Dítě do školy v 5,5 letech? Co si o tom myslíte?

monika6e
23. pro 2012

Co si myslíte o nástupu dítěte do školy v 5,5letech. Brouka do hlavy mi navrtal otec mé kamarádky - dlouholetý ředitel ZŠ. Z praxe - děti se lépe začleňují, adaptují, lépe jim to jde. Jeho dcera (moje kamarádka) nastoupila v 5,5letech. Sama říká, že v tom viděla spíš výhodu. Její manžel nastoupil do školy dokonce v 5ti letech. I on je za to, že i své děti by dal do školy takto brzo. Zjistila jsem, že školský zákon to nevylučuje (jasně, museli bychom absolvovat psychologa atd). - jde mi o názor - po Vánocích o tom začnu zjišťovat víc (zajdeme do té školy, za odborníky atd. - třeba nám sami řeknou, že je to blbost/ nebo ji otestují a podpoří nás - kdo ví...). Anička se velmi dobře kdekoliv začleňuje, na besídce byla hvězdou, začíná psát, číst, ve školce se nudí... proto... Navíc ji chceme dát do soukromé školy, kde probíhá výuka spíše hrou (děti tam "rozvíjí" a negumují mozek jako v "tradiční české škole"). Máte s tím někdo zkušenosti? Začalo chodit Vaše dítě do školy takhle brzy?

terezapetrova
4. dub 2017

@shine2015 děti narozené takto bych řekla, ze k zápisu pro rok 2017/2018 musí jen v případě, ze mají pozitivní zprávu z poradny nebo se tam chystaji apod a chtějí dítě zapsat, pac ze zákona nemusejí.. Aspoň pha 3

terezapetrova
4. dub 2017

@betelgeuzz nene byl pac jsi psala, ze s doporučením o odklad k zápisu nejdete tak proto jsem se ptala od koho tedy dostanete potvrzeni odkladu..

betelgeuzz
4. dub 2017

@karlajasmine u nás to bude podobné, už teď sčítá a odčítá do 20, začíná číst. I kdyby doporučení dostala, bude napřed. Ne tak, když půjde až další rok 😒
@weri1 podobnou zkušenost má kamarádka, šla do PPP se srpnovým synem, v PPP chtěli dát odklad, strašili všemi možnými dys, 3. třídou, jak je náročná, vše jen proto, že je srpnový. Odklad nedali, dnes je ve 4. a zvládá školu bez problémů.

terezapetrova
4. dub 2017

@shine2015 to musí jsem asi ne napsala nejlepe

betelgeuzz
4. dub 2017

@terezapetrova já jsem chtěla doporučení k dřívějšímu nástupu, ne na odklad. Ale doporučení nemáme, takže k zápisu ani nejdem.

terezapetrova
4. dub 2017

@betelgeuzz tak to jj jste záři 2011 narozeni?

betelgeuzz
4. dub 2017

@shine2015 ona sčítá a odčítá do 20, začíná číst. Ale na to se v PPP nikdo neptá. Mě hlavně štve, že když tam příjdou dvě děti, naprosto stejně připravené do školy, tak to narozené 31. 8. do školy bez problémů jde a to narozené 1. 9. ne, protože musí splnit daleko přísnější podmínky.

betelgeuzz
4. dub 2017

@terezapetrova jojo je v září 2011, takže má 5,5.

terezapetrova
4. dub 2017

@betelgeuzz chápu, ale stejně je to paradox já mám syna 23/8/11 a dala bych vše za to kdybych už nemusela řešit odklad - je pozadu moc :(

shine2015
4. dub 2017

@terezapetrova já prave myslím ze je ro pouze do 31.8....😉

terezapetrova
4. dub 2017

@shine2015 jakoze k zapisu musí ze zákona ti kteří dosáhnou 6ti let do 31. 8.? To jednoznačně..

karlajasmine
4. dub 2017

@betelgeuzz oni se v PPP neptaji na to, jestli dite umi cist/pocitat/psat? To se divim, na to se tam tedy ptaji?

