Facka synovi ze strany učitelky v MŠ. Poradíte, prosím?

verkadd
4. lis 2021

Maminky, chtěla bych Vás požádat o radu. Syn je předškolák, 5 let, chodí do místní mateřské školky, ve které učí jedna konkrétní učitelka. Tato dříve dělala vedoucí učitelku (sesazena), nyní ji od maličkých dětí přeřadili k předškolákům. Stížnosti na ni byly ze strany maminek pravidelně, nikdy se však nic nevyřešilo. Min. rok si paní učitelka zasedla na jednu holčičku, kterou "šikanovala", řešeno maminkou, bez výsledku. Již na mateřské jsem se děsila, že s ní budu mít problémy (jak se informace šířily po vesnici) a vždy si ji snažila předcházet a dobře s ní vycházet, což se mi dobré dva roky dařilo. Syn si už minulý rok stěžoval (spíš se svěřoval: "Maminko, může mě paní učitelka bouchat?"..., a to již několikrát), ale já se to snažila se synem vykomunikovat a spíš jsem sbírala informace od ostatních maminek. Od jedné jsem zjistila, že její syn přiznal, že viděl, že některé děti bouchá... Ostatní maminky mají hodné holčičky, tudíž s ní zas takové velké problémy nemají. Každopádně mě vždy "burcovaly", ať to řeším apod. Nechtěla jsem, zvlášť, když jsem viděla, že syn do školky chodí rád, všichni si ho chválí /od učitelek až po kuchařky ve školce/, že je správný a šikovný kluk. Tento týden jsem to však již nevydržela, a poté, co se mi syn svěřil, že dostal na lehátku přes spinkáním další facku a že to viděla i druhá učitelka, šla jsem se zeptat, co se stalo a zda to nešlo řešit jinými metodami. Učitelka mi řekla, že nic neviděla, ať to řeším další den s patřičnou učitelkou. Ráno ta učitelka už byla na mě nachystaná, připravená (asi si to ten předešlý den ještě po pracovní době předaly mezi sebou tu informaci) a ... nestačila jsem se divit. Ve vší slušnosti jsem ji řekla hned na úvod, že vím, že syn občas zlobí, je živé zvídavé dítě, a že se mi svěřil, že dostal od ní pořádnou facku do hlavy, tak by mě zajímalo, co se stalo. Učitelka nastoupila, že jsem ji urazila, že ona je dobrý pedagog, a toto nařčení je přes čáru, že ona by si to nemohla dovolit. Začala hovořit o tom, jak je můj syn hrozný, zlobivý, neposlušný, černá ovce školky, že si na něj stěžují děti i rodiče (s rodiči jsem v kontaktu, i s dětmi chodíme do parku, nikdy žádná negativní informace od nich nepřišla; syn je hodný, pomáhající ostatním dětem, empatický), stěžovala si, že skáče po sedačce, že občas dětem zboří skládačku, ... a spoustu takových věcí... že je neukázněný na procházce - protože si sbírá klacíčky a strká do pusy... Co by mi doporučila, že prý psychologické vyšetření syna, aby se určila odchylka od normálu a zaškatulkoval se, aby se s ním lépe pracovalo... Prosím Vás, jsem v šoku.... Byla jsem rozčílená, ale vedla rozhovor ve vší slušnosti s tím, že není potřebovat nálepkovat zdravé živé dítě (které je velmi inteligentní). Vlastně jsem ani nečekala, že se přizná, ale mrzí mě, že vše dopadlo na mého syna. Ten ten si ho zgustla - řekla mu, že jestli ještě bude mamce něco vykládat, že ho bouchla, vypadne ven ze školky.... Mám strach, že jsem to synovi zavařila... Měla jsem držet asi jazyk za zuby. Ale já to tak cítila a šla to řešit... slušně, zeptat se.

verkadd
autor
4. lis 2021

Ještě mu řekla, že mamce nesmí nic říkat... Syn došel ze školy, a odpovídal na vše "nevím"... Až večer téhož dne se mi zase svěřil... ale bál se.

