Nástup do školky. Jak pomoci dceři to lépe zvládnout?

billiejean88
5. zář 2023

Ahoj holky, jdu si pro radu nebo možná spíš ujištění, povzbuzení. Dcerka (3,5 roku) teď nastoupila do školky. Jsem doma na mateřské ještě s mladší dcerou (1,5 roku), takže do školky nemusela kvůli mé práci, ale chci ji tam dát pro její dobro. Vidím na ostatních dětech, že se ve školce hezky rozvíjí a učí rychle nové věci. Navíc se poslední dobou doma už hrozně nudila, je vidět, že jí kolektiv chybí. Budu ji tam dávat jen na dopoledne, po obědě bude chodit domů. No a teď k dotazu - samozřejmě první dny jsou plné hysterického pláče, že nikam nechce, že se tam bojí, že je jí po mně smutno. A mně (jako každé mámě) to trhá srdce. Jak jí můžu pomoct to líp zvládnout? A jak dlouho to tak trvá, než si dítě trochu zvykne? Případně jak jste poznaly, že si asi vůbec nezvykne a školku jste zrušily? Moc děkuji za rady, je to pro mě těžší než jsem myslela, ale vnitřně jsem přesvědčená, že pro ni dělám dobrou věc. Je to malá vesnická školka hned dva domy vedle našeho, navíc učitelky jsou skvělé.

klokanka31
5. zář 2023

@hanka_12345 Co praktikovala? 😃

sarihy
5. zář 2023

@veronicka89
@michaela666 I prdlajs. Děti naučí spousty věcí, spoustu toho s nimi dělají...ale na tohle asi nemám nějak sílu a čas vám to vysvětlovat no...

veronicka89
5. zář 2023

@sarihy ja tomu proste neverim... a nebo jo ale v tom pripade to musi byt ale uplne vsechno ovecky co delaji jen to co se jim rekne ...a tohle by mi silene vadilo...

sarihy
5. zář 2023

@veronicka89 Jak píšu, nemám sílu a náladu ti nic vysvětlovat...kor když tvůj postoj je apriori proti čemukoliv českému...Moje dcery školkou státní prošly a to, co uměly, bys čuměla.

klokanka31
5. zář 2023

@ferda90 Tyhle praktické věci má ale dítě dělat především doma s mámou ne? 🙂

pilzzee
5. zář 2023

@michaela666 V nasi skolce to tak taky je. Nevim, jak dlouho, dneska jsme byli teprv druhy den, takze ani nevim, jak to bude z dlouhodobyho hlediska fungovat ... Ale pro dite, ktery jeste nikdy nebylo samo je to odlouceni na hodku a pul uplne idealni doba. Za tu dobu si stihne pohrat a vi, ze se maminka brzo vrati.

michaela666
5. zář 2023

@sarihy Já mám první dítě, takže se školkou zatím nemám zkušenost, ale docela jsi mě dostala s tím počtem dětí na učitelku. Uvidíme jak do bude časem u nás.

ferda90
5. zář 2023

@klokanka31 děláme tyhle praktické věci i doma samozřejmě, ale není nic špatného na tom, když tohle dělají i v dětské skupince ne 🙂 Jakože záměr asi je, učit děti i praktické věci než je,, klasický učit,,. Mě to přijde fajn a je to takové zpestření i pro ně a možná i trochu větší,, zábava,, když to dělají i s někým jiným než mámou....

veronicka89
5. zář 2023

@sarihy ne ale konkretne skolka je nebe a dudy ...

A nevim co tve deti ze skolky umely ale s 1 ucitelkou ve 24 lidem jde stranou presne to co mi je u ditete dulezite :

Kreativita ,schopnost se umet rozhodovat sam , uvedomovat si svoje potreby apod ...to proste v tomhle poctu neni mozne...