shine2015
4. dub 2017

My máme dceru na začátku srpna a řešila jsem to už v prosinci objednání do poradny a v lednu vyšetření a domluvila jsem se s nimi - řekla jsem ti paní narovinu ze jsem pro odklad..řekla jsem ze mi přijde hravá a ze si myslím ze aby sla s o rok až o rok a půl staršími dětmi proste mi přijde nefer ze učitelky neberou ohledy a proste jedou a ze ještě není připravena na petiminutovky atd ....napsala mi odklad v pohodě a souhlasila....dcera teda teď chce sama sčítat a odcitat příklady do 10 atd ale ona si školku moc nenutila žili jsme v cizině.....a teď zvazujeme ze ještě na chvilku do ciziny půjdeme....@terezapetrova

shine2015
4. dub 2017

Hlavně tam je hodinu dítě samo takže těžko tvrdit zda se na to pta či nepta @karlajasmine

shine2015
4. dub 2017

Však ano ale od 1.9 už ne a tady řešila dítě které má 6let až v září @terezapetrova

betelgeuzz
4. dub 2017

@karlajasmine dělají testy na pravolevou orientaci, sluchové vnímání (zda slyší první a poslední písmeno ve slovu), grafomotoriku, zkouší paměť, soustředění. Některé úkoly mi pak ukazovaly. Jsou to podobné úkoly, jako v různých pracovních listech pro předškoláky, ale víc propracovanější.

terezapetrova
4. dub 2017

@shine2015 ano od 1. 9. do 31. 12. 2017 nemusi ale mohou

terezapetrova
4. dub 2017

To zkusit..

sonakrejci
5. dub 2017

@betelgeuzz Vyšetřeni jsme byli v jihomoravském kraji v Boskovicích.

pettischwarz
20. říj 2017

Asi půjdu trochu proti davu, ale já jsem zastánkyně toho dát dítě do školy co nejdříve, pokud je na to zralé. Sama jsem šla do školy v 5,5 letech, uměla jsem číst a psát a to že jsem byla vždy nejmladší pro mě bylo spíše výhodné. Nicméně největší výhodu vidím teď, při studiu VŠ. Studuji 6. rokem (tj. o rok jsem si prodloužila, protože nestíhám dopsat diplomku) a až dostuduji, bude mi 24 let. Ostatní mi vrstevníci, kteří si třeba po maturitě dali rok volna jako au pair, pak prodlužovali bakalářské studium, jeli na Erasmus... Tak těm už je 26 let a řeší, že si musí platit zdravotní a sociální, že až dostudují, chtějí mít rodinu, ale budou potřebovat nějakou praxi a já oproti nim budu mít ještě 2 roky "k dobru". Tohle je dnes opravdu velká výhoda, protože spousta mladých chce studovat, cestovat, pracovat a pak už zjišťují, že jsou staří🙂 zkuste se zamyslet i nad tímto a pokud dítě umí číst a psát, do školy bych ho rozhodně poslala. Myslím že jednou bude radši že nevyjde ze školy ve 26 než že si užil o rok dyl ve školce...

shine2015
20. říj 2017

@pettischwarz tak výhoda toho ze si nemusí platit sociální zdravotní mi přijde mimo hlavně proto ze kdo ví zda vůbec bude studovat VS a navíc kdo ví zda se hranice neposunou na jakoukoliv stranu (nahoru či dolu)...

Já jsem za to nedávat a hlavně i proto e 1/3 deti mají odklad plus deti narozené září až prosinec... a proste se domnívám ze dítě 5a půl let s dětmi 7let je proste rozdíl... v soustředí, udržení pozornosti, učení atd a nikdo na něho ohledy brát nebude...

