Dát 3leté dítě do školky, i když jsem doma s mladším?

luji
28. čer 2016

Chtela bych se zeptat na vase zkusenosti.Dceru mi k nam do skolky nevzali, takze bych ji musela vozit do skolky cca 7km.Mam doma jeste pulrocni miminko, takze budu i nadale na rodicovske dovolene.Resim dilema zda vubec davat dceru do skolky.Uvazovala jsem max nad tremi dny v tydnu, chci si ji jeste uzit.Ale mam strach, ze bude porad nemocna a schyta to syn :-/ Dcera je sice spolecenska, na hristi i v krouzcich se zapojuje, ale jinak je mamanek.Po narození syna uplny....nechce byt ani u babicky.

anehap
29. čer 2016

@madrilena ale školka tu potřebu taky na 100% uspokojit nedokáže 😉
A ano, znám ty stresy po ránu - bydlíme vedle a chodíme poslední 😝 😅

marketaryzi
29. čer 2016

@madrilena opušťák, tak to je přesné 😂

madrilena
29. čer 2016

@anehap no, školka možná potřebu 100% nenaplní (asi spíše tu citovou stránku) tak pozitiva prostě převažují a podle toho se řídím; u nás starší dítě do školky chodit chce a je tam rádo

anehap
29. čer 2016

@madrilena jasně - a to je důležitý - chodit tam chce a je tam rádo 😉
U nás tam ráda chodila až ve čtyřech letech, teď na školce vidím taky už spoustu pozitiv - zase nechci, aby to vyznělo, že vidím školku negativně, jen se musí vždy posoudit individualita dítěte 🙂

ninive211
29. čer 2016

@sarihy
@anehap Toto taky budu řešit, mám zatím teda jen jednu spíš introvertní a dost citlivou dceru a plánujeme druhé, snad se brzy zadaří, že do příštích prázdnin třeba budeme čtyři...a třeba s tříměsíčním nebo i mladším dítětem si nedokážu představit, že bych dala starší do školky, aby tahala domů nejrůznější nemoci. V tomto směru jsem fakt zvědavá, jakou zkušenost bude mít od září ségra, jestli nebude nakonec litovat toho, že dala neteř do školky (v tomto případě fakt aby ji zabavila, mají barák a prý zásadně když kojí malou nahoře, velká prý vletí dolů, otevře třeba ledničku, vytáhne si jogurt, ledničku nechá otevřenou a jogurt opatlá všude možně...dveře samozřejmě ni neřeší, protože si umí otevřít a tak...)
A fakt souhlasím s tím, že dát introvertní dítě až do předškoláků nebo dokonce vůbec nedat do školky je přinejmenším nešťastné, já jsem toho sama důkazem. Jsem fakt přesvědčená, že kdybych chodila do školky aspoň od těch necelých čtyř let, tak první rok by sice možná byl krušný, ale prospělo by mi to daleko víc, než být doma až do šesti let s mladší sestrou (takto jsem se navázaly dost na sebe, já se hodně přizpůsobovala jí, vždy jsem tíhla k těm mladším anebo naopak k dospělým a se svými vrstevníky jsem si nerozuměla)

suzina08
29. čer 2016

Já bych ještě chvíli počkala, dokud nebude menšímu třeba rok a pak bych jí tam třeba na dva nebo tři dny v týdnu dopoledne klidně dala. Je tedy škoda, že jste nedostali školku u vás, že by si tam našla kamarády, ale i tak. Myslim, že na pár hodin dopoledne jí to neuškodí. Ale rozhodně bych to rozmýšlela s ohledem na dítě a ne na svoje pohodlí 🙂

