Dát 3leté dítě do školky, i když jsem doma s mladším?

luji
28. čer 2016

Chtela bych se zeptat na vase zkusenosti.Dceru mi k nam do skolky nevzali, takze bych ji musela vozit do skolky cca 7km.Mam doma jeste pulrocni miminko, takze budu i nadale na rodicovske dovolene.Resim dilema zda vubec davat dceru do skolky.Uvazovala jsem max nad tremi dny v tydnu, chci si ji jeste uzit.Ale mam strach, ze bude porad nemocna a schyta to syn :-/ Dcera je sice spolecenska, na hristi i v krouzcich se zapojuje, ale jinak je mamanek.Po narození syna uplny....nechce byt ani u babicky.

kika_21
29. čer 2016

@tulikiss A nejsi na sebe moc přísná-člověk si někdy odpočine-pravda je, že se dětem u nás věnují-a nejintenzivněji poslední rok před školou. 🙂

elvira
29. čer 2016

@tulikiss - však jo, mě malýho ve 3 letech do školky nevzali a taky jsem chtěla vzdělávat... 😀 A hlavně jsem potřebovala zpátky do práce...
Nakonec se jedno místo uvolnilo. 🙂
Mj. povinný je rok před školou, takže nehrozí, že by předškoláka nevzali a jinak bych si starší doma klidně nechala, kdyby byl ve školce přetlak. Zažila jsem, jaké to je, takže to beru podle sebe. 😉

tulikiss
29. čer 2016

@kika_21 promin asi sem dneska po celodennim uceni na obcana uz mene chapava, ale zatim sem ani jeden z tech tvych prispevku na me nepochopila..... ☹

terka_85
29. čer 2016

Ahoj, byla jsem v úplně stejné situaci jako ty. Když jsem byla v 1. trimestru těhotenství, syn (tehdy 3 roky) nastupoval do školky. Nějak mě ani nenapadlo ho tam nedat. Jako malá jsem do školky nechodila a dodnes mám problémy s kolektivem. Když jsem šla do 1. třídy, všichni se tam znali a já základku protrpěla, takže hlavně kvůli tomuto jsem chtěla, aby tam synek chodil. I když je mi jasné, že to bylo i ve mě a ne jen nechozením do školky.
Synkovi se ve školce moc líbí, má úžasné učitelky a spoustu kamarádů, za kterými se moc těší. Chodí jen dopoledne, ale přemluvil mě, že tam bude alespoň 2x týdně spát (napadlo ho to samo od sebe)...
Ano mohl být se mnou doma, ale určitě bych ho nenaučila to, co ve školce. Synka třeba vůbec nebaví kreslení a tvoření, nejraději by pořád hrál fotbal apod. Nejspíše budeme muset kvůli tomu chodit od září na grafomotorický kurz. Ale paní učitelka mi říkala, že se hodně moc zlepšil a já vím na 100%, že je to kvůli školce. Doma ho to nebaví, ani ho k tomu prostě nepřinutím. A do školy to pak bude potřebovat.
Co se týká nemocí, tak ano, když něco chytil starší brácha, tak ten malej to měl za týden taky...

radka8888
29. čer 2016

@kika_21 jak to s tim souvisi? Prekladatelky snad plati dane ne? Vas prispevek moc nechapu. Nelibi se mi stanovisko, ze matka co pracuje je neschopna, protoze si nezaridila, aby nepracovala. Myslim, ze je spousta zen co pracuji rady a co si nedovedou predstavit, ze jsou stopadesat let doma s detmi. A automaticky to z nich nedela krkavci matky. Ja svoje deti miluju, ale jsem rada, ze existuje skolka. Jim to prospeje a ja se rada vratim do prace.

kika_21
29. čer 2016

@radka8888 No ano, to je pravda-já mám dětí hodně, tak jsem doma dlouho-pracovala jsem asi 6 let, mám 5 dětí-doma jsem s přestávkami celkem 15 let.

kika_21
29. čer 2016

@tulikiss Nic si z toho nedělej, nevadí.Chtěla jsem říct, že MŠ není opravdu hlídání, ale když pracuješ z domova, pomůže Ti to.

evulina77
29. čer 2016

@elvira a to právě to, co řeším. Přehrávají problémy se školkami na rodiče, kteří si jdou po krku, než aby vyřešili počet míst ve školce. Přece máme matriky, víme, kolik dětí se kde narodilo, kdy budou ve školkovém a školním věku...

