Nástup dcery do školky a současně narození sourozence. Jak jste to udělaly Vy?

vendysh
4. srp 2020

Milé maminky, ráda bych se zeptala na váš názor. Dcera 3 roky by mohla v září nastoupit do takové školičky, jen hned v říjnu se jí má narodit sourozenec. Při potvrzení přihlášky u lékařky mi bylo sděleno, ať si to rozmyslím, že za 1. se může pak cítit odstrčená, narušit to její vývoj, za 2. nosit bacily a tím ohrožovat i miminko. Že by ještě rok počkala, když může být se mnou doma a budovala by sourozenecký vztah. Dcera je společenská, má ráda děti okolo, proto ten důvod školičky na dopolední hodiny. Zkušené maminky, jak jste to praktikovaly vy, když se vám to takto sešlo? Děkuji za každou zkušenost.

veronikav31
4. srp 2020

@marti89 a něco od doktorky má napsané? toto jsou přírodní

elinkav
4. srp 2020

Dcera začala chodit do školky loni v říjnu ve 3 letech. Chodila vždy týden až dva a pak týden doma marodila... teď v září nastupuje zase, v říjnu se jí narodí sourozenec. Pokud by byla zase často nemocná, nechala bych si jí doma, ale doufám, že už to bude s její imunitou lepší 🙂 Děti potřebuje, bude chodit jen na dopoledne. Pokud bude chtít, může tam i spát.. Jsem s ní od února doma, protože jsem na rizikovém těhotenství. Užíváme si to, ale vidím, že jí nedokážu každý den vymyslet program, aby se zabavila a zároveň něco naučila... ve školce se rozhodně posune dál... 🙂

marti89
5. srp 2020

@veronikav31 Ne, a pokud by to byly umělý svinstva, nedávala bych.. Bohatě mi stačí, když na ekzém umí předepsat jen kortikoidy.. Pokud máte nějaké konkrétní doporučení, ráda si o tom přečtu a zvážím pozitiva i negativa.

veronikav31
5. srp 2020

@marti89 pediatrička ti na ekzém předepisuje kortikoidy? Ty nechodíš na kožní? Dcerka dostává Aerius.pouziva se i na alergii.a krom toho atopický ekzém je ve spojitosti s alergií,takže bych určitě zašla na alergologii a s ekzémem ke kožní.spoustu věci se při rozjetém ekzému jíst nemá...

marti89
5. srp 2020

@veronikav31 Chodíme na kožní a tam vždy dostal (různé) kortikoidy, jenže mu to jen zhoršují, takže v efektu si ho z toho stejně tahám sama přírodníma mastma a koupelema. Aerius jen potlačuje svědivé projevy, je to obdoba fenistilu (měl oboje). Na alergologii se dá objednat pouze je-li dítě čisté a mimo hlavní alergologické období o prázdninách, pokud bude pod kontrolou, vezmou ho na testy koncem září - a je tam podmínka, že min. 14 dní nesmí právě ten Aerius a Fenistil (zkreslují výsledky). Ekzém není jen o mazání a koupání, samozřejmě jsem řešila i materiály oblečení, v čem pereme, suším v sušičce, nepoužívám (krom wc) chemii na úklid, peru ve strouhaném kokosovém mýdle, z potravin vím, které jsou obecně problém (zejména ty, které obsahují histamin), které mohou dráždit a které jsou v klidu. Za tu dobu jsem si toho o ekzému načetla opravdu hodně 🙂 Jak ale říkám, u nás je hlavní zádrhel, že nebyl kojený (nešlo to) a narodil se předčasně s infekcí, kdy ve 14 dnech života už musel dostat antibiotika do žíly. A protože podle čínské medicíny je střevo, kůže a plíce propojené, pokud má ekzém, je větší pravděpodobnost, že chytne něco plicního, a naopak po plicním se rozjede ekzém. Základem je podpořit střevo, nedávat bílý cukr (a čokolády, Ečka a podobný hnusy)

janedv
5. srp 2020

@marti89 uplne mimo tema diskuse, ale k tomu ekzemu - u starsiho ja silna atb v jeho 2 tydnech, on ciste kojeny, i pres pre/probiotika vymlacena strevni mikroflora. Diky MK jsem nasla pani Zikovou, vedla tady tu protikvasinkovou dietu. Zaplatila jsem si u ni par mesicu osobnich konzultaci, upravila jidelnicek (sobe, decko bylo kojene) a po dvou letech krasne cisty!!! Ja se s ekzemem trapila do puberty, na koznim i detska mu ve 2m cpaly kortikoidy... Takze na ekzem opravdu ta dieta zabira, ja na ni prisaham...