rnika
4. lis 2021

@verkadd Šla bych za ředitelkou a stěžovala si "výš" případně u zřizovatele. Určitě bych to nenechala být...

janule1940
4. lis 2021

@verkadd za mě podnět ke kontrole školní inspekci.syna bych klidne objednala k psychologovi,ten už řekne,ze nelze.to je absolutne nepřípustné.kdyby se mi svěřila dcera,ze dostala facku,tak mi věřte,ze do 3mesicu by pani učitelka už nebyla pani učitelkou…

rya
4. lis 2021

@verkadd Řeste s ředitelem MŠ ale to bych počítala že se zastane učitelky.Obrátila bych se na zřizovatele tzn.město,obec.A ještě možnost česká školní inspekce.Z vlastní zkušenosti vím že takové učitelky bohužel existují byla jsem toho několikrát svědkem.

rnika
4. lis 2021

Jak píše @janule1940 syna bych k psych. klidně objednala, alespoň budete mít v ruce papír, že z vaší strany je to v pořádku.

verkadd
autor
4. lis 2021

@rya Určitě se zastane učitelky, to už tu bylo kolikrát. A já ... nemám důkaz. Učitelka syna nazvala, že je lhář a fantazíruje. Syn mi řekl, že paní učitelka si to už nepamatuje, jak mu dala facku.

janina228
4. lis 2021

@verkadd Ano, vzala bych ho do poradny..pokud to je tak jak píšeš, důkaz mít budeš.. pokud to tak není, tak aspoň nebudeš dávat dítě do školky s obavou, že ti ho tam učitelka fackuje.

missbufy
4. lis 2021

Tohle bych resila se skolni inspekci nebo zrizovatelem nebo prelozit dite jinam. Do hlavy se deti v zadnem pripade bouchat nesmi, to je klidne na podani trestniho oznameni. Je potreba zajit za pravnikem a ten uz poradi jak sbirat dukazy a tak.

hasara33
4. lis 2021

@verkadd prosím???? Tohle se vážně ještě pořád ve školkách děje? To snad ani není možné 🤬🤬😡😡 .....hele ať je tvůj syn jakýkoliv tak cizí ženská nemá žádné, opakuji !!žádné!! právo zaútočit na tvého syna, co si to vůbec dovoluje? Pokud si neumí sjednat pořádek jinak tak nemá, co dělat na postu učitelky v mateřské škole. Předpokládám, že kdyby jí naštvala kolegyně tak jí také nezfackuje ne? Ale na malé dítě si ta ubozačka dovolí? Musíš to řešit a hnát to výš, domluv se s rodiči, sežeň si důkazy, aby tahle "učitelka" už neměla možnost dětem ubližovat, zvlášť když to není ojedinělý případ. Vím, že to je velmi nepříjemné a těžké, ale tohle prostě není správné.
Uff tedy to mě zase nadzvedlo ze židle....🤬

sebinka123
4. lis 2021

My jsme jednou řešili, dá se říct stejný případ. Děti to doma průběžně říkali rodičům, že bouchla toho a toho, většinou protože neposlechl a hodně před a při spaní. A většinou kluky. Děti byly předškoláci a spát se jim nechtělo a učitelka prostě neměla svůj klid na kafíčko a musela by se dětem věnovat a udržet klid.
Spouštěč tehdy byl kamarádky syn, který se ráno před odchodem do školky třásl, plakal, pak i zvracel. Šla s ním k doktorce. Dali společně podnět ředitelce a pak už to jelo. Ředitelka se ptala dětí, volala si nás rodiče,.... Nakonec učitelka dostala úplný zákaz práce s malými dětmi.
Její manžel tehdy po nás řval, jak si to můžeme dovolit, že co budou dělat. No měla se chovat jinak.
My jsme tehdy byli odhodlání dát podnět na školní inspekci, takže ředitelka musela konat. A bylo to taky na malem městě. Nebojte se toho. Přece nebude mlátit děti. A možná by pomohl i ten psycholog, protože syn to tam řekne a oni to také budou muset řešit.
Je to hrozný boj, ale musí to být. Držím pěsti ✊✊✊

