Odklad školní docházky

mmm1982
7. únor 2017

Ahoj, dovolte mi malý průzkum. Mám doma předškoláky,šest bude mít v červnu. Narazila jsem na děsivou skutečnost, odklad školní docházky, kdy se rodič rozhodne že prodlouží svému dítěti dětství? Přijde mi to jako nový trend, nebo se mi to jen zdá? Mám trochu obavu,aby tam syn nevypadal jako Jouda, když tam budou děti o rok či více starší? Jak to máte vy maminky předškoláků. Je vůbec někdo kdo má dítě narozené v květnu, červnu, červenci či srpnu a bude ho dávat řádně do školy?😀

valeriem
8. únor 2017

@andryyys teda do ktere skoly vase mala chodi, ze tam jedou pomalu? U nas jedou takovym tempem, ze to teda moc nestihame ☹

sara84
8. únor 2017

@billi no Maty chodi do smisene tridy, tj maji tam pulku deti cca 3 letych, s predskolaky pracovat nesmi, protoze co by delal pristi rok grrrrr, takze zlobi. A cim dal vice, nebo opacne vezme si hracku,hraje si po svem a ucitelky ignoruje.Tak tam moc nechodi, doma delame co ho bavi, mame prectenou pulku slabikare. Pujcujeme encyklopedie, stale neco tvori, vesmirne rakety atd. Do skoly pujde velke- 25 deti ve tride. Zadna mala tady neni, tak ze by pracoval s vyssi tridou nehrozi. No zase to bude na nas doma plus asi pridame anglictinu, at ma z ceho cerpat dal...

izz76
8. únor 2017

@mmm1982 Odklady jsou v módě už delší dobu,moje starší dcera nastupovala do 1třídy v roce 2003 a odklad tam měla třetina třídy,dokonce třeba i děti narozené v únoru,březnu... Jistě se najdou děti které odklad potřebují,ale těch bude minimum. Rodiče prostě chtějí aby dítě zvládalo školu co nejlépe a předpokládají,že odklad tomu pomůže. Pak to bylo zajímavé,když jeli sedmáci na lyžák,baťohy nacpané lahvema rumu a na pokojích se hrala po večerech flaška,holt když je půlce třídy minimalně 14let,to jsou pak už různé nápady... Chudáci učitelé😀

caverina
8. únor 2017

@sara84 nezlob te se ale pak se divte ze se vaše dítě ve školce nudí když už teď s ním pracujete jako s prvnakem

sara84
8. únor 2017

@caverina a to mu mam rict, sorry jsi maly, tak si tady hezly jezdi s autickem? Ve chvili, kdy ma adekvatni zamestnani tak je zlaty, kdyz se nudi, zlobi jako cert...a treba cist se naucil sam, a vesmir, mapy,lode ho chytily ted..tak mame plny pokojik 3D modelu,ktere si sam vytvari ( na urovni 5 let samozrejmne). Ve skolce hlavne resi, ze je pomaly. Big problem....blbe je, ze od zari je dochazka povinna a me v puli dalsiho roku bude koncit rd,tak uz do systemu hold bude muset...

pamal
8. únor 2017

@caverina ale prostě jsou děti, které se opravdu sami naučí číst, psát, počítat. A není to o tom, že je to učí rodiče. Je pravda, že kdybych to neměla doma, tak bych nevěřila. Syn se sám naučil číst. Ve školce si pak celé dny četl knížky, občas ho paní učitelka nechala dětem vysvětlit počítání, ale jinak pro něj byla školka obrovská nuda.

caverina
8. únor 2017

@sara84
@pamal omlouvám se ale nemyslela jsme to přímo osobně ..ale fakt si myslím že je daleko víc děti které jsou k tomu vedení než těch které k tomu dospějí sami..

billi
8. únor 2017

@sara84 syn taky chodí do smíšené a protože je šikovný, pracuje s předškoláky. Bude tak pracovat i za rok. U nás taky nehrozí, že by chodil pracovat do vyššího ročníku. Ve třídě jich může být i 30, pokud budeme mít kliku, tak otevřou 3 třídy a bude jich kolem 20. Takže pokud nebudeme mít štěstí, tak to bude maso. I vím, kdo na něj vychází za učitelky a bude to hodně o štěstí.

@caverina a co dělat s dítětem, co se zajímá a chce vědět různé věci? Mám mu říct, že je na to malý a udusit jeho zájem? Syn není nijak vyhraněný, ale má velký všeobecný přehled. Taky s ním mluvíme o vesmíru, lidském těle... Umí vysvětlit, proč se střídá den a noc a roční období. Zajímalo ho to, tak jsem mu odpověděla. Zapamatoval si to.

terezapetrova
8. únor 2017

@mmm1982 tak k odkladu třeba u nas potrebujes potvrzeni dvou odborných lekaru takze k tomu musí byt důvod 🙂 prodluzovani detstvi je terminus technikus 🙂 ne duvod.. pokud ma skolni zralost a skolni vek nechapu proc ne skola

caverina
8. únor 2017

tak pokud máte takhle nadané děti tak je dejte do školy o rok dříve...jde to..jedno takové mám v rodine

pamal
8. únor 2017

@billi ale pokud synovi PPP doporučí individuální plán, tak škola ho musí navrhnout a rodič musí podepsat souhlas. Syn taky chodí na matiku do vyšší třídy, která si kvůli němu změnila i rozvrh. Já bych to tak lehce nevzdávala. My bydlíme ve velkém městě, takže tu máme třídu pro nadané dětí. Neumím si představit co by syn dělal v běžném třídě. A podle Tvého popisu mně přijde, že Tvůj syn je mimořádně nadaný a proto bych ho nenechala na pospas systému. Klidně mi napiš do IP.

