Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Dát 3leté dítě do školky, i když jsem doma s mladším?

luji
28. čer 2016

Chtela bych se zeptat na vase zkusenosti.Dceru mi k nam do skolky nevzali, takze bych ji musela vozit do skolky cca 7km.Mam doma jeste pulrocni miminko, takze budu i nadale na rodicovske dovolene.Resim dilema zda vubec davat dceru do skolky.Uvazovala jsem max nad tremi dny v tydnu, chci si ji jeste uzit.Ale mam strach, ze bude porad nemocna a schyta to syn :-/ Dcera je sice spolecenska, na hristi i v krouzcich se zapojuje, ale jinak je mamanek.Po narození syna uplny....nechce byt ani u babicky.

sedmiteckas
2. led 2017

Osobně bych dceru do školky dala podle toho, jestli cítím, že jí chybí nebo nechybí kolektiv, vrstevníci (nevím, jak často chodíte mezi ostatní děti, jak má možnost být v kolektivu). Prostě jak moc je celkově připravená. Kdybych momentálně čekala druhé dítě, u svojí dcery vím, že bych ji do školky dala, alespoň na půl dne. potřebuje kolektiv, od novorozence se toho moc nenaučí. Ve školce se může rozvíjet. Neberu to tak, že bych se jí chtěla zbavit. Když vezmu v potaz, jak je "živá", možná bych se s ní doma kolikrát vynervovala, a zbytečně..takto bych načerpala víc energie, abych se jí mohla věnovat víc, když bude doma. Můj názor...

crazys
3. led 2017

@sedmiteckas právě,že do kolektivu děti moc často nepřijde max. 1,2 v týdnu a to někdy ani ne. Proto jsem ji začala dávat od září do školky na dopoledne,ať si po hraje s dětmi atd.Má ráda děti,ale je i ráda se mnou,ale to každý dítě. Ještě jsme to s chlapem probírali večer a dnes zkusíme ji tam nechat na spinkaní. Učitelky jsem poprosila kdyby cokoliv,ať volají,že si pro ní přijdu. Jako je pravda,kdyby jsme nečekali druhé,tak by už od září chodila na celý den,jelikož by jsem musela do práce.

sedmiteckas
3. led 2017

@crazys Myslím, že děláte dobře... školka jí dá nové a potřebné sociální kontakty, naučí se řešit a chodit v různých situacích, připraví ji to na školu...tohle jí doma nedáte, ani to nejde 🙂 Navíc o sourozence a vás přece nijak nepřijde 🙂 ta ať se daří 🙂

merope
4. led 2017

Nesmí mít pocit, že tam je odkládána, ale že naopak si tam jde hrát. Pokud to bude tak, může se jí tam líbit. Některé děti kolektiv potřebují víc a některé míň. Synovec, co mu teď bude 5 je spíše nešťastný z těch dvou dnů v týdnu, kdy nemůže do školky. A chodí tam od 18 měsíců, zpočátku samozřejmě jen na pár hodin 2x týdně.

rebe
4. led 2017

@crazys A co na to říká ona? Mně by ani nenapadlo nechávat tam moji tříleťačku celý den, přišlo mi automatické vyzvednout ji po obědě, že těch pár hodin stačí, ale ona se velmi často vzteká a křičí na mě, že ještě ne-chce-jít-do-mů!!!, takže se zrovna chystám psát do školky, jestli by tam mohla být celý den. Dávám dvakrát týdně, to může hrát také roli, jak často chodí?

sarihy
5. led 2017

@crazys Starší dcera nastoupila do školky, když bylo mladší necelého půl roku...a zcela automaticky jsem ji brala po obědě...spát zůstávala jen ve chvíli, kdy si sama řekla...první rok velmí výjimečně, druhý rok už celkem pravidelně párkrát týdně...dcera byla spáč, spala po obědě až do 6L, takže bylo pro ni lepší zůstat ve školce a vyspat se, doma často pak neusnula po příchodu a večer už byla strašně unavená...ale i tak jsem pro ni chodila hned po svačině, aby tam nebyla déle, než bylo nutné...Užívej, dokud to jde - až nastane kolotoč s prací, tak už to nepůjde. Já brala starší po obědě i přesto, že jsem mladší musela kvůli domu narušit režim - ale psychické rozpoložení starší dcery pro mě bylo důležitější...mladší do dospala pak odpoledne...U dcery ve školce je spousta matek, které jsou doma s mladším, ale starší nechávají ve školce skoro do zavíračky, a to se mi otvírá kudla v kapse, lituju ty děti.