anehap
29. čer 2016

@ninive211 to zvládnete 😉
Taky jsem měla obavy, jaká to bude bojovka, ale dalo se to....starší je hodně citlivá, nenavazuje moc ráda nové vztahy, to má po mně i mm....a protože od těch tří let na školku absolutně nebyla zralá, snažili jsme se ji postupně připravovat - máme školku vedle, takže skoro denně jsme chodili kolem, pozorovali děti, vykládali jak to tam chodí....a v těch čtyřech pohoda. Ne že by jásala a skákala radostí, že tam jde, ale nebylo to ani s pláčem a časem se těšila....první rok jsem ji dávala jen do oběda 😉
No a v době od těch 3-4 let jsme to doma zvládly - malá je sice introvert, ale zase hodně živá a pokud má pohyb, tak je spokojená, takže jsme byly za každého počasí venku, abych ji utahala a doma byla klidnější...naštěstí nějaká velká žárlivost u nás až na ty začátky nebyla, hodně pomáhala, zapojovala jsem ji.....
A ty nemoci - u nás to teda byl mazec, do té doby běžná rýma, ve školce angíny, záněty průdušek, střevní virozy - pořád něco....a chytala to nejen mladší, ale my všichni(já třeba takovou šílenou angínu, co ze školky dotáhla, neměla ani jako dítě), takže jsem byla občas zralá na blázinec a proklínala školku....ale další rok už to bylo lepší 😉
A mladší teď bude muset jít ve třech letech, ale zatím se těší, možná je to tím, že tam denně chodíme pro starší, zná to prostředí, bude chodit se stejnými dětmi....ale myslím, že úplně bez pláče se to neobejde, je na mě hodně fixovaná 🤐

naomi6
29. čer 2016

@luji Záleží na každé konkrétní mamince a hlavně na dítěti. Já jsem třeba dávala dcerku do školky, když jí bylo 3 a 3/4 a synkovi bylo 3/4 roku. Chtěli jsme to jen zkusit. Dcerku jsem tam nechávala jen na dopoledne, po obědě chodila domů. Školku máme 5 minut od baráku. Dcerka byla naprosto spokojená a šťastná v koliktivu dětí. Dokonce mě hodně často prosila, že tam chce spinkat. Dcerce jsem se věnovala od malička opravdu hodně. Ve dvou letech uměla už i písmenka, protože ji to bavilo. Učitelka ji vždy moc chválila, jak je šikovná. Hodně nových věcí se tam ale naučila, hlavně sebeobsluhu. Doma jsem za ní spoustu věcí dělala já. Nejsem zastáncem toho, že matka jde do práce už třeba v roce života dítěte a dá ho do jeslí, ale nevidím nic špatného na tom, když ve třech letech dá dítě do školky, a přitom je doma s mladším. Ve třech letech je dítě už schopné zvládnout pobyt v kolektivu a řekla bych, že je to naopak přínosem. Druhá věc jsou potom bacily, které nosí domů ze školky. Pokud by bylo dítě hodně nemocné a sourozenec by byl ještě maličké miminko, tak bych ho do školky nedala. Kamarádka to tak měla. Dala syna do školky hned po narození druhého syna, ale musela ho odhlásit, protože byl pořád nemocný a ohrožoval novorozeně. Já bych to zkusila, za to nic nedáte, kdyby to nedělalo dobrotu, tak můžete dítě kdykoli odhlásit. Přeju hodně štěstí 😉

kocvarovas
29. čer 2016

Máme doma 3 a půl letou cácoru a skoro roční druhou. Školku máme naproti domu a starší se mě už od podzimu ptá, kdy bude chodit za dětma do školky. K zápisu jsme šly letos a od září nám ji vezmou. Dcerka miluje děti a jejich společnost. Nemyslím si, že ji tam budu odkládat.. Navíc se tak budu moct plně věnovat roční beruně, která začíná plně objevovat svět.. A pokud by se ve školce nelíbilo, není problém kdykoli docházku zrušit.. Myslím, že společnost ostatních dětí a i jiná autorita (paní učitelka) může jenom prospět. Ta mladší to bude mít horší. Ve 3 bude muset nastoupit a nebude se dát nic dělat, další neplánujem a já se budu vracet do práce..