Mějte se hezky a ať se spravne rozhodnete 😉

pettischwarz
20. říj 2017

@shine2015: Tak to sociální a zdravotní jsem zmínila spíš mimochodem, nicméně je pravda, že mi mí spolužáci ten věk trochu závidí, právě kvůli dalším věcem, které jsem výše vypsala, jako je založení rodiny, praxe apod.
Sama pracuji částečně jako učitelka a vídám děti, které v 5 letech jsou samostatné a pak se první dva roky ve škole nudí, protože už vše umí a učitelka jim kopíruje příklady z učebnice pro třeťáky... a proč takovému nadanému dítku nedat možnost se rozvíjet dříve a rychleji? Stejně se při předčasném nástupu musí do poradny a tam to myslím poznají, argumentovat tím, že mu berete dětství a může si ještě rok hrát s dětmi ve školce... no, nevím, za to vám podle mě stejně niky nepoděkuje🙂
Opakuji, mluvím o dětem, které v 5 letech umí třeba číst a jsou samostatné.

shine2015
21. říj 2017

@pettischwarz podle mě to jsou spis výjimky - ale nevím. Já samozřejmě nejsem pro to dítě brzdit a záměrně z něho dělat malé když zvládá to co větší deti.... ono je pak ale otázkou, všeobecně se ví ze první i druhá třída je v pohodě, snadná...ale třeba třetí třída kde se toho na deti už hromadí víc od vyjmenovaných slov po nasobilku, cizího jazyku s věci na paměť s víc učení i další věci.... a podle mě tam se ukáže ten rozdíl u deti které jsou až o dva roky starší je proste vesti předpoklad toho ze to zvládnou lip...

Jinak každá máma děla pro svoje dítě/deti to nejlepší a verim ze ho ani doma zbytecne nebrzdí ale ani nedává za každou cenu do školy 😉

luciebx
21. říj 2017

V uk chodi deti do skoly ve 4 letech. Hrozne sem se toho bala ale kdyz vidim jak je malej nadsenej kolik se toho naucil behem toho prvniho roku, o samostatnosti ani nemluvim. Za me cim driv tim lip.

lucie_91
21. říj 2017

Co bych za to dala, kdyby mi syna vzali do 1.třídy už v 5 letech. Plynule četl, psal, sčítal od 4 let 4-5 čísel za sebou (součet do 10), jinak 2-3 čísla součet do 20, odčítal... Takže pro něj byla 1.třída jedna obrovská nuda s hromadou poznámek, o čemž jsem pak vedla vážnou diskusi s paní učitelkou, aby mu dala úkoly navíc, když vidí, že má vše už hotovo a nudí se. Nakonec paní učitelka pochopila.

drzticka81
21. říj 2017

@pettischwarz ja s tvym nazorem souhlasim, uplne me mrazi,jak rodice chteji prodluzovat detem detstvi |🙂)) a pak si stezuji,ze je jeste musi ve triceti zivit na studiich 🙂)) ono se to dost posmolilo i tou devitiletkou 🙂)) ja jsem posledni rocnik osmiletky,takze vysokou skolu jsem mela dostudovanou uz ve 22letech 🙂)) stihla jsem devet let pracovat,podivat se a zit na chvilku v zahranici, dodelat si aj 🙂)) uzit si cas po studiich,nasetrit si,proste fajn.....ted jde vetsina deti o rok,nekdy i o dva do skoly pozdeji, maturuji skoro ve dvaceti (u nas nekteri uz v sedmnacti-narozeniny meli treba az o prazdninach),nekteri jdou na VS,trikrat ji jeste zmeni a najednou jim je tricet a jsou bez niceho 🙂))) za me zbytecne prodluzovani 🙂)))
me deti jsou jarni a neuvazuji ani na chvilku,ze by mely odklad,pokud to nebudou potrebovat...navic syn je predskolak a umi cist, psat (tiskacicm i psacim),pocitat,poznavat cisla pres tisice...nac ho brzdit 🙂)) nerikam,ze se ve skolce nudi (kdyby tam nechodil, byl by omezen jen na ty sve veci-pismena, cisla apod.),skolka ho rozviji vevsech smerech-hudba, socialni kontakt,rikanky (to se mnou delat nechtel 🙂))
jinak jsem ucitelka 1.stupne 🙂)) a nejlepsi je, jak vpate tride mate kluka-skoro dvoumetroveho,protoze nastoupil o dva roky pozdeji,takze mel byt uz v sedmicce 🙂))

karlajasmine
21. říj 2017

@pettischwarz naprosty souhlas