Takze verim ze tvym dceram tenhle nalajnovany skolkovy / skolni itinerar vyhovuje - ja ale tohle nechci ;)

klokanka31
5. zář 2023

Za mě je důležité aby se dítě učilo i jiným praktickým věcem které se ve školce nenaučí. Jako třeba jak se nakupuje, vaří, peče, jak se platí složenky atd...

michaela666
5. zář 2023

@klokanka31 To máš pravdu, ale v kolektivu bez rodičů se děti chovají a fungují trochu jinak. Mě přijde důležitý i ten čas, který stráví aktivně bez tebe. Neříkám nechat ho ve školce od otevíračky po zavíračku, ale aspoň do oběda to vidím jako velké plus a určitě bych to po pár dnech nevzdávala.

pilzzee
5. zář 2023

@klokanka31 Slozenky??? 😀 To jeste existuje? 😀

michaela666
5. zář 2023

@klokanka31 A nakupovat, vařit, péct, uklízet a takové ty běžné věci kolem domácnosti stihneš dítě do určité míry naučit i do těch 3 let. Nebo aspoň u nás tohle všechno zná a částečně umí, protože z toho máme hru odmalička. Na to ji nemusím nechávat doma další rok nebo dva.
Chozením do školky ji naopak naučíš, že je nějaký řád, který se dodržuje i když zrovna nemá náladu. Ráno odejít do školky je stejné jako když dospělí odchází do práce, prostě to okolností vyžadují.

hani_na
5. zář 2023

Zajímavá diskuze. Ke státní školce mám výhrady, svět se tam za 30 let prakticky nezměnil. Zároveň beru jako svou zodpovědnost praktické věci naučit v rodině.

klokanka31
5. zář 2023

@pilzzee No jo, existuje 😃

sorboni30
5. zář 2023

@billiejean88 pro její dobro? Kdyby to bylo pro její dobro..je doma s maminkou. Ty ji do 3 a půl let vše učíš..a teď ji dáš cizím lidem aby ji oni učili podle sebe. Děti absolutne o nic nepřichází..nic jim neuteče.. když jsou doma s rodiči, je to pro ně lepsi. Já bych ji nechala ještě trošku dozrát a připravit. Přečti si knihu od Dovychovat. Je to úžasné čtení jak od malička být dobrým rodičem a jak zvládat takové situace. Mě knížka hodně pomohla, mám tři děti. Nejmladší má rok a půl a po přečtení knížky ji ve 3 letech do školky ještě nedám.. 👍 Jde tam hlavně o důvěru mezi děťátkem a matkou. Fakt si to přečti a sama budeš vědět co zvolíš...každý si z toho bere to sve.

teate
5. zář 2023

@billiejean88 Naše šla ve 2.5 letech jen tak, že chtěla. Já tehdy byla doma s miminem. No a nakonec jsme to zrušili. Jen tam brečela, začala se pak doma i počůrávat a už to jelo. Teď je jí 3.5 a chodí do menší školky, naprosto spokojená. 🙂 Asi bylo moc brzo, nevím … Nediv se, vždyť je 3.5 roku s Tebou a najednou má být s někým cizím. Proč je školka pro její dobro? Já jsem školku třeba taky neměla ráda, bylo to utrpeni a učitelky byly moc prima. To jsou prostě typy dětí, pro jejichž dobro to prostě není …. Povinný je až poslední rok, ten asi už pro dobro může být.

teate
5. zář 2023

@michaela666 Dnes už hromada lidí nechodí ráno do práce. Dnes je jiná doba, lidé na volné noze, home office, práce z domu apod. Toto se nedá paušalizovat, že se dítě naučí ráno vstávat a chodit do školky, ptž to bude vyžadovat jeho práce. V mém okolí takto pracují akorát moji rodiče. Jinak si všichni dělají práci tak, jak potřebují. Dnes už není jednotná režimová forma.

michaela666
6. zář 2023

@teate Vidíš a já ve svém okolí zase nemám nikoho, kdo by nemusel do práce nejpozději na 9 hodinu. Při home Office mají porady klidně na 7, kvůli časovým posunům s klienty. Živnostníci mají zakázky, které musí stihnout, takže neexistuje aby pracovali, kdy chtějí.