kika_21
5. led 2017

@sarihy Také lituju-hlavně proto, že čas, který spolu strávíme, nám už nikdo nevrátí. Nemluvím teď o případu, že je někdo samoživitelka -tedy nemá zároveň nikoho, kdo by ji chvilku vystřídal a je celé noci vzhůru s plačícím novorozencem. Za mne tedy po o...

crazys
5. led 2017

@rebe
@sarihy dnes je to 3 den co jí budu brát po spinkaní a bere to v pohodě,povídá co všechno dělali atd.nenechávám jí tam tam až do zaviracky. Ve 14:15 už si je můžeme vyzvednout. Já teda chodim na na 14:30 protože ve 14h vstávají,tak aby se stihla nasvacit a probudit. Jako kdyby plakala a stěžovala si,tak si ji budu brát po obědě. Já by jsem za ní dýchala a nechci aby nějak trpěla.

sarihy
5. led 2017

@crazys Tak to je v pohodě ale - domluvily jste se, ona se aspoň vyspí a odpočine si, jdeš pro ni brzo, takže máte celé odpoledne na to být spolu - ideální 😉 🙂

novynka
5. led 2017

Nám starší syn nastoupil v listopadu těsně před 3. narozeninami,chodil jen dvakrát do týdne,při čtvrté návštěvě už jsem ho tam vlekla se řevem,který po rozloučení samozřejmě ustal... Pak onemocněl a teď je ještě doma... Chystám se to zkusit znovu v únoru,ale mám z toho strach😔 a na celý týden ho tam ještě soupnout nechci... Takže mám taky dilema,proč ho tam dávat,když jsem doma,ale na druhou stranu věřím,že mu školka prospěje,spoustu ho naučí,rozmluví ho, otrká a i budu mít trochu času jen na mladšího,teď mu je 9 měs.

zarecna
5. led 2017

Syn na 1,5 roka, v maji sa narodi druhy, nemam v plane davat syna do skolky dokonca ani v troch rokcoh, a v styroch. Som ucitelka a na zakladnej pedagogike sme sa ucili, ze zaskolkovanie je v 3 rokoch mozne, v 4 realne a 5 nutne. To, ze u nas sa vyhlasuje za skolkovu zrelost vek 3 roky suvisi s dlzkou materskej.
Odmeitams travit doma cas s chorym jednym dietatom a nasledne chorym novorodencom, resp. vecne chorym jednym synom a chorym rocnym druhym, viem, ze chorobam sa nevyhne ani ako 4 rocny, ale predsa ten rok imunite prospeje. Odmietam tiez rano vstavat, nosit syna do skolky, budit mladsie a za par hodin ist spat...dakujem. To si radsej doma vsetci pospime. V casoch, ked ja som bola mala bolo unreal dostat dieta do skolky, ak mama bola na materskej,vsetci sme boli pekne doma a to nas mala troch. Do skolky som sla az ako 5 rocna a nic mi neutieklo. Deti do troch rokov sa hraju vedla seba, nie spolu. Cize argument,ze dieta potrebuje kolektiv, ak ma menej ako 3 neuznavam. Ak by sa syn javil, ako velmi spolocenske dieta, doslova sa do skolky trhla, OK. Ale inak. Neviem si repdstavit, co by som ho nemohla naucit ja, co by ho naucili naviac v skolke, v pripade, ze tam pojde az 4 rocny? Zdravit, stolovat, samostatne sa obliekat, zahrat sa, pesnicku, basnicku....no podla mojho nazoru to je uloha rodica, nie skolky. Ta ma skor socializacnu ulohu. Deti am okolo seba dost, ci uz rodinne, alebo v hernickach a podobne.
Inak, ekd svoj nazor prezentujem okoliu,vsetci na na pozeraju ako na lamu, ze preboha, ale ao to chces zvladat doma s dvoma detmi. No normalne, mne pride normalne mat eti proste pri sebe.