dannyblakely
29. čer 2016

Já bych osobně dceru tak brzy do školky nedala, ani kdybych druhé neměla, ale to je věc názoru, no. Hlavně ať jste spokojené obě dvě 🙂

tulikiss
29. čer 2016

@evulina77 kdyz ono je tohle slozitejsi oni samozrejme vedi kolik se deti narodi a tak, ale problem je ze tady dochazi k presunuti te starosti ze statu na obce a kdyz ta obec na to nema prachy tak muze vedet jak chce dopredu ze bude ve skolce pretlak ale kdyz nejsou prachy tak to nema z ceho vyresit. tady selhava dost stat v tom ze na skolky neposila dost penez. ale ten se tvari ze to neni jeho starost protoze to prece patri pod obce. ☹

hansed
29. čer 2016

@tulikiss vzdělávání bych asi zmiňovala až v souvislosti se školou, ale ano, školka je o tom, že se tam děcka něco naučí - pracovat v kolektivu, respektovat autoritu apod. Některé maminky to zvládají i doma....
Jsem ráda, že se moje dcera do školky dostala na 2letech, kdy jsem šla do práce. Když není škola, jsou obě se mnou doma. Obě si většinou vyzvedávám po obědě. Denně jsem uřícená jak kůň.... původně měla druhorozená ve školce 3krát týdně spát, ALE spí tam moc dětí, včetně těch, co mají doma malého sourozence... takže nejsou lehátka. Když máme poradu, třídní schůzky, školení apod., je přede mnou otázka, co s ní udělat?
A pokud mi někdo navrhne, že jsem jí mohla dát do soukromé školky, tak ať mi napřed v našem okolí nějakou najde a pak mi na ni dá peníze, já je totiž nemám... Možná jsem se měla líp učit, pak bych nebyla učitelka, ale mnohem lépe vydělávající mamina, co by mohla zaplatit dítěti chůvu, popř. soukromou školku....

Stát to pokazil a maminy se kvůli tomu žerou... to je pravda. V tu chvíli by měl nastoupit zdravý rozum. Jenže v naší zemi to je tak, že každý chce vše jen pro sebe....

tulikiss
29. čer 2016

@hansed to vzdelavani jsem zminila schvalne, protoze presne za tim ucelem jsou skolky zrizeny, aspon tak to stoji v zakone. bohuzel spousta lidi skolky vnima jinak, ale jejich prvotni ucel je vzdelavat. Je mi jasne ze dokud nebude dostatecne mnozstvi mist ve skolkach tak budou proste dva nesmiritelne tabory. Ale uprimne, to ze je problem se skolkama, vedela kazda maminka uz v dobe kdy si to dite porizovala. Ja s tim, ze vzhledme k tomu ze je dcera az v zari tak ze se nedostane a budu to muset resit, pocitala uz od zacatku.

madrilena
29. čer 2016

@ceekanka Hele, máš to super zorganizovaný s jedním dítětem, tak Ti navrhuju přijít k nám na brigádu, možná by Ti to otevřelo oči. Víš, ony ne všechny děti jsou takové, že zůstanou sedět tam, kde je posadíš, jak to máš pravděpodobně s Tvou dcerou (jinak bys tu nikdy nepsala takové bláboly). A takové dítě, je schopné během doby, kdy si dojdeš na záchod rozebrat domácnost. A jako myslet si, že takové dítě něčím zaměstnáš? Tak to jsi vedle jak ta jedle. Některé děti totiž rády objevují hlavně to, co chtějí ony. A ne to, co chceš ty. A můžeš se snažit jakkoli. Zatímco Tvoje dcerunka si bude roztomile malovat obrázeček nebo hrát s panenečkou, tak jiný dítě Ti tou pastelkou počmárá celý byt a můžeš tisíckrát vysvětlovat, že má malovat na papír. Joooo a takové dítě není jen jedno, je jich mnohem víc. Ale evidentně Tvoje dcerunka nedělá nic, co se nemá, ty to máš přece super zorganizovaný, vše podle plánu. No gratuluji. Takovejm jako ty se vždycky rodí super hyper bezproblémový holčičky a to se to pak mluví. Fuj, muselo to ven. Soudíš ostatní, ostatní budou soudit Tebe. Jo, a není frajeřina si věci zorganizovat, když jsi (ano Ty jsi) na mateřské dovolené (mnoho z nás to tak opravdu nazývat nemůže) a máš pohodičku. To umí každý. Každá z nás tady co je, tak věřím, že si dokáže zorganizovat čas. Umění zorganizovat čas je s více než jedním dítětem, s dítětem, které nedělá všechno, jak mu řekne maminka, aby jí potěšilo. Mrk mrk :-/ Někdy si totiž můžeš plánovat a organizovat sebelíp a je to úplně jedno. Protože se stane asi milion nepředvídatelnejch věcí, který neovlivníš a musíš improvizovat. A řešíš tady taky naše předchozí generace. Jo, jenže před sto lety většina mamin nepracovala, měla k ruce širokou rodinu, nebyla na všechno sama a celý její život bylo starat se o děti a domácnost. Jo a pak se dost často staraly starší děti o ty mladší a doma zastaly dost práce. Ale dneska je všechno na tý ženský, protože nemá x dětí, že jo. A širokou rodinu většina dnešních matek k ruce taky nemá a pak ještě musí do práce a vyzvedávat děti ze školy, atd. Srovnáváš nesrovnatelné. Mentoruješ tu o něčem, o čem nemáš ani páru, protože máš dítě ve věku, kdy je na Tebe hodně vázané a ty na něj. Máš jen jedno. Jak si vůbec dovoluješ soudit jiné matky. Byla jsi někdy v jejich kůži? Nebyla. Tak nejdřív poroď další děti a pěkně si organizuj.