veruuu_kubesovic
6. zář 2023

Školku zrušit a proč? Syn chodí od 3let do školky a bylo to nejlepší rozhodnutí, hodně se skolkou rozvíjí a právě dopoledne mají "program", který prostě maminka se sourozencem nezajistí...
Syn, aktuálně 5let, chodí do školky jen na dopoledne, nic šíleného se tam neděje, má tam kamarády i AP k sobě...
Jinak k adaptaci, někdo brečí víc, nekdo brečí min...učitelky jsou na tohle zvyklé 😉

billiejean88
autor
6. zář 2023

Moc všem děkuji za názory a postřehy. Je pravda ze stejne je to nakonec o každém dítěti a to zná nejlíp jeho rodič, nejde proste paušalizovat. U své dcerky prave vidím ten rozpor - na jednu stranu by strašně chtěla nové kamarádky, školka ji láká, baví ji všechno to tvoření, ale na druhou stranu ji blokuje strach a stud. A jak píšou holky, ze maminka ji dá to stejne co kolektiv - já úplně nesouhlasím (anebo na to jdu špatně, nevím). Ale za poslední 1-2 roky cokoli jsem se ji snažila naučit (pít z hrnicku, jezdit na odrazedle, nebát se do bazénu, zkusit vyšší skluzavku..), tak s rodiči nic z toho neslo. A jakmile to uviděla u své sestřenice nebo jiných děti, hned do toho šla. Proste na ni vidím, ze když je se mnou, mnohem víc se všeho boji a to pro ni nechci. Když je se s kamarády, tak zkouší to, co oni a celkově se víc baví. Třeba poslední víkend před školkou jsme na zahradu vytáhli nějaké hry a chtěli jsme s ni hrat, ale vůbec ji to nebavilo. Pak přiběhly sousedovy děti a dcera byla jak vyměněna - nadšena pro hru, ani nechtěla jít domu. Podle toho soudím, ze kolektiv ji proste svědci a ze teď to bude spis ten strach z nového, co ji bráni si to užit. Já jsem taky šla se strachem do první třídy a po par týdnech si to zamilovala. Dam tomu ještě čas, nechci to vzdát po prvních par dnech. Ale určitě ji nenechám plakat moc dlouho. Zkusim ještě probrat možnost kratšími pobytu. Moc děkuji za všechny tipy a postřehy.

michaela666
6. zář 2023

@billiejean88 V jedné diskuzi tady jsem četla, že si maminka a dítě společně nakreslí na ruku srdíčko. Potom ho ve školce pohladí nebo na něj dá pusu a připomene si, že maminka za chvíli přijde. Možná si udělat nějaký rituál do šatny pro loučení - papučky, pusu a pošeptání něco do ouška? Nebude to fungovat asi u každého, ale za zkoušku nic nedáš. 🙂
Chápu tvoje pocity, nás to čeká příští měsíc.

drep
6. zář 2023

@teate jo, úplně si pamatuju, jak mi manželka primáře vysvětlovala (pracuje od sedmi, kdy je hlášení a od půl osmé buď předání služby na lůžkách nebo už musíme být na sále), že si každý může zařídit pozdní příchod (chodila na půl devatou, protože její děti neradi vstávají a byla na jediné možné pozici, kde to šlo). A dost čučela, když jsem jí říkala, že kdyby takhle chodilo všech třeba 15 rodičů od dětí, že by pan manžel mohl kliniku zavřít (když pominu, že by nám to samozřejmě nepovolil)

jana_zofie
6. zář 2023

@klokanka31 ty platis cely den slozenky? Ja to asi nechapu. S dcerou varim, pecu, nakupuju (cestou ze skolky), dnes jsme si hraly s Duplem na nemocnici. Mame plne odpoledne aktivit. A dopoledne chodi do skolky. Ja mam pocit, ze si tady pulka osazenstva predstavuje, ze dite se po obede vyzvedne ze skolky, vycisti si zuby, koukne na Vecernicek a jde spat. 🤦‍♀️