kika_21
5. led 2017

@zarecna Jako na lamu se na Tebe rozhodně nedívám, spíše jako na někoho, kdo velmi dobře ví, co dělá.🙂

barakara
5. led 2017

@crazys mam spis zkusenost takovou, ze radeji skolku omezit po prichodu sourozence. Jestli uz tak je dcera radeji doma, tak az pribude sourozenec nebude chtit do skolky vubec. Takze by to jako odkladani brat mohla.
Moje starsi miluje deti, kolektiv, ale po prichodu miminka uz se do skolky tolik netesi a je rada doma, coz predtim nebylo.
Momentalne chodi na tri dny v tydnu na cely den. Kdyz jsem byla v praci tak na ctyri dny.

ninive211
5. led 2017

Já chvilku uvažovala o tom, že bych zkusila dát dceru do školky od příštího roku (v říjnu pak bude mít tři), jedna otázka je, zda by se vůbec dostala (ale to snad i jo, v naší čtvrti zas takový problém se školkama naštěstí není), ale v červnu se má narodit bráška a v době nástupu dcery do školky po prázdninách by mu nebyly ani 3 měsíce, bez očkování atd. Navíc dcera není nějak extra společenská, říkáme jí malý asociál, děti (teda hlavně vrstevníky) příliš nevyhledává, na hřišti sleduje osmileté kluky, jak si čutají s balonem, to jo, ale vlastní vrstevníky příliš nepotřebuje. Hlavní důvod, proč jsem vůbec uvažovala nad tou školkou, byla právě ta větší socializace, ale negativa (vyšší nemocnost, prořvané dny, žárlivost na mladšího sourozence, že může být s maminkou a ona ne) zatím u mě převažují nad pozitivy školky. Teď na podzim a v zimě jsme v podstatě od začátku listopadu izolovaní od "společnosti", věčně nějaké nachlazení buď mě nebo malé, nic hrozného, ale já nejsem ten typ matky, co by s kašlajícím dítětem šla do kolektivu a tam chytila třeba ještě něco horšího. A když hnedka něco chytneme, aniž chodíme nějak extra mezi lidi (samozřejmě občas mhd, nákupáky a tak), tak ve společnosti dalších 20 stejně starých dětí vyměňujících si mezi sebou vzájemně bacily by to u nás bylo týden školka, 3 týdny doma. Tak to pak stejně nemá moc smysl. Kdyby do toho září začala mít nějakou větší potřebu se socializovat, tak tu máme možnost půldenní miniškolky i s občasnou návštěvností, tak bych když tak uvažovala nad tímto.

kamino
5. led 2017

Prcek chodil od dvou let do soukrome skolky na dopoledne 2x v tydnu a od tri normalne na cely den do klasicke skolky.. jsem OSVC, nebyl by problem ho mit doma, ale jeho to bavi daleko vic ve skolce, ma tam kamarady, delam u nas i materske centrum , takze s kamarady se schazime i po skolce, pohoda. Kdyz nahodou ho ze zdravotnich duvodu nam doma ( nastesti neni nemocny casto ) tak druhy den.uz je nervni a vymysli, ktere kamarady musime nutne pozvat 🙂 skolka je u nas super, prcek je opravdu hodne zive dite a doma nejsem schopna ho neustale zamestnavat jako kolektiv. Jemu skolka vylozene prospiva, rozhodne to.neberu jako odkladani, tolik aktivit co ma tam bych doma nikdy nedokazala obsahnout.

