Komunikační šum v rodině. Jak tomu předcházet?

antilopkax
3. únor 2020

Mám otázku na to, jak přijít na to, kdo je původcem komunikačního šumu. Už si připadám jak cvok. Mluvím s dětmi a pravidelně to končí špatně. Pro něco je pošlu, přinesou něco jiného. Pošlu je něco udělat a udělají neco jiného. Pokud to neudělají, beru to jako neposlušnost. Ale oni se snaží a nakonec to nedopadne, protože pošlu pro mléko, přinese mouku, pošlu nakrmit kočku, přinese seno pro morčata, pošlu s prádlem do pračky a uklidí bundu do skříně...
Tak nevím, jestli špatně mluvím, nebo to je v dětech. Snažím se o jednoduché adresné pokyny.
Ráda uvítám tipy na to, jak předcházíte informačnímu šumu vy. Případně se klidně jen podělte o vaše zkušenosti a příběhy.

tynka9
7. únor 2020

@antilopkax promiň ,že píšu až teď. Ten příklad s bráchou měl být spíš na odlehčení, zasmání... nečetla jsem ostatní komentáře, nějka teď s dětma nestíhám nic. Ale zkusila bych se poptat dr, případně nevím, jestli třeba logopedky, psychologa, kdo by byl ten správný, jestli třeba není nějaký dys a jestli ti opravdu rozumí. Mám dvouletého syna a reaguje úplně krásně, když řeknu co má odkud přinést, tak to udělá správně, ale je fakt, že velmi rychle začal krásně mluvit, teď v 26 měsících mluví ve větách, slovní zásobu má velikánskou, vyřídí si, co potřebuje a zároveň rozumí všemu, co po něm chci...

kaja2016
13. únor 2020

@antilopkax A co jim to napsat na papirek? Ten nakup. Jinak bych rekla, ze te nevnimaji, nebo jsou blokle ( ta povinnost jim vadi a podvedomi to zamerne neguje) tady by mozna pomohlo to s nima vice probrat, jestli je jim to neprijemne, vysvetlit, ze vse sama delat nemuzes - nestihas, zkratka probrat situaci. Tez je mozne, ze maji tajnou dohodu " jak donutit mamku, aby nas prestala ukolovat" a toto je jejich taktika. Kdo vi.-) Drtim palce.-) Pripomina mi to manzela:D

antilopkax
autor
13. únor 2020

@kaja2016 neumí číst, je mu 5. Hlavně jde o to, že ho pošlu z místnosti do místnosti a neví.

mourovatakocka
13. únor 2020

@antilopkax To co popisuješ je trochu zvláštní.. Tyhle příkazy z pokoje do pokoje, přines to nebo ono, zvládá dcera dva a čtvrt roku 🤔. Asi bych konzultovala s pediatrem. Jinak papírky a nakreslit, co po něm chceš a trénovat?

antilopkax
autor
13. únor 2020

@mourovatakocka on to umí, ale prostě k němu nedojde půlka informace. Jak tu bylo psané, on ví, že mléko je bílé, mouka je bílá. Do špajzu dojde s informací "mám mít něco bílého". Starší lépe fungoval ve 2 letech než teď 😂

kaja2016
13. únor 2020

@antilopkax Aha, ja jsem pochopila, ze jde o vice deti a vsechny maji stejny potiz. Tak pokud jde o jednoho chlapecka - to je trosku jina vec - ja jsem tez tento typ, co jde pro nuzky a kdyz dojde do kuchyne, tak nevi pro co sel a tak uz jsem se naucila vratit na to misto, kde jsem byla prvne a kde me zrejme napadlo, co v te kuchyni vlastne chci a finguje to paradne - napadne me to znova.-).

kaja2016
13. únor 2020

@mourovatakocka Hele to nevim, samozrejme jako urcite to.muze byt nejakou " diagnozou", ale hodne deti je proste takovych zasnenych a vypnutych a jsou naprosto normalni. Tedy pro praktickeho cloveka asi ne😀, ale holt lide jsou ruzni a tito jedinci byvaji zase paradne kreativni...

antilopkax
autor
14. únor 2020

@kaja2016 zasněný je ten starší. Ten pro to mléko ani nedojde, protože ho po cestě něco vyruší a zazdi to. To mi přijde normální, to dělám i já. To, co popisujes, mi přijde taky běžné.
U mladšího je ten problém odlišný. Blíž jsem to rozepisovala v diskuzi.

