, pokud nepřekročí maximální přípustnou užitečnou hmotnost vozidla.

Takze zaver? Podle informaci z prispevku je tento:
Ucitelka dite neposadila nijak nevhodne.
Ucitelka se za jizdy nema venovat detem ale ma sedet pripoutana stejne jako ostatni cestujici, coz zrejme udelala.
Pokud ma ucitelka souhlas s natacenim a umistnenim na FB od rodicu deti, je i tohle v poradku.
Nevidim zadne hrube poruseni prac. kazne.
Matka ditete muze dite prelozit do jine MS, ma na pravo.

suzanna123
29. zář 2023

@jelenice_zavodnice ježiš, mně to nepiš - já říkám jen, že za sebe bych řešila ty pásy. Tím tady končím 😀

jelenice_zavodnice
29. zář 2023

@suzanna123 Tak v textu mas reseni tech pasu 😁.

veroniquecz
29. zář 2023

@veronicka89 to je právě to - držet se. Jenže kolik pasažérů se za jízdy v sedě drží. A to je to jedna z povinnosti uvedena v přepravních podmínkách. 🤷🏻‍♀️ Jinak se samozřejmě riziko snižuje. Ale nikdo ti nezaruci, ze spadnout nemůžeš 🤷🏻‍♀️

veronicka89
29. zář 2023

@veroniquecz s tim souhlasim

veruuu_kubesovic
29. zář 2023

Hele a takhle se u nás jezdí ve vlaku...

miryp
30. zář 2023

@suzanna123 nevadilo by to ani v případě, že pásy v autobusu nebyly, protože zákon o silničním provozu nezakazuje školkovému dítěti sedět uprostřed pětimístné sedačky. Když už se chce autorka ve školce ohánět hrubým porušením povinností učitelky vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k její profesi, tak by si mohla dát tu práci a nejprve se právně dovzdělat, aby pak neplodila takové nesmysly...

suzanna123
30. zář 2023

@miryp vadilo. Zákon je jedna věc, bezpečnost druhá. A jet nepřipoutaná a ještě navíc na tomhle místě bezpečné není ani náhodou. Nicméně učitelku bych z toho nevinila, což jsem i psala výš, že v ničem jiném se s autorkou neshoduji.
Víc k tomu už fakt nemám co a nemám problém s tím, jestli má někdo jiný názor, tak už mě tu prosím neoznačujte. Děkuji