karlajasmine
5. led 2017

Tohle je strasne moc o povaze ditete. Nejde rict, ze ''deti si spolu nehrajou'', ''deti si potrebujou hrat s ostatnimi detmi'', ''detem bude nejlip doma'', ''detem bude nejlpi ve skolce'', ... atd... nesnasim zobecnovani. Stejne tak, jako nekteri dospeli radi travi cas doma, nekteri naopak nesnesou, kdyz jsou doma hodinu sami v tichosti, tak je to u deti stejny.... dite je prece kazde uplne jine a kazde potrebuje neco jineho. Muj syn je od malinkeho miminka veliky extravert. Kdyz jsem s nim cely den doma a jdeme sami ven, je nesnesitelny.. vylozene se nudi, nosi mi jednu knizku za druhou, nosi mi hracky, chce se se mnou porad hrat a viditelne mu nestaci ani to. Jakmile ho vezmu do herny nebo do spolecnosti za detmi, neustale za nimi bezi, objima je, podava jim hracky, je to proste uplne jine dite.. vysmate, vesele, doma pak ocividne nabite energii a stastne. Uz ted vim, ze ho budu muset dat do skolky brzo, protoze je to proste typ ditete, ktere to potrebuje. Sama jsem sla do skolky jako trileta a zive si pamatuju, jak moc me to bavilo a jak jsem se tam tesila. Chodila jsem pak domu vypravet mladsi sestricce, co bylo dneska ve skolce, a pripadala si dulezita, ze ja chodim do skolky a sestricka je miminko.
Ale samozrejme, ze nektere deti jsou pravy opak.... jine deti nevyhledavaji, nejradeji si hrajou sami v klidu (napr. muj bracha), ze skolky maji trauma a zacnou se pocuravat, nejradeji by byly doma az do 6ti let a pak jeste dostaly odklad, nez nastoupi do ZS... a to je take uplne v poradku!! Nejlepsi je, kdyz ma maminka moznost volby podle povahy ditete a svoji vlastni povahy.. a samozrejme, ze to casto nejde (maminka musi do prace // dite se nedostane do skolky atd), ale nechapu takove ty odsuzujici komentare, ze ''ta a ta dala dite do skolky v roce a pul, boze, co to je za matku'', nebo ''ta a ta si nechala dite doma az do 4 let, boze, co to je za matku..''.... at si kazdy dela, co uzna za vhodne, v tomto opravdu neexistuje ''Spravne reseni'', pouze spravne reseni pro dane dite.

karlajasmine
5. led 2017

@kamino Mame asi podobne dite... a lide kolikrat pouzivaji argument, ze ''maminka je prece schopna doma taky naucit barvicky, pocitani, hry, stolovani atd''.. a to je pravda, ale maminka neni schopna vykouzlit dalsich 10 deti :D

ninive211
5. led 2017

Jinak neteř chodí zhruba od 2,5 let do soukromé školky s waldorfským zaměřením (má dotaci na zaměstnanost, takže platí školkovné ve výši státní školky, jinak by ji tam ségra nedávala, protože by na to neměli) a prý jí to dost prospívá, ve školce hodně třeba pečou, je tam důraz na samostatnost, na učení hodnoty věcí a peněz atd. Je tam taky přece jen individuálnější přístup než ve státní školce, kde jsou 2 učitelky na 26 dětí. Na mladší má tak sice ségra víc času, ale zase mi přijde, že ta mladší byla od srpna téměř v kuse 4 měsíce nachlazená, rýma, atb atd. On je to sice asi obecně úděl mladších dětí, že si všechny ty nemoci odbudou daleko dříve jak jejich starší sourozenci, ale vidím v tom i vliv toho chození do školky, ať mi nikdo neříká, že ne. A ta starší neteř je přece jen víc společenská jak naše dcera, děti vyloženě vyhledávala (a i přesto prvních pár dní byl takových hodně nesmělých, že se nezapojovala a stála v koutě, než se osmělila)

radka8888
5. led 2017

@karlajasmine naprosto souhlasim. je to kombinace povahy ditete, okolnosti, moznosti rodiny, skolky a i nakonec povahy a povolani matky....a neni jedno spravne reseni. Je potreba to individualizovat a je nemozne najit vseobecny konsensus.