meronym
4. lis 2021

@verkadd Hlavne si nic nevycitejte. Postupovala jste spravne. Kdyby nejaka megera nazyvana ucitelkou dala facku memu diteti, tak bych ji snad sezrala. Tato pani je zjevne zvykla, ze se ji vsichni boji a ze ji to prochazi. Jeji obrana je utok. Stezujte si u zrizovatele, na skolni inspekci, proste vys. Stojte za svym ditetem. Prece nechcete, aby si do zivota odnesl pocit, ze jej nekdo muze beztrestne bit, lhat, ze se nesmi sverovat mamince. Vzdyt to je strasne! Uplne mi je ouzko.

viktorieraketka
4. lis 2021

Tak to bych tam nastoupila jak lítá saň. Mám podobnou zkušenost, problém je v tom, že si myslí, že si to k vám i dítěti může dovolit. Já řešila s inspekcí, ředitelem, zástupcem ředitele. Bohužel, budete "problémová", ale dítě Vám už nikdo fackovat nebude. My než jsme zasáhli, tak jsme si věc několikrát ověřovali, vždyť to je dost přes čáru, teprve tehdy, když učitelka aplikovala i otevřenou šikanu vůči dceři, tak to byla poslední kapka. Budete to muset dotáhnout do konce, nic jiného Vám nezbude. Malá poznámka, trvejte na projednání celé věci, ředitel Vám klidně i ručně psanou formou musí vyhotovit zápis z jednání a ten si ihned odneste. Spojte se i s inspekcí, poradí. Hlavně v tom syna nenechejte, nemyslete si, že toho nechá, jen on Vám to už raději nebude říkat. Nejhorší na tom všem ještě je, že se to snaží hodit na dítě a vůbec jí to nevadí. Nepřipustí si vůbec vlastní pochybení, což logicky nejde, že.

verkadd
autor
4. lis 2021

@meronym Mně je z toho také ouzko. Ani nevíte jak. Hlavně mám strach o syna. Mám strach, že ho bude "neviditelně" týrat, popouzet proti němu kolektiv ostatních dětí. Nejvíc mě mrzí, že doteď to bylo všemi milované sluníčko, čertík, a v momentě, kdy jsem do toho "hrábla", je to to nejhroznější dítě...

verkadd
autor
4. lis 2021

Děkuji všem za rady a reakce...

klokanka31
4. lis 2021

@verkadd To by udělala jednou,a litovala by dne,kdy na dítě sáhla. Sbírat důkazy,klidně jít i k tomu psychologovi,a podat trestní oznámení.

elencze
4. lis 2021

domluvit si schůzku s ředitelem a oznámit mu to, že to začínáte řešit s vyššími místy. Dost často pak začne konat i ředitel, který taky kryje jen do chvíle, kdy nejde o jeho zadek.

viktorieraketka
4. lis 2021

@verkadd Ano, máte strach, ale pakliže to nenecháte pod pokličkou, budete mít v ruce i ten zápis, tak Vám garantuju, že si dá velký pozor. Ono by se to totiž mohlo vyšetřovat a nemyslete si, vzali by to důkladně. Navíc by o tom vědělo více lidí, to už musí být paní učitelka v pozoru. Stačí na schůzce sdělit, že Vám řekli, že potřebujete zápis, který Vám musí na místě vyhotovit.

klokanka31
4. lis 2021

@verkadd A nechci strašit,ale aby se to s tvým synem netáhlo pak i dál,kdyby ho učitelka pošpinila i před ostatními dětmi. Mě učitelka šikanovala v 5.třídě na základce,ostatní děti se toho chytli,a táhlo se to se mnou pak už pořád.

viktorieraketka
4. lis 2021

Tu poslední tajemnou větu, jsem dala záměrně, aby věděli, že jste se již někde informovala.