hadroslava
29. čer 2016

Mam dve deti skolkove a 18m "mimimo". Kdybych tem starsim rekla, ze dneska budou misto skolky se mnou dopoledne varit, pak pujdem vyvencit psa, na nakup a na postu, tak me vynesou v zubech. Predstavy jednomatek, jak se dite odkopne do skolky a pak je leharo, jsou usmevne, velice usmevne. Kdo ma tri prumerne deti, asi vi, kolik casu jen zabere pradlo. Kolik casu zabere povlikani posteli. 5 clenna rodina zacuni koupelnu a zachod v rekordnim case, oproti triclenne rodine. A takovych detailu je spousta a ve vysledku odpocinek skutecne nula nula prd. Abych starsim detem tedy vynahradila kolektiv, kdyz by tedy mely byt se mnou doma, budu travit hodiny na hristich. Tam je i tak jiny model, o deti se stara mama, deti ji poslouchaji, neposlouchaji treti stranu. Deti nejsou ve stade, na hristich se da par deti dohromady, ne dvacet, tricet deti. Dal budem chodit na krouzky, kde deti necham samotne jine autorite. S nejmensim pak budu resit, co delat volnou hodinu v unoru v minus 7st. Doma mezitim prace stoji. Pomijim mnozstvi casu, ktere se muzu venovat prckovi ve chvili, kdy je i zbytek doma oproti chvili, kdy jsou ve skolce. Pomijim neustale se menici spankovy rezim malych deti, ktery zakonite vzdy zasahne do casu nejakch venkovnich aktivit se starsimi detmi, aneb Deti honem domu, Honzik uz place, potrebuje do postylky.
Takze bych triletaka uplne v klidu zkusila dat na par dopoledni do skolky, nestane se nic horsiho, nez ze to nevyjde. To dite samo brzy pozna, ze s kamarady ve skolce je vic zabavy, nez s mamou, co ma v jedne ruce varecku a ve druhe pokakanou plinku.
Jeste tedy k te averzi pracujicich matek k matkam na md- za vase financni hospodareni nikdo nemuze, pokud si to nedokazete zaridit tak, abyste do prace nemusely s uderem konce rodicaku, je to jen vas problem. Nemusite si vylevat vztek na tech, co hospodarit umi lepe a do prace nemusi.

naomi6
29. čer 2016

@hadroslava Krásně napsané, vystihla jste to naprosto přesně a souhlasím 😉

ceekanka
29. čer 2016

Tak tohle je boj s větrnými mlýny. Jak jsem psala,nejde o domnněnky,ale praxi a tvrdou realitu. A stejně tak jako tady se i ve školkách ukazuje jaké procento maminek správně chápe svoji úlohu a úlohu školky. Je to každodenní boj i učitelů/lek. Školka není ,,ústav" kam frknete nepopsaný papír a světe div se. Není to zase tak dávno,co ženy měli doma všechny děti,a že opravdu nebývaly jen tři, a zastaly u toho mnohem víc práce než ženy dnes. A proč? Protože si čas uměly zorganizovat a se svými dětmi si věděly rady. Určitě nelítaly denně po nákupech,na poštu a pod. To jim už tenkrát nejspíš došlo,že to není úplně nejekonomičtější. Jeden den napekly,druhý vypraly. A co si budem povídat,u toho pečení a praní nemusíme stát celou dobu,co se to samo děje,takže tolik času nám to zase nezabere,že.
No a když to všechno,, sečtu",tak s počtem třicet dětí na třídu,učitelka nedá - nemůže dát vašemu dítěti nikdy to co vy doma i kdyby se čtyřma dětma!
Ps: jak je vidět jsou tu takové,které to zvládají,takže to je jen o přístupu a myšlení.

hansed
29. čer 2016

@hadroslava Jeste tedy k te averzi pracujicich matek k matkam na md- za vase financni hospodareni nikdo nemuze, pokud si to nedokazete zaridit tak, abyste do prace nemusely s uderem konce rodicaku, je to jen vas problem. Nemusite si vylevat vztek na tech, co hospodarit umi lepe a do prace nemusi.
Nezlob se na mě (pokud nevadí tykání), ale tohle je fakt HNUS!! Pracující lidé odvádějí daně, z daní hospodaří stát, stát dává matkám na RD peníze na to, aby mohly být doma. Pominu mizivé procento těch, které mají velmi slušně vydělávajícího manžela. Já jsem do práce musela a chtěla, protože po 3,5 letech doma s vážně postiženou holčičkou už jsem měla dost nalomenou psychiku. Za její spec. školku platíme nemalé peníze, Adélka se tam rozvíjí, já můžu do práce, kde se rozvíjím já. Já osobně si na nikom vztek nevylévám, jen mě fascinuje každá matka tady, která má 2 děti a hned má patent na rozum. Jsou mu 3, mám doma mimino, nemůžu se jim věnovat, prd a je ve školce. Vy, které jste je tam daly, budete za pár let v pozici nás, pracujících matek, které řešily, kam s nimi, protože ve školce jsou děti, aby si mohly pohrát....Nikomu nic zlého nepřeju, ale až jednou budete v mé kůži, kdy jsem půl roku řešila, kam dám dítě, když ji do školky nevzali, do práce jít musím, jinak nebude na hypotéku a co jíst, vzpomeňte si na tuto diskusi, kam se zvrhla....
Jen teda obdivuju naše rodiče a prarodiče, že to dětství ve zdraví přežili, když zůstávali se svými staršími / mladšími sourozenci doma a rodiče ještě zvládali třeba hospodářství.....