madrilena
29. čer 2016

@hansed Maminka školku nikdy nenahradí. Nemůže. Stejně tak jako se psychologové shodují, že by děti měly být do tří let hlavně s maminkou, tak se také odborníci shodují, že děti, které chodily do školky jsou daleko připravenější na školu než děti, které do školky nechodily. Maminka prostě nemůže sama o sobě zajistit autoritu mimo rodinu v dostatečné míře, nikdy nenahradí větší kolektiv (děti na hřišti doopravdy nestačí - tam nemají žádné povinnosti), školka upevňuje správné návyky. A třeba ne každá maminka je výtvarně či hudebně nadaná a tohle školka dokáže s učitelkami se vzděláním krásně vyrovnat. Také běžně každá maminka nemusí vědět, jak dítě naučit držet tužku a jak korigovat případné nedostatky, zatímco ta učitelka by to vědět měla. Školka určitě nikdy nemůže poskytnout citové zázemí jako rodina, to si myslím ale, že od školky nikdo nečeká. Já osobně jsem si třeba se spoustou věcí nevěděla rady (i když jsem pátrala po tom, jak to změnit) a školka nám všem hodně prospěla.

madrilena
29. čer 2016

@elvira prostě si musíš zaplatit soukromou školku; školka je vzdělávací zařízení a nikoli odkladiště a hlídací služba; mají být děti maminek na mateřské dovolené diskriminováni a ochuzováni o vzdělávání, protože mají sourozence? To asi není řešení, že? Člověk nemusí ztratit práci, prostě zaplatí školku. Třeba i za tu cenu, že dočasně nebude mít z platu nic. A jediný, kdo by se tady měl chytit za nos je stát. Protože ten by se měl postarat o to, aby lidé, které mu přispívají, přispívat mohli.

madrilena
29. čer 2016

@ceekanka jo, se třiceti dětmi sice učitelka nedá to, co mamina s více dětmi.... no mamina s více dětmi může dát dětem citové zázemí, to ani, ale určitě nikdy nenahradí školku!!!

zuzka_b2
29. čer 2016

@madrilena teda, ctes mi myslenky, presne to jsem chtěla napsat. Mam hyperaktivni dite a s miminem dohromady je to naprostej masakr. Nechapu proc by mělo moje starsi dite bejt ochuzeny o kolektiv, kterej ve 3 letech potřebuje a zcela evidentne miluje (ta radost, když si ma na hristi s kym hrat!), jen proto, ze mame mezi detma 2 roky a ne 5???
A proc ma ze stejného duvodu byt mladsi ochuzena o maminu pozornost, když ji jako miminko nejvic potřebuje?? Není to jen o organizaci, je to i potřebách dítěte.