@vendysh u nas mladsi rozena v dubnu, starsi od zari do skolky. Byly mu uz ale 4 r. A jen na dopo. Casto byl ale s nami doma, jezdili jsme pred koronou vsichni spolu na vylety, i nekolikadenni. Ted je mu 5r, mala 16m a vztah maji bajecny.

veronikav31
5. srp 2020

@marti89 nekojeni s tím nemá nic společného,mám plné kojené neteře a jsou ekzematicky taktéž. Zeptám se blbě,ale jí bílé pečivo?, všeobecně bílou mouku? Jinak Airius neni jen na svědivé projevy. A jinak na ekzém je dobrá mast z marihuany,nejlépe domácí.po kupované jsem se i já osypala,domácí je nejlepší.u holčiček je to o to horší,že se bude ekzém zhoršovat i kvůli hormonálním výkyvům

petrasipkova1
5. srp 2020

Každé dítě je jiné, pokud je rada mezi dětmi, v kolektivu te nevyhledává, není maminak, tak bych ji zkusila dat, zůstat doma muže vždycky. Syn se narodil když bylo dceři 3 roky, do školky nesla, nechtěla, je hodně introvertni, nemá rada velký počet divokých děti, vyhýbá se jim i ted v 5 letech, nemá rada ani hřiště a tak, jinak chodila do kroužku, kde tento rok byla sama, aby se utrkavala, každý den hodinu, a ve školce tento rok byla většinou kvůli nemocem doma, 14 dni nemocná ona, 14 dni syn a par dni ve školce a nanovo. Od ledna byla chripkova epidemie ve školce, tak byla doma, pak covid, takže teď jde jako predskolak a uvidime co bude. Jinak jsem rada ze byla doma, s bráchou jsou parťáci neskutečni, malýmu je 2 a čtvrt a byly to krásne roky. Určitě o nic nepřišla, vývoj a znalosti má stejný či lepší než kamarádka co chodí do školky od 2 let. My jezdíme divadla, muzea, vyletYmáme na sebe čas. Když byla ve školce, tak ty dny tak letí, odpoledne bylo mimino ubreceny, na ni bych neměla vůbec čas, takhle jsme si naplno užívaly čas kdy mimi spalo a bylo to fajn.

puhelin
5. srp 2020

Nedala jsem do skolky. Je to sice o trochu narocnejsi, ale ranni chystani do skolky s miminkem by pro bylo jeste horsi. Jsou spolu, mladsi ma skoro rok a jsou spolu moc radi. Na socializaci ma 3leta cas. Dulezitejsi jsou podle me vztahy s nejblizsi rodinou.

marti89
5. srp 2020

@janedv Probiotika a prebiotika mu doplňuju hned od těch antibiotik a dávám čistě přírodní podpůrné věci. Jemu se ekzém projevil až po 7. měsíci, kdy už toho jedl více, žádala jsem dětskou, aby nás poslala na alergologii, řekla, že je brzo a udělala pár základních věcí z krve (mlíko, vejce, jablko, mrkev, psí a kočičí chlupy, roztoče a ještě 4 další), negativní. Potom nás odeslala na kožní, tam jen nacpou kortikoidy. Samozřejmě jsem mu postupně testovala jednotlivé potraviny, zkoušela co čtvrt roku různá dietická opatření (protikvasinkovou dietu, GAPs, makrobiotickou, bezlepkovou) a nepomohlo - u nás reaguje hlavně na vodu a koupání (rozbor čistý až na zvýšené železo - na úpravu studně teď peníze nemám, na pití je koupená filtrace Berkey light). Teď až po třetích narozeninách máme doporučení na alergologii, tak uvidíme, jestli mu přeci jen něco nevyjde.

@veronikav31 Kojení s tím souvisí - do těla se při alergii dostane menší množství případných alergenů, reakce jsou přeci jen menší, než když to sní přímo. Drželi jsme bezlepkovou dietu, bez úspěchu. Kupuju celozrnné pečivo a bezlepkové piškoty, občas peču doma (ne z bílé), bílou mouku má výjimečně v knedlíku k omáčce nebo v koláčku), v létě máme vlastní ovoce a zeleninu, maso beru od známého chovatele, jinak pak kupuju bio. Mast mám také domácí s mariánou a nezabírá mu, líp mu sedí koupele v ovesných otrubách a promazávat bambuckým máslem nebo nesoleným vepřovým sádlem.