anehap
29. čer 2016

@hansed souhlas! Ta věta mě taky dostala☹ No a zbytek - jak pise @ceekanka - je to boj s větrnými mlýny😱

evulina77
29. čer 2016

osobně jsem vždy dávala starší holky ve třech letech do školky, i když jsem byla (a jsem) doma na mateřské s dalším dítětem. Do školky první dcera chtěla a moc, má ráda kolektiv a první půlrok jsem ji brala po obědě, než mě ukecala na spaní ve školce. Dopoledně bylo na kroužky s mladším dítětem a zařizování věcí, které s dvěmi dětmi sice jde, ale je to šílenost. Nelituji a jsem ráda, že školka je. Nikomu jsem místo nebrala, vždy vzali všechny, kteří se do školky přihlásili. Další věc je ta, že moc kroužků pro školkové děti není, respektive téměř všechny děti, které znáte, začnou chodit do školky a přestanou chodit do kroužků, nebo se posune čas jejich konání na odpoledne a dopoledne pro ně nic není... A druhé dítě potřebuje taky péči na rozvoj a své aktivity...
Další věc je ta, že není někde místo ve školkách a místo toho, aby to zodpovědní začali řešit, tak to jen přenesou na rodiče, kteří se hádají a řeší, kdo je na mateřské, kdo chodí do práce, kdo nemá práci a dává dítě do školky apod. Jedinný argument je věk dítěte a to by se mělo brát, ostatní věci se můžou měnit. A jasně jsou děti, které školku milují a taky děti, které ji nezvládnou. To musí posoudit rodič a podle toho jednat...
Jinak děti bych doma zvládla všechny, ale školku neberu jako zlo, ale jako příležitost pro mé děti, aby poznaly jiné prostředí a otrkaly se v kolektivu a udělaly si kamarády a taky spolužáky do školy apod. A taky jsem ráda, že jsem se mohla věnovat všem svým dětem včetně plavání a kroužků...

radka8888
29. čer 2016

@hadroslava asi Vás to šokuje, ale jsou matky, co pracují rady....a buďte za ně řada, protože odvádí daně viz @hansed

lajla
29. čer 2016

@luji nevidím důvod proč ji do školky dávat, za mě nejdříve od 4 let, a pokud to situace dovoluje není co řešit...moje má 4 a školka ji fakt nechybí, dam až do predskolaku

ivular
29. čer 2016

@luji Řídila bych se povahou a stupněm vývoje dcery. Pokud je to samostatná jednotka, toužící po dětech a akci, se kterou se doma už nedá vydržet, jelikož se zoufale nudí, dala bych ji do školky. Většina tříletých dětí ovšem dle psychologů na nástup do školky připravena není - první týdny (i měsíce) pláčou, mohou se pomočovat, začít vzdorovat či hůř spát - zkrátka nejrůznější psychosomatické projevy. Pokud máš pocit, že je dcera spíš mamánek a školka by pro ni byla zátěží, nech ji doma. Mohu tě ujistit, že jí nic neuteče.

karlajasmine
29. čer 2016

@ceekanka Hele tak to ja jsem treba velkej extravert, do skolky jsem sla ve 3 letech kdyz jsem mela malou sestricku a skolku jsem naprosto zboznovala... byla jsem strasne rada ze tam chodim a pripadala jsem si dulezita, ze sestricka je maly miminko a ja uz jsem velka holka ve skolce... nehlede na tom, ze moje mamka tim padem mela aspon malinko casu pro sebe - kdyz sestricka doma treba na hodku usnula a ja byla zrovna ve skolce... to by taky tem matkam mohlo pekne hrabat, ani vterinku pro sebe... miminko a jeste batole.... To se vubec neda takhle plosne odsuzovat. Pokud bych mela dite velkyho introverta, ktery by skolku nedaval, tak to je samozrejme jina... Ale ja osobne planuju 2 deti brzo za sebou a starsiho do skolky davat.

karlajasmine
29. čer 2016

@ceekanka Proste porid' si druhe dite a pak sem neco pis :D Ja mam zatim dite jedno ale nejsem tak naivni, abych si myslela, ze zvladnu malinky miminko a jeste se naplno venovat starsimu diteti. Udelam maximum ale myslim, ze ta skolka mu v tomto smeru jen a jen pomuze.