zuzka_b2
29. čer 2016

A ten argument, jak to zensky dřív zvladaly, mne taky vytaci. Driv byla uplne jina doba, neda se to absolutne srovnavat, krome toho co pise @madrilena o pomoci siroky rodiny, která zila pospolu, a starsich sourozencu, byl proste pristup k detem uplne jinej nez dnes. Zadnej duraz na jejich rozvoj, zadny krouzky, místo procházek a vyletu se strcily na dvur a mama pracovala. Deti se nechavaly vyrvat, když plakaly, když zlobily, dostaly poradne na zadek. Zadne vysvetlovani a respektujici vychova jako dnes. Mame min deti, ale zase se s nima vic piplame.
A hlavne, ze se zensky dřív sedrely s peti detma a hospodarstvim, se taky projevovalo na zdravi, kvalite a delce života, která je dnes uplne jina, když uz tolik nedreme a mame i cas na regeneraci. Opravdu chceme tohle zpatky??? Navic se to predhazuje jenom zenam, ze nezvladaj pet deti a hospodářství jako prababicky, neslyšela jsem, ze by někdo rikal chlapovi, kterej je unavenej ze stresu v kancelari, at je rad, ze nedre 16 hodin na poli jako praděda.

zuzka_1985
29. čer 2016

Ja by som dala,uz "len" kvoli kolektivu,rozvijaniu zrucnosti,osamostatnovaniu. ..

jituska3
29. čer 2016

já bych bylo pro povinou školní docházku od 3 let ,vždyť si učitelky stěžují že za rok nejsou schopni se připravit na školu. Doma jin nemůžeme dát takové podmínky jako ve školce. Protože ví že jsme jim pořád za zadečkem , ve školce je to jiné musí se postarat sami o sebe a podřídit se kolektivu začlenit každý den. A to že tam dítě ze začátku nechce to je jasné ,ale nesmí se udělat ústupek prostě musíš a hotovo je to tvrdé ,ale funguje to když se poleví tak tam nebudou chtít chodit ,je to dost stresující ale hlavně pro rodiče ,ty si uvědomí že už nás tolik nepotřebují.
Druha věc je že stát věděl že bude nedostatek školek ,protože se ve velkém rušili asi ta před 10 zpátky pro nedostatek dětí .Místo aby je zachovali tak je zrušili a pak najednou se zdvihla mateřská a porodné ,no a některým už táhla na 35 . A nic se neděje ani dít nebude kdy máte dítka musíte se starat samy a sát vám bude jen a jen házet klacky pod nohy .Je tu totiž diskriminace děti co jsou narozené později než v září a když se přestěhujete v období zápisu tak jste taky v řiti ,protože nebudete mít v občance trvalí pobyt tam kde se hlásíte 😠

kika_21
30. čer 2016

@madrilena Připusťme, že dnes je hyperaktivním dítětem nazýváno i to, které nemá takovou diagnozu prokázanou-a to dost často. Světe div se-děti se hýbou, křičí a malují-milují velké plochy. Tak parkrát řeknu, že se na zeď nemaluje. Je to práce s výchovou. Život je pohyb a práce.Jsou maminky, které znají své děti dobře, na WC tedy chodí jen na chvilku-je to trošku problém, ale co by za to někdo dal. kdyby se dítě hýbalo a malovalo na zeĎ.Jsou také ty, které jsou samy a rády, že existuje MŠ-také některé se bojí, že jim v práci tzv. ujede vlak. Nároky na finance jsou také různé-stejně jako my jsme různé.I mně říká sestřička u dr.-no jo, byla jste zvyklá na hodné holčičky a teď máte chlapečky...Jsem hlavně ráda, že běhají a malují-nemuseli by-snažíme se tedy malovat na papír. 😀

hansed
30. čer 2016

@tulikiss ono je pěkné s něčím počítat a po několika letech doma být postavena před naprosto jinou situaci.
@madrilena samozřejmě, ale to neznamená, že děti MUSÍ chodit do školky od 3 let.... Podle mého by rok, dva měl určitě stačit....
@zuzka_b2 respektující výchova? Nikdy nebyla? Já osobně jsem na zadek nikdy nedostala... Byla jsem naprosto jiné dítě než moje druhorozená.... ta je všude, je jí plno, ale přesto by ještě teď ve školce nebyla, kdybych zůstala na RD doma... Jako upřímně, když někam jdeme, nejhorší jsou ty děti s repsektující výchovou, ale to je na jinou diskusi
@kika_21 přesně! Dneska mi přijde, že spousta rodičů řekne, že mají hyperaktivní dítě, i když je jen živější, popř. rozmazlené.... Jsem ráda, že je druhorozená zdravá, živá, ale zároveň jí dáváme jasné, pevné hranice, za které nesmí....
@jituska3 klidně jsem pro, ale nejdřív musí stát dát prachy na školky. V našem státě je zvykem něco nařídit a prachy na to nedat.... ono teda stačí, že je povinný poslední rok ve školce, bude se hlídat docházka, omluvenky, když se učitelkám omluvenka nebude zdát, můžou prý volat i OSPOD, když bude dítě vzděláváno doma (ano, lze to, rodiče požádají o vzdělávání doma), musí chodit každý půl rok na přezkoušení.... je to fakt vtipný 🙂