veronikav31
5. srp 2020

@marti89 no,to bych si dovolila nesouhlasit. švagrová takto kojila, jedla vše, pila vše a pak začal být problém,malá jim blila a blila a zjistili, že jí vadí bílkovina kravského mléka. Malé byly 3m když to v nemocnici zjistili. a to,že krev na některý alergen vyšel negativní,tak neznamená, že za pár měsíců nebo let nemůže být pozitivní. Bezlaktozovou dietu jste zkoušeli? ekzém od něčeho je, to je bez debat, jen se musí zjistit od čeho,co jej zhoršuje,co jej zlepšuje. Nejhorší bohužel je křížená alergie, to je sázka do loterie. může taky záleží kde ten ekzém má, může to být kontaktní ekzém. mě jako dítěti pomáhali koupele s takovou černou pastou...milovala jsem tu vůni, později to zakázali,protože to obsahovalo dehet(ten je rakovinotvorný), ale zabíralo to. Co voda z mrtvého moře? Holtova mast?-sice smrdí,ale taky u nás zabrala

marti89
5. srp 2020

@veronikav31 A představ si, kdyby to snědla napřímo, když má takovou reakci z kojení - přirovnala bych to k alergii na ořechy, kdy i po 1 kousku se hrdlo stáhne a dotyčný se může udusit.. A jestli má krevní skupinu 0, tak ty mají obecně horší snášenlivost mléka. Samozřejmě ty intolerance a alergie se můžou vyvíjet a měnit, jen mi rozčiluje, že nás na tu alergologii nemohli odeslat dřív, i když jsem o to žádala. Mlíko jsem samozřejmě vysazovala s vejci mezi prvními, nic - teď ani moc mléčné nejí (jestli jednou týdně jogurt, trošku nivy v zeleninovém salátu a pak samozřejmě co je v pečivu). Tu černou pastu si pamatuju, mamka to používala na ségru, než jí zjistili alergii na zlato. Přidávám mu do vody sůl z Mrtvého moře, to jsem zapomněla zmínit. Holtovu mast neznám, mrknu se - díky za tip.

veronikav31
5. srp 2020

@marti89 tato reakce by byla i při Um,ta by se měnila mezi prvními.jinak já dětem mlíko k pití vůbec nedávám,sice jej dcerka měla ve školce,ale nechala jsem si napsat papír od pediatricky,že že zdrav.duvodu jej nemají dávat a je klid,dostává čaj nebo vodu.jogurty,sýry jí běžně.ani syn(2,5r) klasické kravské mléko nedostává k pití.znam potraviny kde je i vápník a jiné vitamíny,netřeba mlíko k pití.sama moc ořechy nejím,spíš jen v cukroví,ale i na to jsem opatrná

janedv
5. srp 2020

@marti89 co ctvrt roku jina opatreni? No, kazdopadne drzim palce. Ono na imuno a alergo v tomhle veku nic nezjisti, resp to vyjde falesne negativne. Ale uplne jsme odklonily diskusi zakladatelce, to neni cool. Kazdopadne jako clovek, co ekzemem trpel pul zivota jsem nechtela aby decko trpelo tak jako ja. Takze soukroma klinika, atd. Ale pomohlo az ta dieta. Ale ujistuji te, ze po 3 mesicich to vazne nebylo....

marti89
6. srp 2020

@janedv Když se dítě zhoršovalo, musela jsem postupně dělat tvrdší dietní eliminaci, abych zjistila, že to k něčemu je.. Za měsíc nic vidět není a rok čekat na výsledek s obsypaným dítětem je utrpení. Proto doufám, že na té alergologii něco vyjde pozitivně, ráda bych znala příčinu..

janedv
6. srp 2020

@marti89 kazda delame, co uzname za nejlepsi, to je jasne. Jen je zavadejici pak rikat, ze jsi to vyzkousela, kdyz jsi pak zacala honit jineho zajice a telo za muselo reagovat uplne na jiny rezim. Je proste lepsi se poradit s odbornikem, na tuhle vyzivu napr p.Zikova, nez proste to delat na vlastni pest a na vsechny svetove strany... Drzim palce

duvera
8. srp 2020

My davame deti do skolky az v peti jelikoz s nimi chceme byt, co nejvice nez vyrostou. Do te doby chodi postupně min.1x-2x tydne s nami na ruzne aktivity takze kontakt s vrstevniky maji. Nejstarsi (6 let) jde v zari do 1.tridy. prostredni byly v kvetnu 3 roky a nejmladsi se ma narodit v zari. Je pravda, ze ta prostredni byla vice nemocna od lonskeho zari kdyz nejstarsi nastoupila do skolky takze u mimi by po bylo (a mozna bude) podobné.