karlajasmine
29. čer 2016

@hadroslava Kez bych u vaseho prispevku mohla dat ''to se mi libi'' vickrat! :D

tulikiss
29. čer 2016

jenomze skolka neni misto, ktere ma vyresit problemy matek co se musi vracet do prace a nemaji kam dite dat. od toho je soukroma skolka nebo chuva. skolka je vzdelavaci zarizeni a ne hlidarna. nevidim duvod proc by dite matky co je doma melo byt ochuzene o moznost vzdelavani jenom proto ze rodice se rozhodli poridit mu sourozence. protoze kdyz to ti rodice "spatne naplanujou" tak se taky muze stat, ze dite by se do skolky nedostalo vubec.
at si to kazdy dela jak chce ale nechapu tu ostrou kritiku a urazky zen ktere jsou doma a jejich dite chodi do skolky.kazde dite je uplne jine a pokud je dite pripravene tak nevidim duvod proc by nemelo jit do skolky.

karlajasmine
29. čer 2016

@tulikiss Presne tak, tohle me taky vytaci, ze matky, ktere musi zpatky do prace, maji prioritu ve skolkach na ukor deti, ktere maji jednoho z rodicu doma... Ja samozrejme naprosto chapu, ze nekdo do prace musi, ale skolka by mela byt pro vsechny... tohle je chyba naseho statu, ze neni dost skolek... hlavne, ze posledni rok ve skolce je povinny, ale pro trilete spolecenske deti, ktere by skolka bavila, je problem se tam dostat..

kika_21
29. čer 2016

@radka8888 A co takové, které pracují v hospodářství doma a u toho mají dítě? Co překladatelky? 😉Co pracující obecně z domova_udělají si čas i na práci i na děti. Omlouvám se, že to komplikuju.

kika_21
29. čer 2016

@tulikiss Musí se jen umřít. ☹

elvira
29. čer 2016

No, jak čtu, převládá názor, že jediné kritérium pro umítění dítěte do mš má být věk... Jsem zvědavá, až se budete vracet do práce a ve školce bude plno, protože tam bude spousta dětí od maminek, které jsou ještě na mateřské s mladším, jestli budete mít stejný názor a bude vám jedno, že přijdete o práci. 😎
Mě už se momentálně tato otázka přímo nedotýká, ale u nás ve vsi nevzali několik dětí od mamin, které se mají vracet třeba koncem roku do práce. Naštěstí ředitelka má dost rozumu, promluvila s pár maminama, které jsou doma s mladšími, aby zvážily své možnosti, a díky jejich vstřícnosti se třeba moje kamarádka může vrátit do práce a dítě jí do školky vezmou.
A k těm soukromým školkám - bydlím na malém městě, do nejbližší soukromé školky to mám 20 km opačným směrem, než pracuju, navíc je školka plná a mít ji platit, tak můžu jít zrovna na pracák.
Ale jak píšu: já už to řešit nemusím...

kika_21
29. čer 2016

@elvira Já pracovala u soukromníka-smlouva na 1 rok na dobu určitou, takže se nemám kam vracet. Je teď prý tady míst dost a dětí málo. Asi je jiná doba, než s druhou dcerou v r.2000. 😉Ve vsi , pokud to není malá vesnice, kde MŠ vůbec není, to bude asi s místy horší.

elvira
29. čer 2016

@kika_21 - s těma školkama je to jak kde... někde už je volněji, jinde je ještě pořád problém dítě dostat.
Kamarádka dávala ve Zlíně přihlášku do 3 školek, do jedné jí malýho vzali, ale jen díky tomu, že jediná školka zohledňovala, že sice ve Zl nemá trvalé bydliště, ale nájemní smlouvu na svoje jméno. Jinak by jí to nevyšlo.

tulikiss
29. čer 2016

@elvira vidis a ja jsem zrovna ten pripad dceru mi od zari do skolky nevzali, takze s praci mam smulu, ale i tak mam nazor porad stejny. jde o vzdelavani deti ne o hlidani.

kika_21
29. čer 2016

@elvira Já mám syna s bezlep. dietou-šla jsem se ptát už v lednu s tím, aby mi řekli, zda ho vůbec vezmou-už tam chodily jeho 2 sestry-byly vstřícné, tak syna vzaly.