terka_85
30. čer 2016

@hansed Já třeba kdybych poslala syna do školky až do povinných předškoláků, tak nevím jak by to dopadlo. Jak jsem psala výše, budeme asi muset chodit na grafomotorický kurz, protože syn raději hraje fotbal než kreslí. Teď ten poslední rok, co je ve školce se v kreslení a držení tužky hodně zlepšil. Se mnou by to doma nedělal, prostě ho to nebaví, ale ve školce musí...

luji
autor
30. čer 2016

To se tedy zvrhlo v bourlivou diskuzi 😉 Vsem dekuji za nazor.Nakonec to asi dopadne tak, ze to v zari necham na ni.Kdyz budete chtit, pujde...kdyz mi bude doma fnukat, ze nechce, necham ji jeste doma a zkusime to pak na jare 😉

drakenn
30. čer 2016

@luji to jsem udelala take. Nechala to na detech, jejich vyzralosti. A vyplatilo se.. preji spokojene ditko
P.S. povinna skolka od tri let ?😣 tak to je husty nazor

tulikiss
30. čer 2016

@luji to je nejlepsi, ono kazde dite je vazne jine kdyz vidim treba i 5 lete deti co uz po ceste do skolky delaji sceny a breci ze tam nechteji tak si rikam ze sem rada ze tohle ty moje nedelaji.... mala od 2,5 chodi na par dni v tydnu do soukrome a tyhle sceny dela kdyz pro ni prijdu ze ona domu nejde a ze tam bude a bude si hrat, ani po pul roce ji to jeste nepreslo 😀 starsi chodi od zari a nejvetsi tragedii je kdyz je nemocny a nemuze do skolky. 😀

helabella
30. čer 2016

To, že dítě chodí do školky, neznamená, že nebude mít problém s kolektivem. Já do školky normálně chodila a přesto skupinové akce nevyhledávám. Jsem introvert a prostě velké kolektivy nepotřebuju. Takže spíš jde o povahu dítěte -- jsou děti, které kolektiv (a školku) milují a jiné to jen tak nějak zvládají.

helabella
30. čer 2016

@hansed -- to přezkoušení má být dokonce každé 3 měsíce, což je vtipný, když ve škole je přezkoušení jen jednou za půl roku

kamila297
30. čer 2016

@ceekanka Vy jste to tedy vzala zhurta... A co druhá stránka věci (nejen dle vás zbytečné placení obědů a maminčina manikúra...), že třeba dítě patří mezi děti, protože ve školce se mu velmi rozšíří slovní zásoba, pohraje si s jinými hračkami, dětmi, naučí se samostatnosti - kolektiv táhne, má pravidelný režim (což je pro děti velmi nezbytné)... Nikdo neříká, že když je matka s druhým na RD, že starší musí být v MŠ od rána do večera, může ho klidně vyzvednout po obědě, před obědem, kdykoliv. Samozřejmě odlišné režimy malého a většího dítěte jsou jiná věc a je těžší to zorganizovat. Ale přesně ty argumenty, které jste vyjmenovala, svědčí o tom, že dítě není fixované na matku, ale spíš matka na dítě (viz "vím proč jsem si dítě pořídila, vím co to obnáší a jeho vývoj, mám ve svých rukou jen já" - mimochodem, a co otec? ten děti pouze zplodil?). Zvláště jestli je dítě komunikativní a je mezi dětmi rádo, tak je to od matky spíš sobectví.

prdecek
30. čer 2016

já původně staršího do školky dát nechtěla, když jsem doma s mladším, ale naskytla se ta příležitost a dva týdny před začátkem školkovního roku se objevilo poslední volné místo. Tak jsme po něm sáhli a dneska toho nelituji. Liborek má plno nových kamarádů a i já mám nové kamarádky ze strany maminek, naučil se lépe mluvit, kupu nových věcí a nebojí se kolektivu stejně starých dětí, do školky se těšil na to, co nového zažije. Se mnou doma by toho tolik nezažil a tím že žijeme na vesnici, tak tu nejsou ani žádní vrstevníci s kterými by si mohl hrát. A co si budeme povídat, člověk si odpočne i malinko psychicky a může se věnovat mladšímu tak, jako když se věnoval staršímu když nebyl na světě mladší.