kamino
5. led 2017

@karlajasmine naprosty souhlas, kazde dite je jine, prcek byl od mala velky extrovert, miluje.spolecnost, porad se predvadi, komediant. Ten kolektiv potrebuje jako sul. Ovsem chodi k nam do.centra deti, co.jsou.uzavrenejsi, klidnejsi.. zatim co nasi divocaci poradaji hony na.zlodeje, oni si v koutku skladaji puzzle.. nektere deti placou jeste mesic po zacatku skolky rano a jine breci, ze nechteji domu, ze si.jeste nepohrali dost 🙂 🙂 klasika.

kika_21
5. led 2017

@karlajasmine No někde skoro je-je tu jak říká muž ,,přemnoženo".Taky je to tu dobrá škola pro diplomaty-někdy- a poměrně často hrozí přímo třetí světová...🙂Obecně ti, kdo byli samotáři, si častěji čtou doma na wc a MŠ to nezměnila-zvládli to, dokonce dobře, ale tábory už nemusejí..Jak píšeš, je to o dětech...Pokud mám možnost, dávám do MŠ od 4 let-tam už neváhám.

rebe
5. led 2017

@crazys Vždycky jsem byla přesvědčena, že s maminkou je dítěti nejlíp, takže žádná školka, kór když jsem stejně doma s mladším dítětem. Ale kamarády jí doma nedám, náhodní známí v herně nebo na hřišti nejsou kamarádi. A ona už teď v těch třech letech potřebuje kamarády, pořad o nich mluví, těší se na ně, stýská se ji po nich... Tím mi to hodně usnadňuje, prostě vidím, že tohle potřebuje a je to pro ni dobře. Nikdy neplakala cestou do školky ani tam, naučila se tam hodně věcí a je tam šťastná. A myslím, že v tomhle věku už to řekne, když bude chtít být doma. Nech to plynout a uvidíš. Když se bude trápit, snadno to změníš.

ninive211
5. led 2017

V tomhle ty starší děti to podle mě mají snazší, když jsou extrovertní a touží po školce, dá je maminka do školky, i když má mladšího doma, pokud je radši s maminkou, může být s maminkou třeba až do 5let. Zato ty mladší moc na výběr nemají, většinou se matky vracejí po třech letech do práce a dítě musí chtě nechtě do školky, pokud matka nechce o práci přijít a zůstat s dětmi "v domácnosti".
Jinak já nastoupila do školky až do předškoláků, to mi bylo skoro šest, jsem listopadová. A podle mě to bylo až příliš pozdě, nezapadla jsem do utvořeného kolektivu, moje introvertní povaha tomu taky nepřidala...problémy se seznamováním a s vrstevníky jsem pak měla dále i na základce. Za mě ideál, když to dítě jde do školky tak v těch 4 letech - pokud není připraveno jít již dříve.

elchacz
5. led 2017

Tak ja napisu pohled z druhe strany. Dodnes si pamatuju, jak jsem jako trileta kazdy den ve skolce probrecela. Spat po obede jsem nechtela, protoze jsem na to nebyla z domu zvykla a venku misto hrani si s detmi, jsem stala cele odpoledne u plotu a brecela jsem, ze chci maminku. Nekdo by tu tedy mohl napsat, ze jsem se po nejake dobe konecne otrkala, ja to nazyvam spis kapitulaci a rezignaci, na muj plac zadna maminka neprisla tak co mi zbyvalo 😒 proste jsem nebyla pripravena, detsky kolektiv jsem mela na hristi a rozhodne si nevzpominam, ze by mi nejake vystrihovani, kresleni a detske tanecky s vrstevniky dokazali vynahradit stesk po mame. Ja radim jednoznacne: ridte se jen tim, co vam vase dcera naznacuje a rika. A taky tim jak to citite vy.

vaneskaerik
5. led 2017

@sarihy Znam maminku z blizkeho okoli, ktera ma jednoho chlapecka. Do prace nastoupila az kdyz mu byli 3 roky, na 4 hodiny denne. Kluka "nezvladala"a davala ho do skolky potaji od asi 18mesicu. Doted to nevi ani jeji manzel, ani babicka, ktera ji dela nakupy, vari, zehli atd..