verkadd
autor
4. lis 2021

@klokanka31 tohle je neštěstí, ano... mám z toho obavu také. Některé děti na něj učitelce pořád žalují, ale zas... nevím, jestli to není přirozená dětská vlastnost.

sebinka123
4. lis 2021

@verkadd hlavně se jí fakt nebojte. Ona je tak podrážděná, protože moc dobře ví, co dělá a že už se to asi veřejně provali. Tím hůř pro ní na malem městě. Měli jsme to stejně. A bohužel i u nás na malém městě byl učitel někdo a vlastně to tam tak je pořád. My jsme se pak přestěhovali do velkyho města a mě na prvním rodicaku spadla čelist, jak se tady chovají učitelé jinak.

sebinka123
4. lis 2021

@verkadd a čím dřív se to vyřeší, tím líp. Vim, že váš syn to má za pár, ale půjdou do školky zase další děti a pochybuji, že se nad sebou zamysli. Zamysli se po velkým humbuku možná na chvilku. Ale takový člověk nemá u dětí co dělat. Možná je vyhořela a nemá už na to nervy, ale to nás rodiče nezajímá. Však může dělat někde jinde a na její místo přijít někdo nový, kdo bude těm dětem prospesnejsi. Berte to takhle 😉

pabka
4. lis 2021

Když to tak čtu tak mě napadá, že by to na učitelku chtělo sice slušně, ale rázněji. Ona zvolila strategii nejlepší obrana je útok, budete muset také přitvrdit. Dítě mlátit nesmí! A hlavně, syn musí mít pocit, ze má ve vás podporu, pochopení, zastání! Že se vám svěřil a vy to řešíte. Ne, ze se to nakonec necha být. Šla bych za ředitelkou a trvala na tom vyhotoveni zápisu, jak se radí přede mnou. Třeba to začne řešit.

vladenkamaminka
4. lis 2021

Řešte to... braňte své dítě... k psychologovi jej vemte...naopak budete mít posudek, ze kterého může být i jasne, že si nevymýšlí...

lida9
4. lis 2021

me sahnout neopravnene na dite, tak resim po dvou soubeznych liniich - prvni je oficialne riditel prip. vys a druha linie je ,,vysvetleni,, pani ucitelce, ze pokud jeste vztahne ruku na me dite nebo ho bude jinak ponizovat tak si to vysvetlime jinak, po skole...

verkadd
autor
4. lis 2021

Takže myslíte, že mám o tom informovat ředitele? Co proběhlo? Nebo přímo zřizovatele /obec/?

klokanka31
4. lis 2021

@verkadd Informovat nejlépe ředitele i zřizovatele

rnika
4. lis 2021

@verkadd Šla bych postupně, nejprve ředitel... Že prodáváte oficiální stížnost a žádáte řešení s tím, že pokud se nebude nic dít, tak věc postoupite ke zřizovateli.

verkadd
autor
4. lis 2021

Takže to nemám nechat a čekat, jak to bude probíhat? S čím syn bude chodit domů? Snad mi teda ještě něco řekne...

mourovatakocka
4. lis 2021

@verkadd Určitě nečekej. Pokud nejsi jediná, kdo má problém, pak si zkus promluvit i s ostatními maminkami. Neexistuje takovéto chování. Rozhodně se optat v ředitelně, podat stížnost zřizovateli k vyšetření, ukázat učitelce, že si za synem stojíš. Ta poradna není špatný nápad, synek to třeba bude brát jako zajímavý zážitek a ty budeš mít v ruce papír, že je to naprosto normální dítě. Obecně tohle "mamince to nebudeme říkat" je podle mě mantra dobrá leda pro pedofily.

Já měla loni problém v jeslích. Dceru dali po dvou měsících do skupinky s většími dětmi, najednou pláč, problém, učitelka nedokázala říct, co se stalo, dcera mi nakonec jednoho dne řekla "já ti to maminko nechci říct". Okamžitě jsem nastoupila do ředitelny, že bych byla ráda, kdyby se dcera mohla vrátit do původní skupinky. A najednou zase ok, sluníčko. Co se tam dělo nevím doteď.