kaja2016
14. únor 2020

@antilopkax Ja jsem tu diakuzi cetla a nyni jeste jednou a uplne tedy nevidim moc rozdil. Jednak opet vidim, ze pises, ze jde o dve deti. Popisujes to napriklad tak, ze syn uchova jen info, ze ma prinest neco bileho ( poslala jsi pro mouku) a podobne. Na me to nepusobi jako neco vazneho. Jak jsem psala, jsem tez tento typ, moje prakricka matka ma se mnou celozivotni problem, ja pozoeuju na sobe podobne rysy jako otec. V dospelosti jsem prisla na to, ze mam zkrizenou lateralitu ( dominantni leva noha, prava ruka, leve oko), pokud nejsem v dobre dusevni pohode mam potiz proste fungovat prakticky ( planovat - napr nakup - vareni, uklidit, prostw fungovat), jakoze nevypnu uplne, mam dite ze, ale je to takovy zachrany mod. Lze na tom pracovat. Tez mam dodnes potiz s rozlisenim prave a leve ruky, obcas si musim zopakovat nasobilku ( par let to pak vydrzi) a pravidla pravopisu - ta tez, kdyz me jde treba hodne o obsah nezvladam a to mam dve VS a posgradual, na zakladce jsem se i prez tytl obtize ucit nemusela ( same jednicky). Chci tim rict, ze kluci muzou byt proste jini nez jsi ty a prijde ti proto, ze se chovaj divne. Pokud bys to chtela vic prozkoumat ( a byl problem napriklad i ve skole pri uceni), potom pedagogicko-psychologicka poradna.

antilopkax
autor
14. únor 2020

@kaja2016 starší je zmatený studijní typ. Řeší si tektonickou činnost, čte o sopkách a naše problémy s tím, že došlo mléko, ho netankuji. V něm vidím sebe. My když se ráno vypravujeme, tak to je náročné. Chlap říkal, že se diví, že vyjdeme.
Mladší má velké problémy s pamětí. Bylo mi divné, že oni oba, proto hledám problém i v sobě.
Mladší má určité problémy, tak tam se musím smířit s tím, že s tím asi moc neudělám.

kaja2016
15. únor 2020

@antilopkax Tak problem s pameti muze byt i organicky, ja bych zasla do ppp, popr.i zkontrolovala s pediatrem.

antilopkax
autor
15. únor 2020

@kaja2016 tam to řešíme.

kaja2016
15. únor 2020

@antilopkax Tak to delate dobre. Ja myslim, ze na zde ti k tomu nikdo nerekne nikdo nic lepsiho nez detsky psycholog z ppp.

antilopkax
autor
15. únor 2020

@kaja2016 mně by stačily zkušenosti, co pomohlo.

westie
15. únor 2020

@antilopkax Nekdy mam pocit, ze syn taky nevnima. U nas zafunguje, kdyz si zkontroluju, ze mame ocni kontakt. Diky tomu me opravdu vnima🙂
A kdyz mam pocit, ze mi neco jen tak odkyval, poprosim ho, az mi rekne, co ma udelat. Nekdy se ukaze, ze moc nevnimal, tak si to rekneme znovu.

kaja2016
16. únor 2020

@antilopkax To bude ruzne, dle puvodu problemu. Se mnou to bylo tak, ze pokud jsem mela s dospelym spatny vztah - tzn.pri komunikaci s dospelym ( rodina, ucitel) me napadala hromada veci ( typu - diva se na me tak a tak a tak to asi znamena, ze si mysli to a to a pritom/ co tim sleduje, ze po me neco chce - dokazuje si tim svoji autoritu?/ premyslela jsem nad tim, jak jsme se vcera nepohodli a proc). Zakonite jsem pak nedavala pozor na obsah sdeleni a neco jsem pak zapomnela. Pokud jsem mela vztah dobry, nekonflitkni, tak v komunikaci slo opravdu jen o to: " dones prosim nuzky, protoze ja zrovna mam ruce od lepidla", tak nebyl problem.

jijulka
27. únor 2020

@antilopkax dela to i muj sestilety syn. Poslu jo pto triko, vrati se nahý a vyklada mi neco zajimavyhobo dinosaurech/vesmiru... nenajde modrou botu uprostřed bily podlahy... Nema ani poruchu porozumeni, chape moc dobre... ma potvrzené nadani. A zije ve svym svete. Kdyz mu reknu at se soustředí, stoji ho to mnoho usili, ale nakonec pozadavek zvladne. Do koupelny jde na 5x.
Ja jsem stejna, ziju si svymi myšlenkami, jdu pro chleba, přinesu hromadu jidla, ale chleba ne. A tak. No... 😀 A to hledani veci je podle me tim, ze to je muzsky pohlaví..

antilopkax
autor
29. únor 2020

@jijulka to, co dělá tvůj syn, dělá můj starší. To neberu jako poruchu porozumění, ale jako poruchu pozornosti. Tomu rozumím.
Mladší to má zase jinak a chtěla bych pomoct a nevím jak.