maargit
8. srp 2020

@vendysh ja jsem si starsi triletou u sebe jeste nechala a jsem za to rada. Miminko mame od kvetna a az na to zvykaci obdobi to zatim nejak zvladame. A nerikam, ze je to jen jednoduche, ale jsem rada, ze ji doma mam. Asi by se mi i hrozne styskalo a tak nejak mam pocit, ze ten rok by mela byt s nama. Kontakt s vrstevniky ma, od zari se obnovi snad i navsteva Sokola, takze toho bude vic. Proste by mi bylo asi tak nejak prazdno. Ale teda jak uz tu nekdo ptal, tak ty dotazy a nasledne vysvetlovani, ze by do skolky jit mela, ponevadz tri roky, to je na palici, to je proste furt. Pak mi lide, kteri vrzli ditko od dvou let do skolky/jesli vysvetluji, jak je to nutny a jedina cesta. No, ja si zvolila jinou cestu a jsem za to rada. Ale nikomu nerikam, ze by se skolkou mel pockat. To si kazdy rozhodne sam, sam nejlip zna to svoje dite😊

rencinka87
8. srp 2020

@vendysh Nečetla jsem zkušenosti ostatních, nicméně - my máme staršího 6.7.2019 tři roky, 22.8.2019 se narodil bráška.
Upřímně jsem si neuměla představit porodit a za týden vést staršího do školky. Ze stejných důvodů jako píšeš ty - 1. bacily - stejně se dalo čekat, že dřív nebo později starší lehne a budu mít doma obě děti, jako kdyby do školky nechodil, a ještě navíc aspoň jedno nemocný - to je raději budu mít doma obě zdravý.
2. Starší by to těžce nesl a zcela určitě by si to spojil s miminem, ať bysme mu to vysvětlovali jakkoliv - byl (je) na mě hodně navázaný, například ještě nikdy nespal sám mimo domov, do narození miminka jsem ho uspávala já a podobně.
Rozhodlo hlavně to, že si to řekl sám. Vybrali jsme soukromou lesní školku, byli jsme se tam ještě na jaře podívat. Drželi nám od září místo s tím, že nastoupíme od druhého pololetí a kdyby si to syn rozmyslel, mohl nastoupit dřív.
Ale on byl rozhodnutý.
Kontakt s dětmi a nuda doma - byl zvyklý se mnou chodit od dvou měsíců na cvičení, od roku a půl na hudební kroužek - takže jsme to vyřešili tak, že byl místo školky přihlášený na tři kroužky - v pondělí chodil na divadélko, v úterý na kurz malování a ve čtvrtek pohybovky - zvládal to perfektně, všechny tři kurzy ho moc bavily a akorát mu to stačilo, už se pak zase těšil na nás. Na konci ledna skončil na kroužkách a od února nastoupil do školky. Po dvou týdnech lehl se spálou 🤦‍♀️
Než se stihl dát do kupy, přišla karanténa.
V karanténě už pak bylo poznat, že se hodně nudí, ale stačilo mu, když se uvolnily omezení, že jsme začali chodit na výlety spolu - já, on a bráška. Že jsme prostě změnili vzduch.
Na bráchu žárlí, emočně je to u něj jak na houpačce, do toho taková pěkná první puberta, ale je vidět, že ho nejvíc trápí, že na něho nemám tolik času a to by nástup do školky už od září nijak nevyřešil, naopak.
U nás zas byly ze všech stran tlaky ho do školky dát, a já si nakonec říkala, že jsem ho měla dát až teď od září ve čtyřech letech - že by se vlastně vůbec nic nestalo.

Ale záleží to hodně i na povaze dítěte, jaký máte spolu vztah atd. Rozhodně bych to řešila v první řadě s ním, má právo vyjádřit svoje přání, i když ne všemu ještě rozumí.

aniteru
23. srp 2020

@vendysh loni v září šla naše prvorozená do školy a prostřední do školky. Měla jsem naplánovaný cs na 19.9. Takže jsem je nechala jít strašně se těšila hlavně tříletá do školky na děti. Samozřejmě hned onemocneli a já to chytla taky. Večer před cs jsem měla horečky a to jsem tedy litovala že jsem tu tříletou pustila. Potom byla se mnou doma myslím dva měsíce. Ta starší chodila do školy, ale byla pořád nemocná takže hrůza. Doučování doma do toho furt horečky. Když šla potom tříletá do školky vydržela max. 3 dny a hned byla nemocná. Takže byla většinou se mnou doma. Bude to znít krutě ale moc jsem jim nedovolovala pusinkovat nejmladší. Když ji chtěli chovat musely si umít pořádně ruce.. Vím co všechno se dá dotáhnout ze školky a měla jsem strach. I blbá rýma je pro mimčo docela síla.

niki1107
7. dub 2021

@vendysh Ahoj, jak ses nakonec rozhodla? Teď řeším to samé s tím, že zvažuji nástup v pololetí nebo fakt až za rok, ale stále nevím a zápis se blíží 😎.