Osobne dceru bych do skolky rozhodne dala,mam deti od sebe asi jako zakladatelka. Byla jsem na vse sama, manzel se chodil domu jen najist a vyspat. Zadna rodina v Ceske republice. Bez deti jsem byla snad 2 hodiny rocne. Malej se od 5 mesicu budil za noc cca 15x a od roka se se sestrickou mlatili jak kone. Takze par vterin od probuzeni, rev, hadky nonstop az do noci.Opravdu extrem! Hodne se vse zlepsilo kdyz mu byli dva roky a jsou ted povetsinou partaci.Jupi, slava na nebesich 🙏🙂 Dceru mi do skolky vzali pro nedostatek mista bohuzel az v 4 a pul letech. Kdyby to ale slo, vzhledem k vicero spatnym okolnostem, bych ji tam minimalne 3/tydne do obeda dala. Doted si pamatuji jak jsem neco splacavala u sporaku a rychle ven. Tam byli deti ok. Jinak to bylo obdobi pekelne 🙂
Jeste dodam, ze ve velkem kolektivu byla od mala. 3 moje nej kamosky sousedky a na 3 hodinovu prochajdu to delalo 7 deti temer stejneho veku🙂 za barakem na hristi take velka parta deti sousedu.

enmuhan2
5. led 2017

Záleží jaké dítko je - jakou má povahu a jak zvládá kolektiv. Dcera šla do školky když měla 2 roky 8 měsíců, byla jsem doma s miminkem. Dala jsem ji tam proto, aby se začala víc začleňovat do kolektivu. Dodnes toho lituji, že jsem ji tam tak brzo dala. Celý rok se hrála sama u stolečku, nezapojovala se do kolektivu, byla smutná. Ona je taková hodná, takže když jsem ji vedla, neodporovala, neplakala...ale byla tam nešťastná. Lituji, že jsem si ji i po tomto domů nevzala, pořád jsem si říkala, že se to zlepší, i učitelky mě o tom přesvědčovali. Často byla nemocná a syn to od ní vždy chytl v daleko větším měřítku, takže byl chudáček pořád na hromadě. Ten první rok tam úplně protrpěla. Další školní rok už byla úplně v pohodě (to měla 3 roky 8 měsíců), začala se zapojovat, hrát si s dětma, našla si kamarádky...

enmuhan2
5. led 2017

Jo a ještě jsem malého musela ráno budit (mám spavé děti), obléct, nakojit...pak zavést dceru do školky... Odpoledne to samé. Prostě pro mě to nebyla ani úspora času, spíše naopak, větší pohoda byla, když byla s náma doma.

kika_21
5. led 2017

@vaneskaerik Ano, někdy si říkám, že by bylo dobře, kdyby MŠ byla i pro děti kolem puberty-také u nás se ti dva 11 a 10 perou.Starší zkrotne obvykle po atletice-trenér je naštěstí přirozená autorita. Muž v létě chodí po 22 hodině, v zimě i v 18...Ale zvládáme-nic jiného nám nezbývá. Však se syn bude jednou muset také domluvit s manželkou-vždycky mu říkám, ať si najde menší fůrii, než je dcera.😀

lajla
5. led 2017

@enmuhan2 se divim...ze jste to ten rok vydrzela...to ja si je nechala doma...
Skoda no😑

enmuhan2
5. led 2017

@lajla No jo no, bohužel jsem se nechala zvyklat. Tchýně, švagrová, manžel, učitelky...všichni do mě hučeli, že se to poddá, že si zvykne a začlení se a já pořád čekala a čekala na zázrak...nakonec ten zázrak přišel, ale až druhý školní rok, přišla změna o 180 stupňů a teď naopak společnost vyhledává a už nemůže dospat, jak se do školky těší...