@caverina v pohodě. Bohužel sama jsem se potkávala s výtkou, pro jsme ho to učili.

stratilikova
8. únor 2017

@barchen ale ak je dieťa narodené v zari, tak predsa nemá žiadny odklad, skratka do 2.9. nedovrsilo 6r a na školu nárok nemá (samozrejme, existujú aj výnimky, ale tie musia byť rovnako posúdene v PPP)....nárok na nástup do školy majú deti narodené do 31.8., tie letné chodia na posudok do PPP...takže nie, nie je pravda, že by mali odklad automaticky všetky letné deti....kamoska ma prvacku narodenu 28.8., bola s ňou normalne na zápise, potom ich kvôli dátumu narodenia pozvali do PPP, kde školu odporučili...

pamal
8. únor 2017

@caverina
O rok dříve není vždy nejlepší řešení. Např kvůli váze, výšce. Navíc v dnešní době odkladů by mohl být až o tři roky mladší než spolužáci a postupem let je ten rozdíl markantnější.

barchen
8. únor 2017

@stratilikova
No vzhľadom k tomu, že švagrová už jedno dieťa v škole má, tak spomínala, že letné deti dostali odklad všetky a žiadnu poradňu už s nimi nikto neriešil, takže čo okres, to iný prístup.

stratilikova
8. únor 2017

@barchen to je ozaj divne, jedine že by svagrova nemala správne informácie...lebo nárok na nástup do školy má dieťa narodené do 31.8., tak je to v zákone

caverina
8. únor 2017

@pamal to je pravda...ale v takovém případě se rodiče takovychle deti nesmi zlobit na ty rodiče kteří se rozhodnou pro odklad..obě skupiny chtějí pro své dítě to nejlepsi

barchen
8. únor 2017

@izz76
A chudáci někteří rodiče. Když jsou ve třídě starší spolužáci a na schůzkách se probírá nějaké téma, výlet nebo akce a jejich rodiče mají odlišný názor, protože jejich děti jsou už přece velké a musí něco zkusit a zažít a vaše dítě je srpnové, nastupovalo do školy "normálně" a spolužáci jsou starší skoro i o 2 roky, tak koulíte očima i vy, co musí vaše dítě absolvovat a dohadovat se, proč s tím nesouhlasíte.

caverina
8. únor 2017

@barchen tak to slyším poprvé..a jestlize se to děje tak je to chyba učitele a ne rodičů nebo jejich deti..snad učím prvnaky tak dělám aktivity adekvátní jejich věku.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
sisstin
8. únor 2017

U syna je jen 11 deti (4 druhaci a 7 ctvrtaku), v cele skole 20 deti a na svp jeli vsichni dohromady a aktivity dela vzdy cela skola a nicemu to nak nevadi...

caverina
8. únor 2017

@sarihy tak teď jsme se urazila😀😀s syn měl odklad a brzda rozhodně neni😀je to jednickar..

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
caverina
8. únor 2017

@sarihy dělala jsme si srandu..syn chodí do třídy s holčičkou která neměla odklad a teď v pololetí ve třetí třídě měla trojku...nemyslím si ze to je o tom kdo má nebo nemá odklad ale celkově o inteligenci toho dítě a o přístupu rodiny ke škole jako takové..

barchen
8. únor 2017

@caverina
@sarihy

Ve vyšších ročnících je to markantnější. V takové 6té třídě můžete mít 12leté ale i 14leté dítě. Odkazovala jsem na komentář výš od izz76....

sara84
8. únor 2017

@billi myslim, ze nasi kluci by si velmi rozumeli 🙂

caverina
8. únor 2017

@barchen tak v dnešní době mezi 12 a 14ti letým moc velký rozdíl není..myslím po psychické stránce..odklady byly,jsou a budou vždycky a proto nechápu to "nazlobeni" některých lidi..spíš bych čekala debatu o integrování dětí z praktických škol do základních škol..a tam bych chápala obě strany ze se jim to nelíbí...ale takhle..

mmm1982
autor
8. únor 2017

Moc díky za Vaše názory. Je to složité, vím že musí být různé posudky,ale pokud na tom rodič trvá,tak si podle mě žádná PPP nevezme na triko, že mu ten odklad nedá. Já nemám nic proti odkladu ze závažných důvodů. Ale takhle to nefunguje bohužel. Ať tedy nástup posunou a je to. Syn je šikovný, není teda úplně společenský, ale to se ještě zlepší. Navíc je i hodně vysoký.

rybickamalicka
8. únor 2017

@ivular Posledni slovo ma vzdy rodic, takze pokud bude chtit, aby slo o rok pozdeji, nikdo mu v tom nezabrani.

rybickamalicka
8. únor 2017

@mmm1982 Na vysce nezalezi🙂 vyska nejde ruku v ruce se skolni zralosti.

baris
8. únor 2017

@mmm1982 taky jsem si myslela, že mám vysoké děti - teda ve školce holky byly vysoké, ale ve třídě už ne. Starší měří 140cm - druhá třída a patří k menšímu průměru. Navíc se svými 22kg je vedle nich jak tintínko.

A k prospěchu - hodl stále budou děti, které jsou více chytré, méňě chystré a blbé a nepomůže jim nástup ani v 10letech do 1.třídy. My - rodiče - doufáme, že zrovna naše dítě je to nechytřejší a pak si říkáme co dělají ostatní rodiče, když jejich dítě má už 2 nebo 3. Někdo nám ty rohlíky upéct a prodat musí.

I já se těžce smiřuji s tím, že mladší dcera má těžkou vývojovou dysfázii a bojujeme o každý posun vpřed, takže u ní to zrovna na tu doktorku nevidím ☹