billiejean88
autor
6. zář 2023

@michaela666 Děkuji. Zatím nejvic pomáhá to s ni probrat, rikala jsem ji i o svých začátcích a jak jsem si pak zvykla a moc se na kamarády do školy těšila. A pravda je ta, ze děti fakt placou jen při loučení s maminkou. Dnes i včera jsem dceru “na tajňačku” pozorovala na školní zahradě a normálně si s detmi hrála a pořad něco povídala paní ucitelce. 😊 Budu držet palce, ať to u vás proběhne v pohodě! 🙏

klokanka31
6. zář 2023

@jana_zofie Ať si to každý dělá po svém, můj názor je prostě ten že dá víc ta máma než kolektiv mrňavých dětí. Co se asi tříleté dítě naučí od dalších tříletých? Mně přijde že hodně ženských dávají dítě do školky oficiálně pro jeho dobro a blablabla, ale neoficiálně prostě jen aby měly klid (pokud není nutné aby se vrátily do práce). Moje sestřenice má teď dvouměsíční mimčo a tříletou dala do školky, a důvod? Aby měla klid. Smutný...A bohužel co kolem sebe slyším, takhle to má každá druhá.

ferda90
6. zář 2023

@klokanka31 a naopak se najdou ženské, kterým se nechce do práce, tak dávají dítě do školky později ne-li vůbec...

veruuu_kubesovic
6. zář 2023

@klokanka31 představ si, že spoustu věcí...

jana_zofie
6. zář 2023

@billiejean88 nebudu tvrdit, ze neexistuji deti, pro ktere skolka neni vhodna. Ale neprijde mi to, z toho co ctu, jako vas pripad. Vazne bych se zamerila na to, jak rychle se po tvem odchodu uklidni a jestli je spokojena do doby nez prijdes. A samozrejme, ze skolka deti posouva. Uci je delat veci v kolektivu, dorozumet se mezi sebou. Ja nemela schopnosti na to treba s dcerou kreslit. Tyhle vytvarne aktivity nejsou pro me. A myslim, ze kazda mama ma neco, co tomu diteti uplne dobre nepreda, protoze ji to neni blizke.
Rada bych poradila, ale zvykam deti na skupinku uz od roku a pul. Maly zacal ted a zda se, ze v kuse zvladne 3 hodiny. Mala dala bez problemu cely dopoledni program uz druhy den. Mela ruzne obdobi, nekdy nadsene mavala, nekdy treba brecela - jenze to bylo "mami, honem, autobus ujede, jeslicky" a pak loucici fnuk pro formu. Mela obdobi, kdy se ji loucilo hur, to brecela a nebylo to falesne. Ale hned prestala a domu chodila nadsena. Hlavne kdyz jsem ji nechala doma, zacla nejpozdeji v devět rvat, ze chce do jeslicek... V kazdem pripade v jeslickach vylozene kvetla a sla hrozne dopredu. Ted ve skolce taky. Oni s nima taky casto delaji veci, ktere bych treba ja nezaradila jeste nekolik mesicu. Jenze jak jsou v te skolce vetsi a mensi decka, tak se k necemu pro vetsi ti mali prizvou a svete div se, nekterym to jde. Ted mi mala prakricky probehla velkou prolezacku za o rok starsim spoluzakem ze skolky. Ja bych ji mininalne jistila, kdybych byla v dosahu a sama by to ani nezkusila, nenapadlo by ji to. Ale proste tam byl spoluzak, tak me asi nepotrebovala.
S tou adaptaci to je ale u 18m prcka dost jine nez u triletaka. Co mam tak moznost v okoli sledovat, tak ty deti 1-2 roky to berou mnohem lip nez triletaci, zvlast pokud treba byli doma porad s mamou. Ale u vas mi to prijde jako proste klasicky zacatek. Treba zacit kratsi navstevou a s kazdou další o kus prodlouzit by mohlo fungovat.

klokanka31
6. zář 2023

@ferda90 Jenže pokud se jim nechce do práce, tak musejí z něčeho žít. Tzn.chlap rodinu uživí. A pokud chlap rodinu uživí, pak můžou děti jít normálně do školky a ženská může být dál vesele doma...